Jak dobrać wspornik kierownicy w rowerze? Wybieramy odpowiedni mostek.

Mostek rowerowy czyli inaczej wspornik kierownicy to niewielka część łącząca w różny sposób kierownicę z resztą roweru, oczywiście co najważniejsze - z widelcem i przednim kołem. Wydaje się mały i niepozorny, ale jego właściwe ustawienie to fundamentalna część procesu dopasowania roweru do cyklisty. Jego nachylenie i długość będą decydować o przyjętej postawie i o naszym komforcie - lub jego braku. Obecnie mamy na rynku szereg nowoczesnych modeli, funkcjonują jeszcze rozwiązania nieco starsze, stąd nasz tekst przybliży Wam rodzaje współczesnych mostków rowerowych tak, abyście mogli wybrać właściwy.

 

 

Jak dobrać wspornik kierownicy w rowerze?

 

 

Dobry mostek do roweru dopasowany do Waszej budowy zagwarantuje Wam idealny balans między komfortem a osiągami, zabezpieczy ciało przed przeciążeniami i idealnie wpasuje się w uzyskanie pożądanej pozycji, niezależnie od Waszych aspiracji, ale zgodnie z możliwościami. Oto przegląd współczesnych mostków rowerowych - wybierzcie właściwy.

 

 

 

Rodzaje mostków rowerowych

Rozróżnienie tej prostej konstrukcji dokonało się wzdłuż rozwoju ram i mocowań w rowerach. Rodzaje wsporników kierownicy pojawiały się wraz z nowymi kierownicami, sposobami ich mocowania do ramy i umieszczania kierownic w całej strukturze roweru. Stąd mnogość zastosowanych rozwiązań. Postaramy się je Wam usystematyzować.

 

 

Mostki klasyczne

Proste i solidne konstrukcje złożone z jednego fragmentu stali bądź innego tworzywa, o określonej długości i nachyleniu. Spotykane w szosach i MTB, bardzo wytrzymałe i stosunkowo lekkie przez ograniczenie ruchomych elementów. Można dobrać zarówno ich wysokość, jak i długość oraz określony kąt w jakim zostały zbudowane. Cenione za niemal niezniszczalną konstrukcję.

Mostek klasyczny

 

 

Mostki regulowane

Oparte o mocowanie, w którym ramię mostka jest ruchome i blokowane za pomocą śruby. Przydatne i świetne rozwiązanie dla rowerów miejskich i trekkingowych, gdzie znalezienie idealnej pozycji za kierownicą jest ważne w długich przejazdach. W ich trakcie można odkryć mankamenty postawy - wsporniki regulowane umożliwiają błyskawiczną korektę i uzyskanie maksymalnie komfortowego ułożenia. Jeśli spędzamy na rowerze dużo czasu - rozwiązanie idealne. Wymagają dobrego dokręcenia śruby mocującej, ale odwdzięczają się sporym zakresem regulacji.

Mostek regulowany

 

 

Mostki wpuszczane

W starszych modelach rowerów mostki kierownicy mocowane były bezpośrednio do sztycy widelca, a ściślej - wpuszczane do środka. Za pomocą odpowiedniego ruchomego trzpienia blokowano je na sztycy i dokręcano ją za pomocą nakrętek. Obecnie to rozwiązanie w większości zostało wyparte przez konstrukcję opartą o stery, ale wciąż funkcjonuje i można je spotkać w wielu rodzajach rowerów. Zaletą mostków wpuszczanych jest możliwość regulacji wysokości.

Mostek wpuszczany z regulacją

 

 

Mostki amortyzowane

W konstrukcji mostka uwzględniono amortyzator - najczęściej dobra wkładka elastomerowa, która umożliwia ruch całego mostka o określoną wartość. Nie jest to wartość jaką znamy z zawieszenia, ale wystarczająca by absorbować nierówności i drobniejsze niedogodności podczas jazdy. Stąd to rozwiązanie idealne do graveli, gdzie się świetnie sprawdza. Niektóre mostki amortyzowane posiadają wymienne wkładki i regulację skoku.

