Pedały szosowe

Filtry
Marka
Shimano
Time
XLC
Xpedo
Cena
Kolor
czarny
srebrny
szary
Łożyska
ceramiczne
kulkowe
maszynowe
System
SPD
SPD-SL

Pedały do roweru szosowego

Kolarstwo szosowe to dyscyplina, która przede wszystkim charakteryzuje się jazdą po utwardzonych asfaltowych drogach, gdzie nie napotkamy przeszkód w postaci błota, piachu czy śniegu. Jest to rodzaj sportu ukierunkowany głównie na wynik. Liczy się tu prędkość, moc i lekkość. Nie ma tu miejsca na zwiedzanie. Rasowy „szosowiec” po tym jak ruszy na trening zatrzyma się wyłącznie wtedy, gdy będzie to absolutnie konieczne. Po wystartowaniu i wpięciu się w pedały, nie przestanie kręcić dopóki nie przekroczy wyznaczonej linii mety.

 

Właśnie z tego względu pedały do „szosy” nie znajdą zastosowania w żadnej innej dziedzinie kolarstwa. Już sama ich konstrukcja eliminuje komfortowe użytkowanie przez kolarzy MTB czy rowerowych turystów. Niemniej, biorąc pod uwagę cel do jakiego zostały zaprojektowane, to właśnie ich kształt oraz budowa stanowią ich największy atut. Pedały szosowe są bowiem jednostronne. Oznacza to tyle, że mechanizm zatrzaskowy znajduje się wyłącznie po jednej stronie korpusu. Zatem aby skutecznie wpiąć buta musimy zrobić to uważnie i z wyczuciem. Szybkie wystartowanie spod świateł bez nabrania wcześniej dużej wprawy jest w zasadzie niemożliwe.

Szosowe pedały SPD - widoczne różnice

Szosowe SPD-ki mają zupełnie inny kształt jeśli chodzi o samą budowę pedałów. Są dużo szersze niż modele stosowane w kolarstwie górskim. Szeroka podstawa ma za zadanie zapewnić dużą powierzchnię podparcia dla stopy kolarza. Biorąc pod uwagę specyfikę jazdy na rowerze szosowym, gdzie niejednokrotnie przez wiele godzin kręcimy z jednostajną mocą, głównym punktem podparcia stopy jest powierzchnia styku pedału z blokiem. Im jest ona większa, tym mniej męczy się stopa. Jeśli byłoby na odwrót, wówczas po pewnym czasie odczuwalibyśmy piekący ból, który znacznie zmniejszyłby komfort jazdy.

 

Kształt szosowych SPD-ków wpływa również na kolejny aspekt, który jest bardzo ważny w kolarstwie – chodzi o wagę. Nie od dziś wiadomo, że „szosowcy” są szczególnie wrażliwi na punkcie nadprogramowych gramów, które przyczyniają się do zwiększenia całkowitej masy roweru. Z tego względu, o ile to tylko możliwe, starają się „urwać” każdy gram. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie, które w praktyce przede wszystkim jest dobrze widoczne na podjazdach, gdzie każdy nadprogramowy balast negatywnie wpływa na czas w jakim jesteśmy w stanie pokonać stromiznę. Z tego powodu szosowe SPD-ki są projektowane w taki sposób, aby ważyły możliwie najmniej.

 

Producenci starając się sprostać temu niełatwemu zadaniu nie zapominają również o innych cechach pedałów szosowych, które także mają wpływ na skuteczne przeniesienie mocy na układ napędowy – chodzi o sztywność i wytrzymałość. Generujący setki watów kolarze nie mogą sobie pozwolić, aby moc którą generują, nawet w najmniejszym stopniu była absorbowana przez inne czynniki. Cała ich praca powinna zostać skierowana bezpośrednio na tylne koło.

 

Jak widzisz, pedały SPD-SL mają szereg zalet, które o ile jeździsz na szosie, mogą przyczynić się do zwiększenia Twojej skuteczności. Jeśli zatem chciałbyś znaleźć produkt, który pomoże Ci podnieść efektywność i komfort podczas jazdy, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić kilka gramów, zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu.

 


zamknij [x]