Kompleksowy poradnik jak przewozić rowery samochodem

Mamy wakacje. Bierzemy nasze auto pakujemy rodzinę i ruszamy ku przygodzie. A co jeśli chcielibyśmy zabrać ze sobą nasze rowery, aby móc aktywnie spędzić czas zwiedzając okolicę na dwóch kółkach? Zazwyczaj nawet do auta rodzinnego ciężko zmieścić wszystkich członków rodziny, bagaże i jeszcze rowery. Jest wiele sposobów na przewożenie rowerów poza naszym autem. Przedstawię te najbardziej popularne i postaram się pomóc w wyborze najlepszego z nich.

 

Jak przewozić rower samochodem

Czym powinien się charakteryzować dobry bagażnik rowerowy?

Z pewnością najważniejsze będzie bezpieczeństwo rowerów, czyli solidne mocowanie do samochodu. Rowery natomiast powinny być zamocowane stabilnie, ale delikatnie, aby nie zniszczyć ramy, kół i pozostałych komponentów. Wygoda użytkowania i szybkość montażu są równie ważne i nie można o nich zapominać. Typowe miejsca, do których montujemy rower to hak (jeśli samochód go posiada), dach (potrzebne będą relingi) lub tylna klapa.

Jaki bagażnik na hak wybrać?

Jeśli mamy w swoim aucie hak to najlepszym rozwiązaniem, które niestety i tak nie jest pozbawione minusów jest zakupienie bagażnika na hak. Niewątpliwym plusem jest łatwy dostęp do rowerów i szybkość montażu. Wybierając bagażnik rowerowy do samochodu koniecznie kupmy taki, który będzie miał stabilną platformę, światła i miejsce na tablicę rejestracyjną. Jeszcze kilka lat temu przewożenie rowerów w taki sposób, że zasłaniały tablicę rejestracyjną było nielegalne. Obecnie bez problemu możemy złożyć wniosek w urzędzie o wydanie trzeciej tablicy. Zdejmowanie dużego bagażnika i chowanie do auta lub noszenie do pokoju hotelowego jest zawsze kłopotliwe. Na krótkie postoje wystarczy zabezpieczenie bagażnika na kluczyk, ale na całą noc lub na kilka dni zdecydowanie bym tego odradzał i zdemontował bagażnik. Pomyśleli o tym inżynierowie marki Thule i stworzyli w modelu EasyFold XT proste i skuteczne rozwiązanie, czyli platformę, którą po złożeniu można w wygodny sposób transportować i schować na przykład pod łóżko, do szafy, albo do bagażnika samochodu. Możliwość odchylenia, aby ułatwić dostęp do bagażnika bez zdejmowania całej platformy z haka to znaczące ułatwienie, które po prostu trzeba mieć.

 

Wspomniany bagażnik EasyFold XT umożliwia przewożenie ciężkich rowerów o szerszej konstrukcji i oponach. Zmieści się zarówno „elektryk” jak i fatbike. Maksymalna waga roweru to aż 30kg. A co z minusami tego rozwiązania? Pewne badania pokazują, że rowery zamocowane za samochodem powodują większe opory aerodynamiczne, niż te zamocowane na dachu. Uważam, że jest to całkiem prawdopodobne. W czasie deszczu cały brud i woda wydostające się spod kół będą pryskać na rowery. W bardzo suchych warunkach będzie się na nim osadzać znacznie więcej kurzu szczególnie podczas jazdy po bezdrożach. Jeśli bagażnik rowerowy nie będzie odchylany to każda potrzeba zajrzenia do bagażnika samochodowego może być dość uciążliwa. Na koniec cena, która zwykle jest wyższa, niż modeli na klapę i dach.

 

Przewóz rowerów samochodem na bagażniku na hak

Mocowanie roweru na klapę bagażnika, bagażnik na klapę

Bagażniki na klapę to najczęściej znacznie tańsze rozwiązanie, niż modele na hak. Od razu warto zaznaczyć, że mocując bagażnik na klapę możemy raczej zapomnieć o dostępie do bagażnika. Źle zamontowany może spowodować pęknięcie tylnej szyby, więc zawsze warto przeczytać instrukcję montażu, a najlepiej nie mocować nigdy do szyby. Bagażnik na klapę składa się ze stelaża, do którego mocujemy rowery oraz kilku pasów, którymi przyczepiamy bagażnik do klapy samochodu. Przewoziłem w ten sposób 3 rowery czasowe z Polski do Danii. Bagażnik spisał się doskonale. Trzeba jednak pamiętać, aby zamocować go na tyle wysoko, aby rowery nie zasłaniały tablicy rejestracyjnej.

 

Przewóz roweru samochodem na dachu

Bagażnik rowerowy na dach

Mocowanie roweru na dachu samochodu to najczęstszy wybór naszych klientów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: rowery dojeżdżają względnie czyste (chyba, że pada deszcz), bagażniki są małe, lekkie i łatwo je przenieść lub schować do auta, rowery są bardziej bezpieczne, niż przy przewożeniu na klapie lub haku i nie mam tu na myśli tego, że ktoś w nie uderzy, częściej kierowcy przy cofaniu zapominają, że przez bagażnik samochód jest dłuższy. Trzeba jednak pamiętać, że mocując rowery na dachu samochód jest wyższy i wjeżdżanie do parkingu podziemnego nie jest dobrym pomysłem, bo można zniszczyć nie tylko rowery, ale i dach samochodu. Znam niestety taką historię.

 

W zależności od modelu auta i samego bagażnika mocowanie roweru może być trudne szczególnie dla niższych osób. Marka Thule dbając o naszą wygodę stworzyła bagażnik 591, do którego rower zamocujemy bez większych problemów. Po więcej informacji zapraszam do artykułu o Thule 591.

Podsumowanie

Wybierając bagażnik rowerowy musimy przemyśleć kilka kwestii takich jak: typ samochodu, czyli czy posiada hak, relingi, jakie rozwiązanie bardziej nas przekonuje, ile rowerów zamierzamy przewozić i jakie to są rowery. Obecne rozwiązania takie jak bagażniki na przyssawki umożliwiają mocowanie roweru nawet do cabrio. W naszej ofercie bez trudu dobierzecie odpowiedni bagażnik do posiadanego typu auta.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]