Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Problem przechowywania roweru, chociaż może wydawać się błahy, nurtuje wielu cyklistów. O ile posiadacze domów jednorodzinnych oraz dużych apartamentów mają znacznie ułatwione zadanie to przechowywanie roweru w małym mieszkaniu, potrafi być naprawdę kłopotliwe. Szczególnie trudne jest to po tzw. sezonie w okresie jesienno-zimowym, kiedy większość z nas rezygnuje z użytkowania jednośladu i trzeba znaleźć dla niego zakwaterowanie na przynajmniej kilka miesięcy.

 

Jakie miejsce na przechowywanie roweru będzie najlepsze? Czy warto trzymać rower na klatce schodowej, a może lepiej wybrać piwnicę? Jak znaleźć odpowiednie miejsce dla roweru? Podsuwamy kilka sprawdzonych rozwiązań i zwracamy uwagę na zalety i wady każdego z nich. Nigdy więcej przechowywanie roweru nie będzie już dla Ciebie problemem!

 

 

Jak przechowywać rower w mieszkaniu

 

 

 


Czy przechowywanie roweru na balkonie jest dobrym rozwiązaniem?

W Polsce prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem na przechowywanie roweru w mieszkaniu jest umieszczenie go na balkonie. Pozornie wydaje się to nie najgorszym pomysłem. Trzeba przyznać, że ma on sporo zalet – jednoślad nie zajmuje przestrzeni w domu i nie zabrudzi lub zniszczy nam mieszkania. Wystarczy postawić rower pod ścianą lub barierką balkonową i gotowe, prawda? Niestety, kiedy przyjrzymy się temu pomysłowi bliżej, okaże się, że balkon to zdecydowanie nie jest to odpowiednie miejsce dla roweru.

 

Przede wszystkim jednoślad pozostawiony na dworze nieustannie narażony jest na warunki atmosferyczne, co zdecydowanie nie służy jego kondycji. Po dłuższym czasie wilgoć zniszczy Twój rower. Dlatego balkon jest szczególnie złym wyborem na przechowywanie rowerów w sezonie zimowym i jesiennym, ale szczerze powiedziawszy, odradzamy także wykorzystywanie go do tego celu nawet latem. Chociaż w cieplejsze miesiące raczej nie grozi nam pojawienie się korozji, to wiele osób zapomina, że również nadmierne nasłonecznienie nie jest korzystne dla „dwóch kółek”. W takich warunkach zagrożone mogą być wszelkie dodatki gumowe i plastikowe, a także elektroniczne. Co więcej, łatwo o pojawienie się przebarwień, nawet na elementach metalowych, jeśli producent wystarczająco skutecznie ich nie zabezpieczył np. specjalnym lakierem.

 

 

Przez nieodpowiednie przechowywanie roweru pojawiła się korozja? Sprawdź, jak usunąć rdzę z roweru? Skuteczne metody!

 

 

To jednak nie koniec wad. Dlaczego jeszcze odradzamy przechowywać rower na balkonie? Ponieważ wbrew popularnej opinii nie jest to również dobre miejsce, jeśli zależy ci, by mieć bezpieczny rower w kontekście uchronienia się od jego kradzieży. Wykwalifikowanie złodzieje bez większych trudności poradzą sobie ze ściągnięciem go z balkonu, nawet jeżeli mieszkasz na najwyższym piętrze bloku. Zawsze najlepiej trzymać rower w miejscu zamkniętym.

Przechowywanie roweru w mieszkaniu nie jest możliwe, co robić?

Zdajemy sobie sprawę, że niestety nie każdy może pozwolić sobie na schowanie roweru w mieszkaniu lub innym miejscu, a balkon pozostaje wtedy jedyną możliwością. Dlatego jeżeli ktoś jest skazany na przechowywanie rowerów w sezonie zimowym na balkonie powinien, chociaż jak najlepiej się o nie zatroszczyć.

 

Jeżeli Twój balkon nie jest zakratowany, ewentualnie wyposażony w żaluzje antywłamaniowe musisz wyposażyć się w dodatkowe zabezpieczenie. Na rynku spotkać można różne zapięcia, które przydadzą się także, gdy przyjdzie Ci zostawić jednoślad poza domem. Najlepiej sprawdzą się tzw. u-locki, łańcuchy i zapięcia składane.