Mostek amortyzowany

 

 

Mostki zintegrowane

Najwyższa forma rozwoju wśród mostków integruje je z kierownicą jako jednym, nierozbieralnym elementem. Zintegrowany "kokpit", jak nazywa się to rozwiązanie, to domena topowych graveli i szosówek - pozwala na dużą oszczędność masy i sztywność: w takim mostku brak połączeń ruchomych, nie ma też regulacji. Występują także mostki zintegrowane z ramą, stosowane w tzw. rowerach grawitacyjnych.

Mostek zintegrowany z kierownicą

 

 

Jak dobrać wspornik kierownicy?

Dobranie wspornika kierownicy do posiadanego jednośladu nie jest trudne, o ile umiemy zmierzyć odpowiednie wartości - najczęściej chodzi o precyzyjną średnicę i rodzaj mocowania. Da się to wszystko zrozumieć, trzeba tylko odrobiny precyzji i skupienia. Mostki rowerowe różnią się między sobą mocowaniem i średnicą.

Typy mocowań mostków rowerowych

Wyróżniamy trzy podstawowe sposoby mocowania mostka: A-head, wpuszczany i zintegrowany typu direct mount.

  • A-Head: obecnie uznawany jako niemal obowiązujący standard; mocowany na rurze widelca za pomocą obejmy którą dokręcamy imbusami
  • Wpuszczany: w rowerach miejskich i trekkingowych wpuszcza się jego pionową część w sztycę widelca i unieruchamia za pomocą śruby ze specjalnym zaciskiem
  • Zintegrowany: mocowany w rowerach przeznaczonych do agresywnych odmian MTB, gdzie nie można pozwolić sobie na utratę kierunku

Średnica rury sterowej

Obecnie obowiązujący standard to 1 i 1/8 cala, starsze modele posiadają jeszcze średnicę jednego cala. Pomiaru najlepiej dokonać suwmiarką i zmierzyć zewnętrzną średnicę rury sterowej, jeśli nie jesteśmy do końca pewni jej wartości.

Średnica kierownicy

Obejma mostka musi spotkać się z tą wartością - kierownice także posiadają ustandaryzowane wartości swoich średnic. Oczywiście w tym wypadku nie bierzemy pod uwagę modeli zintegrowanych. W wypadku każdej innej kierownicy stosuje się trzy podstawowe średnice: 25.4 mm, 31.8 mm i 35 mm. Te ostatnie spotkamy ponownie w dyscyplinach grawitacyjnych jak downhill, te pierwsze w starszych rowerach. Wartość 31.8 mm uznawana jest obecnie za obowiązujący standard niezależnie od rodzaju roweru.

 

 

Chcesz się dowiedzieć więcej o budowie roweru? Sprawdź nasz artykuł - Budowa roweru w pigułce!

 

Jak zmierzyć mostek rowerowy?

Długość mostka to odległość od środka rury sterowej do środka kierownicy i to ten parametr interesuje nas najbardziej, także w modelach regulowanych. Pomiaru możemy dokonać za pomocą zwykłej miarki. Producent podaje go jako kluczową wartość, mimo iż długość całego mostka z obejmami będzie większa. Maksymalnie upraszczając, mostek mierzymy "od środka do środka" i to uznawane jest za jego długość.

 

 

Jak dobrać wspornik kierownicy do roweru holenderskiego

 

Jaki mostek wybrać do kolarstwa szosowego, a jaki do MTB?

Poszczególne odmiany kolarstwa różnią się apetytem na dedykowane komponenty. To, co w MTB sprawdza się idealnie, będzie problematyczne na szosie. W wypadku mostków kierownicy duże znaczenie mają indywidualne preferencje cyklisty. Na pewno mocne, solidniejsze mostki o krótkiej długości to domena MTB - nie można tu pozwalać sobie na słabość. Smukłe i ujemnie nachylone mostki z lekkich stopów to oczywiście typ dla szosy, gdzie oszczędność masy i siły jakim poddawana jest kierownica są zdecydowanie mniejsze. Wszystko zależy też od nachylenia główki ramy i tego jaką pozycję chcemy uzyskać.

