Jak dobrać rozmiar ramy roweru do swojego wzrostu?

Rama - serce naszego roweru. Kręgosłup naszej pasji. To ten genialny wynalazek, kształtowany przez długie lata ewolucji, stał się najważniejszym elementem naszych rowerów. Wymiary ramy mogą być różne - optymalny rozmiar ramy określa kilka fundamentalnych parametrów, które pozwalają dopasować ją idealnie pod nasze potrzeby.

 

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej? Dowiecie się z tego artykułu. Pomoże Wam usystematyzować posiadaną wiedzę i pozwoli znaleźć właściwy model. Rynek jest przebogaty, mamy wyspecjalizowane ramy do rowerów szosowych, ramy do rowerów górskich i zjazdowych - wszystkie mają określone parametry: dowiecie się jak je rozpoznawać, czytać i stosować tak, aby móc właściwie i bezbłędnie określić przydatny dla Was model ramy rowerowej.

 

 

Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu

 

 

 


Jaki rozmiar ramy roweru wybrać?

Rama rowerowa to rodzaj wyboru, który powinniśmy wykonać raz, ale dobrze i maksymalnie rzetelnie. Dlaczego? Otóż geometria ramy ma dla komfortu jazdy większy wpływ niż cały wodospad dodatków. Ekwipunek zdążymy zmienić w toku eksploatacji roweru, wykonując upgrade sprzętu we własnym zakresie bądź pozwalając na to serwisom. Ale rama pozostanie ta sama. Jeśli więc jeździło nam się wygodnie, to żaden upgrade osprzętu tego nie zepsuje. Jeśli jednak kupicie ramę niedopasowaną, elementy dodatkowe zmienią komfort tylko w nieznacznym stopniu. Czeka Was ból pleców lub barków, drętwiejące palce, brak poczucia kontroli, niska efektywność podczas jazdy i niestety, nie zmienią tego nowe przerzutki, lepsze siodełko czy aerodynamiczne koła. Rama musi być dobrana właściwie.

 

 

Dowiedz się więcej o budowie roweru z naszego innego artykułu - Budowa roweru w pigułce

 

 

Kluczowe przy tym wyborze są dwie kwestie: nasze warunki fizyczne i przeznaczenie roweru. Na styku tych wypadkowych powinna stać nasza rama do roweru. Każdy z nas ma inaczej zbudowane ciało, z którego korzysta też w wysoce indywidualny sposób. Z drugiej strony mamy wiele rodzajów rowerów, które definiują określoną ramę: geometria ramy rowerowej szosowej różni się znacznie od geometrii typowego MTB lub roweru full-suspension. Żeby wszystko jeszcze bardziej skomplikować, ramy danych producentów delikatnie się od siebie różnią zastosowanymi kątami, pochyleniami i pomysłami na geometrię, a każdy z nich ma swoją tabelę rozmiarów. Dlatego często najlepszym wyjściem jest fizyczne dopasowanie do roweru - aby uniknąć kłopotów, najlepiej wsiąść i przejechać się choćby kilka metrów.

 

Jak dobrać rower do wzrostu?

Każdy z nas jest inny - co za oczywistość! Każdy z nas dysponuje innym wzrostem, siłą, możliwościami i przekrokiem, czyli wewnętrzną długością nogi. Mierzymy ją od pięty do krocza - warto stanąć przy ścianie i oznaczyć górną krawędź za pomocą książki między nogami, niekoniecznie autorstwa Petera Sagana (chociaż można). Wynik musimy pomnożyć przez:

 • 0,5 dla rowerów MTB 26-27,5''
 • 0,6 dla rowerów MTB 29''
 • 0,66 dla graveli i rowerów szosowych
 • 0,63 dla miejskich, trekkingowych i crossowych

Otrzymany wynik to współczynnik przekroku. Ściślej - doskonała proporcja długości nogi. Jeśli tę odległość wstawimy do kupowanej ramy rowerowej pomiędzy oś suportu a grzbiet siodełka, e voila - mamy idealną ramę. Tak! To zawsze będzie dobry pomysł.

 

Znając przekrok możemy iść dalej i znaleźć odpowiednią długość górnej rury ramy, bo całą resztę zrobi za nas geometria. Niektórzy uważają, że między główkę mostka a czubek siodełka musi swobodnie wejść nasze przedramię z wyciągniętymi palcami - i to też zadziała. Odległość ta oznacza równomierne rozłożenie ciężaru między barki a pośladki, a dopasowując kierownicę, mostek i siodło możemy uzyskać idealną pozycję dla danego roweru. Im wyższy zawodnik, tym górna rura będzie dłuższa, a często będziemy ją wspomagać mostkiem. Pamiętajcie, to dopasowanie musi być dobre przynajmniej za pierwszym razem. Starajcie się o rzetelność.