 

Z kolei, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo roweru pod względem ochrony jego komponentów przed uszkodzeniem, powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest schowanie roweru przed opadami atmosferycznymi i promieniami słonecznymi, aby wyeliminować bezpośrednie zagrożenie. Najlepiej nadają się do tego dedykowane pokrowce na jednoślady. Oprócz tego duże znacznie ma odpowiednia konserwacja roweru. W miarę możliwości powinieneś monitorować stan uszczelek czy śrub oraz od razu usuwać pierwsze oznaki ewentualnej korozji. Zdecydowanie lepsze jest za częste smarowanie roweru niż zbagatelizowanie zagrożenia.

 

 

przechowywanie roweru w domu nie jest problematyczne

 

Przechowywanie roweru w mieszkaniu

Najlepiej przechowywać rower w mieszkaniu. Niestety jednoślady pośród swych niezliczonych zalet mają przynajmniej dwie wady – nieregularny kształt i niemałe gabaryty, które powodują, że efektywne umieszczenie roweru potrafi przysporzyć wielu trudności. Na szczęście producentom i projektantom nie brakuje kreatywności i zawsze znajdzie się sprytny sposób. Pierwsze, nad czym wypada się zastanowić, nim umieścimy rower w swojej przestrzeni, jest wybór odpowiedniego pomieszczenia. Gdzie trzymać rower w mieszkaniu?

 

Najczęściej cykliści decydują się ulokowanie go w przedpokoju. To nie najgorsze rozwiązanie. Największą zaletą jest brak konieczności prowadzenia jednośladu przez cały dom, a co za tym idzie, mniejsze prawdopodobieństwo, że rower pobrudzi podłogi i meble. Niestety korytarze, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, bywają bardzo wąskie, dlatego, zanim zdecydujemy się na postawienie roweru (lub powieszenie) akurat tam, warto wszystko dokładnie wymierzyć i ocenić, czy nie będzie on zbytnio utrudniał poruszania się po domu. Ostatecznie przedpokój zwykle jest centralnym punktem komunikacyjnym.

 

Gdzie jeszcze można trzymać rower w mieszkaniu? Okazuje się, że salon, a nawet sypialnia bardzo dobrze się do tego nadają! W nowoczesnych domach, jeśli umieścisz swój rower np. na ścianie, może on stanowić ciekawą atrakcję dodającą charakteru wnętrzu, do czego jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu.

 

Niezależnie od tego, jakie miejsce na rower wybierzesz, konieczne jest dobranie optymalnego sposobu na jego przymocowanie, co jest oczywiście największym problemem dla właścicieli niewielkich lokali. Jak przechowywać rower w małym mieszkaniu? Oto kilka najciekawszych propozycji!

Stojak dla roweru

Najprostszym, choć nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kupić stojak do przechowywania roweru, który po prostu kładzie się na podłodze. Czasem genialność tkwi w prostocie! Jeśli wyposażysz się w stojak dla roweru, nie będzie konieczna ingerencja w ściany i sufity, a co więcej zależnie od sytuacji jednoślad możesz umieszczać w różnych pokojach, po prostu przenosząc stojak.

 

Ponadto trzymając rower w mieszkaniu w taki sposób, masz do niego zawsze łatwy dostęp, a do tego niektóre stojaki na rowery dają możliwość wykonywania na nich prac serwisowych, co szczególnie docenią fani majsterkowania.

 

Sporym plusem stojaków rowerowych jest także ich niewielka cena, zwykle mieszcząca się w graniach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych przy jednoczesnej uniwersalności. Dobrym przykładem jest świetnie pasujący do nowoczesnych wnętrz, solidny i stylowy XLC VS-F02, który będzie też ciekawą dekoracją domu.

 

Kiedy ustawienie roweru na stojaku może nie być najlepszym pomysłem? Przede wszystkim w bardzo małym mieszkaniu, gdy nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni na samej podłodze. Chociaż i na to są sposoby, gdyż niektórzy producenci dysponują stojakami pozwalającymi na ustawienie roweru w pionie – tego typu konstrukcje są jednak znacznie rzadsze i droższe.

