Kierownice rowerowe

Filtry
Marka
Accent
Answer
Author
Cannondale
Clarks
Controltech
Crank Brothers
Dartmoor
DK
Ergon
Ergotec
Fiend
Gist
Heresy
Jagwire
Merida Akcesoria
ODI
Peatys
PRO
ProTaper
ProX
Rock Shox
San Marco
Selle Italia
Sportourer
SRAM
Supacaz
Thomson
TranzX
Truvativ
Voxom
WTB
XLC
Zipp
Cena
Kolor
beżowy
biały
brązowy
błękitny
czarny
czerwony
fioletowy
niebieski
oliwkowy
pomarańczowy
różnokolorowy
różowy
srebrny
szary
turkusowy
zielony
złoty
żółty

Rodzaje kierownic rowerowych

Jak już wspomnieliśmy kierownice rowerowe różnią się do siebie wieloma elementami. Modele szosowe, czyli tzw. baranki są zazwyczaj dość wąskie, mają od 38 do 46cm szerokości i mają charakterystyczne gięcie przypominające baranie rogi. Co ciekawe te wygięcie tworzone jest pod różnymi kątami. Jeśli spotkamy się z podobnym modelem mającym większą szerokość, a dodatkowo końce będą wywinięte na zewnątrz, będzie to z pewnością kierownica do gravela. Kierownica do roweru MTB jest natomiast prosta, bądź minimalnie wygięta i bardzo szeroka. Ich wymiary mogą sięgać nawet 80cm. W trudnym terenie przydaje się zwiększona stabilność i pewność prowadzenia naszego jednośladu, a tę zapewnia właśnie szeroka kierownica do roweru.

 

Bardzo podobne, ale jednak dużo węższe są modele stosowane w rowerach trekkingowych. Mocno wygięta do góry i do tyłu będzie natomiast kierownica do roweru miejskiego. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortowej i wysokiej pozycji, która ułatwi sprawną obserwację otoczenia, bo jak wiadomo podczas jazdy po zatłoczonym mieście trzeba zachować szczególną uwagę.

 

Zupełnie kosmicznym wynalazkiem są kierownice do jazdy na czas. Nie da się ich pomylić z żadnym innym typem. Posiadają one podłokietniki, na których kolarz opiera swoje przedramiona. Dłońmi chwyta specjalne wysięgniki zakończone manetkami do zmiany biegów. Wszystko po to, aby osiągnąć jak najbardziej aerodynamiczną pozycję. Warto dodać, że leżąc na lemondce nie ma on pod ręką hamulców, które znajdują się po obu stronach kierownicy bazowej. Chcąc ich użyć musi podnieść się i zmienić chwyt.

 

Materiał z którego wykonana jest kierownica rowerowa w dużej mierze odpowiada za tłumienie mikro drgań powstających podczas jazdy. Lepiej tłumione wstrząsy pozwalają dłużej cieszyć się jazdą bez uczucia bólu i drętwienia. Niewątpliwym liderem w amortyzacji jest włókno węglowe. Jest też najlżejsze i łatwe w formowaniu. Minusem jest jednak cena. Kierownice do roweru wykonane z włókna węglowego kosztują zwykle od kilkuset złotych w górę.

 

Najchętniej wykorzystywanym materiałem jest aluminium. Tanie, wytrzymałe i niestety sztywne, a co za tym idzie słabo radzące sobie z tłumieniem niedużych drgań. W rowerach z amortyzacją nie jest to jeszcze aż tak odczuwalne, ale w przypadku sztywnych rowerów szosowych nawet średnio zaawansowany kolarz poczuje różnicę.

 

Kierownice rowerowe mogą też być wyprodukowane ze stali. Takie rozwiązanie znajdziemy najczęściej w rowerach miejskich. Stal jest dużo bardziej wytrzymała niż aluminium, lepiej tłumi drgania, ale jest zdecydowanie cięższa. Właśnie dlatego nie stosuje się tego materiału w przypadku lekkich rowerów wyścigowych. Stal ma jednak zagorzałe grono zwolenników wśród podróżników rowerowych, którzy cenią ją właśnie z uwagi na dużą wytrzymałość i niezawodność.

 

Jeśli macie dość bólu i zdrętwiałych rąk podczas dłuższej przejażdżki na rowerze warto się rozejrzeć i pomyśleć nad nowym modelem kierownicy. Jeśli nie jesteście pewni jaka kierownica do roweru będzie dla nas odpowiednia to zasięgnijcie porady u naszych doświadczonych pracowników. Zmianę pozycji na rowerze rozpocznijcie od kierownicy!

 


zamknij [x]