Przewodnik po napędach elektrycznych. Pełna moc i przed siebie!

Silnik w rowerze elektrycznym to żywe serce i centrum całej elektrycznej rewolty w świecie jednośladów. Charakterystyka jego pracy, możliwości jakie otwiera i awangardowa w wymowie nowoczesność sprawiają, że fala elektromobilności wśród rowerów wzbiera i zalewa całą Europę, wkradając się też nad Wisłę. Konstrukcja nowoczesnego e-bike'a to kilka bardzo istotnych elementów, które muszą ze sobą współgrać i być odpowiednio dobrze wykonane, ale to silnik w rowerze elektrycznym jest gwoździem programu, turbiną napędową całego jednośladu, to wokół niego tak naprawdę buduje się komponenty, które tworzą jednorodną całość. Jaki silnik wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie, jakie są rodzaje napędów - nasz artykuł przybliży Wam wszystko, o co chcieliście zapytać.

 

 

Przewodnik po silnikach do rowerów elektrycznych

 

 

Rowery elektryczne stają się coraz powszechniejsze. Wciąż jest to najtańszy i najbardziej ekonomiczny pojazd na świecie, a silnik który w nim pracuje należy do wyjątkowo udanych konstrukcji. Aby w pełni korzystać z uroków jazdy rowerem elektrycznym, warto poznać silniki od przysłowiowej podszewki. Zapraszamy więc!

 

 

Jak działa rower elektryczny?

Aby w pełni zrozumieć znaczenie silnika w rowerze elektrycznym, powiedzmy jasno jak działa e-bike. Po pierwsze - e-bike nie "kręci" samodzielnie. To odróżnia go od motorowerów czy skuterów, że pedały i system napędowy wciąż wymaga sił i zaangażowania kolarza - silnik tylko (i jednocześnie "aż") wspomaga jego pracę. Wzniesienia, długie trasy, miasto po pracy gdy myślimy tylko o domu - pedałować musimy tu wszędzie, silnik elektryczny wspiera nasze nogi, a nie je zastępuje. To podstawowa różnica.

 

Rower elektryczny nie jest więc rodzajem pojazdu "na baterię", który będzie sam w sobie miał napęd. Silnik który się w nim znajduje nie pedałuje za nas, ale pomaga to nam robić - z różną intensywnością i według różnych potrzeb i konieczności.

 

Budowa roweru elektrycznego

Silnik napędzany jest prądem pochodzącym z akumulatora. Szerzej o akumulatorach piszemy w artykule "Przewodnik po bateriach do rowerów elektrycznych". Akumulator wymaga ładowania z sieci przez dedykowaną ładowarkę, po czym ponownie jest gotowy do użycia. W zależności od pojemności i mocy baterii oraz czynników takich jak warunki i kadencja zmienia się zasięg roweru elektrycznego. Użytkownik jest w stanie w pełni kontrolować poziom wspomagania takiego silnika - określając na przykład prędkość do jakiej silnik pracuje czy też moc z jaką wspiera pracę nóg, dzięki fabrycznym wyświetlaczom z odpowiednimi funkcjami.

 

Baterię montuje się w przeznaczonym do tego miejscu. Najczęściej jest to dolna rura ramy - w tak zwanym układzie "bidonowym", czyli w miejscu gdzie zazwyczaj mamy bidon. Popularne są też modele bagażnikowe, gdzie bateria zintegrowana jest z konstrukcją tylnego bagażnika oraz modele "Silver Fish", gdzie bateria przymocowana jest do rury podsiodłowej. Montaż baterii jest wymagany przez umiejscowienie silnika - centralnie lub w piastach (przedniej lub tylnej) tak aby prąd z baterii miał do niego jak najkrótszą drogę.

 

Z silnika wyprowadzony jest sterownik - najczęściej w formie prostego wyświetlacza i przycisków funkcyjnych, informujący kolarza o poziomie naładowania baterii, prędkości, mocy i trybie pracy silnika. Wszystkie połączenia są standardowe w obrębie danego producenta, i do ich połączeń wymagany jest kompatybilny z nimi układ.

 

 

Silnik Yamaha w rowerze elektrycznym MTB

 

Marki silników elektrycznych w rowerach - czy ma to znaczenie?

