Wymiana łańcucha w rowerze - jak to zrobić?

Wymiana łańcucha w rowerze to czynność pozornie tylko wymagająca i trudna. Kto raz zrobi to dobrze, poradzi sobie w większości trudnych sytuacji na drodze a zdobyta wiedza pomoże podczas każdej wyprawy. Dzięki odpowiednim narzędziom można zrobić to dziś szybko i niemal bezboleśnie. Powiemy Wam jak to zrobić, oraz kiedy tego dokonać w sytuacji kiedy łańcuch rowerowy podlega normalnej eksploatacji w sezonie. Wskażemy krytyczne zachowania, abyście mogli odpowiednio wcześnie zareagować. Jak zdjąć spinkę? Jak naciągnąć łańcuch? Jak powinien ułożyć się w napędzie, na kasetach i w przerzutce? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

 

 

Jak wymienić łańcuch w rowerze

 

 

Łańcuch rowerowy jest elementem, który podlega naturalnemu procesowi zmęczenia - jest to najbardziej "ruchoma" część naszego roweru i zapewnia mu efektywne przenoszenie sił z przodu na koła. Jako jeden z elementów, dobrze dobrany i właściwie pielęgnowany będzie pracował właściwie długi czas. Podpowiemy jak właściwie go wymienić i pielęgnować - robiąc to wszystko w swoim zakresie. Zapraszamy!

 

 

 


Co ile kilometrów wymiana łańcucha w rowerze?

Nie ma reguły - niestety. Wymiana łańcucha w rowerze nie jest trudna, bo to komponent, który od początku swojego istnienia, a więc od końcówki XIX wieku niespecjalnie się zmienił - jest to przykład rozwiązania idealnego. Mieliśmy więc czas stworzyć narzędzia do jego obsługi i rozpoznać zmiany. Niemniej, nie jest trudno łańcuch rowerowy wybrać i wymienić. Przy czym wszystko zależy od tego, w jaki sposób go używamy. Sama wymiana sprowadza się do trzech kroków - rozpięcie / założenie / spięcie.

 

Nie jest tajemnicą, że intensywność uprawianego stylu wpływa na łańcuch. Jeżdżący na ogromnych obciążeniach i w pełni wykorzystujący zakresy dużych kaset kolarze MTB wskażą, że graniczną wartością jest czasami 500 km, zwłaszcza przy wspomaganiu elektrycznym. Z kolei szosowa kolarzówka czy gravel wytrzyma znacznie więcej, bo łańcuch nie pracuje na tak dużym zakresie przełożeń, a same przełożenia nie mają tak dużego zakresu jak w MTB. Rowery górskie radzą sobie stosując zestaw trzech łańcuchów i rotując między nimi aby wydłużyć resurs każdego z nich. Na szosie i trekkingu to rozwiązanie nie jest tak popularne.

 

Wartość kilometrów nie jest więc sobie równa - to oczywiste. To przekłada się na moment, w którym warto wymienić łańcuch rowerowy na nowy. Kluczowy jest tu przymiar do łańcucha i systematyczne mierzenie zużycia. Ewentualnie możemy po prostu słuchać pracy łańcucha i kiedy zaczyna przeskakiwać - pora na wymianę.

 

 

Więcej informacji o częstotliwości wymiany łańcucha znajdziesz w tym artykule - Jak często wymieniać łańcuch w rowerze?

 

 

Jak wymienić łańcuch w rowerze?

Konstrukcja jaką ma łańcuch rowerowy, jest niemal niezmienna od dziesięcioleci. Łańcuch w rowerze składa się z ogniw, wewnętrznych i zewnętrznych - a te to równoległe do siebie blaszki połączone sworzniami zwanymi pinami. Piny łączą ogniwa zewnętrzne i wewnętrzne - cały sekret to odpowiednie ich rozpięcie. W naszej terminologii - rozkucie.

Rozkuwanie łańcucha

Łańcuch rowerowy wymaga rozkucia za pomocą specjalnego narzędzia - skuwacza. Jest to proste urządzenie, pasujące do 99% łańcuchów na rynku, złożone z odpowiedniego kształtownika i wkręcanego trzpienia. Trzpień wciska sworzeń w ogniwie łańcucha w taki sposób, że wysuwa go poza ogniwo i umożliwia rozpięcie całego łańcucha.

 

 

Przyrządy do skuwania i rozkuwania łańcucha

Skuwacz to niedrogi ekwipunek - kosztuje około 30 zł, bywa też częścią podręcznych zestawów do napraw rowerowych. Ma charakterystyczny kształt i jest banalnie prosty w obsłudze. Większość obsługuje łańcuchy o węższych i szerszych ogniwach (w zależności od tego, na jakie kasety zostały przeznaczone).

 

Ogniwo wkładamy w miejsce w skuwaczu. Wkręcamy trzpień, który wysunie nam sworzeń. W drugą stronę - wsuwamy sworzeń w ogniwo, wkręcamy do charakterystycznego stuknięcia, aż sworzeń "zaskoczy". Gotowe!

 

 

Rozpinanie spinki

Spinka pojawiła się później niż klasyczne sworznie. Łączy ona dwa ogniwa na zasadzie zatrzasku. Teoretycznie i w praktyce można ją zdjąć przy pomocy zwykłego śrubokręta i przy użyciu odpowiedniej techniki, często jednak skończy się to jej nieodwracalnym odkształceniem. Warto więc zainwestować w proste szczypce do spinek - niedrogie, skuteczne, lekkie i w bardzo znaczny sposób ułatwiające pracę.

