Obowiązkowe wyposażenie roweru. O czym rowerzyści powinni pamiętać?

O tym co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia roweru decydują regulacje i przepisy prawne. Co prawda rower nie musi przechodzić okresowych przeglądów, ale dla własnego bezpieczeństwa warto regularnie go serwisować oraz zadbać o sprawne hamulce, mocne oświetlenie i dobrej jakości opony. Co ciekawe według przepisów żaden z wymienionych elementów nie jest w nich ujęty. Owszem jest mowa o sprawnym hamulcu, ale wystarczy jeden. Światła muszą być, ale tylko po zmroku, a o oponach nie ma ani słowa. Co warto, a co trzeba mieć przy rowerze, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze i poczuć się względnie bezpiecznie?

 

 

Obowiązkowe wyposażenie w rowerze

 

 

 

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

  • Oświetlenie przednie w kolorze białym lub żółtym, które świeci światłem ciągłym lub migającym,
  • Oświetlenie tylne świecące w sposób ciągły lub migający,
  • Tylny odblask w czerwonym kolorze,
  • Sprawny hamulec,
  • Urządzenie wydające sygnał dźwiękowy, czyli po prostu dzwonek.

 

Oświetlenie w rowerze, czyli obowiązkowy zestaw akcesoriów

Jest to obowiązkowy zestaw, który powinien znajdować się w każdym rowerze. Czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście, że nie. Nawet nowe rowery nie zawsze posiadają dzwonki czy oświetlenie. Lepiej sytuacja wygląda w przypadku rowerów miejskich lub trekkingowych, które często wyposażane są w oświetlenie zasilane dynamo. Natomiast w rowerach typowo wyścigowych, zarówno szosowych jak i górskich oświetlenia raczej nie uświadczymy. Zachęcamy jednak do tego, aby zainwestować w dobrej jakości lampki, które nawet w ciągu słonecznego dnia sprawią, że będziemy znacznie bardziej widoczni dla innych użytkowników drogi. O jeździe po zmroku nawet nie wspominamy.

 

 

Lampka przednia ProX Sirius

Lampka tylna Lezyne Strip Alert Drive

Lampka przednia Sigma Buster 100

Dzwonek w rowerze

Dzwonek z kolei bardzo pomaga na ścieżkach rowerowych, na których kręci się mnóstwo pieszych, niemających czasami pojęcia, że idą po ścieżce. Wielu rowerzystów stroni jednak od dzwonków twierdząc, że szpecą one rower. Na szczęście niektórzy producenci wykazali się empatią i stworzyli dzwonki, które wyglądają minimalistycznie, nie rzucają się w oczy, a czasem nawet mogą być ciekawym i stylowym dodatkiem.

 

 

Dzwonek rowerowy Cateye OH-1400 czarny

Dzwonek Accent City czarny

Dzwonek XLC DD-R01

 

Hamulce rowerowe

Hamulec wymagany jest tylko jeden, ale nie warto ograniczać się jedynie do jednego. Hamulce szczególnie na zjazdach są szalenie istotne. Dwa hamulce pozwolą szybciej się zatrzymać, lepiej modulować siłę hamowania, a w razie awarii jednego z nich zawsze pozostaje nam jeszcze drugi. Zdecydowanie najlepsze są hamulce tarczowe hydrauliczne, na drugim miejscu można umieścić hamulce typu v-brake oraz szczękowe, a na końcu listy mamy hamulce typu torpedo, rolkowe i u-brake. Oczywiście to nie wszystkie typy hamulców, ale pozostałe nie są raczej wykorzystywane na szeroką skalę.

 

 

obowiązkowe wyposażenie roweru

 

Odblaski w rowerze

Jeszcze słów klika o odblaskach rowerowych. Naszym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć tylny odblask, ale tak naprawdę dobra tylna lampka, która oczywiście będzie cały czas włączona załatwia sprawę. Co innego z odblaskami z boku. Dawno już z mody wyszły plastikowe odblaski montowane na szprychy.

 

 

Szelki odblaskowe Wowow Cross Belt

Kamizelka odblaskowa Wowow Drone

Opaska odblaskowa Wowow 15x95cm żółta

 

Teraz rowerzyści i rowerzystki wybierają opony z paskiem refleksyjnym, który na co dzień nie rzuca się w oczy, a po zmroku zdecydowanie zwiększa naszą widoczność. Można śmiało stwierdzić, że w rowerach minimalizm jest w modzie. Takie opony produkowane są przez wiele firm, ale niestety dotyczą głównie opon trekkingowych i miejskich. Próżno szukać pasków refleksyjnych w oponach wyścigowych do szosy i rowerów MTB. Właściwie to nic dziwnego skoro przeznaczeniem tych opon są wyścigi, a nie jazda w otwartym ruchu drogowym.

