Podstawowe narzędzia rowerowe, które warto kupić

Zasadniczo rower nie jest skomplikowanym pojazdem, a ilość części, z których się składa można policzyć na palcach dwóch dłoni. No, może trochę więcej niż dwóch. Serwis rowerowy znajdziemy obecnie w każdej mniejszej miejscowości, więc nie jest tam potrzebna wiedza na temat jego serwisowania.

 

 

Podstawowe narzędzia rowerowe

 

 

Są jednak pewne umiejętności, których warto się nauczyć jak na przykład zmiana dętki, proste regulacje, dokręcenie śrub, napompowanie opon. Oszczędzi nam to czasu na dojazdy do serwisu, pieniędzy i stresu. Potrzebny oczywiście będzie odpowiedni zestaw podstawowych narzędzi.

 

 

Jakie narzędzia rowerowe wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo firm produkujących lepsze lub gorsze jakościowo narzędzia. Wiodącym producentem, który od lat cieszy się niesłabnącą renomą jest ParTool. Poznamy je po niebieskim kolorze. Z drugiej strony mamy narzędzia marki Bike Hand, których wykonanie czasem pozostawia nieco do życzenia, ale są trwałe, a ich koszt może być nawet kilkukrotnie niższy niż ParkToola. Z innych popularnych marek możemy także polecić: PRO, niemiecki SKS, Topeak oraz IceToolz.

 

 

Szafka z narzędziami rowerowymi

 

Zestaw narzędzi rowerowych do podstawowych napraw

  • Multitool

Jest to zestaw narzędzi składający się z kilku lub kilkunastu kluczy. Podstawowe z nich to imbusy. Bardziej rozbudowane posiadają śrubokręty: płaski i krzyżowy oraz klucz do szprych, torx’y, skuwacz do łańcucha, czy też klucze nasadowe. Zdecydowanie najczęściej sprzedawanym przez nas modelem jest multitool marki Crank Brothers. Solidny, doskonale wykonany zestaw narzędzi, który składa się z 5, 10, 17 lub 19 elementów.

  • Pompka

Stacjonarna (podłogowa) czy ręczna? Najlepiej kupić obie. Pompka ręczna jest nam bezwzględnie niezbędna podczas jazdy gdy nieoczekiwanie złapiemy panę. Jest mała, poręczna, można ją przyczepić do roweru. Stacjonarną ciężko nam będzie przewozić, ale ciągłe pompowanie opon ręczną pompką będzie katorgą. Jeśli jeździmy na rowerze szosowym napompowanie opon do 7 czy 8 barów przy użyciu małej, ręcznej pompki będzie wprost niewykonalne.

 

 

Specjalistyczne narzędzia rowerowe

 

Czym się kierować przy wyborze pompki rowerowej?

Przede wszystkim musimy się zastanowić jaki typ roweru i opon mamy. Do rowerów MTB lepsza będzie pompka z mniejszym ciśnieniem maksymalnym i dokładniejszym manometrem. Natomiast do szosy warto zakupić pompkę trwałą, najlepiej z metalowym tłokiem i ciśnieniem minimum 9 barów. Warto spojrzeć na ofertę marki SKS.

  • Łyżki do opon

Zdawałoby się, że wybór łyżek do opon nie jest trudny i wszystko jedno jakie wybierzemy to będą dobre, jeśli oczywiście umiemy się nimi posługiwać. Jest to prawdą, ale warto zwrócić uwagę na kilka drobnych szczegółów. Na łyżkach nie ma co oszczędzać. Różnica w cenie będzie niewielka, a gdy łyżka pęknie to będzie trzeba kupić nowy komplet. Ważne też, aby łyżkę można było zahaczyć o szprychę – to znacznie ułatwia ściągnięcie opony. Polecanymi i sprawdzonymi przez nas łyżkami są łyżki marki Topeak.

  • Klucze imbusowe

Po co nam klucze imbusowe skoro mamy multitool? Otóż multitoolem nie zawsze operuje się wygodnie, a do niektórych śrub zdecydowanie łatwiej dostać się pojedynczym kluczem. Klucz do pedałów – jeśli nasze pedały nie mają wejścia na imbus to trzeba się zaopatrzyć w klucz płaski w rozmiarze 15. Nie musi to być klucz dedykowany do rowerów. Wybierając klucz kierujmy się tym, aby był długi. Im dłuższa dźwignia, tym łatwiej będzie odkręcić pedały. Taśma klejąca i zipy – dwa niezbędne narzędzia, które potrafią zdziałać cuda. Można nimi naprawić niemal wszystko. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i umiejętności.

 

Na podstawowych narzędziach nie powinniśmy oszczędzać. Wybierajmy sprawdzone marki, które są sprawdzone i mają dobrą opinię w sieci.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]