A może wieszaki na rower?

Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem są wieszaki ścienne do powieszenia roweru. Wyróżniają się wysoką estetyką oraz są prawdopodobnie najpraktyczniejsze – również ze względu na mnogość dostępnych wariacji. W tej kategorii niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, prawdopodobnie znajdziesz pasujący Ci sposób na komfortowe przechowywanie roweru.

  • Wieszaki ścienne do roweru poziome – zgodnie ze swoją nazwą pozwalają na ulokowanie jednośladu w pozycji horyzontalnej. Zwykle zawieszenie roweru następuje poprzez uchwyt na ramę. Haki tego typu są doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak przechowywać rower w małym mieszkaniu, bo pozwalają na jego umiejscowienie bardzo blisko ściany.
  • Wieszaki na rower ścienne pionowe – pozwalają na zawieszenie wertykalnie, uchwyt łapie jednoślad za przednie koło. Rozwiązanie przypomina te stosowane powszechnie w pociągach. Umocowanie w taki sposób jest praktyczniejsze niż wcześniejszy wariant, gdyż łatwiej rower z takiego uchwytu zdjąć, jednak pojazd zajmuje więcej przestrzeni w pokoju.
  • Wieszaki ścienne do roweru obrotowe – to propozycja idealna dla niezdecydowanych. Te zaawansowane konstrukcje pozwalają na montaż roweru na oba omówione sposoby i dość swobodne nim manewrowanie.

Czy montaż wieszaka na rower jest trudny? Nie, ale trzeba pamiętać, że zawsze wiąże się z ingerencją w ścianę i przed przystąpieniem do instalacji powinniśmy starannie dobrać śruby i kołki oraz upewnić się, że konstrukcja muru wytrzyma, gdy powiesimy jednoślad.

 

Jakie wady ma wieszak rowerowy? Przede wszystkim ograniczoną nośność. Nie każdy model poradzi sobie z jednośladem każdego typu, o czym trzeba pamiętać. Dyskretny wieszak na rower zapewne doskonale nada się do lekkiej szosówki, ale z fatbikem może mieć spory problem. Wspominając o wadze, warto także zauważyć, że jednoślad po każdej przejażdżce musimy na wieszak rowerowy odłożyć, co wymaga, choć częściowego jego uniesienia. Przy cięższych modelach potrafi być to naprawdę niełatwe, szczególnie jeśli wieszak ścienny dla roweru umieścimy bardzo wysoko.

 

 

Rower można oprzeć o ścianę, gdzie nie będzie zawadzał

 

Zawieszony rower w mieszkaniu pod sufitem? Dlaczego nie!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zawieszony rower został nie tylko na ścianie, ale także pod sufitem. Jak to działa? Konstrukcje tego typu mogą przywodzić na myśl windy. Rozbudowane uchwyty wyposażone w sznurki pozwalają wciągnąć jednoślad. Najbardziej zaawansowane urządzenia mogą umieścić go nawet poziomo na suficie! Trudno o lepszą przestrzeń na rower w małym mieszkaniu, która normalnie nigdy nie jest wykorzystywana.

 

Niestety wieszak sufitowy ma podobne wady, co warianty ścienne, ale jeszcze spotęgowane. Sporym ograniczeniem są limity wagowe takich konstrukcji, cena oraz dużo bardziej skomplikowany montaż. Ponadto, choć możliwość przechowywania roweru na suficie brzmi atrakcyjnie, to niekoniecznie taka winda prezentuje się estetycznie. Prócz tego każdorazowe zawieszanie i ściąganie jednośladu są znacznie bardziej skomplikowane, niż gdy postawimy na zwykły wieszak ścienny dla roweru lub inne popularniejsze rozwiązanie. Mocno dyskusyjna jest więc wygoda przechowywania roweru w taki sposób.

