Budowa i rodzaje kierownic rowerowych. Zalety danych rozwiązań

Mądre przysłowie mówi chcesz zmienić świat - zmień słownictwo. W rowerach moglibyśmy odnieść je do setek różnych elementów, ale wyjątkowo pasuje do kierownicy. Jeśli chcesz zmienić sposób jazdy - zmień kierownicę. Kierownica rowerowa to komponent, który ma ogromny wpływ na jakość jazdy, naszą pozycję, komfort, utrzymywanie kierunku i odpowiednią wygodę. Na niej znajdziemy wszystkie elementy sterujące, hamulce i przerzutki, oświetlenie i liczniki. Jest naszym kokpitem, centrum dowodzenia z którego sterujemy naszym rowerowym wszechświatem. Na rynku jest mnóstwo modeli kierownic rowerowych. Pokażemy Wam dziś najważniejsze, omówimy krótko ich zalety i zastosowanie tak, abyście mogli swobodnie dobrać właściwy model.

 

 

Budowa i rodzaje kierownic rowerowych

 

 

Pomożemy Wam dziś odnaleźć się w gąszczu modeli. Odpowiedni wybór kierownicy ma duży wpływ na nasze osiągi, w zależności od przeznaczenia roweru możemy je poprawić dzięki uzyskaniu lepszej kontroli lub mocy. Poznajcie główne rodzaje kierownic rowerowych.

 

 

 

Rodzaje kierownic do rowerów

Uwzględniając kształt, możemy podzielić kierownice rowerowe na proste i gięte. Te pierwsze siłą rzeczy są mniejszą rodziną technologiczną, z kolei te drugie z racji wielu sposobów wygięcia wypełniają dużą część rowerowego zapotrzebowania. Inne będą typowe miejskie kierownice rowerowe, a inna będzie kierownica bmx. Takie zróżnicowanie jest oczywiste, niemniej poznajmy kierownice ze względu na ich kształt. Możemy bowiem znaleźć modele proste, ale i bardzo kształtem zaawansowane, jak np. kierownice aero.

Proste kierownice rowerowe

Są to najczęściej nieskomplikowane proste rurki z różnego materiału, w zależności od naszych preferencji. Możemy wybrać modele ze stali, ale również lżejsze z aluminium czy ultralekkie z włókien węglowych. Oczywiście kierownica taka nie do końca jest idealnie prosta - jej ugięcie jest minimalne i poprowadzone w kierunku rowerzysty. Gdzie je spotkamy? Proste kierownice są dość popularne - w zależności od rodzaju roweru nie ma większych przeszkód dla jej stosowania, stąd możemy trafić na nie w MTB, crossach, czy też wszelkiej maści rowerach z gruntu unikatowych jak projekty indywidualne, ostre koła czy rowery singlespeed.

 

Zaletą prostej kierownicy jest jej wszechstronność i funkcjonalność. Łatwo dopasować się do jej rozmiarów, łatwo też je korygować. Ma dużo miejsca na osprzęt i relatywnie sporą wytrzymałość, pozwala też na stosowanie szeregu modyfikacji (rogi, lemondki, gripy).

 

Gięte kierownice rowerowe

Dużo większa rodzina technologiczna - gięte kierownice rowerowe zawierają w sobie zarówno te proste o większym ugięciu czy bardziej skomplikowanym kształcie, ale także wszelkiej maści baranki na szosę, modele gravelowe które z nich wyewoluowały czy specjalistyczne kierownice czasowe. Cała rodzina kierownic giętych zaspokaja większość potrzeb współczesnego rowerzysty - możecie dowolnie wybierać i kształtować swój rower, regulując położenia kierownicy za pomocą mostków i pochylenia w konkretnej osi.

 

 

Kierownica baranek w rowerze szosowym

 

Kierownica rowerowa typu baranek wykorzystywana w rowerach szosowych.