Napęd elektrycznego roweru to domena kilku firm znakomicie orientujących się w technologii jego wytwarzania. Dostarczają one komponentów wysokiej jakości, zgodnych ze swoimi specyfikacjami i o dużych możliwościach. Obecnie liderami w tej nowatorskiej dziedzinie są niewątpliwie Bosch, Yamaha i przede wszystkim Shimano. Obok nich znajdziemy takie firmy jak Bafang, Borse, Mxus i Panasonic. Markowy produkt oznacza mniej kłopotów, łatwiejszą instalację, proste i niezawodne rozwiązania, kompatybilność między komponentami i wysoką jakość wykonania.

 

 

Tabela specyfikacji silników elektrycznych Shimano

 

Silniki Shimano - Tabela specyfikacji

 

 

Tabela specyfikacji silników elektrycznych Bosch

 

Silniki Bosch - Tabela specyfikacji

 

 

Tabela specyfikacji silników elektrycznych Yamaha

 

Silniki Yamaha - Tabela specyfikacji

 

 

Tabela specyfikacji silników elektrycznych Bafang M-Series

 

Silniki Bafang M-SERIES - Tabela specyfikacji

 

 

Tabela specyfikacji silników elektrycznych Bafang HR-Series

 

Silniki Bafang HR-SERIES - Tabela specyfikacji

 

Jaki silnik do roweru elektrycznego wybrać?

Wybierając silnik do e-bike'a musimy zastanowić się, gdzie zostanie on umiejscowiony. Dwa podstawowe typy takiego silnika znajdziemy w piastach przedniej lub tylnej oraz umieszczony centralnie, gdzie siłę przekazuje bezpośrednio na korbę. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Przyjrzyjmy się poszczególnym z nich.

Najważniejsze parametry przy wyborze silnika

Na początku warto skupić się na istotnych aspektach technicznych, które, pomimo restrykcji związanych z przepisami dotyczącymi rowerów elektrycznych, wciąż odgrywają znaczącą rolę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Moment obrotowy silnika elektrycznego

Jednym z kluczowych parametrów, który ma wpływ na to, jak dobrze będzie działał nasz silnik, jest moment obrotowy. Ten parametr odnosi się do napędu korbowego lub piasty i określa, jak skutecznie silnik będzie przekazywał moc na koła. Im większy moment obrotowy, tym lepsze przyspieszenie.

 

Warto zaznaczyć, że moment obrotowy jest podawany w niutonometrach (Nm), a w specyfikacjach silników zazwyczaj podawana jest wartość maksymalna. W zależności od klasy roweru, wartość ta może wynosić od 60 Nm dla słabszych silników do ponad 100 Nm dla najmocniejszych jednostek. Musimy jednak pamiętać, że dobór momentu obrotowego powinien być dostosowany do naszych potrzeb i preferencji, a także do charakteru pokonywanych przez nas tras.

Napięcie a moment obrotowy

Napięcie jest jednym z parametrów, który ma bezpośredni wpływ na moment obrotowy silnika rowerowego. Im większe napięcie, tym wyższy moment obrotowy możemy uzyskać. W przypadku rowerów elektrycznych, prawnie dopuszczalne napięcie wynosi maksymalnie 48 V, jednak większość dostępnych na rynku modeli wykorzystuje napięcie 24 V lub 36 V. Wybierając wyższe napięcie, silnik będzie potrzebował mniejszej ilości energii, co przekłada się na mniejsze obciążenie baterii oraz dłuższy czas jej pracy. Należy jednak pamiętać, że wyższe napięcie zasilaczy wiąże się z większą masą.

Moc silnika

Zgodnie z prawem europejskim moc silnika do roweru elektrycznego jest ograniczona do 250 W. Jednak warto zauważyć, że na rynku pojawiają się jednostki o większej mocy. Na przykład e-bike'i sprowadzane ze wschodu zwykle posiadają silnik o mocy 500 W, a istnieją również modele customowe wyposażone w silniki o mocy nawet 5000 W. Przy wyborze mocniejszego roweru elektrycznego trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii. Rower z silnikiem o mocy 3000 W lub wyższej, aby móc być klasyfikowany jako pojazd zgodny z prawem, musi posiadać blokadę ograniczającą moc do wartości określonych w unijnych normach.

