Odciski na dłoniach od roweru – jak im zaradzić? Proste sposoby na pozbycie się odcisków

Odciski na dłoniach - świadectwo niewielkiego zachwiania w balansie ustawień roweru, które może stać się dotkliwą sprawą z którą trudno sobie na bieżąco poradzić. A warto wiedzieć, że istnieje szeroka droga do tego, aby ich całkowicie uniknąć i znać je tylko z opowieści. Skóra na dłoniach przyda nam się również do innych czynności - warto więc o nią zadbać. Nie jest to trudne, a sercem całego problemu jest odpowiednie podejście - zarówno do ustawień roweru, jak i stosowania całej gamy środków ochronnych, od kremów po rękawiczki. Podpowiemy co zrobić, czego unikać, jak jeździć i jak reagować na pojawiające się sygnały. Wszystko przed Wami - zatem zapraszamy!

 

 

Odciski na dłoniach od roweru – jak im zaradzić?

 

 

 


Skąd biorą się odciski na dłoniach?

Nasze dłonie wyposażone są w miliony receptorów, ale ponieważ pełnią podstawową funkcję "narzędziową", skóra na nich ma specyficzny charakter. Odciski na dłoniach pochodzą głównie od specyficznej struktury skóry na naszych dłoniach. Skóra na dłoniach i palcach jest grubsza i bardziej zrogowaciała niż skóra na innych częściach ciała. Ponadto skóra ta zawiera liczne fałdy i linie papilarne, które nadają jej charakterystyczny wygląd. Skóra ulega tu też wielu rodzajom napięć - rozciągania, naciągania, ściskania. Przy pozycji na rowerze wszystkie te zmienne kształtują środowisko, w którym mogą pojawiać się odciski na dłoniach.

 

Sposoby na odciski od roweru

Odciski na dłoniach mogą wystąpić z różnych powodów, takich jak tarcie, nacisk lub podrażnienia skóry. Odciski zwykle pojawiają się na skutek powtarzającego się tarcia lub ucisku w określonym miejscu - ręce, na których opieramy ciężar podczas jazdy to więc idealne warunki. Aby uniknąć tej dolegliwości, warto trzymać się prostych zasad. Oto one:

Przygotuj kierownicę w swoim rowerze

Ważne jest zarówno ustawienie kierownicy, jak i jej owijka. Nowoczesne owijki rowerowe pozwalają czasami rezygnować z rękawiczek, ale ogólnie świetnie absorbują drobne drgania i poprawiają chwyt. Tak samo wszelkie gripy, które pozwalają często zmieniać chwyt - unikamy nacisku w jednym obszarze i w rezultacie mniej męczymy ręce.

Używaj rękawiczek rowerowych!

Rękawiczki to ekwipunek, którego bąble na dłoniach nie znają. Lub znają dorywczo. Najlepszy sposób na poprawienie chwytu, zapewnienie właściwej wentylacji skóry - i także odpowiednie odprowadzanie potu. Dają nieporównywalnie lepsze warunki pracy. Na rynku mamy mnóstwo modeli, od specjalnych dla szosowców i MTB po prostsze rekreacyjne, z długimi i krótkimi palcami, z wyściółką żelową i gąbką. Każde znacząco podnoszą komfort użytkowania i pracy na kierownicy. W wypadku upadku - chronią skórę dłoni przed zadrapaniem czy skaleczeniem. Obowiązkowe!

Dbaj o swoje dłonie

Przeciwdziałanie odciskom dłoni warto zacząć od stosowania odpowiednich kremów ochronnych. Kremy, balsamy, środki gojące i łagodzące, nawilżające i ujędrniające - wszystko to stanowi arsenał którym skórę możemy znacząco wspomóc i oszczędzić jej zjawiska pod nazwą odciski na dłoniach. Rynek ma już nawet środki dedykowane specjalnie dla kolarzy, obecne oczywiście w naszym sklepie.

 

 

Podczas jazdy na rowerze, mogą powstawać odciski na dłoniach

 

Bikefitting - skuteczne remedium

Rola właściwego ustawienia roweru jest kluczowa w walce z odciskami. Dobrze dobrany balans, który rozkłada ciężar cyklisty między siodło a kierownicę pozwala na równomierną dystrybucję masy, lepszą kontrolę nad kierunkiem oraz maksymalne wykorzystanie posiadanej amortyzacji. W wypadku długich tras unikamy bólu, cierpnięcia i przepocenia skóry dłoni dzięki właściwej wentylacji i temu, że nie poprawiamy ciągle chwytu. Mniej tarcia, mniej nacisku, mniej niewłaściwej geometrii - to wszystko składa się na pozytywny obraz końcowy. Jest to idealne przeciwdziałanie odciskom dłoni.

 

 

 

 

Jak pozbyć się odcisków?

No ok, a jeśli już się nam zdarzą odciski na dłoniach? Co robić, jak reagować? W skrajnych przypadkach chirurg wytnie nam zrogowaciałą skórę. Jednak to ostateczność - najczęściej stosujemy nawilżanie skóry za pomocą odpowiedniej chemii kosmetycznej, zawierającej środki pozwalające skórze się zregenerować. Własnoręczne wycinanie radzimy odrzucić - możliwa jest infekcja, albo zmiany na skórze, które trudno się leczą. Apteki dysponują plastrami na odciski i odpowiednimi preparatami stosowanymi bezpośrednio na skórę. Warto zapewnić ich obecność w naszej podróżnej i podręcznej apteczce rowerowej.

 

 

Jazda w rękawiczkach rowerowych może pomóc w zwalczeniu odcisków

 

Kiedy powinienem udać się do lekarza?

Gdy odciski nie znikają po dłuższym czasie, a nacisk na nie wciąż powoduje ból - oznacza to, że mogła zajść zmiana w strukturze skóry. Odwiedź dermatologa.

 

 

 

 

Odcisk to nie koniec świata!

...ale życie umie bardzo uprzykrzyć. Pamiętaj o stosowaniu maści, rękawiczek rowerowych i właściwym ustawieniu roweru. Te trzy elementy będą kreować całokształt Twojego komfortu. Po pewnym czasie skóra przyzwyczaja się do nacisku - zupełnie jak u muzyków - i odciski nie będą się pojawiać. Póki możesz - zabezpieczaj się, chroń i dbaj o swój komfort. Wszelkie środki znajdziesz w naszym sklepie rowerowym Rowertour.com. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]