Nadeszła jesień, a wraz z nią spadają liście z drzew, pojawia się deszcz, błoto i robi się mniej przyjemnie. O tym, jak się przygotować pod kątem ubioru pisaliśmy innym artykule. W tym miejscu wyjaśnimy jak dbać o napęd jesienią, a dokładniej czym go smarować. Jeśli przez całe lato nie czyściliśmy dokładnie naszego roweru to można przypuszczać, że znajduje się na nim warstwa zaschniętego brudu, kurz, a może nawet i błoto. Trochę jednak padało tego lata. Zacznijmy od polania wodą całego roweru, wypijmy herbatę lub kawę i wróćmy do pracy.
Następnie szamponem do włosów, płynem do mycia naczyń lub specjalnym środkiem czyszczącym przeznaczonym do jednośladów. Wyczyśćmy całość miękką szmatką, omijając części składające się na napęd, czyli: kasetę, łańcuch i korbę. Gdy rower jest już czysty możemy wytrzeć go do sucha i przejść do czyszczenia napędu. Na początek jedna rzecz, która ułatwi nam życie. Chcąc często i skutecznie czyścić łańcuch warto zainwestować kilkanaście złotych w spinkę do łańcucha oraz trochę więcej w specjalne szczypce do rozpinania. Jest to niesamowita oszczędność czasu. Brudny łańcuch wsadzamy do słoika z naftą i dajemy mu trochę czasu, aby tam sobie poleżał.
Kasetę można próbować czyścić na zamontowanym kole, ale jeśli chcemy zrobić to porządnie, najlepiej jest ją ściągnąć z bębenka i umyć za pomocą nafty lub rozpuszczalnika. Tak przygotowany napęd można teraz posmarować, aby jeździło się przyjemnie, a napęd posłużył nam jak najdłużej.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jaki smar wybrać do roweru?
Na rynku znajdziemy kilkanaście firm, które produkują łącznie kilkadziesiąt rodzajów smarów. Przeznaczone są do różnych warunków pogodowych, temperatury i wilgotności.
Mamy ofertę ekologicznych smarów biodegradowalnych oraz tradycyjnych, mniej przyjaznych środowisku. Są też różne gęstości, lepkości i kolory buteleczek. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i jaki smar wybrać akurat do naszego modelu? Sprawdźmy!
Nakładanie smaru na łańcuch rowerowy
Zacznijmy od tego, jak dany smar nałożyć. Jeśli posiadamy smar w klasycznej buteleczce z aplikatorem to najlepiej na każde ogniwo nałożyć kroplę smaru, odczekać 20 minut i powtórzyć czynność, a gdy przeschnie nadmiar zebrać papierowym ręcznikiem lub starą skarpetą. Często smarując łańcuch nie wiemy, od którego miejsca zaczęliśmy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi spinka do łańcucha. Po prostu zaczynamy smarować od niej. Spinka różni się od pozostałych ogniw, więc nie ma szans, że ją przeoczymy. Łańcuch smarujemy zawsze po wewnętrznej stronie, która ma kontakt z zębatkami. Tak jak na obrazku.
Rodzaje smarów rowerowych
Utrzymanie roweru w doskonałym stanie wymaga regularnej pielęgnacji i właściwego smarowania. Wybór odpowiedniego smaru może znacząco wpłynąć na wydajność i trwałość twojego jednośladu. Istnieje wiele rodzajów smarów rowerowych dostosowanych do różnych warunków i wymagań.
Uniwersalny smar rowerowy
W teorii sprawdzi się zarówno w mokrych jak i suchych warunkach. Jest w tym nieco prawdy, ale jak to mówią: „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. Zdecydowanie lepiej dostosować smar do warunków w jakich jeździmy. Smary uniwersalne polecamy rowerzystom, którzy nie specjalnie przejmują się swoim sprzętem, a także nie chcą tracić czasu na zastanawianie się jaki smar nałożyć.
Smar na mokre warunki
Jak sama nazwa wskazuje jest on przeznaczony do jazdy w mokrych warunkach, czyli takich jakie najczęściej spotykane są jesienią w Polsce. Co go wyróżnia na tle innych smarów? Otóż ciężko jest go wypłukać przez deszcz lub błoto. Świetnie trzyma się powierzchni łańcucha i chroni przed korozją. Jego znaczącym minusem jest to, że bardzo mocno łapie wszelkiego rodzaju brud i kurz.
Smar na suche warunki
Tego typu smar często wzbogacony jest teflonem, który pozostawia suchą warstwę chroniącą łańcuch przed przywieraniem do niego brudu. Nie jest zbyt odporny na wymywanie, dlatego lepiej używać go przy dobrej pogodzie. Dobrze posmarowany łańcuch potrafi wytrzymać nawet kilkaset kilometrów bez ponownego smarowania.
Wosk do łańcucha
Badania pokazują, że smary produkowane na bazie parafiny uzyskują najlepsze wyniki w kwestii utraty mocy. Innymi słowy, są to smary z przeznaczeniem do wyścigów. Nałożony smar wytrzymuje zwykle bardzo krótko, bo około 100-150 km w suchych warunkach. Z wymienionych smarów wykazuje największą odporność na przywieranie zanieczyszczeń.
Inne typy olejów rowerowych
Istnieje jeszcze szeroka grupa olejów i smarów stworzonych na bazie powyższych, które w swoim składzie posiadają związki mające na celu zwiększyć ochronę przed korozją, poprawić penetrację i zapewnić jeszcze lepsze osiągi.
Smaruj i jedź przed siebie!
Decydując się na trochę bardziej świadome podejście do smarowania i dbania o napęd roweru polecamy na początek zainwestować w dwa rodzaje smaru: na suche i mokre warunki oraz narzędzia do czyszczenia łańcucha i kasety. Dzięki temu nasz napęd będzie czysty, zabezpieczony przed korozją i posłuży zdecydowanie dłużej. Taka inwestycja się opłaca.