 

Geometria ramy rowerowej

Podczas wyboru roweru warto zastanowić się, w jaki sposób planujemy najczęściej korzystać z tego środka transportu. Wybór będzie inny, jeśli zamierzamy go używać do intensywnych treningów sportowych, a inny, jeśli ma służyć rekreacyjnym przejażdżkom. W przypadku sportowego roweru warto zwrócić uwagę na mniejszy model z niższą główką ramy, co zapewni odpowiednią dynamikę. Natomiast dla rowerów rekreacyjnych zalecane jest poszukanie modelu z wyższą główką ramy, aby zapewnić wygodę podczas dłuższych wycieczek.

 

Decydując się na konkretny typ roweru, istotną rolę odgrywa jego geometria. Geometria ramy składa się z różnych elementów, takich jak wymiary i kąty, które determinują kształt, dopasowanie i właściwości jezdne roweru. Warto zaznaczyć, że geometria przyjmuje konkretne wartości liczbowe, definiując tym samym charakter ramy.

 

W przypadku rowerów sportowych, wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, które wpływają na jakość jazdy. Geometria, czyli kształt ramy, ma istotny wpływ na naszą pozycję podczas jazdy i, co za tym idzie, determinuje przeznaczenie roweru. Warto to zilustrować na przykładach:

 • Rower szosowy: Geometria ramy znacząco wpływa na to, czy dany model jest bardziej dostosowany do jazdy wyścigowej czy do komfortowego treningu.
 • Rower gravelowy: Kształt konstrukcji wskazuje na specyficzne przeznaczenie roweru – różne modele nadają się do osiągania dużych prędkości zarówno na asfalcie, jak i na szutrze, podczas gdy inne są idealne do bikepackingu.
 • Rower MTB: W przypadku rowerów górskich geometria pomaga określić, czy mamy do czynienia z uniwersalnym rowerem do jazdy terenowej czy z modelem dedykowanym pokonywaniu stromych zjazdów.

 

Jak zmierzyć ramę roweru?

Aby dokładnie określić geometrię jednośladu, konieczne jest zmierzenie ramy roweru. Można to zrobić za pomocą zwykłej metrówki, ponieważ wartości są wyrażane w milimetrach. Wpływ na geometrię i kształt ramy ma wiele czynników, takich jak:

 • ST – długość rury podsiodłowej – mierzona od osi suportu do końca rury podsiodłowej,
 • TT – efektywna długość górnej rury – mierzona poziomo do podłoża odległość od środka rury podsiodłowej do środka osi główki ramy,
 • HT – długość główki ramy,
 • SA – kąt rury podsiodłowej,
 • HA – kąt główki ramy,
 • CS – długość tylnych widełek,
 • Wheelbase – baza kół – rozstaw kół w rowerze,
 • Reach – długość ramy,
 • Stack – wysokość ramy,
 • BB Drop – wysokość suportu.

 

Oznaczenia techniczne geometrii roweru

 

Przykład umieszczenia opisanych wcześniej pomiarów najlepiej przedstawia załączony rysunek. Rowery sportowe dostępne w naszej ofercie w większości przypadku będą odwoływać się właśnie do tego schematu.

 

 

 

Czym jest parametr reach w rowerze?

Dwa zasadnicze aspekty ramy, na które zwraca się uwagę, to reach i stack. Reach to odległość od główki ramy prowadząca poziomo do miejsca, gdzie znajduje się mechanizm korbowy. To istotne kryterium, zwłaszcza podczas jazdy na stojąco. Im większy reach, tym bardziej pochylona pozycja nad kierownicą. Z kolei im krótszy, tym bardziej kolarz będzie wyprostowany.

Co to jest wartość stack w rowerze?

Stack, który jest pionowo ułożony od pedałów do wysokości mostka, ma istotny wpływ na ustawienie kierownicy. Wraz z parametrem reach określa, jaką pozycję zaadoptujesz na rowerze podczas jazdy stojącej. Wyższy stack może pomóc w złagodzeniu napięcia w rękach i zmniejszeniu bólu kręgosłupa w trakcie trasy. Natomiast niższy sprzyja bardziej aerodynamicznej postawie. Dlatego warto zwrócić uwagę na wartość stacka, szczególnie gdy reach jest podobny w dwóch rozważanych rowerach.

Po co mierzyć kąt główki ramy?

Jeden z kluczowych aspektów, który jest często analizowany, to kąt główki ramy, gdyż od niego zależy zwrotność roweru. W przypadku rowerów szosowych ten kąt zazwyczaj mieści się w przedziale od 70 do 73 stopni, co sprzyja zmniejszeniu oporów toczenia, bardziej efektywnemu przyspieszaniu oraz łatwiejszemu pokonywaniu podjazdów. Natomiast w rowerach górskich ten kąt zazwyczaj wynosi około 63 stopni, co ma wpływ na zwiększenie stabilności w trudnym terenie.

Czym jest wartość BB Drop?

BB, z języka angielskiego Bottom Bracket, to wartość określająca wysokość suportu rowerowego. Istnieją dwa główne sposoby jej wyrażenia. Często stosowaną metodą jest pomiar BB Drop, który odnosi się do projektu samej ramy. Im niższa wartość BB Drop, tym rower będzie bardziej stabilny w prowadzeniu. Dla zawodników uprawiających enduro, utrzymanie doskonałej przyczepności jest kluczowe, dlatego wysokość suportu ma tu istotne znaczenie.

 

 

Czy wiesz, że...

Niektórzy producenci rowerów nazywają wysokość suportu terminem "BB height". Jest to aspekt nieco mniej zrozumiały dla klienta. Wartość tę mierzy się od podłoża, więc w obliczeniach konieczne jest uwzględnienie rozmiaru opony.

 

Znaczenie rozstawu kół w geometrii roweru

Innym istotnym czynnikiem do uwzględnienia jest odległość między osiami kół w rowerze, czyli tzw. Wheelbase. W skrócie, im krótsza ta odległość, tym większa zwrotność roweru, co ułatwia pokonywanie zakrętów i omijanie przeszkód. Wybierając model z większym rozstawem kół, możemy liczyć na lepsze osiągi w terenie, zwłaszcza jeśli zależy nam na rozwijaniu wysokich prędkości.

 

Tabela rozmiarów ram rowerowych

Oczywiście producenci nie ułatwią nam zadania i wiele rowerów będzie się od siebie różnić nawet w ramach tego samego "urzędowego" wymiaru, np. XL czy S. Warto jednak znać poszczególne wartości, ponieważ to wstępnie jest w stanie pomóc nam określić jakiej ramy potrzebujemy. Optymalnie dobrana rama rowerowa to niezbędny fundament. Dlatego też warto przez to przebrnąć. Z akapitu wyżej wiemy, że przekrok i wartość, jaką uzyskamy jest kluczowy - znając ją i odpowiadające jej widełki, które ją obejmują, mamy zarys idealnej dla nas ramy. Stąd już krok do właściwego dopasowania.

 

Rozmiary ram w rowerach gravelowych, szosowych i przełajowych

Mamy tu sporą różnorodność, ale generalnie stosuje się - zwłaszcza wśród graveli - ramy jak najbardziej dopasowane do potrzeb cyklistów. Wygodny rower gravelowy często o centymetry różni się od bliźniaczej szosówki, a będzie dużo wygodniejszy dzięki innemu kątowi główki ramy lub innej konstrukcji tylnych widełek, z obniżonym środkiem ciężkości. Z kolei szosówka da nam większą prędkość i dynamikę.

 

 

Rozmiary ram w rowerach gravelowych, szosowych i przełajowych
Wzrost Rozmiar ramy
Kobiety Mężczyźni Oznaczenie Cale CM
147-150 150-152 XS 19" 48-49
150-151 153-154 XS-S 19-20" 49-50
152-158 155-161 S 20-21" 50-51
159-165 162-168 S-M 21" 51-52
166-168 169-171 M 21-22" 52-55
169-173 172-176 M-L 22" 54-56
174-178 177-181 L 22-23" 56-58
179-183 182-186 L-XL 23" 57-59
184-186 187-189 XL 23-24" 59-61
187-192 190-195 XL-XXL 24" 60-63

*Podane wartości są orientacyjne, rozmiar ramy roweru może się różnić w zależności od producenta roweru.

 

 

 

Rozmiary ram w rowerach górskich MTB

W MTB jest bardzo ciekawie, bo geometria ma ogromne znaczenie. Producenci pochylają kąty ramy o mniejsze wartości, a górne rury obniżają się w kierunku siodełka. Obniża to ogólną bryłę, umożliwia uzyskanie bardzo dużej siły bez wstawania z siodełka. Dodatkowe aspekty jak mostek, szerokość kierownicy i ilość odpowiednich przełożeń dają nam wtedy ogromne możliwości w terenie.

 

 

Rozmiary ram w rowerach górskich MTB
Wzrost Rozmiar ramy
Kobiety Mężczyźni Oznaczenie Cale CM
147-150 150-153 XS 14" 33-37
151-155 154-158 XS-S 14-15" 36-39
156-161 159-164 S 15-16" 38-42
162-167 165-170 S-M 16-17" 40-44
168-172 171-175 M 17-18" 43-47
173-177 176-180 M-L 18-19" 45-49
178-181 181-184 L 19-20" 48-52
182-186 185-189 L-XL 20-21" 50-53
187-190 190-193 XL 21-22" 52-57
191-193 194-196 XL-XXL 22-23" 55-58

*Podane wartości są orientacyjne, rozmiar ramy roweru może się różnić w zależności od producenta roweru.

 

 

Dla rowerów górskich ważne są jeszcze wartości zwane Reach i Stack. Reach to odległość która oznacza poziomą linię do osi suportu. Mówiąc wprost - linia równoległa do ziemi do punktu pod którym znajduje się jego środek. Z kolei Stack to linia pionowa od linii pedałów do wysokości mostka.

 

Razem te dwie linie tworzą określoną współrzędną, która określa jak dobrze jeździ się w pozycji wyprostowanej - na przykład w enduro i XC. I niestety, każda będzie pasować do innego kolarza. Musicie ją niejako przetestować na żywo.

 

 

 

Jak dobrać rozmiar ramy w rowerze trekkingowym, crossowym i miejskim?

Wszystkie trzy typy rowerów cechuje unikalna, trudna do uzyskania gdzie indziej postawa na siodełku, gwarantująca komfort w trakcie długich przejazdów często z ekwipunkiem. Przekrok jest tu nieco obniżony, aby ułatwiać wsiadanie, a kąt główki ramy nachylony, aby zapewnić maksymalny komfort i uzyskanie bardziej pionowej postawy.

 

Od tej reguły są jednak wyjątki. Na trekkingowych i crossowych ramach łatwo znajdziemy rowerzystów, którym bardziej pasuje pozycja pochylona, bliższa gravelom. Osiągają to poprzez modyfikacje mostka. Rozmiarówka w tych rowerach jest naznaczona dość dużą tolerancją i ogólnie jednoślady te wiele wybaczają - niemniej dobrze dopasowana rama znacznie lepiej spełnia swoją rolę. Tabela rozmiarów w tej kategorii wygląda następująco:

 

 

Rozmiary ram w rowerach górskich MTB
Wzrost Rozmiar ramy
Kobiety Mężczyźni Oznaczenie Cale CM
147-153 150-156 S 15-16" 38-42
154-160 157-163 S-M 16-17" 40-44
161-163 164-166 M 17-18" 43-47
164-169 167-172 M-L 18-19" 45-49
170-174 173-177 L 19-20" 48-52
175-179 178-182 L-XL 20-21" 50-54
180-185 183-188 XL 21-22" 53-57
186-190 189-193 XL-XXL 22-23" 55-58
191-197 194-200 XXL 23-24" 58-62

*Podane wartości są orientacyjne, rozmiar ramy może się różnić w zależności od producenta roweru.

 

 

W wypadku trekkingów często producenci stosują uproszczoną tabelę, po prostu podając rozmiar (np. S, M, L). Idealnym wyjściem jest wtedy wejście w specyfikację danej ramy i sprawdzenie odległości lub skorzystanie z odpowiedniego kalkulatora ramy - znajdziecie taki u nas przy każdym rowerze. Szerzej o nim piszemy w dalszej części artykułu.

 

Rozmiary ram w rowerze dla dzieci

Dzieci rosną i to, co pasuje na nie w tym sezonie, z pewnością będzie za małe za rok. Tak niestety jest. Na szczęście w przypadku rowerów w wielu modelach stosuje się takie rozmiary ramy, aby zdążyły "objąć" wzrost dziecka przynajmniej przez dwa sezony - choć to nie reguła. Pamiętajcie! Nie stosujmy kupowania rower dla dziecka "na wyrost" - możemy doprowadzić do wad postawy, problemów z uzyskaniem pozycji, brakiem komfortu a w konsekwencji wypalimy w dziecku pasję, na którą tak liczy i ono, jak i my. Małe koła 20'' są dobre na początek - w sprzedaży są rowery z jeszcze mniejszymi. Potem warto wsiąść na rowery z kołami 24'', by na końcu drogi móc wsiąść na 26'' i być w zasadzie w przedsionku dorosłych rowerów, które też często są nazywane rowerami młodzieżowymi.