 

 

Kąt wspornika - ważne informacje

Wspomniany kąt nachylenia wspornika kierownicy to istotny parametr. Generalnie chodzi o to, aby jechało się wygodnie, więc spora część kolarzy wybiera mostki kierownicy które delikatnie się wznoszą lub modele regulowane, by samemu określić taki kąt jaki najbardziej pasuje Wam do stylu i potrzeb. Oczywiście po drugiej stronie są kolarze zdeterminowani na osiągi i dla nich istotna będzie aerodynamiczna, agresywna pozycja - wybiorą więc mostki o ujemnym kącie, pozwalające postawie opaść na kierownicę nieco mocniej. Wielu decyduje się na modele regulowane bo są relatywnie niedrogie, a pozwalają znaleźć w krótkim czasie idealną pozycję na rowerze i wtedy przejść na model stały o zadanym kącie i długości, dopasowany idealnie do potrzeb rowerzysty.

Długość mostka a pozycja na rowerze

W zależności od kąta główki ramy długość mostka może nam znacząco poprawić pozycję na rowerze. Często fabryczne rozwiązania są dla nas nie do końca właściwe i dobry mostek bardzo poprawia komfort i umożliwia znalezienie lepszej pozycji. Krótki mostek podnosi nas do góry i pionizuje postawę na rowerze - sprzyja wygodzie, łatwiej pracować kierownicą. Długi wyciąga nas do przodu i nad koło - słabnie kontrola kierunkowa, oczywiście tylko częściowo, ale wydłużona sylwetka jest bardziej nachylona i otwiera drogę do lepszych prędkości. Odciąża tym samym tył roweru i ułatwia ergonomiczną, efektywną jazdę.

 

 

Jak wymienić i wyregulować mostek rowerowy - kilka prostych kroków

Wymiana mostka nie jest zadaniem trudnym. Wymaga często demontażu części osprzętu na kierownicy, zwłaszcza w modelach jednoczęściowych, ale to prosty proces.

  • Mostki A-Head: odkręcamy śruby mocujące obejmę kierownicy - jeśli obejma jest dwuczęściowa, możemy odkręcić ją całkowicie i zdjąć kierownicę bez potrzeby przeciągania jej przez otwór mostka; odkręcamy mocowanie na sztycy widelca i zakładamy nowy mostek
  • Mostki wpuszczane: w wypadku modeli regulowanych procedura jest podobna, tu odkręcenie z widelca odbywa się za pomocą jednej śruby w środku mocowania, należy wówczas przytrzymać koło między nogami i delikatnie obracając na boki wyciągamy mostek ze sztycy widelca; montaż odbywa się tak samo - tylko tu określamy też wysokość mostka, czego w A-head nie robimy; przed demontażem warto zaznaczyć tę wysokość np. taśmą

Regulacja mostków rowerowych to prosty proces. Modele stałe umożliwiają zmianę nachylenia kąta kierownicy - luzujemy śrubę (lub śruby) mocującą i ustawiamy kierownicę. Wysokość mamy dobraną pod długość widelca i tu regulacja jest niewielka. Za to modele regulowane całkiem nieźle potrafią radzić sobie w tym zakresie - dodatkowy punkt ruchu pozwala na podniesienie kierownicy o kilka centymetrów, a w większości przypadków to w zupełności wystarczy. Odbywa się to najczęściej za pomocą solidnej, dużej śruby imbusowej, którą odkręcamy przed regulacją, ustawiamy mostek w żądanej wysokości i nachyleniu po czym zakręcamy ją z powrotem - dość mocno. Podobnie możemy postąpić w wypadku obejmy kierownicy i zmiany kąta nachylenia.

 

O jeden mostek za daleko - czyli jak istotne są wsporniki kierownicy

Prosty element potrafi bardzo znacząco zmienić nasz komfort na rowerze. Wspornik kierownicy jest właśnie takim elementem - potrafi poprawić pozycję o wydawałoby się znikomą wartość, ale często okazuje się, że znacznie lepiej się nam jeździ. Dlatego nie żałujmy takiej zmiany, warto próbować dla znalezienia idealnego ustawienia (modele regulowane w tym świetnie pomagają) i kąta. Mnogość modeli, ogromna ilość potencjalnych rozwiązań, świetne mostki amortyzowane - wszystko to wychodzi naprzeciw Waszym potrzebom. Korzystajcie z nich śmiało i mądrze - znajdźcie idealny mostek rowerowy.

Powiązane artykuły

zamknij [x]