Maksymalny zasięg roweru elektrycznego – wszystko, co musisz wiedzieć!

Zasięg roweru elektrycznego jest w wypadku wyboru takiego jednośladu jednym z najważniejszych kryteriów jakie bierzemy pod uwagę przy jego zakupie. Oznacza on dla nas ilość kilometrów, które możemy przejechać w sposób wymagający mniejszego wysiłku - idealne rozwiązanie na długą przejażdżkę czy trening w trudnych warunkach. Oczywiście nie każdy rower elektryczny zasięg traktuje tak samo - to znaczy, że nie każdy jest taki sam. Wartość, jaką podają producenci dotyczy maksymalnych osiągów, często w idealnych, niemożliwych do spełnienia warunkach - płaska nawierzchnia, zero wiatru, opony typu slick, lekki kolarz w pozycji aerodynamicznej. Robią głównie ze względów marketingowych - bo znacznie lepiej brzmi "maksymalnie 300" niż "średnio 70". Nie oznacza to jednak, że nas nabierają - po prostu to naturalna zachęta, a w wypadku zasięgu bardzo dużo zależy od nas.

 

 

Maksymalny zasięg w rowerze elektrycznym

 

 

W tym miejscu chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać, jak mądrze jeździć Waszym rowerem elektrycznym tak, by jego zasięg był jak największy. Daje to fantastyczne możliwości, pozwala eksplorować świat z większym rozmachem i radością z jazdy. Jednocześnie wciąż wymaga od nas wysiłku i sprawia przyjemność. Odkryjmy więc wspólnie, jak zadbać o ten parametr i cieszyć się dużym zasięgiem w rowerze elektrycznym.

 

 

Co wpływa na zasięg rowerów elektrycznych?

Kluczowe kwestie, które decydują o tym jaki jest zasięg roweru elektrycznego, możemy podzielić na dwie podstawowe gałęzie zmiennych - te zależne od parametrów technicznych, jak i te zależne od użytkownika. Przenikają się one w kilku miejscach - na przykład wybór opon jest parametrem technicznym, ale zależnym całkowicie od nas. Fatbike na wielkich kapciach będzie miał mniejszy zasięg niż rower miejski na gładkim bieżniku. Wśród parametrów technicznych, które w pierwszym rzędzie decydują o zasięgu, są:

 • geometria ramy
 • pojemność baterii wyrażona w watogodzinach (Wh)
 • moc i tryby pracy silnika
 • wybór odpowiedniego ogumienia
 • wybór odpowiedniego osprzętu (przerzutki, zębatki, kasety, łańcuchy)

 

Z drugiej strony jest nasza jazda i sposób, w jaki jeździmy naszym elektrykiem - musimy to sobie uzmysłowić na początku przygody, by uniknąć rozczarowań. Pamiętajmy też, że wartości podawane przez producentów są z reguły tymi maksymalnymi, a w trudniejszych warunkach ten parametr będzie spadać. Wpływ na zasięg roweru elektrycznego z naszej strony mają między innymi:

 • waga kolarza
 • tryb jazdy i stopień wspomagania
 • pozycja na rowerze
 • stan techniczny jednośladu (smarowanie, ogumienie, stan zębatek i kaset)
 • używane przełożenie
 • kadencja i tryb pracy silnika
 • nawierzchnia, warunki atmosferyczne, ukształtowanie trasy
 • waga roweru wraz z ekwipunkiem

 

Jak widać, powodów czyhających by rower elektryczny zasięg zmniejszył w sposób znaczący jest całkiem sporo. To dlatego tak ważne są podejmowane decyzje i sposób w jaki jeździmy na naszych rowerach. Popatrzmy na kadencję - jeśli jeździmy z małą kadencją, silnik będzie pracował mocniej by wyrównać różnice. Duża kadencja oznacza mniej bezpośredniej siły, ale łatwiej nam wskakiwać na różne prędkości - silnik będzie pracował równomierniej. Tak samo używanie silnika zamiast przełożeń, by wyrównać straty na trasie będzie skutkowało zmianą zasięgu na mniejszy.

 

 

zasięg może się różnić w zależności od baterii w rowerze

 

Jak obliczyć zasięg roweru elektrycznego?

Obecnie używane akumulatory są rozsądnym kompromisem pomiędzy wagą a wydajnością i technologia usilnie pracuje nad tym, by ten kompromis zmieniać. Normalna bateria w rowerze elektrycznym ma pojemność około 500-700 Wh, najmocniejsze - prawie 900 Wh i moc 250 W oraz moment obrotowy rzędu 55-85 Nm. Oczywiście, można zbudować większą baterię lub połączyć dwie w jedną, ale waga takiego zestawu wykracza poza normalne użytkowanie i jako taka mija się z celem. Jak więc obliczyć realny zasięg roweru typu e-bike?