 

 

 

 

Krótko o doborze ramy - Bikefitting lekiem na (prawie) całe zło

Bikefitting na dobre rozgościł się w lepszych salonach rowerowych, ale i spora część serwisów oferuje tę usługę. W zależności od stopnia wyspecjalizowania możemy spotkać się z mierzeniem kolarza za pomocą czujników i realizacji zadania w zakresie zaawansowanej biomechaniki, ale i z drugiej strony zwykły "analogowy" pomiar odpowiednio dokonany i wprowadzony do komputera będzie świetnym pomysłem. Oczywiście wszystko zależy od nas. Uzyskane wyniki pozwalają na zmniejszenie oporów, zdobycie wiedzy o swojej sile, możliwościach, najlepszym i najefektywniejszym układzie roweru a także - odpowiadającej tym zagadnieniom ramie. Nie jest to tania usługa ale znacząco skraca drogę do profesjonalnego wykorzystywania roweru.

 

 

 

 

Sprawdź kalkulator ramy rowerowej w sklepie Rowertour

U nas jest idealnie - przy każdym zakupie ramy masz do dyspozycji odpowiedni kalkulator, pozwalający na wprowadzenie Twojego wzrostu, aby uzyskać idealną ramę, pozwalającą Ci zmierzyć się z wyzwaniami i niezależnie od warunków fizycznych uzyskać jak najlepszą postawę i efektywność. Dzięki temu optymalnie dobrana rama staje się sercem Twojego jednośladu, ale także - dba o bezpieczeństwo i właściwy kierunek Twojego rozwoju. Możesz "przymierzyć" ramę na sucho, sprawdzić jaki rozmiar będzie dla Ciebie właściwy i da Ci to doskonały punkt do dalszych poszukiwań.

 

 

Kalkulator na stronie sklepu Rowertour.com jest prosty w obsłudze. To praktyczne narzędzie – kalkulator ramy, w prosty sposób pokaże, czy dany rozmiar ramy roweru jest odpowiedni do waszego wzrostu. Wystarczy wejść na kartę interesującego nas modelu i kliknąć w odnośnik "Dopasuj rozmiar ramy".

 

 

Odnośnik do kalkulatora ramy na karcie roweru

 

 

Następnie zostaniemy przeniesieni do sekcji kalkulatora ramy na karcie. W puste pole należy wpisać nasz wzrost i kliknąć przycisk "Przelicz".

 

 

Pole do wpisania wzrostu w kalkulatorze ramy rowerowej

 

 

Po przeliczeniu, wyświetlą się kafelki z danymi rozmiarami roweru. Sugerowany rozmiar zostanie oznaczony dodatkową informacją "Sugerowany rozmiar", a kafelek będzie miał pomarańczową obwódkę. Co więcej, kalkulator rowerowy oznaczy, która wersja lepiej się sprawdzi do jazdy sportowej, a która będzie lepsza do jazdy rekreacyjnej i turystycznych przejażdżek.

 

 

Ostatni etap kalkulatora ramy ze wskazanym sugerowanym rozmiarem

 

 

W ten sposób dowiemy się, czy wybrany rozmiar jest tym odpowiednim, zapewni nam właściwy komfort i będzie dobrze dopasowany do naszego stylu jazdy.

 

Idealna rama - idealny kolarz

Dobrze dobrana rama rowerowa to ekspert w dziedzinie efektywnego wykorzystania jednośladu na drodze i bezdrożu, na szosie i w terenie. Niezależnie czy jeździsz na długie wyprawy, czy gwałtowne singletracki, jest to wybór kluczowy dla Twojego rozwoju jako kolarza i pasjonata. Lepiej spędzić teraz więcej czasu niż potem żałować niewłaściwych wyborów - dokonuj ich mądrze, pozwól nam na wsparcie. Twoja idealna rama rowerowa już tu jest. A wraz z nią - nadchodzisz w swojej najlepszej wersji. Zacznij od eksploracji naszego sklepu internetowego Rowertour.com i ciesz się idealnie dopasowanym rowerowe!

Powiązane artykuły

zamknij [x]