Jak często wymieniać łańcuch w rowerze?

Od stanu łańcucha zależy efektywność jazdy, precyzja zmiany biegów, cicha praca układu napędowego. Tak jak każdy element mechaniczny ulega on zużyciu w czasie eksploatacji. W przypadku łańcucha, wraz z pokonywanymi kilometrami wzrasta jego wyciągnięcie. Jest to proces zupełnie naturalny. Jak często wymieniać łańcuch w rowerze? Jak określić jego stan? Jakie narzędzie są do tego potrzebne? Zapraszam do lektury.

 

 

Kiedy wymienić łańcuch w rowerze

 

 

 


Kiedy wymienić łańcuch w rowerze?

Jeśli kilka szkół określających, w jakim momencie warto wymieniać łańcuch w rowerze. W chwili gdy z napędu dobiegają niepokojące trzaski czy zgrzyty jest już przeważnie za późno. Zużyty łańcuch przyspiesza zużycie pozostałych elementów napędu, co generuje niepotrzebne koszty związane z przedwczesną wymianą.

Sprawdzenie stanu wyciągnięcia łańcucha rowerowego

Przyrządem, który nam pomoże w odpowiedniej diagnozie jest miernik wyciągnięcia łańcucha zwany potocznie przymiarem do łańcucha. Wyciągniecie wskazywane jest w procentach. Większość z mierników pokazuje wartości 0,5%, 0,75% lub 1%. Zacznijmy nietypowo, od wartości 0,75%. Jeśli przymiar do łańcucha wpada nam między ogniwa w całości oznacza to, że taki łańcuch należy wymienić. Jednocześnie istnieje duża szansa, że nowy przyjmie się bez problemu na eksploatowanym napędzie i wymiana pozostałych elementów nie będzie konieczna.

 

Wyciągnięcie równe lub większe niż 1%, oznacza, że wymiany wymaga łańcuch i kaseta, czy wolnobieg. W takim przypadku prawdopodobnie wymienić będzie trzeba najczęściej używaną tarczę w mechanizmie korbowym. Co powie nam miernik łańcucha wskazujący zużycie 0,5%? Jest to moment, kiedy używany właśnie łańcuch warto zastąpić nowym. Wydłuży to żywotność całego napędu. Jednocześnie łańcuch z 0,5% wyciągnięciem będzie się jeszcze nadawał do dalszego użytku. O rozwinięciu tej metody przeczytacie poniżej.

 

 

Jak często zmieniać łańcuch rowerowy

 

Jak często wymieniać łańcuch w rowerze?

Najprostszą metodą, ale jednocześnie najmniej opłacalną jest jazda do momentu kompletnego zużycia łańcucha, a co za tym idzie, także pozostałych elementów napędu. Nie musimy nic tu sprawdzać, smarujemy i jeździmy, aż łańcuch zacznie przeskakiwać i uniemożliwi dalszą bezpieczną i efektywną jazdę. Drugi ze sposobów to okresowy pomiar wyciągnięcia łańcucha i jego wymiana przy wskazaniu 0,75%.

 

Jak pisałem wcześniej, jest duża szansa, że reszta napędu będzie współgrała z nowym komponentem. Przez kilkadziesiąt pierwszych kilometrów z napędu mogą dochodzić niepokojące dźwięki, ale nie ma się czym przejmować. To normalne zjawisko, gdyż elementy stykające się bezpośrednio podczas pracy muszą się dopasować do siebie.

Zasada trzech łańcuchów

Trzeci ze sposobów wymagający trochę nakładu pracy i większej inwestycji finansowej na początku to tak zwana metoda trzech łańcuchów. Jak nazwa wskazuje musimy mieć trzy nowe łańcuchy, których będziemy używać w systemie rotacyjnym.

 

Na nowy napęd zakładamy łańcuch numer jeden i jeździmy na nim około 500-700 km. Gdy osiągniemy ten przebieg, zakładamy kolejny i analogicznie przejeżdżamy na nim podobny dystans. Tak samo postępujemy z trzecim. Gdy wszystkie łańcuchy mają ten sam przebieg, jako kolejny zakładamy ten najmniej wyciągnięty, czyli najkrótszy. Ponownie, po kolejnych 500-700 km porównujemy wszystkie łańcuchy i ponownie zakładamy najmniej zużyty. Czasami może się zdarzyć, że ten, na którym właśnie jeździliśmy jest właśnie tym w najlepszym stanie. Wszystko zależy od sposobu jazdy, zmiany biegów i warunków w jakich jeździmy.

 

Największym z plusów użytkowania trzech łańcuchów jest optymalne wykorzystanie trwałości napędu. Przebiegi jakie jesteśmy w stanie uzyskać dla kasety i tarcz w mechanizmie korbowym mogą być nawet 3-4 krotnie większe niż przy jeździe tylko z jednym łańcuchem bez odpowiednio wczesnej wymiany.

 

 

Wymiana łańcucha rowerowego

 

Jakie narzędzia są potrzebne, aby wymienić łańcuch w rowerze?

Wystarczy do tego skuwacz do łańcucha i pin do zakucia nowego łańcucha. Zamiast pinu łączącego możemy użyć też znacznie wygodniejszej spinki do łańcucha, której zakładanie nie wymaga żadnych narzędzi. Niektóre ze spinek są wielorazowego użytku, co ułatwia dalszą obsługę serwisową napędu w rowerze.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł - Wymiana łańcucha w rowerze - jak to zrobić?

 

 

Skuwacz, tak czy inaczej, przyda się, by zdjąć wyciągnięty łańcuch. Samo założenie nowego pójdzie nam jednak znacznie łatwiej gdy użyjemy spinki. Przy jej doborze należy pamiętać, aby była ona dedykowana do łańcucha o danej szerokości. Łańcuch przeznaczony pod napęd 9-rzędowy wymaga innej spinki niż ten z napędu 10 czy 11-rzędowego.

 


Polecane łańcuchy rowerowe w naszym sklepie

Łańcuch Shimano Deore XT CN HG93

Łańcuch Sram PC-1130 GX Rival 1

Łańcuch Connex 808

Powiązane artykuły

zamknij [x]