Rodzaj
double tap
dualcontrol
ez-fire plus
hydrauliczne
manetki czasowe
mechaniczne
przełącznik na kciuku
przełącznik uchwyt obrotowy
rapidfire
rapidfire plus
tapfire plus
trigger
Marka
Campagnolo
Rock Shox
Shimano
Sram
Tektro
Dostępność
Tylko dostępne
Montaż
komplet
lewa
prawa
przód
tył
Przeznaczenie
MTB
gravel
przełajowe
szosa
szosowe
trekking/miejskie
Cena
Ilość biegów
2
11
Kompatybilność
2 rzędowe
2x9
2x10
2x11
3 rzędowe
3x6
3x7
3x8
3x9
3x10
3x11
5 rzędowe
6 rzędowe
7 rzędowe
8 rzędowe
9 rzędowe
10 rzędowe
11 rzędowe
12 rzędowe
Nexus
elektroniczne
Ocena klientów

W ofercie rowertour.com mamy do zaoferowania kilka typów manetki do roweru:

  1. manetki kierownicy (na ramę) - są to oldschoolowe manetki przerzutek rowerowych do montażu na ramie. Ten typ jest niestety dość niewygodny i mało praktyczny. Dlatego obecnie  można zamówić owe manetki, lecz zamienia się ja na  klamki rowerowe, np. w rowerach szosowych. 
  2. manetki na końce kierownicy - początki stosowania tej manetki przerzutek, miały w jeździe na czas, montuje się je bowiem na lemondce bądź każdej otwartej rurze, jak klasyczny baranek. 
  3. manetki obrotowe - manetka zmiany biegów działa na zasadzie przekręcania rączki kierownicy. Wynalazek ten, umożliwia przekładanie manetek, nie odrywając rąk od kierownicy. 

  4. manetka hamulca rowerowego - manetki przerzutki są wbudowane w klamki hamulcowe. Daje to możliwość zmiany przełożeń, jednocześnie hamując i nie odrywając rąk od kierownicy. 
  5. manetki dźwigniowe - jest to manetka rowerowa o tej samej konstrukcji jak szosowa na ramę. Obsługuje się ją palcem wskazującym i kciukiem, nie jest skomplikowana w użyciu, a także uniemożliwia przypadkową zmianę biegów. W naszym sklepie znajdziecie m.in. manetki rowerowe 3x7 tego typu.

Odpowiednia manetka przerzutki pozwoli wygodnie i precyzyjnie zmieniać biegi. Warto upewnić się, że linka łącząca manetkę z przekładnią jest w dobrym stanie. Z kolei same przerzutki będą znacząco wpływać na komfort jazdy zarówno podczas rekreacyjnych wycieczek za miasto, jak i wymagających ścieżkach w górach czy innych dynamicznych terenach. 

Jakie rodzaje klamkomanetek występują w rowerach?

Pierwsze przerzutki przednie nie miały nawet manetek zmiany biegów. Przy przerzutce była wajcha, którą podciągało się lub opuszczało, aby zmienić bieg. Następnie manetki w rowerach szosowych znalazły miejsce po bokach dolnej rury ramy, a dopiero później trafiły na kierownicę i tam pozostały do dnia dzisiejszego.

Podział klamkomanetek ze względu na dyscyplinę

Podstawowy podział klamkomanetek obejmuje dwie grupy: szosowe i górskie. Oczywiście możemy się jeszcze bardziej rozdrobnić i wyodrębnić z tej drugiej grupy także klamkomanetki trekkingowe czy miejskie, ale konstrukcyjnie są one na tyle podobne do modeli MTB, że możemy pozostawić je w tej grupie. Obecnie do modeli szosowych należałoby jeszcze dodać grupę Shimano GRX, która jest dedykowana do graveli.

Podział klamkomanetek ze względu działanie

Klamkomanetki obrotowe

Właściwie mowa o samych manetkach. Są niejako przedłużeniem chwytów (gripów) rowerowych. Można z nich korzystać praktycznie bez odrywania rąk od kierownicy. Najbardziej popularne modele produkowane są przez markę SRAM, a ich nazwa to Grip Shift. Shimano natomiast ma w swojej ofercie manetki obrotowe RevoShift.

