Powiedzmy to jasno: zabezpieczenie rowerowe nie gwarantuje w 100% ochrony przed kradzieżą, ponieważ jeśli trafimy na specjalistę w swojej dziedzinie, któremu bardzo zależy na naszym rowerze, to pewnie i tak sobie poradzi. Mówi się, że słabe zapięcie od dobrego różni się czasem, jaki złodziej musi poświęcić, aby je sforsować.
Co znajdziesz w artykule:
Czym się charakteryzują poszczególne zapięcia Kryptonite?
Firma Kryptonite wprowadziła świetną i bardzo przejrzystą skalę od 1 do 10, gdzie 1 oznacza najsłabsze zabezpieczenie, a 10 najtrudniejsze do sforsowania.
Zapięcie w formie linki
Najsłabsze zapięcia, które da się przeciąć w ciągu kilku sekund, są zbudowane z metalowej linki z gumową osłoną i zamkiem zamykanym na klucz lub szyfr. Skoro tak łatwo je obejść, to czy w ogóle warto je kupować? Taka linka chroni bardziej przed przypadkowymi złodziejami, którzy akurat nie są wyposażeni w obcęgi, ale widząc nieprzypięty rower korzystają z okazji.
Linką możemy też przypiąć koło do ramy jako dodatkowe zabezpieczenie roweru. Linki różnią się od siebie grubością. Do bardzo grubych linek potrzebna jest długa dźwignia. Nie da się ich przeciąć niewielkimi obcinaczkami.
Łańcuchy do zabezpieczenia roweru
Łańcuchy rowerowe podobnie jak linki różnią się od siebie długością i średnicą. W skali Kryptonite otrzymują od około 5 do nawet 8 punktów. Takim modelem jest Evolution 4 Integrated Chain. Występujący w trzech długościach: 55, 90 i 160 cm, wykonany z potrójnie utwardzanej stali z domieszką manganu. Ogniwa sześcioboczne o grubości 10 mm są trudne do przecięcia. Nylonowa osłona nie tylko chroni lakier roweru przez zarysowaniem, ale i utrudnia przecięcie ogniw. Zamek został tak umieszczony, aby utrudnić jego podważenie i rozwiercenie. Do zestawu dołączone są trzy klucze.
Ring Lock dla holendrów
Dla rowerów holenderskich stworzono zabezpieczenie Ring Lock. Ramię o grubości 8,5 mm z hartowanej stali, do którego możemy dołączyć dodatkowe zabezpieczenie w postaci linki lub łańcucha. Ring Lock uniemożliwia obracanie się koła, przez co złodziej nie da rady odjechać z miejsca kradzieży.
Blokada hamulca tarczowego
Kryptonite Keeper 5-S2 oraz 10-S Disc Lock jest rozwiązaniem zapożyczonym ze świata motocykli. Stopień ochrony to 4/10 i stosowana jest jako uzupełnienie ochrony, a nie jako główne zabezpieczenie. Posiada podwójnie wzmacniany zamek, osłonę zamka przed zabrudzeniem oraz komplet dwóch kluczy. Występuje w kilku kolorach.
Składane zabezpieczenie
Według mnie modelem który zasługuje na uwagę jest Kryptolok 685. Jest to najbardziej kompaktowe rozwiązane na rynku. Sztywne zabezpieczenie o długości 85 lub 100 cm możemy złożyć do rozmiarów większego multitool’a. Dodatkowo posiada uchwyt do zamocowania go do ramy roweru. Ogniwa zostały pokryte otuliną wykonaną z miękkiego tworzywa, aby nie rysowało ramy i innych elementów roweru.
U-lock najlepsze zabezpieczenie roweru
Zapięcia typu U-Lock plasują się w górnej części skali, od 6 do 10, czyli są najbardziej skutecznym sposobem na zatrzymanie złodzieja i ochronę naszego cennego roweru. Składa się z poprzeczki, w której ukryty jest zamek oraz twardego pałąka. Zacznę od niewątpliwych minusów, na które narzekają osoby używające U-Locka. Jest to przede wszystkim waga. Topowe modele potrafią ważyć ponad 2 kg. Drugim minusem jest sztywność konstrukcji, która uniemożliwia złożenie zapięcia i zmniejszenie jego gabarytów. Nawet największe z nich mają dość mały prześwit, więc zapomnijmy o przypięciu roweru np. do drzewa czy lampy. Na tym kończą się minusy.
Na szczęście plusów jest znacznie więcej. Uważa się, że sam widok U-Locka odstrasza większość mało doświadczonych złodziei. Przecięcie pałąka z utwardzonej stali, o średnicy 18 mm wymaga bardzo wyspecjalizowanego sprzętu i ogromnej siły. U-Lockiem raczej nie złapiemy kół i ramy, więc najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie go wraz z linką lub łańcuchem.
Anti-Theft Protection Offer (ATPO)
Firma Krytponite tak bardzo ufa swoim produktom, że wprowadziła system ochrony Anti-Theft Protection Offer, polegający na tym, że jeśli nasz rower zostanie skradziony w wyniku otwarcia lub wyłamania zamka to firma Kryptonite zwróci nam za niego pieniądze. Warunkiem skorzystania z programu ATPO jest zarejestrowanie się na stronie producenta w ciągu 30 dni od zakupu oraz w zależności od poziomu bezpieczeństwa wg producenta opłacić plan.
Podsumowanie
Jedna z zasad mówi, że zabezpieczenie powinno kosztować około 10% wartości roweru. Jest to dość logiczne. Po co kupować zabezpieczenie za 500 zł skoro nasz wysłużony rower wart jest 400 zł? Z drugiej strony rowerów za kilkanaście tysięcy bałbym się zostawiać gdziekolwiek. Ważniejszym kryterium jest czas i miejsce w jakim pozostawiamy rower.
Poniżej znajdziecie tabelę stworzoną przez firmę Kryptonite świetnie obrazującą jakiego zabezpieczenia powinniśmy użyć w określonych miejscach i sytuacjach: