Rowery damskie miejskie

Filtry
Marka
Cannondale
Romet
Cena
Kolor
czarny
niebieski
Wzrost użytkownika
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
Rozmiar ramy
19,5"
21,5"
M
Wysokość ramy
50 cm
55 cm
Rozmiar koła
26"
27,5"
28"
Amortyzacja
tak
Rodzaj hamulca
V-brake
tarczowy mechaniczny
torpedo
Napęd
1x3
2x9
Materiał ramy
aluminium

Rower miejski damski – funkcjonalność i niepowtarzalny design

Model damski, tak jak i rower miejski męski ma umożliwiać nawet wielogodzinne przemieszczanie się po miejskiej dżungli bez utraty wygody, zmęczenia organizmu, ani bólów pleców. Dlatego rower damka miejski zawsze jest tak skonstruowany, aby umożliwiać przyjęcie nieobciążającej kręgosłupa, w pełni wyprostowanej pozycji. Dodatkową zaletą takiej geometrii roweru miejskiego jest to, że jazda z prostymi plecami lepiej sprawdza się, kiedy konieczne jest obserwowanie otoczenia, rowerzystka zyskuje znacznie szersze pole widzenia – niezwykle ważne, kiedy poruszasz się wśród samochodów i miejskiego zgiełku.

 

To jednak, co odróżnia na poziomie konstrukcyjnym rower męski miejski od damskiego, to fakt, że w jednośladach dla pań górna rura ramy poprowadzona jest znacznie niżej, zwykle wygięta lub – co coraz częstsze – projektanci całkowicie z niej rezygnują (tzw. konstrukcja monotube). Co to daje użytkowniczce? Ta z pozoru niewielka modyfikacja, którą ma każdy model roweru damskiego, sprawia, że wsiadanie oraz zsiadanie jest znacznie łatwiejsze, a środek ciężkości – obniżony. To szczególnie duży atut właśnie, kiedy mówimy o miejskich rowerach damskich, bo wybierając się na spotkanie towarzyskie czy do biura raczej nie masz na sobie wygodnego ubrania sportowego ani nie chcesz pobrudzić swojej sukienki, czy spódnicy, a nisko położona rura górna roweru miejskiego damskiego powinna Cię przed tym uchronić!

 

Zwykle jednoślady tego typu mają 26-calowe koła. Spotyka się też rowery miejskie damskie 28-calowe i 27,5-calowe. Opony w nich są gładkie, praktycznie pozbawione bieżnika, co pozwala się szybko poruszać po asfalcie.

 

Istotnymi wyróżnikami roweru miejskiego damskiego na tle innych modeli jednośladów jest szerokie, wygodne siodełko oraz (najczęściej) gięta kierownica odciążająca ramiona. Nierzadko oba te elementy mają niepowtarzalny design, dzięki czemu zyskujesz niesamowicie stylowy rower miejski – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie dodatki – czyli kolejną cechę typową dla damskich rowerów miejskich.

Wyposażenie roweru miejskiego damskiego – pięknie, ale i praktycznie

Praktycznie każdy klasyczny model roweru damskiego charakteryzować się będzie także bogatym wyposażeniem dodatkowym, które przydaje się podczas codziennych przejażdżek, a do tego częściowo wchodzi w skład tzw. obowiązkowego wyposażenia rowerowego regulowanego polskimi normami prawnymi. Co zwykle ma w zestawie miejski rower damka?

 

Bardzo charakterystyczne dla jednośladów do miasta są piękne koszyki przymocowane do kierownicy oraz bagażniki tylne umożliwiające bezpieczne transportowanie ze sobą większych pakunków. Oprócz nich rowerzystka może najczęściej liczyć na odblaski, a nawet pełne oświetlenie (przednie i tylne). Do tego zwykle rower miejski damski ma już zamontowany dzwonek i podpórkę – nieocenioną, kiedy jednoślad trzeba na moment zostawić. Z kolei przed rozbryzgami wody bardzo skutecznie chronią błotniki oraz osłona łańcucha (zabezpieczająca go również przed uszkodzeniem).

