Samodzielne serwisowanie roweru w domu - co można zrobić samodzielnie i jakie narzędzia są potrzebne

Budowa tradycyjnego roweru z pozoru nie wydaje się skomplikowana. Mamy w końcu do czynienia z konstrukcją, którą w praktycznie niezmienionej formie znamy od przeszło stu lat. Okazuje się jednak, że gdy potrzebna jest kompleksowa naprawa roweru i jego pełny serwis wielu cyklistów rozkłada ręce w geście bezwładności. Nie musi tak być!

 

Zapewniamy, że podstawowe prace przy jednośladzie, jak np. regulacja sterów czy wymiana opony jest w stanie przy odrobinie dobrej woli i ze wsparciem odpowiednich narzędzi wykonać każdy. Warto serwisować rower samemu, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

 

 

 

 

 


Jak często trzeba serwisować rower?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto dbać o rower oraz jak często powinniśmy poświęcać mu uwagę? Co do pierwszego pytania, odpowiedź jest raczej oczywista. Częsty serwis rowerowy pozwala w porę wykryć ewentualne usterki oraz sprawia, że poszczególne komponenty będą wolniej ulegać eksploatacji, a co za tym idzie – posłużą nam dłużej. Przegląd generalny, czyszczenie i smarowanie mogą np. spowodować, że wymiana łożysk będzie konieczna dopiero po znacznie dłuższym czasie.

 

Jak częsta kontrola jednośladu jest wskazana? Specjaliście są zgodni, że absolutne minimum to coroczny pełny serwis roweru. Zwykle robi się to przed tzw. sezonem, kiedy cykliści wyciągają swoje jednoślady z odmętów garaży czy piwnic, by je do jazdy. My polecamy kontrolować stan pojazdu przynajmniej dwa razy w ciągu rok – przed i po sezonie.

 

Jeżeli nie eksploatujesz wyjątkowo intensywnie roweru, używasz go typowo rekreacyjnie lub w warunkach głównie miejskich – raz w roku kasowanie luzów, czyszczenie napędu, kontrola kół, sprawdzenie oświetlenia itd. powinny rzeczywiście wystarczyć, chociaż nadal podkreślamy – lepiej zrobić przegląd pełny roweru o raz za dużo, niż o raz za mało. 

Profesjonalny serwis rowerowy a codzienna dbałość

Pełny serwis roweru raz w roku to jedno, ale nie można zapominać o regularnym przeglądaniu hamulców i innych komponentów. Tak proste czynności, jak każdorazowe czyszczenie po powrocie z przejażdżki czy wymiana oleju sprawią, że wraz z początkiem sezonu nie dowiemy się, że nasz cały osprzęt rowerowy w wyniku zaniedbania nadaje się praktycznie do wymiany.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na rower zwykły brud ma niesamowicie destrukcyjny wpływ. Mieszanina smaru, piasku i innych zanieczyszczeń osadzających się na jednośladzie, a w szczególności wewnątrz jego mechanizmów potrafi działać na osprzęt niczym papier ścierny, znacznie zmniejszając jego żywotność.

 

 

Uwaga!

Warto serwisować rower, ale z myciem również można przesadzić! Woda nie służy jednośladom, gdyż m.in. wypłukuje smar, dlatego trzeba być uważnym, a po zabiegach pielęgnacyjnych zawsze wytrzeć rower do sucha. Szczególną ostrożność należy zachować używając myjki ciśnieniowej czy węża ogrodowego.

 

 

Jakie narzędzia będą potrzebne do przeprowadzenia samodzielnego serwisu rowerów?

Zanim wcielimy się serwisanta rowerowego, powinniśmy przygotować się do pracy i upewnić, że dysponujemy wszystkimi najważniejszymi narzędziami. W końcu nie ma nic gorszego niż męczenie się z powodu braku wystarczającego sprzętu.

