Przerzutki rowerowe

Filtry
Marka
Campagnolo
Shimano
SRAM
Cena
Rodzaj
down swing
side swing
top swing
Przeznaczenie
MTB
gravel
przełajowe
szosa
trekking/miejskie
Pojemność
10T
12T
13T
14T
16T
17T
18T
20T
25T
26T
28T
29T
32T
33T
34T
35T
36T
37T
39T
40T
41T
42T
43T
44T
45T
47T
48T
50T
52T
Liczba rzędów
2
3
6
7
8
9
10
11
12
Długość wózka
długi-sgs
krótki-ss
średni-gs
Mocowanie
direct mount
do suportu e-type
na hak
na obejmę 28,6
na obejmę 31,8
na obejmę 34,9
na śrubę
Miejsce montażu
przód
tył
Elektroniczne
nie
tak
Prowadzenie linki
dolny ciąg
górny ciąg
przedni ciąg
uniwersalne

Przerzutki do roweru każdego typu

Podstawowym zadaniem każdej przerzutki rowerowej jest umożliwienie dobrania odpowiedniego przełożenia podczas jazdy w konkretnych warunkach. Mówiąc ściślej, chodzi o takie dopasowanie obciążenia, aby praca jaką wykonujemy była skutecznie przeniesiona na napęd. To właśnie dzięki możliwości utrzymania kadencji w której nasza efektywność jest największa, mamy zapewniony komfort podczas pedałowania. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedziemy na zbyt „twardym” przełożeniu, nasze mięśnie bardzo szybko odmówią posłuszeństwa, natomiast jeśli będziemy jechali zbyt „miękko”, wówczas mimo wysokiej kadencji i pracy jaką włożymy w jej utrzymanie, nasz wysiłek nie będzie adekwatny do oczekiwanych wyników.

 

Oczywiście, powyższe jest ściśle związane z rodzajem kasety rowerowej jak również koronek korby, których to wielkość ma kluczowe znaczenie podczas jazdy na rowerze. Niemniej to właśnie przerzutka rowerowa określa jaką ilość, oraz jaką wielkość poszczególnych zębatek mogą posiadać te elementy układu napędowego. Z tego względu tak szalenie istotne jest, aby przed zakupem przerzutek rowerowych określić, który z dostępnych modeli będzie właściwy do reszty napędu zamontowanego w naszym jednośladzie.

Rodzaje przerzutek rowerowych

Podział jakiemu podlega każda przerzutka rowerowa dotyczy jej rodzaju. Z tego względu przede wszystkim dzielimy je na przerzutki przednie oraz przerzutki tylne. Jak sama nazwa wskazuje określone ich typy obsługują przednie zębatki, powodując zmianę przełożeń na korbie, natomiast pozostała część dotyczy tego, co dzieje się z napędem podczas pedałowania w tylnej części roweru. Dalsza klasyfikacja przerzutek dotyczy natomiast ich konkretnego zastosowania.

 

Przyglądając się temu co dzieje się na rynku rowerowym, niezależnie od modelu, zastosowanej technologii czy producenta, przerzutki dzielimy również ze względu na ich zastosowanie. Najpopularniejszymi typami są modele dedykowane do jazdy górskiej, szosowej oraz miejskiej. Każda z tych grup charakteryzuje się zupełnie innymi cechami, które mają za zadanie podnieść skuteczność i komfort podczas jazdy w dedykowanych warunkach.

 

Przerzutki przeznaczone do jazdy górskiej, muszą przede wszystkim działać precyzyjnie w każdych warunkach w jakich będziemy zmuszeni ich używać. Jazda po bezdrożach nie może wpływać na ich skuteczność, a precyzja działania musi zostać zachowana niezależnie od ilości błota na trasie. W zależności od modelu, przerzutki MTB muszą również obsługiwać kasety o bardzo dużym zakresie pracy. Przerzutki szosowe natomiast powinny charakteryzować się szybkością oraz precyzją działania, oraz jak ma to miejsce w przypadku każdego komponentu stosowanego w rowerach szosowych, powinna ważyć możliwie najmniej.

 

Ostatnią z wspomnianych wcześniej grup są przerzutki miejskie. Te najczęściej występują w postaci zintegrowanych z piastą przerzutek planetarnych, których podstawową zaletą jest bezobsługowość, odporność na warunki atmosferyczne, oraz możliwość zmiany przełożeń bez konieczności pedałowania. Są znacznie cięższe niż jej górskie i szosowe odpowiedniki, niemniej jeśli chodzi o jazdę w trybie miejskim, ich zalety rekompensują tę drobną niedogodność.

 

Jednak niezależnie od rodzaju czy typu przerzutki, zanim dokonasz zakupu zwróć uwagę na zakres ich pracy, pojemność oraz system mocowania. Dodatkowo sprawdź, czy będzie ona kompatybilna z posiadanymi manetkami czy klamkomanetkami. Wszystkie te cechy będą miały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Jeśli natomiast będziesz miał wątpliwości co do kompatybilności wybranych w naszym sklepie produktów, napisz do nas za pośrednictwem znajdującego się na stronie formularza kontaktowego. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

 


zamknij [x]