Szafa na rower lub inne rozwiązania meblowe

Rower w mieszkaniu, gdy nie ma na niego miejsca, będzie trochę mniejszym problemem, jeśli akurat się przeprowadzamy lub remontujemy nasze lokum i możemy z góry zaplanować, że potrzebujemy go gdzieś ulokować. Wtedy ciekawym sposobem na przechowywanie jest specjalna szafa na rower. Tego typu meble są coraz popularniejsze. Projektanci wnęki na jednoślady potrafią tworzyć nawet w komodach czy biurkach. A jeśli dysponujemy dużą szafą na ubrania np. w przedpokoju, wystarczy podzielić ją tak, by mogły być tam również przechowywane rowery (zwykle zawieszone na hakach w pozycji pionowej).

 

Szafa na rower to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie chcesz, by jednoślad był cały czas na widoku ani nie zaburzał estetyki pomieszczania, a przy tym by nie zajmował dużo miejsca. Jeżeli jednak interesuje cię profesjonalnie wykonana szafa, a nie samodzielne przeróbki, sporym minusem mogą okazać się koszty, meble na zamówienie potrafią osiągać bardzo wysokie ceny.

Nie sposób i miejsce przechowywania roweru a styl!

Niezależnie od tego, którą możliwość przechowywania roweru wybierzesz, pamiętaj, że nie zawsze warto chować jednoślad i szukać miejsca na uboczu, gdzie nie będzie rzucał się w oczy. Jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem „dwóch kółek” dlaczego, by nie powiesić ich w centralnym punkcie salonu np. nad sofą? Może zamiast obrazu? Wystarczy dobrać np. ciekawą tapetę i uzyskamy bardzo oryginalną kompozycję.

 

Niektórzy decydują się również na pozostawienie roweru… za kanapą. Ten z pozoru dziwaczny pomysł łatwo można przekuć w mini instalację artystyczną. Wystarczy odsunąć mebel nieco od ściany i nad miejscem przygotowanym na rower zamontować półkę na bibeloty lub efektowne oświetlenie.

 

Najbardziej niecodzienne może być przechowywanie roweru w mieszkaniach dwupoziomowych. Charakterystyka tych lokali pozwala na wdrażanie naprawdę niecodziennych pomysłów. Przede wszystkim warto wykorzystać skos pod schodami. Kącik na rower pod antresolą? Dlaczego nie! Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy pobudzić wyobraźnię!

 

A może trzymać rower na klatce schodowej?

Ciekawą alternatywą dla mieszkania jest przechowywanie roweru na klatce schodowej. Jednośladowi nie grozi tam wilgoć i nie musimy szukać dla niego miejsca we własnych czterech kątach – rozwiązanie idealne? Nie do końca. Po pierwsze jest ono dość kontrowersyjne – zajmujemy przestrzeń wspólną przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców budynku, niektóre wspólnoty nawet zakazują tego w swoich regulaminach. A nawet jeśli takiego zapisu nie ma w wewnętrznych przepisach, chcąc trzymać rower na klatce schodowej, wypada ustalić to z sąsiadami – z czystej przyzwoitości.

 

Nie możemy zapominać także o kwestiach bezpieczeństwa. Klatki schodowe stanowią ważną część dróg ewakuacyjnych na wypadek pożaru, więc korytarz powinien dysponować przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni – pojazd nie może jej ograniczać.

 

Jeżeli pozostawiamy rower poza mieszkaniem, nawet pod samymi drzwiami, zawsze powinien być on zabezpieczony. W przypadku klatki najpewniej przypiąć go do balustrady. Jeśli zastosujemy wysokiej jakości środki bezpieczeństwa, złodziej raczej nie pokusi się o próbę kradzieży, hałas szybko zaalarmowałby lokatorów. Nic nie powstrzyma go jednak przed przywłaszczeniem sobie np. akcesoriów rowerowych, które bardzo łatwo odpiąć.

 

Rower w klatce schodowej można umieścić także we wnęce pod schodami, która z reguły nie jest wykorzystywana, a znajdujący się tam jednoślad nie powinien nikomu przeszkadzać. Problemem może być jednak skuteczne zabezpieczenie go przed kradzieżą (ze względu na brak elementów budynku, do których można jednoślad łatwo przymocować).

