Bagażnik rowerowy na klapę czy dach? Rozwiązanie gdy w samochodzie nie ma haka!

Bagażnik rowerowy do samochodu to pomysł, który pozwala nam na zwiększenie swoich możliwości. Tylko pomyślcie - chcecie przejechać Velo Dunajec, wsiadacie w auto, jesteście tam za kilka godzin i możecie śmigać. Po czym pakujecie rower z powrotem, w środku auta nie tracicie nic z komfortu i swobody - i możecie wracać do domu. Transport roweru na bagażniku samochodowym to komfort i wygoda i znacznie lepsza idea niż upychanie jednośladu w ograniczonej przestrzeni wnętrza samochodu. Zwłaszcza, że dziś bagażniki rowerowe na klapę i dach samochodu są wręcz obsesyjnie tworzone pod kątem wygody i prostoty - po to, by ktoś mógł zmieniać swój horyzont, plany, możliwości. I ten ktoś - to Ty.

 

 

Co wybrać bagażnik rowerowy na klapę czy dach?

 

 

Wybór właściwego modelu nie jest specjalnie trudny. Wskażemy Wam dziś którą drogą pójść, która jest dla Was wygodniejsza. Bagażniki rowerowe na dach samochodu są różne od tych na tylną klapę, mają też inną grupę docelową, zależną w dużej mierze od posiadanego samochodu. Oba dają dużą mobilność i pozwalają przewozić Wasze rowery daleko, bezpiecznie i bezstresowo.

 

 

 

Które rozwiązanie lepsze - bagażnik na klapę czy dach?

Samochody mamy różne - od sportowych coupe po duże SUV-y, od wygodnych sedanów po pakowne kombi. Jednak przewożenie roweru w środku za każdym razem mija się z celem. Zabiera miejsce, często dość mocno utrudnia korzystanie z samochodu, w końcu - może być niebezpieczne, przy zderzeniu zamieniając źle umocowany jednoślad w niebezpieczną konstrukcję ze stali, aluminium i plastiku. Dlatego też bagażnik rowerowy - na dach lub tylną klapę jest świetnym i najlepszym rozwiązaniem Waszych problemów.

 

 

Zastanawiasz się jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać? Zrobiliśmy tegoroczny przegląd rynku. Sprawdź ten artykuł!

 

 

Oba modele mocujemy do konstrukcji samochodu. Modele na dach - często przy użyciu fabrycznych relingów, ale to nie reguła: na rynku są modele oparte np. o przyssawki (Treefrog Elite). Z kolei modele na tył opierają się na haku bądź klapie samochodu. Nie wszyscy mają hak - wymaga to wbicia w dowód dokonanej konwersji, nie zawsze też chcemy to robić z różnych względów np. estetycznych. Ale ogromna większość użytkowych kombi i hatchbacków zupełnie swobodnie wytrzyma na klapie dodatkowe obciążenie. Zestawiliśmy zalety obu mocowań w postaci tabelki.

 

Porównanie możliwości konstrukcyjnych dwóch typów bagażników samochodowych na rowery
  Bagażnik rowerowy na dach Bagażnik rowerowy na klapę
Konstrukcja Belki poprzeczne oparte o fabryczny reling samochodu Samodzielna konstrukcja rurowa mocowana na klapie
Zastosowanie każdy samochód z relingiem fabrycznym bądź dodatkowym Hatchbacki i kombi
Pojemność W zależności od szerokości auta, ale można nawet 4-5 rowerów Maksymalnie 2-3 rowery
Modele na kampery - 4 i 5 rowerów
Opory Duże - rowery zmieniają bryłę auta Małe - rowery są częściowo schowane w cieniu aerodynamicznym samochodu
Wygoda mocowania roweru po umocowaniu belek poprzecznych - duża duża od razu po montażu bagażnika
Częściowy demontaż Swobodny - łatwo przystosować bagażnik do innej roli (kufer, deska) Zazwyczaj niemożliwy - trzeba zdjąć cały bagażnik
Dostęp do rowerów

Swobodny dla większości aut

Utrudniony przy wysokich autach typu SUV lub crossover

Swobodny dla większości aut
Bezpieczeństwo Duże - trudniej dostać się do rowerów, łatwiej je zabezpieczyć Średnie - dostęp do rowerów jest łatwiejszy
Ceny od 400 do 1500 zł od 750 do 3800 zł

 

 

Jak widać wydaje się, że bagażniki na tylną klapę są nieco słabszym pomysłem. Niemniej mają kilka niepodważalnych zalet. Za najważniejszą uznaje się to, że nie zakłócają tak bryły auta w aspekcie wysokości, a rowery schowane z tyłu za autem nieco lepiej znoszą podróże. Jest to sprzęt wybitnie sezonowy, okazjonalny - mocujemy bagażnik i w drogę, po powrocie demontaż i zapominamy o nim do następnego wyjazdu. W modelu dachowym rowery zmienia się często na deskę, kajak a w zimie na narty. A równie często na kufer bagażowy czy box dachowy. Dlatego uniwersalność tych rozwiązań musimy dopasować do siebie indywidualnie.

 

 

Jeśli chcesz wybrać dachowy bagażnik rowerowy i potrzebujesz belek bazowych to sprawdź również nasz konfigurator bagażników bazowych!

 

 

Dla kogo będzie dobry bagażnik na klapę, a dla kogo na dach?

Każdy z nas jest różny i musimy odpowiedzieć sobie na praktyczne potrzeby. Bagażnik rowerowy na tylną klapę to świetny pomysł dla wszystkich, którzy potrzebują transportu dla swoich rowerów, ale nie mają relingów ani haka. Dobry, nowoczesny bagażnik rowerowy na klapę jest tak skonstruowany, że nie przeszkadza w podnoszeniu klapy ani nie zakłóca widoczności świateł i tablic. Jest też dużo łatwiej dostępny - przy normalnym samochodzie o przeciętnym prześwicie, rowery może swobodnie zdjąć jedna dorosła osoba. Zadziała na większości aut miejskich, popularnych hatchbackach gdzie modele mocowane na dach albo zakłócają bryłę auta, albo dają znaczny dyskomfort w jeździe przez generowane opory.

 

 

 

 

Z kolei bagażnik rowerowy na dach zdążył zostać dopracowany na tyle, by stać się rozwiązaniem maksymalnie funkcjonalnym. Dzisiejsze mocowania (za koło, widelec, ramę) są niezwykle stabilne, gwarantują dużą skuteczność i bezpieczeństwo - trudniej dostać się do roweru na dachu. Ale w przypadku popularnych SUV-ów może to stanowić problem przez względnie duży prześwit i fakt, że są to auta z natury wysokie.

Oba pomysły na przewożenie rowerów są jednak jednakowo doskonałe pod jednym względem - dopracowane i sprawdzone modele to zawsze o wiele lepszy pomysł niż transport jednośladu w środku.

 

Bagażnik rowerowy - na straży miejsca i bezpieczeństwa

Zarówno bagażnik rowerowy na klapę jak i bagażniki dachowe gwarantują stabilną platformę do transportu jednośladów na duże odległości w maksymalnym komforcie. Rowery po dotarciu na miejsce możemy w zasadzie od razu użyć - nowoczesne zamki mają zamknięcia, które ciężko złamać. Reszta jest kwestią indywidualną - jeśli bagażnik ma być modelem na dłużej, uniwersalnym i o dużej ilości zastosowań: model na dach. Jeśli tylko transport rowerów i lepszy obrys samochodu: model na klapę. Wybór należy do Was! Wybierzcie markowy produkt a na pewno nie będziecie żałować.

Powiązane artykuły

zamknij [x]