 

Warto podkreślić, że wymienione ograniczenia dotyczą wyłącznie dróg publicznych. Jeśli zamierzamy korzystać z roweru elektrycznego wyłącznie w terenie off-road lub na prywatnych drogach, możemy śmiało wybrać model z silnikiem o mocy nawet 2000 W.

 

Rodzaje silników elektrycznych w rowerach

W obecnej sytuacji, gdy większość modeli silników do rowerów elektrycznych ma podobną moc, kluczowym kryterium przy wyborze są różnice między poszczególnymi rodzajami silników. Obecnie stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje:

Silnik w piaście

Silniki w tylnej piaście są u nas bardzo popularne. Przemawia za tym prostota instalacji - w przypadku dokonywania konwersji w zasadzie tylko zmieniamy koło i układamy osprzęt na rowerze. Idealne rozwiązanie w trekkingu i w trudniejszym terenie - tylne koło jest masywniejsze i mocniej dociążone, więc jednoślad zyskuje na zwrotności. Trudniej też niż w przypadku piasty przedniej o poślizg, a ciężar silnika "leży" na osi co czyni rower bardziej przewidywalnym. Doskonałe rozwiązanie w trekkingu, spotykane w rowerach miejskich i rekreacyjnych jako stosunkowo proste.

 

Silniki w piaście z przodu spotkamy z kolei w rowerach miejskich i przeznaczonych do prostej rekreacji, gdzie trakcja i rozłożenie masy nie ma aż takiego znaczenia. Są równie proste w instalacji, rowery prowadzą się przyzwoicie a układ rewelacyjnie sprawdza się w połączeniu z wyprostowaną i niewysiloną sylwetką rowerzysty.

Silnik centralny

Najlepszy obecnie. Silnik znajduje się niemal w idealnym środku ciężkości roweru, przekazując energię prosto na mechanizm korbowy. Jednostki tego typu są dużo droższe, ale jednocześnie znakomicie radzą sobie nawet w trudnym terenie, uzyskując większy moment obrotowy i moc. Położenie silnika równomiernie obciąża koła i nie zakłóca sposobu poruszania się. Jednostka wymaga jednak dedykowanej ramy w której najczęściej mieści się także miejsce dla baterii. Ponieważ w większości są to już rowery od startu projektowane jako elektryczne, mają przewidziane miejsce dla silników, baterii i połączeń między nimi. Rozwiązanie to jest droższe, w wypadku rowerów opartych o karbonowe ramy - dużo droższe, ale jednocześnie najlepsze z punktu widzenia kolarza i jego komfortu.

 

 

Jazda na rowerze elektrycznym w lesie

 

Montaż silnika w ebike'u

Napędy oparte na piastach nie stanowią żadnego problemu w montażu. Wystarczy najczęściej wymiana koła na to z silnikiem i położenie osprzętu w rowerze - wyświetlacza ze sterownikiem oraz baterii. Połączenie całości nie powinno sprawiać nam kłopotu. Ograniczenia mogą wynikać głównie z konstrukcji roweru samego w sobie - wielkości kół czy rozmiarów ramy.

 

Więcej pracy wymaga założenie silnika centralnego. Konieczny jest demontaż całego układu korbowego i zespolenie go z silnikiem niejako "na nowo". Przy czym wydajność takiego zestawu zawsze będzie niższa niż roweru elektrycznego w którym silnik centralny został założony fabrycznie w przewidzianym dla niego miejscu. Zestawy do konwersji są różne - pamiętajcie o sprawdzeniu kompatybilności ramy z ewentualnym silnikiem.

 

Silnik elektryczny - serce mobilności

Dobrze dobrany silnik elektryczny w Waszym rowerze to podstawa i e-bike'a samego w sobie, jak i udanej, efektywnie wspierającej Was konwersji. Polegajcie na markowych, sprawdzonych i certyfikowanych rozwiązaniach - kompromisy w tym wypadku to prosta droga do zemsty za drogę na skróty, a to nigdy nie jest opłacalne. Dobry silnik to gwarancja pracy, solidności i wykonania. Zapraszamy do naszej oferty gdzie znajdziecie najlepsze silniki na rynku.

 

 

Sprawdź również:

Powiązane artykuły

zamknij [x]