Niezbędne wyposażenie na ultramarathon gravel

Ultramaraton gravelowy to sportowo - turystyczno - krajoznawcze combo, które atakuje nas wodospadem endorfin, doznań i radości. Żadna inna dyscyplina nie daje takiej swobody w poznawaniu świata - jest wręcz tego rewelacyjnym sposobem. Zróżnicowany teren, od asfaltu po piaski i błoto, ramy czasowe w których można się zmieścić nie będąc zawodnikiem "pro", świetna społeczność, wyzwanie połączone z pokazywaniem świata - oto najważniejsze zalety ultramaratonów gravelowych.

 

 

 

 

Przez ostatnie dwa lata szutrówka zdobyła serca ogromnej ilości cyklistów, pozwalając jeździć mocno i dynamicznie także w terenie jak i na szosie. W Polsce zapełnia się kalendarz imprez - można jeździć od kwietnia do października, wzdłuż rzek, wokół jezior, po górach i dolinach. Organizacja stoi na coraz lepszym poziomie. A nam zostaje - no właśnie, nam zostaje odpowiednio się do nich przygotować.

 

 

Tak jak zespół rockowy jest tak dobry jak jego perkusista, tak ultramaraton przeżyjecie tak dobrze jak dobrze się do niego przygotujecie. Nie chodzi tylko o rower - choć to oczywiste. Szutrówka to tylko część sukcesu. Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie ekwipunku, odzieży i kondycji. Nie jest to wyzwanie z gatunku rocket science, choć warto poświęcić na nie odpowiednie fundusze i czas. Im lepiej się przygotujecie, tym mniej niespodzianek na trasie - zwłaszcza tych sprzętowych. Każda droga na skróty będzie powodem do zmartwień. Podpowiemy w krótkim poradniku, jak się odpowiednio przygotować jeśli myślicie o ultramaratonie gravelowym jako sposobie spędzenia czasu i aktywności.

 

 

Sprzęt rowerowy

Rower gravelowy to fundament naszych zmagań. Powinien być do nas jak najlepiej dopasowany, pod kątem geometrii ramy i wygody poszczególnych elementów. Od siodełka po pedały i przerzutki, od kierownicy po rodzaj owijki na niej - te drobiazgi składają się na całość jednośladu i pozwalają potem na mniej lub bardziej komfortową jazdę. Warto poświęcić temu odpowiednio dużo uwagi i czasu - ten wysiłek zaprocentuje później. Poszczególne elementy roweru omówimy niżej.

 

 

Koła i opony

Najpopularniejsze są koła 28, używajmy jednak takich które będą dopasowane do naszego wzrostu czy też sposobu jazdy. Rozmiar 28 umożliwia założenie dużego zakresu ogumienia i dopasowanie się do możliwie wielu nawierzchni. Same opony powinny być wzmacniane - Maxxis Rambler z beżowym bokiem doskonale się sprawdzi. Możliwe jest szersze i grubsze ogumienie na trudniejszy teren. Na ultramaratony przyjeżdżają też rowery na ogumieniu bezdętkowym. Najważniejsze: inwestujcie w dobre, markowe i sprawdzone produkty. Są gwarancją dobrej jakości, a ta sprawdzi się w trudnym, zróżnicowanym terenie.

Hamulce

Wybór mamy między tarczówkami a klasycznymi klockami, ale te drugie nie są tak efektywne - obecnie wszystkie ramy i koła gravelowe są przeznaczone pod tarczówki. Tarcza oferuje lepszą kontrolę i siłę hamowania, a w trudnym terenie, błocie i wodzie znacznie lepiej się sprawdzi.

 

 

Hamulec hydrauliczny przedni Shimano GRX RX600

Hamulec hydrauliczny tylny Shimano GRX RX810

Hamulec Hydrauliczny tylny SRAM Apex 1



Przerzutki i manetki

Obecnie uznane są dwa popularne układy napędu: 1x11 lub 2x10-11. Odpowiednio dobierając rozmiar kasety i blatów możemy zapewnić sobie ogromny zakres przełożeń. Manetki najczęściej zespolone z klamkami hamulców - z wewnętrznym prowadzeniem linek. Pozwala to na ochronę linek z jednej strony, a z drugiej na montaż wyposażenia na kierownicy.

