Baterie do rowerów elektrycznych

Filtry
Marka
Shimano
SRAM
Yamaha
Cena
Pojemność baterii
13,8 Ah
500 Wh
630 Wh
720 Wh
Napięcie baterii
36 V

Co charakteryzuje dobre baterie do ebike'ów?

Zaczynamy od aspektów technicznych i pojemnościowych. Baterie rowerowe najwyższej klasy to przede wszystkim ekonomiczne i bezpieczne akumulatory Li-Ion. Jakie korzyści niesie ze sobą użytkowanie baterii w rowerach elektrycznych? Jako integralna część e-bike'a, mogą one znacząco obniżyć koszty podróży do pracy, szkoły czy na uczelnię. Odpuszczając korzystanie z samochodu czy nawet komunikacji miejskiej, można oszczędzić znaczną sumę miesięcznie. To jednak niejedyne atuty. Baterie rowerowe, dzięki wielokrotnym cyklom ładowania i brakowi emisji, charakteryzują się wyjątkową przyjaznością dla środowiska, sprawiając, że Twój rower staje się prawdziwie ekologicznym środkiem transportu. Dobrze zaprojektowany akumulator nie tylko cechuje się dużą pojemnością i trwałością, ale także jest lekki oraz kompaktowy, aby nie przeszkadzać w trakcie jazdy. Dlatego najlepsze baterie, takie jak te zamknięte w specjalnej obudowie typu bidon, są dyskretne, lekkie i niewielkie, co zawdzięczają dużej gęstości energii, którą utrzymują w kompaktowych rozmiarach.

Jak sprawdzić baterię w rowerze?

Najczęstszym symptomem zużycia akumulatora w przypadku roweru elektrycznego jest stopniowy i coraz szybszy spadek zasięgu. Kolejnym sygnałem może być brak możliwości naładowania akumulatora, nawet po całonocnym podłączeniu do ładowarki po podpięciu akumulatora do roweru lub sprawdzeniu pojemności na wyświetlaczu baterii możemy zauważyć całkowity brak energii lub jej minimalną ilość. W takiej sytuacji zalecana jest wymiana akumulatora, ponieważ dalsze korzystanie z niego może prowadzić do uszkodzenia napędu roweru lub ładowarki.

Żywotność baterii w rowerach elektrycznych

Bateria do roweru elektrycznego nie jest urządzeniem wiecznym - to możemy powiedzieć Wam na pewno. Niemniej innowacyjna technologia jej tworzenia, nieustannie udoskonalana i intensywna sprawia że z każdą generacją żywotność akumulatorów wzrasta. Bateria elektryczna do roweru nie ma oczywiście takiej mocy jak samochodowa czy motocyklowa, niemniej nie odstaje od nich żywotnością. Nowoczesne modele takie jak Shimano STEPS BT-E8014 wytrzymują nawet 1000 cykli ładowania, przy czym producent zapewnia że po przekroczeniu tej liczby jego bateria wciąż jest w stanie naładować się do 60% swojej wyjściowej mocy czyli około 300 Wh. Podobną żywotność mają baterie Yamahy i Boscha - wybór należy przede wszystkim do Was, w zależności od posiadanego silnika i jego zapotrzebowania na energię.

Obliczanie zasięgu roweru elektrycznego

Zasada jest prosta: zużycie energii wynosi 1 kWh na 100 km podczas korzystania z roweru elektrycznego. Korzystając z tej proporcji, możemy łatwo obliczyć zasięg naszego roweru. Na przykład, bateria o pojemności 250 Wh (0,25 kWh) umożliwi przejechanie około 25 km – ta wartość może ulec zmianie, gdy dołożymy więcej siły z naszych mięśni. Przeciętny zasięg wynosi od 25 do 80 km, ale najbardziej efektywne modele potrafią wspomagać nasze podróże nawet na dystansie do 150 km!

Rodzaje baterii do rowerów elektrycznych

Baterie do rowerów elektrycznych możecie podzielić ze względu na ich konstrukcję - to najlepszy podział. Tu mamy w zasadzie dwóch graczy: baterie litowo-jonowe (Li-Ion) lub litowo-polimerowe. Oba są wytrzymałe na wstrząsy, stosunkowo szybko się ładują i mają niską masę. Modele litowo-polimerowe są nieco gęstsze i przez to droższe. Na rynku mamy też modele żelowe, które wymagają jednak bardzo specyficznego podejścia, a ich odporność na wstrząsy jest słaba. W rowerach elektrycznych praktycznie ich już nie ma - przeładowany akumulator żelowy mógł eksplodować, a jego masa własna jest dużo większa niż posiadającego taką samą moc odpowiednika litowo-jonowego.

Typy baterii do rowerów elektrycznych

Możecie też podzielić baterie na miejsce ich mocowania. Część możemy montować pod bagażnikami z tyłu, gdzie nie rzucają się w oczy i nie zakłócają geometrii roweru. Drugim popularnym miejscem jest dolna rura ramy - tu najczęściej bateria do roweru elektrycznego jest konforemnym kontenerem montowanym w specjalnie przygotowanym miejscu. Takie rozwiązanie jest dużo lepsze - odległość baterii od silnika jest mała i nie wymaga ingerencji użytkownika w montaż. Nie ma żadnych wtyczek, przejściówek i problemów - naładowaną baterię zatrzaskujemy w przygotowanym na nią zamku w ramie i jest gotowa do działania. Ostatnim popularnym rozwiązaniem jest montaż baterii na ramie roweru elektrycznego, gdzie geometria nie jest zakłócona, ale odległość baterii od silnika jest dużo większa, co przekłada się na mniejszą wydajność.

Jak wybrać akumulator do roweru elektrycznego?

Stawiajcie na markowe rozwiązania. Uznany producent to gwarancja ilości cykli, wytrzymałości, pracy w trudnych warunkach i trzymania się rzeczywistych, deklarowanych parametrów użytkowych. Drugi koronny argument - bateria w specyfikacji której napisano, że będzie pasować do modelu X na pewno będzie do niego pasować. Trzeci - wykonanie dobrego akumulatora gwarantuje Wam kompatybilność z osprzętem, ładowarkami i silnikami. Wybór jest prosty, o ile pozwolicie sobie w nim pomóc. Dzięki naszej ofercie nie musicie obawiać się kompromisowych i niesprawdzonych rozwiązań. Zapraszamy do jej poznania i dokonania wyboru - Wasze baterie do rowerów elektrycznych są już u nas.

 


Sprawdź również:

 

 

zamknij [x]