 

Kierownice do rowerów w zależności od przeznaczenia

Znacznie lepszy podział to przeznaczenie rowerów. Każdy typ wypracował bowiem określoną postawę na rowerze, uzyskiwaną dzięki zgodnej współpracy kierownicy, siodła i ramy. Każdy bikefitter zaczyna od uzyskania odpowiedzi jak chcemy jeździć i w jakim stylu - dobrana kierownica rowerowa turystyczna pozwoli na pokonywanie dużych odległości wygodnie, a kierownica szosowa typu baranek - na uzyskanie dużej prędkości. Gravelowa z dużym ugięciem da nam moc i kontrolę, a dobra kierownica MTB - pełne szaleństwa wiraże z maksymalnym panowaniem nad kołem.

Kierownice do rowerów szosowych (baranek)

Pojawiła się wraz z pierwszymi renomowanymi wyścigami kolarskimi, jak toczący się Tour De France. Kształt wzorowany na baranich rogach pozwala na wiele ułożeń chwytu - sprawia, że kolarz może przyjąć pozycję bardzo aerodynamiczną w dolnym chwycie, czy też uzyskać największą moc w chwycie na klamkach lub górnym. Bardzo dobra regulacja - wystarczy często ruch o centymetr - dwa do góry lub w osi kierownicy, by uzyskać świetne podparcie i relatywnie dużą wygodę przy zachowaniu bardzo sportowej postawy. Występują też w różnych szerokościach - od trzydziestu kilku do nawet 44 cm, co pozwala na znalezienie świetnie pasującego do nas modelu i uzyskanie bardzo wygodnej i wydajnej pozycji.

 

 

Lubisz testy produktów? My też! Sprawdź nasz test mostka i kierownicy XLC z serii Raceby.

 

 

Wszystko to, plus ewolucja jaką przechodziła ta kierownica rowerowa, sprawia że jest to wciąż jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych modeli kierownic rowerowych. Dzięki gravelom rozprzestrzenił się szeroko poza pierwotne szosowe środowisko. Występuje w niezliczonej liczbie modeli - możemy wybrać zaawansowane wersje z tzw. flarą (spłaszczenie górnej rury kierownicy dla uzyskania lepszej aerodynamiki), albo z większym reachem (rozgięcie na zewnątrz rogów - popularne w modelach gravelowych).

Kierownice czasowe i triathlonowe

Wysoce wyspecjalizowana rodzina kierownic rowerowych, przeznaczona do uzyskiwania ekstremalnie aerodynamicznej pozycji i dużej wygody. Kierownica czasowa i triathlonowa łączy zalety typowej lemondki ze zminimalizowaną formą kierownicy jako takiej - często jej nietypowy kształt jest jej pierwszym znakiem rozpoznawczym, choć często tańsze czasówki to połączenie baranka i odpowiedniej lemondki. Wyjątkowy kształt świetnie sprawdza się w walce o sekundy, zmusza kolarza do przyjęcia maksymalnie wydajnej pozycji. Często są dość drogie, z racji wyspecjalizowania i użytych materiałów.

Kierownice do rowerów górskich

Ogromna rodzina kierownic rowerowych przygotowana do przenoszenia ogromnych sił i trudności związanych z jazdą w terenie i wszelkich jej aspektach, od XC po downhill. Duża część tego typu kierownic to modele proste lub lekko wygięte - zapewniają maksymalny poziom kontroli nad kierunkiem, co w większości rodzajów MTB ma ogromne znaczenie (downhill, freeride). Zazwyczaj są one grubsze w centralnej części i zwężają się w kierunku końców. Mamy tu bardzo obszerny wachlarz modeli - możemy swobodnie wybierać w szerokościach, wzniosie, kącie ugięcia, materiałach i dodatkach. Często stanowią esencję zmiany - wystarczy inny model o większym kącie ugięcia, a radykalnie poprawia się komfort i wygoda.

Kierownice do rowerów miejskich

Mamy tu sporo modeli, często formą sięgających nawet do klasycznego "jaskółczego skrzydła". To szerokie modele, z końcami mocniej wyginanymi w kierunku rowerzysty. Pozwala to na uzyskanie dużo bardziej pionowej postawy na rowerze, a co za tym idzie - dużej wygody. Ręce nie przenoszą tylu obciążeń, a sama kierownica jest zazwyczaj maksymalnie komfortowa. Mniej zwraca się tu uwagę na masę, ale dużo poświęca na odpowiedni design i materiały. Kierownice rowerowe dostosowane do jazdy po mieście dają doskonałe poczucie kontroli, wygody i najczęściej są niedrogie.