 

Jeśli zastanawiasz się, na jakie jeszcze dodatki zwrócić uwagę, przeczytaj – W co wyposażyć rower miejski? Akcesoria, które ułatwią Ci miejskie życie na rowerze.

Oferta rowerów miejskich damskich – jakie jednoślady zawiera?

Rowery damskie miejskie dzieli się jeszcze na kilka mniejszych podgrup, które po zestawieniu ze sobą bez trudu rozróżnisz – nawet nie będąc ekspertem. Można wyróżnić:

Rowery holenderskie damskie miejskie to najbardziej klasyczne modele do jazdy w terenie zabudowanym. Swoją nazwę zawdzięczają oczywiście miejscu pochodzenia pierwszych modeli tego typu, czyli państwu, które chyba każdemu kojarzy się z cyklistami, jak żaden inny kraj w Europie. Rower miejski damski holenderski praktycznie zawsze ma stylowy koszyczek i obniżoną ramę.

 

Rowery typu Cruiser to z kolei jednoślady modne przede wszystkim za oceanem. Pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i swoją formą przypominają niezwykle popularne tam motory turystyczne (cruisery właśnie). Cruisery damskie łatwo poznać po oryginalnie wygiętej górnej rurze, w taki sposób, że tworzy jakby garb, a następnie ostro opada, jak w tradycyjnych damkach. Cruisery mają także grubsze opony. Ostatnio jednoślady te szczególnie upodobali sobie celebryci.

 

Rowery składane damskie raczej nie wymagają większego przedstawienia – w Polsce każdy pamięta słynne Wigry od Rometa. Modele dla pań zwykle prócz kolorystyki nie różnią się niczym od wersji męskich. Projektanci praktycznie zawsze stawiają na konstrukcję monotube, która sprawia, że składak jest lżejszy i znacznie łatwiej go złożyć, a następnie transportować.

Rower miejski elektryczny damski – mknij jeszcze wygodniej!

Oferta rowerów damskich do miasta w ostatnich latach dodatkowo poszerzyła się jeszcze o e-biki, czyli jednoślady elektryczne miejskie. Nowoczesne maszyny wspomagające pedałowanie szturmem zdobyły serca cyklistek i cyklistów na całym świecie i nie inaczej jest w przypadku tej konkretnej podgrupy jednośladów. Nie powinno to nikogo dziwić, bo rower miejski elektryczny damski lub męski do maksimum rozwija najważniejsze idee od zawsze przyświecające osobom wybierającym ten środek transportu. W końcu elektryczny rower miejski sprawia, że jeszcze szybciej dotrzesz do celu i z jeszcze większą wygodą i wciąż pozostaniesz ekologiczna!

 

Kiedy jednak lepiej postawić na tradycyjny jednoślad? Przede wszystkim, gdy interesuje Cię lekki rower miejski – e-bike zawsze będzie cięższy, gdyż musi od zawierać silnik elektryczny oraz zasilającą go baterię. Drugim powodem jest kwestia finansowa – chcąc nabyć elektryczny rower miejski damski, pamiętaj, że wiąże się to z nieco większym wydatkiem.

Rower miejski damski – cena

Jak już wspomnieliśmy o cenie e-bike’ów miejskich, to warto powiedzieć nieco także o pozostałych wariantach dostępnych na rynku. Na wstępie mamy bardzo dobrą wiadomość – rowery damskie miejskie nawet popularnych i powszechnie cenionych marek zwykle mają bardzo przystępne ceny. Zdecydowanie nie są to najdroższe typu jednośladów. Wynika to z faktu, że damki miejskie nie mają skomplikowane osprzętu, napędu, hamulców itd. charakterystycznego np. dla rowerów górskich czy szosówek, bo najzwyczajniej, w codziennych przejażdżkach w terenie zabudowanym elementy te są zbędne. To, jaką rower miejski damski cenę będzie miał, zależy przede wszystkim od jego typu, producenta i liczby dodatków.

 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy – chętnie Ci pomożemy w wyborze! Przydatny na pewno okaże się także nasz mini poradnik – Jaki rower miejski damski wybrać?

 



Zobacz również:

 

 

zamknij [x]