 

Możemy przyjąć kryterium pojemności baterii:

 • 400 Wh - 60 do 80 km
 • 500 Wh - 75 do 90 km
 • 625 Wh - 95 do 120 km
 • 750 Wh - 130 do 150 km

Pamiętajmy jednak, że podane wartości dotyczą roweru i kolarza w warunkach idealnych - równy asfalt, opony e-bike ready, brak wiatru. Przy jakiejkolwiek zmianie parametrów ten zasięg będzie spadać i to co na papierze mówi o stu kilometrach, w skrajnych warunkach zamknie się w trzydziestu, po czym z zaplanowanych stu siedemdziesiąt będziecie musieli przejechać bez wspomagania elektryczności. Na przykład w MTB te pułapy są z gruntu nieosiągalne przez gwałtowne zmiany kadencji, nachyleń i duże zyski elewacji.

 

Doskonałym rozwiązaniem na obliczenia jest kalkulator firmy Bosch - znajdziecie go tutaj: https://www.bosch-ebike.com/en/service/range-assistant/. Pozwala on założyć mnóstwo zmiennych jak pozycja, typ roweru, zakładana średnia, moc silnika i rodzaj baterii i podać zasięg dla kilku podstawowych trybów pracy: eco, tour, turbo, auto czy race. Możecie dzięki temu w przybliżeniu określić zasięg swojego roweru elektrycznego, porównując leżący na podobnej półce silnik Boscha wraz ze swoim.

 

 

długa jazda na rowerze elektrycznym

 

Jak zwiększyć zasięg w rowerze elektrycznym?

Zasięg roweru elektrycznego można zwiększać na wiele sposobów. Najlepszym jest kompleksowe podejście do używania wspomagania na trasie. Zarówno wybór odpowiednich przełożeń (jeździmy tak, jakby wspomagania nie było), jak i tryb pracy silnika (najsłabszy przy normalnej jeździe, najmocniejszy tylko przy trudniejszych fragmentach) bezpośrednio wpływają na zasięg. Pozwalają też zbliżać się do wartości podawanych przez producentów w specyfikacji sprzętowej. Własne nawyki równie dobrze zwiększą zasięg jak parametry techniczne. Warto pomyśleć o tym przed zakupem i samą jazdą elektrykiem. Oto najważniejsze pomysły na zwiększenie zasięgu roweru elektrycznego:

 • mniej znaczy więcej; zabieraj mniej ekwipunku tak jakbyś miał jechać rowerem bez wspomagania
 • dbaj o stałe, dobre ciśnienie w ogumieniu
 • najwięcej energii tracisz na szarpaniu tempem - silnik pracuje najlepiej przy stałej, wysokiej kadencji i płynnej jeździe
 • dbaj o regularną konserwację napędu i czyść rower z niepotrzebnego brudu
 • akumulator ładuj tak jak telefon
 • zmieniaj przełożenia - przerzutek używaj tak, jakbyś jechał bez wspomagania

 

Pamiętajmy, że rower elektryczny nie pedałuje za nas. To nie pojazd samonapędzający, silnikowy, a jedynie rower wyposażony w elektryczne wspomaganie. Jego moc, siła i sposób pracy mogą okazać się dla nas koniecznością, ale nie zastąpią pracy naszych nóg. Im więcej pracujemy - tym większy zasięg uzyskamy.

 

Jazda po horyzont - czyli potencjał e-bike

Długa wyprawa i kiepskie warunki atmosferyczne to idealny moment, w którym warto uzyskać wsparcie silnika elektrycznego i dojechać spokojnie do celu bez potencjalnej kontuzji. Albo po kilku godzinach w terenie dojazd do domu - także idealny moment. W rzeczywistości nie jest już tak kolorowo i silników używamy nagminnie i często - narzekając potem na zasięg roweru elektrycznego niezgodny ze specyfikacją producentów.

 

Pamiętajmy, że w tym wypadku naprawdę wiele zależy od nas samych i wyrobienia określonych, mądrych nawyków pracy. E-bike ma ogromny potencjał, tak w mieście jak i poza nim ale wymaga odrębnego traktowania i innego myślenia o jeździe, którego klasyczny rower od nas nie wymaga i wymagać nie będzie. Mając to na uwadze wybierzmy mądrze element naszej elektrycznej rewolucji a wtedy nie rozczaruje nas maksymalny zasięg roweru.

 

 

Sprawdź również:

Powiązane artykuły

zamknij [x]