Wszystko o zabezpieczeniach rowerowych ABUS

ABUS to niemiecki koncern o międzynarodowym zasięgu oferujący wszelkiego rodzaju zabezpieczenia mienia. Konsorcjum powstało w latach 20 ubiegłego stulecia z inicjatywy Augusta Bremickera w Nadrenii w sercu Niemiec. Nazwa to akronim nazwiska założyciela.  Pierwotna oferta zakładów opierała się o zamki i kłódki. Zabezpieczenia przewidziane dla rowerów zaczęły być tworzone w późniejszym okresie. Obecnie obok tej wiodącej gałęzi sprzedaży i zainteresowań firmy, w ofercie są nowoczesne systemy alarmowe,  telewizja przemysłowa, klucz centralny, czy rozwiązania z zakresu kontroli dostępu do pomieszczeń i obiektów.

 

 

Zabezpieczenia rowerowe ABUS

 

 

Abus, jak na niemiecki koncern przystało, stał się w swojej dziedzinie synonimem jakości i niezawodności oraz zdobył niepodważalną renomę na świecie. Blisko stulecie doświadczenia w produkcji i rozwoju zamków, zapięć i kłódek oraz stosowanie polityki wieloetapowego testowania wyrobów, zaowocowało gamą produktów, których solidność nie zawiedzie żadnego nabywcy.

 

 

Zabezpieczenie przed kradzieżą? – oczywiście! ale w jaki sposób?

Pierwszym i nadrzędnym  warunkiem zmniejszenia ryzyka utraty roweru w wyniku kradzieży jest zaopatrzenie się w sprawdzone zapięcie rowerowe. Należy wybrać je biorąc pod uwagę zarówno charakter miejsca pozostawienia roweru jak i jego wartość. Zabezpieczenia Abusa to gama pięciu odmian zamków:

 

 

Linka rowerowa podda się przy próbie rozpięcia w kilka sekund. Czy oznacza to, że nie zapewnia żadnej ochrony?

Samo zapięcie roweru, nawet mało efektywne, jest już jego zabezpieczeniem. Odstraszy część złodziei nastawionych na najłatwiejszą kradzież. Do jej rozpięcia potrzeba co prawda bardzo krótkiego czasu ale jeżeli rower jest zaparkowany w zasięgu naszego wzroku, to daje nam to czas na reakcję. Linka jest wygodnym i elastycznym typem zabezpieczenia a z uwagi również na niską cenę, chętnie wybieranym. Świetnie zabezpieczy również poszczególne podzespoły jak koła, czy siodełko.

 

 

Rower przypięty łańcuchem ABUS do latarni

 

Pancerne zapięcia - U-locki serii Granit

Zabezpieczenia typu U-lock należą do najsolidniejszych i najefektywniejszych z dostępnych. Jest kilka tego powodów. Czas potrzebny na sforsowanie dużego przekroju stalowego, bez uszkodzenia kradzionego roweru, jest liczony w minutach. Ponadto sam widok solidnego zamknięcia, działa zniechęcająco. Jeżeli słabym punktem ma się okazać zamek, to tu często w wyższych modelach wykorzystuje się wzmocnioną jego ochronę przed „lockpickingiem”. Nielekkie U-locki Abusa, wyposażone są w uchwyty transportowe do bezpiecznego i wygodnego przewożenia.

 

Drogi rower prosi się o pewne zabezpieczenie jego wartości. W naszym kolarskim świecie nie znajdziemy ubezpieczeń finansowych mienia, warto więc zagwarantować sobie najlepsze z możliwych- U-lock Abusa z linii Granit. Linia ta oferuje obecnie 6 modeli różniących się długością pałąka oraz występującymi akcesoriami jak uchwyty montażowe. Nabywcę zachęcają kolory dopasowane do różnych upodobań oraz nowoczesny design, wyróżniający Abusa na tle bardziej konserwatywnych produktów innych marek. 

 

 

Zabezpieczenie ABUS typu u-lock

 

Linki pancerne i łańcuchy - Catena

Linka pancerna wysokiej klasy oraz łańcuch wyposażony w zamek to obecnie najwyższej klasy zabezpieczenia antykradzieżowe. Ich ważną cechą jest elastyczność, czyli możliwość zapięcia ramy w większej liczbie konfiguracji. Trud potrzebny na ich sforsowanie jest porównywalny z zamkiem typu U-lock. Jeżeli wystąpi potrzeba pozostawienia roweru na dłuższy okres poza kontrolą, a nie ma wygodnych stojaków na rower pod ręką, nadal można dobrze zabezpieczyć swój rower.