 

 

Przyrządy do ściągania spinek

Szczypce do spinek są najlepszym rozwiązaniem. Pozwalają na ściśnięcie spinki w łańcuchu rowerowym, aż zeskoczy z pinów. Spinkę możemy zdjąć też dłońmi, założyć także bez użycia narzędzi - wystarczy precyzja. Pamiętajmy, że spinki są zazwyczaj kierunkowe - informują o tym strzałki na konstrukcji. Chodzi o to, by łańcuch podczas pracy samoczynnie ją zapinał, co uniemożliwi jej przypadkowe rozpięcie. Dla lepszego środowiska pracy i spokoju warto dwa końce łańcucha spiąć za pomocą tymczasowego drucika, nawet kawałka szprychy w kształcie litery "C". Założymy wtedy spinkę spokojnie, łańcuch nie będzie nam się wyrywać z rąk, a kiedy wszystko jest gotowe, wyciągamy nasze tymczasowe zabezpieczenie - i z głowy.

 

 

Jak założyć łańcuch w rowerze?

Teoretycznie łańcuch rowerowy zakładamy w odwrotnej kolejności do ściągania. Generalnie jednak warto pamiętać o odpowiedniej kolejności i procedurze. Dobry nawyk poskutkuje pracą w zadanych parametrach, a to - nasze bezpieczeństwo i komfort.

Zakładamy łańcuch w rowerze z przerzutkami

Przy tych rodzajach łańcucha warto sprawdzić, czy nie jest on kierunkowy - i nie wymaga założenia w ściśle określonym kierunku pracy. Niektóre łańcuchy rowerowe, zarówno SRAM jak i Shimano, mają ogniwa z rowkami dla lepszej pracy między poszczególnymi kasetami. Sprawdźcie to przed założeniem.

 

Rozpięty łańcuch przeciągamy kolejno przez przednią przerzutkę (o ile ją mamy) i małą zębatkę z przodu. Następnie przez tylną od górnego kółeczka wózka do dolnego. Drucik w kształcie literki "C" może wydatnie pomóc przy spięciu łańcucha.

Jak naciągnąć łańcuch w rowerze?

W przypadku kiedy wózek przerzutki odpowiada za naciąg łańcucha, sprawa jest relatywnie prosta. Trudniej jest gdy mamy ostre koło, lub napęd z przekładnią planetarną w piaście - wtedy za naciąg łańcucha odpowiada położenie tylnego koła w widłach ramy w przypadku starszych rowerów lub napinacz łańcucha w przypadku większości nowszych. Regulujemy go za pomocą klucza imbusowego. Może się jednak stać tak, że łańcuch będzie zbyt długi i będzie uginał się bardziej niż zalecana wartość 1-1,5 cm. Wtedy nie wystarczy naciąganie, trzeba skrócić go o ogniwo lub dwa.

 

 

Smarowanie czystego łańcucha rowerowego

 

Pamiętaj o pielęgnacji łańcucha w rowerze!

Odpowiednio czyszczony łańcuch rowerowy, który ma czyste ogniwa pracujące na czystych kasetach, wytrzyma znacznie więcej niż pozostawiony sam sobie kolega, myty okazyjnie. Pielęgnacja łańcucha pozwala mu przede wszystkim pracować w odpowiednich parametrach, zgodnych z wytycznymi producentów. Ma wówczas optymalny naciąg, nie zgrzyta i nie przeskakuje. Po kilku jazdach w terenie czy w trudniejszych warunkach, warto wyczyścić łańcuch za pomocą odpowiedniej szczotki i chemii - ale równie dobrze możecie to zrobić dwiema zużytymi szczoteczkami do zębów spiętymi włosiem do siebie oraz odrobiną ropy. Ważne, by było to czyszczenie skuteczne i solidne.

 

A potem - najważniejsza rzecz: smarowanie! Używajcie dedykowanych smarów do łańcucha, które mają odpowiednią lepkość, przyczepność i dają temu komponentowi idealne środowisko pracy, chroniące go od niepożądanego tarcia, ocierania i brudu.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Mycie roweru - poradnik dla czyścioszków

 

 

Ile kosztuje wymiana łańcucha w rowerze?

Rozciągnięty łańcuch wymaga wymiany? Możesz iść do serwisu: koszty takiej usługi w zależności od miejscowości wahają się w okolicy 20-40 zł. Ale jako że proces jest nieskomplikowany, możesz przeznaczyć te pieniądze na dobrą chemię (smary, płyny do czyszczenia) albo sprzęt - skuwacz i przymiar. A pracę wykonasz sam, zakładamy że równie dobrze jak wykwalifikowany personel.

 

Reakcja łańcuchowa - czyli wymiana łańcucha rowerowego nie jest trudna!

Samodzielna wymiana łańcucha rowerowego nie jest zagadnieniem z gatunku fizyki paliwa stałego w rakietach nośnych. To prosta czynność, dodatkowo ułatwiona przez szereg bardzo pomysłowych i prostych narzędzi. Jak mawiają kierowcy rajdowi - jak pokonać zakręt? Nie bać się go! I tak samo jest z łańcuchem - nie bój się, niewiele tu możesz zepsuć. Postępuj spokojnie, bez pośpiechu i uważnie - a zrobisz to dobrze i zyskasz dodatkową wiedzę i praktykę, która na rowerze jest nieoceniona. Wymiana łańcucha rowerowego - to naprawdę jest proste!

Powiązane artykuły

zamknij [x]