 

Część z wymaganych narzędzi to produkty powszechnie stosowane także w innych dziedzinach, więc prawdopodobnie mają je w domu nawet osoby, które nigdy nie przypuszczałyby, że urządzą sobie w domu serwis rowerów. Są jednak również takie przyrządy, które wykorzystuje się tylko przy pracach przy jednośladach i konieczne będzie ich zakupienie. Szczęśliwie większość z nich nie zajmuje wiele miejsca ani nie jest droga.

 

Jeśli chcesz mieć pewność, że narzędzia rowerowe będą Ci dobrze i długo służyć warto postawić na sprawdzone marki specjalizujące się w produktach tego typu. Najbardziej rozpoznawalne i cenione firmy to m.in. Park Tool, Unior, Pedros, Bike Hand czy Voxom. Marki w swoich ofertach umieszczają często gotowe zestawy narzędzi rowerowych, których zakup będzie doskonałym pomysłem, jeżeli dopiero zaczynasz tworzyć swój przydomowy warsztat i nie masz stuprocentowej pewności, jakie przyrządy okażą się potrzebne.

 

Oto lista podstawowych narzędzi, które warto by zawierał domowy serwis rowerowy:

Warto spojrzeć też na tzw. multitoole rowerowe, czyli narzędzia wielofunkcyjne, które niczym szwajcarski scyzoryk Victorinox mieszczą w sobie zestaw najprzydatniejszych przyrządów. Dużą zaletą multitooli jest także ich poręczność, co pozwala wykorzystywać je nie tylko w przydomowym, prywatnym serwisie rowerowym, ale także na trasie w razie nagłej awarii.

 

 

 

Profesjonalne narzędzia serwisowe (ale wciąż domowe)

Spodobały Ci się czyszczenie, smarowanie łożysk, kontrola hamulców i cały przegląd generalny roweru? Marzy Ci się profesjonalna naprawa roweru w domu? W takim wypadku do wspomnianej listy konieczne będzie dopisanie jeszcze kilku znacznie bardziej specjalistycznych pozycji.

 

Przede wszystkim przyda się serwisowy stojak rowerowy z prawdziwego zdarzenia. Umieszczenie na nim jednośladu znacznie uławia prace i pozwala zyskać lepszy dostęp do niektórych miejsc. Jeżeli Twój domowy serwis rowerowy ma bardzo ograniczoną przestrzeń lub chcesz nieco zaoszczędzić (porządne stojaki potrafią sporo kosztować) – możesz ograniczyć się do zakupu uchwytu montażowego mocowanego do blatu lub innej powierzchni – na amatorskie warunki – w zupełności wystarczy.

 

 

 

Stojak serwisowy Park Tool PCS-4.2

Stojak serwisowy Pedros składany

Stojak serwisowy Unior Bikegator+

 

 

 

Jeśli czujesz, że serwisant rowerowy to Twoje drugie imię możesz pomyśleć także o inwestycji w inne profesjonalne narzędzia, tj. centrownicę do kół, tensometr, prasę do montażu łożysk w piaście czy elektroniczne klucze dynamometryczne. Przydatne mogą okazać się przenośne przestrzenie robocze np. stół warsztatowy Park Tool PB-1.

 

 

 

Samodzielne serwisowanie roweru

Kiedy wyposażysz się już w niezbędne narzędzia rowerowe, możesz wziąć się za mycie, smarowanie, serwis rowerów oraz usuwanie ewentualnych usterek. Jeżeli czujesz, że coś przerasta Twoje możliwości – nie ma powodu do wstydu. Zdecydowanie lepiej zapłacić za profesjonalne usługi serwisowe niż uszkodzić swój jednoślad w wyniku pomyłki lub niewiedzy. O ile czynności takie jak smarowanie sterów i innych komponentów, regulowanie napędu, czy sprawdzenie oświetlenia oraz montaż akcesoriów rowerowych nie powinny stanowić większego problemu, to zapewne mało który serwisant rowerowy amator da sobie radę, gdy konieczna będzie wymiana linki, naprawa amortyzatorów albo wymiana ramy roweru. W skomplikowanych sytuacjach zaufaj profesjonalnym serwisantom!