 

Przechowywanie roweru w piwnicy, komórce lokatorskiej lub wózkowni

Często zdarza się także, że przechowywane rowery są w piwnicach, komórkach lokatorskich lub tzw. wózkowniach. Za wyborem któregoś z powyższych miejsc na pewno przemawia wygoda przechowywania roweru. Nie musimy w końcu prowadzić go na wyższe piętra, a pojazd nie zagraca nam mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że piwnica to niekoniecznie odpowiednie miejsce dla rowerów. Kluczowa jest wilgotność. Jeżeli wiesz, że w pomieszczeniu jest sucho i przewiewnie, jednośladowi nie powinna grozić korozja. W innym przypadku szkoda narażać pojazd na zniszczenie.

 

A co ze złodziejami? Tu sprawa wygląda gorzej. Najniebezpieczniejsze z tego zestawienia są wózkownie, gdyż są to pomieszczenia, do których dostęp mają wszyscy mieszkańcy. Piwnice i komórki są nieco bezpieczniejsze. Jeśli posiadamy drogi rower, zawsze możemy zainwestować w dobrej jakości zamki i drzwi antywłamaniowe, które może ostudzą zapał złodzieja. Niestety samo miejsce nie sprzyja ochronności. W częściach budynków przeznaczonych na komórki lub piwnice z reguły włamywacz będzie miał bardzo dużo czasu, by ze spokojem rozpracować zabezpieczenia.

 

 

Rower można postawić na komodzie lub na specjalnym wieszaku na rower

 

Przechowywanie rowerów w garażu

Przechowywanie roweru w garażu nie różni się wiele od pozostawienia go w piwnicy, więc w przypadku domków jednorodzinnych, jeśli miejsce jest suche, sprawdzi się bardzo dobrze. Koncentrujemy się jednak na domach wielorodzinnych, a tutaj sytuacja nieco się komplikuje.

 

Do garaży podziemnych przynależnych do bloków mają dostęp wszyscy lokatorzy, co bardzo negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Konieczne jest zabezpieczenie roweru, co gdy dysponujemy tylko miejscem parkingowym, samo w sobie jest trudne. Najlepiej uzyskać zgodę administracji na montaż wieszaka do przylegającej ściany. Ewentualnie, gdy z naszym miejscem sąsiaduje filar, można spróbować przypiąć do niego rower przy pomocy długiego łańcucha.

 

Parking dla rowerów obok mieszkania

Coraz większa popularność kolarstwa w Polsce na szczęście powoli przekłada się także na zwracanie uwagi na potrzeby cyklistów. Jedną z tego oznak jest budowanie przy nowych osiedlach – a czasem nawet już istniejących wspólnotach – stojaków rowerowych, często nawet zadaszonych, stanowiących swoisty parking dla jednośladów. Czy to rozwiązuje Twój problem przechowywania roweru?

 

Chociaż takie inicjatywy administracji są potrzebne, to raczej sprawdzają się, np. jeśli jedziemy rowerem do kogoś w odwiedziny. Całoroczne, a szczególnie w czasie zimy parkowanie tam jednośladu nie jest najlepszym, co możesz zrobić. Nawet zadaszone stojaki nie chronią w pełni przed czynnikami zewnętrznymi i ponownie wraca temat kradzieży – ogólnodostępne stanowiska rowerowe są najbardziej narażone ze wszystkim omówionych w naszym tekście miejsc. Z doświadczenia wiemy, że niewiele pomaga nawet monitoring.

 

Prócz tego w takich miejscach często rowery przymocowane są bardzo blisko siebie, praktycznie „jeden na drugim”, łatwo więc, aby ktoś porysował lub nawet uszkodził nam jednoślad, gdy nie będzie wystarczająco uważny.

 

Gdzie trzymać rower w bloku?

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy, że rower w bloku nie musi być problemem i istnieje naprawdę wiele ciekawych sposobów na komfortowe przechowywanie roweru – a co najważniejsze – bezpieczne. A co z przedstawionych propozycji wybrać i jak przechowywać rower w mieszkaniu, każdy musi zadecydować samemu, gdyż każda sytuacja jest inna. Trzeba też pamiętać, że zupełnie inne środki ostrożności warto podjąć, gdy posiadamy profesjonalną szosówkę, a inne, kiedy jeździmy na starym składaku. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie ułatwiajmy kradzieży złodziejowi!

Powiązane artykuły

zamknij [x]