Klamkomanetki cynglowe

W przypadku manetek cynglowych linka przerzutki naciągana lub luzowana jest za pomocą dwóch dźwigni. Jedna z nich podciąga przerzutkę do góry, a druga ją opuszcza. Tak działają zarówno manetki szosowe jak i górskie.

Manetki czasowe

Oprócz wyżej wspomnianych dostępne są także manetki czasowe, które zakłada się na końce tzw. lemondki (kierownicy czasowej). Dzięki nim kolarz leżący na lemondce nie musi odrywać rąk, ani podnosić się, aby zmienić przełożenie.

Klamkomanetki elektryczne

W ostatnich latach zdobyły dużą popularność wśród zawodowych kolarzy oraz amatorów takich dyscyplin jak szosa czy Cross Country. O ile kwestia hamowania pozostała bez zmian i stosuje się hydrauliczne przewody lub tradycyjną stalową linkę, tak w kwestii zmiany przełożeń pojawiło się sporo nowego. Zamiast linek mamy kable (Shimano DI2) lub jak w przypadku SRAM AXS łączność odbywa się bezprzewodowo. Zmiana przełożeń jest szybsza, bardziej precyzyjna, jednocześnie możemy korzystać z więcej niż jednej manetki, która będzie obsługiwać daną przerzutkę. Istnieje także możliwość programowania każdego z przycisków w sposób indywidualny. To naszym zdaniem najlepszy sposób zmiany przełożeń jaki jest obecnie dostępny na rynku. Trzeba tylko pamiętać, aby regularnie ładować baterię.

Czy systemy klamkomanetek różnych firm są ze sobą kompatybilne?

Wśród producentów klamkomanetek prym wiodą dwie marki: SRAM oraz Shimano. Obie korzystają z zupełnie innych standardów. W przypadku Shimano po naciągnięciu linki o 1mm prowadnica przerzutki przesunie się o 2mm, a w SRAM’ie jest to 1 do 1, więc połączenie klamkomanetek i przerzutek tych dwóch firm nie będzie działać idealnie. A co z innymi producentami? Najczęściej korzystają z któregoś z dwóch wymienionych powyżej rozwiązań, a ich komponenty mogą być kompatybilne z jedną lub drugą firmą. Zalecamy jednak stosowanie komponentów napędu od tego samego producenta.

Przeznaczenie – ilość rzędów

Kupując klamkomentki koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ilość zębatek na korbie i na kasecie, czyli tzw. rzędy. Najbardziej popularne w rowerach trekkingowych i miejskich rozwiązania to 3x7; 3x8 lub 3x9, a także 2x9 i 2x10. Pierwsza liczba oznacza ilość koronek na korbie, a druga na kasecie. W przypadku rowerów MTB mamy napędy 1x12; 1x11; 2x12; 2x;11, 2x10 i 2x9. Napędy szosowe to natomiast: 2x9; 2x10 i 2x11. Z popularnych producentów tylko Campagnolo może pochwalić się napędem 2x12 w rowerach szosowych.

Jakie manetki wybrać do roweru?

Omówiliśmy już różnicę w budowie, działaniu oraz przeznaczeniu. Poszczególne modele tego samego producenta różnią się między sobą także jakością. Klamkomanetki należą do tzw. grup osprzętu. Najtańsze z nich są zazwyczaj stosunkowo ciężkie, niezbyt precyzyjne i wolne. Jednak ich atutem jest cena. Im wyższa grupa tym lepsze wykonanie i większa kultura pracy. Pojawiają się materiały takie jak włókno węglowe czy aluminium, zamiast stali. Trzeba też dodać, że wszystkie nowoczesne rozwiązania i technologie trafiają najpierw do najwyższych grup, a dopiero po latach możemy je znaleźć w niższych i tańszych modelach.

Klamkomanetki w Rowertour.com

Wybór dobrej jakości klamkomanetek rowerowych gwarantuje skuteczną zmianę przełożeń oraz precyzyjną modulację siły hamowania. Jest to element roweru, który w znaczącym stopniu wpływa na wrażenia i przyjemność z jazdy. W sklepie Rowertour.com posiadamy szeroki wybór najbardziej popularnych klamkomanetek rowerowych takich marek jak: Shimano, SRAM i Campagnolo.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]