 

Mało kto, zabierając się za pielęgnację jednośladu myśli o jeszcze jednej ważnej kwestii – gdzie serwisować rower? Zależy to rzecz jasna od poziomu zaawansowania prac, które chcemy przeprowadzić, jednak zawsze warto robić to z dala od przedmiotów, które możemy pobrudzić lub uszkodzić (więc salon w mieszkaniu nie będzie najlepszym wyborem), a jeśli w grę wchodzi korzystanie ze środków chemicznych – zalecane jest serwisowanie roweru na otwartej lub półotwartej przestrzeni. Ułatwione zadanie mają rowerzyści mieszkający w domkach jednorodzinnych, gdyż mogą skorzystać z garażu czy podjazdu przed posesją.

 

 

 

Multitool Crank Brothers M19 czarno-czerwony

Multitool Lezyne RAP II 18

Multitool Topeak Tubi 11 czarny

 

 

Jakie prace serwisowe można wykonać samodzielnie w swoim rowerze?

W tym momencie wracamy do tego, o czym wspominaliśmy na początku artykułu i co jest absolutną podstawą – serwis roweru należy zacząć od porządnego mycia. Raz, że samo czyszczenie służy jednośladowi, a dwa, że jego umycie ułatwi kolejne czynności oraz dostęp do różnych zakamarków. Trudno np. przeprowadzić smarowanie napędu, jeśli zalega na nim warstwa brudu.

 

Warto do czyszczenia podejść na spokojnie i nie spieszyć się – dokładność zaprocentuje. Po szczegółowe informacje jak sprawnie przeprowadzić tę czynność odsyłamy do naszego tekstu: Mycie roweru – poradnik dla czyścioszków.

 

 

Uwaga!

Czyszczenie nie powinno być pomijane, nawet jeśli chcesz oddać jednoślad serwisantom rowerowym. Punkt napraw pobierze dodatkową opłatę za konieczność mycia pojazdu lub w skrajnych przypadkach odmówi jego przyjęcia!

 

 

Po zadbaniu o czystość, przegląd kompleksowy zwykle wygląda dość podobnie i składa się ze stałych etapów.

 

Po pierwsze zaczyna się od sprawdzenia tzw. luzów. Krótko mówiąc – weryfikujemy czy śruby się nie poluzowały i dokręcamy je w razie potrzeby. Przy okazji warto wykonać przegląd podstawowy: sprawdzić, czy kierownica się obraca; łączenie ramy z widelcem, czy siodełko jest dobrze ustawione, a owijki na swoim miejscu.

 

Kiedy zakończysz przegląd podstawowy, możesz zająć się łańcuchem, kasetą i korbą. Sprawdzenie i regulacja napędu są najważniejsze. Przede wszystkim powinieneś dokonać kontroli zużycia łańcucha (skorzystaj z przyrządu do pomiaru) oraz zweryfikować czy nie pojawiła się na nim rdza.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Jak usunąć rdzę z roweru? Skuteczne metody

 

 

Jeżeli uzyskasz pewność, że wymiana łańcucha ani napędu nie jest konieczna, nasmaruj wszystkie elementy układu, aby działały płynnie i były zabezpieczone przed korozją.

 

W następnej kolejności warto przyjrzeć się kołom rowerowym, ich osadzeniu i umocowaniu, a nade wszystko poziomowi napompowania. Oprócz sprawdzenia stanu powietrza konieczne jest zweryfikowanie czy nie ulatnia się ono w wyniku uszkodzenia. W przypadku takiej sytuacji wystarczy skorzystać z zestawu naprawczego i załatać dziurę. Jeśli ta jest zbyt duża – niezbędna będzie wymiana dętki.

 

Do sprawdzenia pozostają jeszcze hamulce, którego sprawne działanie w największej mierze odpowiada za nasze bezpieczeństwo na drodze. Szczególnie ważne są klocki hamulcowe, które podobnie jak w samochodzie ścierają się, przez co tracą na skuteczności. Na szczęście wymiana klocków hamulcowych jest prosta i nie powinna stanowić większych problemów – zwłaszcza w przypadku modeli v-brake.