 

A co z rogami na kierownicę rowerową?

Rogi to element montowany w kierownicach prostych - do baranka ich nie założymy. Jest to komponent który pozwala uzyskać dodatkowy chwyt podczas jazdy, zmienić położenie rąk, mocniej i lepiej trzymać kierownicę na wybojach. W wypadku rowerów górskich świetnie przekłada się to na komfort i uzyskiwaną moc. Kierownice trekkingowe korzystają z tego rozwiązania, aby zapewnić użytkownikom większą wygodę. Rogi na kierownicę mają wiele form - możecie swobodnie przebierać w kształtach, od krótkich i prostych po bardziej finezyjne i anatomicznie przystosowane. Należy pamiętać, by średnica ich elementów montażowych pasowała do posiadanej przez nas kierownicy. Wszelkie informacje są podawane przez producentów przy zakupie, nie zaszkodzi jednak samemu sprawdzić by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

 

 

Kierownica prosta w rowerze górskim

 

Prosta kierownica w rowerach górskich może sięgać długości nawet do 900 mm

 

Kierownice rowerowe - wykonanie i materiały

Większość rowerowych kierownic to modele wykonane solidnie i z użyciem odpowiednich materiałów. Mamy na rynku wciąż modele stalowe, ale także aluminiowe i karbonowe. Te ostatnie często miesza się z aluminium, uzyskując świetny stosunek masy do wytrzymałości. Modele stalowe spotkamy w rowerach miejskich, w rowerach trekkingowych i górskich częściej będzie to aluminium, a tam gdzie każdy gram się liczy - na szosie - śmiało wchodzą kierownice karbonowe. Oczywiście różnią się ceną - popularne materiały jak stal i aluminium są zdecydowanie tańsze.

 

Kierownica różni się w zależności od przeznaczenia roweru. To oczywiste - niemniej im prostsza, tym lżejsza. Modele gięte muszą być wzmacniane tam, gdzie rura kierownicy przechodzi w łuk - będący naturalnym osłabieniem jej struktury. Zwiększa to wagę - w sporej części nie odczujemy tego w sposób radykalny, ale przy redukcji masy roweru może to mieć znaczenie. Współczesne kierownice zyskały też na wykonaniu. Producenci stosują na nich wygodne podziałki, znacznie upraszczające montaż czy przycięcie. Również wzniosy i kąty są podawane czytelnie i klarownie. Mamy też coraz ciekawsze połączenia kolorów - wystarczy spojrzeć na współczesne modele Dartmoora, by przekonać się, że anodowana czerń to nie jedyny obowiązujący kolor.

 

 

Test skręcanych gripów XLC GR-G26 znajdziesz tutaj!

 

 

Wszystko to plus nieustanna ewolucja kierownicy rowerowej pozwala na precyzyjny dobór takiego modelu, który idealnie wpisze się w Wasze potrzeby i możliwości, także finansowe. Rynek jest wypełniony kierownicami które można swobodnie dostosować do swoich parametrów i uzyskać dzięki temu takie ustawienie roweru, na którym najbardziej nam zależy.

 

Zmiana, która wychodzi na dobre

"Lepsze jest wrogiem dobrego" - to doskonałe podsumowanie tematu kierownic rowerowych. Są to komponenty, które dzięki swojej wszechstronności, mnogości rozwiązań, szerokości gamy modelowej i ciekawym rozwiązaniom technicznym pozwalają na fantastyczne dopasowanie do potrzeb współczesnego rowerzysty. Niezależnie czy jest to rower miejski, czy rower trekkingowy, szosowy, górski, zjazdowy: dobra kierownica rowerowa powinna być jego naturalną wizytówką i wyznacznikiem wygody. Właściwie dobrana efektywnie podniesie jakość jazdy i da Wam więcej wygody, prędkości, swobody i kontroli - w zależności od tego, czego będziecie potrzebować. Ruszajcie więc na zakupy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]