Pedały SPD

Filtry
Marka
Accent
Author
Crank Brothers
Shimano
Time
Voxom
VP
XLC
Xpedo
Cena
Kolor
brązowy
błękitny
czarny
czerwony
niebieski
pomarańczowy
różowy
srebrny
szary
zielony
Platforma
tak
Łożyska
kulkowe
maszynowe
ślizgowe
System
SPD

Pedały zatrzaskowe MTB

Zatrzaskowe pedały MTB powinny spełniać oczekiwania rowerzystów, którzy szczególnie upodobali sobie tę wymagającą dyscyplinę sportu. Z tego względu, pedały zatrzaskowe dedykowane do jazdy górskiej powinny być sztywne, lekkie i wytrzymałe. Jednak patrząc nieco szerzej na kolarstwo jako formę aktywności, właśnie dzięki tym cechom, pedały SPD sprawdzają się również w kolarstwie przełajowym czy turystyce rowerowej. Ze względu na swoje właściwości z lubością montowane są również w rowerach typu gravel.

 

Jedną z najważniejszych cech SPD-ków jest ich budowa. Zostały skonstruowane w taki sposób, aby szybko i skutecznie można było wpiąć stopę, niezależnie od tego jak w danej chwili ustawi się pedał. Z tego względu wszystkie pedały MTB są dwustronne. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne zwłaszcza w chwili gdy musimy szybko wystartować, albo ruszyć pod stromą górkę. Jest to największa przewaga jaką mają pedały SPD nad pedałami zatrzaskowymi wykorzystywanymi w kolarstwie szosowym.

 

Biorąc pod uwagę warunki do jakich zostały zaprojektowane pedały MTB, ich kolejnym atutem niewątpliwie jest odporność na zapchanie błotem, śniegiem czy piachem. Jest to bardzo ważna kwestia niezależnie od rodzaju kolarstwa terenowego w jakim będziemy je wykorzystywali. Kolarstwo górskie nierozłącznie kojarzy się z jazdą w ciężkich warunkach, gdzie wszechobecnego błota czasami nie da się ominąć. To samo dotyczy również kolarstwa przełajowego oraz jazdy gravelem po szutrach. Mając świadomość takiego stanu rzeczy, niejednokrotnie będziemy brodzić naszym jednośladem po osie w błocie. Dlatego tak istotne jest, abyśmy w każdym momencie mogli bez problemu wypiąć nogi z zatrzasków, a co ważniejsze, aby po pokonaniu przeszkody bez problemu wpiąć ją z powrotem.

 

Kolejnymi bardzo istotnymi zaletami którymi powinny charakteryzować się wszystkie dobrej jakości SPD-ki, jest ich sztywność, wytrzymałość oraz niska waga. Wyglądające niepozornie korpusy w których umieszczono mechanizmy zatrzaskowe, osadzone są na osiach, które powinny być niezwykle sztywne i lekkie zarazem. Te cechy będą brali pod uwagę przede wszystkim kolarze startujący w zawodach CrossCountry czy Cyclocross. To właśnie pedały są tym elementem roweru, które jako pierwsze przejmują na siebie całą moc jaką generuje kolarz – a jest to moc ogromna. Jednak aby była ona skutecznie przenoszona na korby, muszą być niezwykle sztywne i wytrzymałe. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek uginanie, zerwanie czy złamanie. Musi być to produkt najwyższej jakości.

 

Dlatego jeśli jesteś wśród tej grupy rowerzystów, którzy dzięki spięciu butów z rowerem chcieliby aby jeżdżąc w trudnym terenie ich moc była skutecznie przenoszona na korby, chcesz mieć stałą kontrolę nad rowerem, lub po prostu zależy Ci na tym, aby Twoja technika płynnego pedałowania efektywnie wpływała na pracę całego napędu, wówczas zdecydowanie powinieneś zaopatrzyć się w spd-ki. Z tego powodu zachęcamy do rozejrzenia się po naszym sklepie w którym dzięki bogatemu asortymentowi na pewno znajdziesz produkt który spełni Twoje oczekiwania. Jeśli natomiast będziesz miał wątpliwości co do zasadności wyboru, zachęcamy do skorzystania z rad naszych konsultantów, którzy doradzą w dokonaniu właściwego zakupu.