 

 

Uwaga!

Nawet profesjonalna naprawa roweru może okazać się nietrafiona, a co dopiero amatorska, dlatego zawsze po serwisie roweru należy odbyć krótką jazdę próbną, by sprawdzić, czy wszystkie komponenty działają tak, jak powinny.

 

 

Ile kosztuje serwis roweru?

Jeśli przestraszyliśmy Cię ogromem pracy na tyle, że już odechciało Ci się majsterkowania lub rower wymaga poważnych napraw, trudnych do przeprowadzenia w warunkach domowych to warto znaleźć uczciwy serwis rowerowy i oddać jednoślad w ręce profesjonalistów. Z jakim kosztem należy się liczyć?

 

To wszystko zależy od renomy serwisu, regionu Polski oraz najważniejsze – od tego, co dany przegląd obejmuje. Dość łatwo się domyślić, że inna kwota padnie z ust serwisanta rowerowego, kiedy poprosimy o nasmarowanie łańcucha czy regulację przerzutek, a inna, gdy interesuje nas przegląd amortyzatora czy wymiana suportu. Ponadto punkty naprawcze zwykle oferują także pakiety serwisowe.

 

Na przykładzie cennika serwisu rowerowego Rowertour Bydgoszcz, za przegląd gwarancyjny roweru zapłacimy od 99 zł, w przypadku podstawowego sprawdzenia stanu technicznego – od 199 zł, a jeśli interesuje nas przegląd kompleksowy – 299 zł. Cennik pojedynczych usług jest znacznie bardziej zróżnicowany.

 

 

Tabela z przykładowymi cenami usług w serwisie rowerowym

Usługa Cena
Przegląd gwarancyjny 99 zł
Regulacja przerzutek 49 zł
Wymiana kierownicy 59 zł
Centrowanie koła 59 zł
Przegląd amortyzatora 169 zł

Ceny pochodzą ze strony sklepu stacjonarnego Rowertour

 

 

Przykładowo za najprostsze czynności, jak regulacja przerzutek zapłacimy 49 zł (za jedną), a wymiana kierownicy kosztuje 59 zł. Jeśli potrzebne jest centrowanie, cena wyniesie również 59 zł. Nie są to więc duże sumy, a jeszcze mniej wyniesie montaż pedałów (19 zł).

 

Zupełnie inaczej kształtuje się cennik serwisu amortyzatorów, co wynika z tego, że są to dużo bardziej skomplikowane i szczegółowe usługi serwisowe. W wypadku amortyzatorów przegląd kosztuje od 169 zł.

 

W celu poznania pełnej oferty serwisu rowerowego w Bydgoszczy Rowertour zapraszamy pod adres: https://sklep-rowerowy.bydgoszcz.pl/serwis-cennik. Co bardzo ważne, punkt daje także możliwość wymiany opony lub dętki w hulajnodze elektrycznej i jest przygotowany na serwis rowerów elektrycznych.

 

 

 

Domowy serwis rowerowy – czy to się opłaca?

Przedstawiliśmy, na co trzeba się przygotować, jeśli myślimy o samodzielnym naprawianiu i dbaniu o jednoślad oraz jak wygląda przykładowy cennik serwisu rowerowego. Opłacalność majsterkowania na własną rękę bądź korzystania z pomocy fachowców jest w dużym stopniu zależna od naszego poziomu zaawansowania technicznego oraz skomplikowania problemu.

 

Na pewno decydując się na sprawdzenie roweru przez serwisantów, oszczędzamy sporo czasu, ale za to stracimy więcej gotówki. Każdy musi wybrać indywidualnie, co jest dla niego cenniejsze. Na zakończenie trzeba jednak nadmienić, że gdy nasz rower jest objęty gwarancją producenta, zapisy umowy mogą wymagać usuwania wszelkich usterek tylko w autoryzowanych serwisach – warto o tym pamiętać!

Powiązane artykuły

zamknij [x]