 

Czy kierunkowskazy w rowerze są obowiązkowe?

Chociaż kierunkowskazy w rowerze nie są czymś nowym, to jednak wciąż jest to bardzo rzadko spotykany element wyposażenia roweru. Kierunkowskazy występują najczęściej w formie tylnego światła, na które kierowcy nie zwracają szczególnej uwagi. Zarówno rowerzyści jak i kierowcy przyzwyczajeni są do sygnalizowania zmiany kierunku rowerzysty za pomocą wyciągniętej ręki.

 

Żeby kierunkowskazy miały rację buty należałoby wyposażyć w nie wszystkie rowery i zmienić myślenie kierowców, którzy zamiast na wyciągniętą rękę zaczęliby zwracać uwagę na tylne oświetlenie. Tak więc kierunkowskazy nie są i pewnie szybko nie staną się podstawowym wyposażeniem rowerzysty. Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły. Przepisy mówią, że kierunkowskazy są obowiązkowe jedynie w momencie kiedy jesteśmy zasłonięci (np. przez przyczepkę), a wyciągnięta ręka nie jest widoczna dla innych uczestników ruchu.

 

 

dodatkowe wyposażenie roweru i rowerzysty

 

Dodatkowe wyposażenie roweru

Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze warto wyposażyć siebie oraz rower w kilka przydatnych elementów:

  • Kask rowerowy – mnogość wzorów, kolorów i kształtów sprawia, że każdy rowerzysta jest w stanie znaleźć idealnie dopasowany kask, który w dodatku będzie mu się podobać. Wszystkie sprzedawane, chociażby w naszym sklepie kaski rowerowe są bezpieczne i posiadają stosowne certyfikaty. Dobrze dopasowanego kasku rowerowego praktycznie nie czuć na głowie, a w razie wypadku naprawdę potrafi uratować zdrowie i życie. Sprawdź również, czy kask na rower jest obowiązkowy?
  • Kamizelka odblaskowa – kamizelka odblaskowa jak żaden inny element odzieży zwiększa naszą widoczność na drodze. Zapomnijmy jednak o sztywnych i niewygodnych kamizelkach samochodowych. Obecnie produkowane modele np. firmy WOWOW są dopasowane, przewiewne i występują w wielu krojach. Co najważniejsze są doskonale widoczne i dodają kilka punktów do stylu.
  • Opony z bieżnikiem dostosowanym do nawierzchni, po której się poruszamy – za stabilny i pewny kontakt roweru z podłożem odpowiadają opony rowerowe. Ich stan i dopasowanie do nawierzchni jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa i pewności prowadzenia roweru. Opony należy regularnie zmieniać. Nawet najtańsze nowe opony mogą być znacznie bardziej przyczepne, niż wysokiej klasy wysłużone opony ze zdartym bieżnikiem.
  • Właściwe ciśnienie w oponach – dobierając odpowiednie ciśnienie do typu opon, stylu jazdy i nawierzchni jesteśmy w stanie zwiększyć przyczepność, poprawić komfort jazdy oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia dętki.
  • Zapięcie / blokada do roweru – nie chroni bezpośrednio zdrowia, tylko nasze mienie. Z dobrą blokadą rowerową nie musimy się martwić, że gdy wrócimy z zakupów naszego roweru już nie będzie. Stworzyliśmy dla Was test zabezpieczeń marki ABUS, który możecie przeczytać w artykule „Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą za nieduże pieniądze?
  • Ubezpieczenie rowerzysty – nie zabezpieczy nas przed wypadkiem, ale z pewnością uchroni przed finansowymi konsekwencjami z nim związanymi. Jeszcze jakiś czas temu ubezpieczenia dla rowerzystów były ponurym żartem firm ubezpieczeniowych, ale w ostatnim czasie ta sytuacja zaczęła się poprawiać, a obecnie oferowane polisy są już całkiem atrakcyjne dla rowerzystów.

 

Wyposażenie rowerzysty zapewnia względne bezpieczeństwo

Wszystkie przedstawione tu elementy wyposażenia warto mieć przy swoim rowerze, aby móc maksymalnie zwiększyć swoja widoczność i bezpieczeństwo. Jednak nawet najbardziej pancerny i najlepiej wyposażony rower na niewiele się zda, jeśli na drodze nie zachowamy rozsądku i nie będziemy mieć oczu dookoła głowy. Zachęcamy zatem do ostrożnej i mądrej jazdy pozwalającej na reakcje w razie niebezpieczeństw na drogach.

Powiązane artykuły

zamknij [x]