 

Stalowa linka pancerna oraz kute ogniwa łańcucha zdecydowanie dają tę pewność. W ofercie znajdziemy zapięcia serii Catena, łączące idealnie opisane powyżej cechy. Długości oferowanych łańcuchów wahają się w przedziale 75-110 cm. Przekrój grubości ogniw łańcuchów to 6-8 mm.

 

 

Rower miejski przypięty zabezpieczeniem ABUS

 

Zapięcia składane – seria Bordo

Zapięcie składane to w zasadzie ergonomiczna odmiana zapięcia sztywnego, z możliwością dostosowania kształtu do potrzeb przy niewygodnych pozycjach montażowych, gdy nie ma wystarczającej przestrzeni na zastosowanie U-locka. Jednocześnie elementy przegubowe nie są w większym stopniu słabymi ogniwami zapięcia. Cechy te sprawiają, że zabezpieczenia składane są bardzo wygodne w transporcie a przede wszystkim gwarantują doskonałą ochronę antykradzieżową.

 

Dłuższe wersje pozwolą na przymocowanie roweru do obiektów nieosiągalnych dla U-locka, tj.: latarnie czy drzewa. Linia produktów z tego segmentu w ofercie Abusa to zapięcia serii Bordo. W ofercie znajdziemy modele zamykane kluczykiem, szyfrowane, występują cztery długości całkowite: od 75 do 120 cm. Do dyspozycji jest również ciekawa gama kolorystyczna.

 

 

Składane zabezpieczenie ABUS do roweru miejskiego

 

Zamki na ramę

Zamki na ramę nie wystarczają jako jedyne zabezpieczenie przed kradzieżą, ich stosowanie jest jednak uzasadnione jako „blokada przed odjechaniem”. W przypadku krótkiej wizyty w sklepiku za rogiem, gdy ma się swój rower na oku, może wystarczyć zablokowanie tylnego koła. Ponadto zamki nadają się jako zabezpieczenie uzupełniające do linki pancernej lub zapięcia typu U-lock i dają one dodatkowy efekt, polegający na zabezpieczeniu tylnego koła przed jego kradzieżą.

 

Linki spiralne – Steel-O-fleex serii Iven

Linka spiralna to zapięcie dedykowane do lekkiej, krótkotrwałej ochrony. Sprawny złodziej zapewne poradzi sobie z jej sforsowaniem w krótkim czasie, nie dłuższym niż jest potrzebny do przecięcia drutu nożycami ogrodowymi. Stanowić może więc dobre uzupełnienie mocniejszych zabezpieczeń, jako spięcie koła. Nie zaleca się pozostawiania roweru bez nadzoru, zabezpieczonego jedynie linką. Abus wprowadził w tym celu serię zapięć Iven długości 85 i 110 cm. Linka posiada solidny przekrój 25 mm i w specjalnym oplocie materiałowym może być nie do odróżnienia od mocniejszego łańcucha.

 

 

Rower zabezpieczony u-lockiem ABUS

 

Warte polecenia

Z gamy zapięć, odkładając na bok kwestie wygody czy ceny, najlepiej zawsze wybrać pałąk U-locka. Trudny do sforsowania lub zniszczenia daje on najwyższe szanse, że zawsze odnajdziemy rower tam, gdzie go zostawiliśmy. Wydane na zabezpieczenie pieniądze nie tylko znacznie ograniczą ryzyko kradzieży ale także zapewnią spokój o nasze mienie. Poświęcając się codziennym obowiązkom w pracy czy szkole nie musimy wracać ciągle myślami do pozostawionego roweru.

 

Tak jak kupując auto dobrze zapewnić sobie ubezpieczenie na wypadek kradzieży, które trzeba cyklicznie odnawiać, tak rower ubezpieczają zapięcia rowerowe. Najwyższa jakość Abusa i trwałość obliczona na lata użytkowania, już przy jednokrotnym wydatku, dają nam zabezpieczenie na wiele sezonów intensywnego użytkowania. Im wcześniej zainwestuje się w dobrej jakości zapięcie rowerowe, tym dłużej będzie ono procentować i na pewno uchroni przed niejedną nieprzyjemną sytuacja związaną z utratą jednośladu.

 

O systemie klasyfikacji poziomu zabezpieczeń produktów z gamy Abus

Obecnie wprowadzony we wszystkich kolekcjach produktów system klasyfikacji zapięć rowerowych to 15-stopniowa skala. Abus Security Level System dzieli się na 3 zasadnicze poziomy:

 

  • Maximum Security Level: 10-15
  • Extra Security Level: 5-9
  • Standard Security Level: 1-4

Czytelna skala daje szybką informację o najważniejszym parametrze każdego zapięcia- jakości ochrony antykradzieżowej.

Powiązane artykuły

zamknij [x]