Siodełko i kierownica

Siodło to wybór bardzo indywidualny, ale warto postawić na maksymalnie komfortowe, aby długa jazda była wciąż wygodna i komfortowa: na to stawiamy zawsze. Kierownice gravelowe mają płytki reach i tzw. flarę - rozszerzają się przy rogach, aby zapewnić stabilność w dolnym chwycie nawet na trudniejszym terenie. Polecamy do nich owijki silikonowe i odpowiednie klamkomanetki. Taka całość zapewni wygodę i stabilne poczucie bezpieczeństwa.

Dodatki do roweru

Pamiętajmy o tym, że ultramaraton gravelowy to wiele kolorów podczas jednych zawodów. Warto zadbać o oświetlenie, uchwyty na bidony, osłony łańcucha, możemy pokusić się o błotniki rowerowe czy bagażnik. Rama gravelowa jest odpowiednio wyposażona - zamontujemy na niej wszystko czego chcemy. Bez obaw - podstawowy model szutrówki z pewnością da się elastycznie wzbogacać o dodatkowe elementy.

 

 

Komplet błotników SKS Speedrocker 28 czarny

Bagażnik Topeak Tetrarack M1

Ochraniacz na tylne widełki ramy PRO L

 

Odzież i obuwie

Zwracaj uwagę na materiały. Sugerujemy używanie oddychającej, maksymalnie dobrej jakościowo odzieży. Bielizna koniecznie bezszwowa - inaczej otarcia są murowanym elementem jazdy. Warto aby strój odprowadzał nadmiar ciepła i nie doprowadzał do pocenia, ale jednocześnie gwarantował termiczny komfort: stąd podstawą są stroje termoaktywne. Wzbogacamy je za pomocą rękawków, kominów, koszulek i kamizelek o typowo kolarskim przeznaczeniu. Są niewielkie, zajmują mało miejsca i wykonano je w doskonałej technologii - ochronią nas przed nagłym ochłodzeniem lub deszczem. Rezerwowo warto mieć kurtkę przeciwdeszczową z wydłużonym tyłem - specjalnie dla rowerzystów.

 

 

 

 

Podobnie jest z obuwiem. Dedykowane obuwie rowerowe zapewni zarówno przyczepność na grząskim terenie, jak i odpowiednie przekazywanie mocy z nóg na pedały. Idealnym rozwiązaniem są tu buty z mocowaniami SPD. Poza wygodą oferują idealne warunki pracy - stopa i nogi są w tej samej pozycji, nie poruszają się na pedałach, a to przekłada się na komfort pracy mięśni i stawów. Nie oszczędzajcie na tej inwestycji - zwróci się wielokrotnie. Buty SPD mają jeszcze jedną zaletę - oferują pedałowanie w całym zakresie ruchu, a to równa się mniejszym stratom energii na trasie.

Kask i rękawiczki

Obowiązkowy kask gwarantuje bezpieczeństwo. Dobre rękawiczki przejmą część amortyzacji i zapobiegną męczeniu rąk.

Odzież termiczna i wodoodporna

Na rynku jest ogromny wybór pod kątem cen i producentów. Rogelli, Castelli, XLC, Shimano, Brubeck, Viking - wszyscy Ci producenci mają w ofercie dobre i często atrakcyjne cenowo produkty.

Dodatki

Okulary - w słońcu nieodzowne, w trudnym terenie dodatkowo ochronią przed kurzem i ochlapaniem. Skarpetki - warto pokusić się o modele dla cyklistów, pomagają w utrzymaniu higieny stóp a niekiedy także wspomagają krążenie. Z racji nieprzewidywalnej natury jaką mają ultramaratony gravelowe, warto pokusić się o niezbędny zapas - skarpetki, bielizna są oczywiste, stawiamy też na rękawiczki i drugą parę okularów.

 

 

Plecak i dodatkowe wyposażenie

Plecak na ultramaraton gravel powinien być dla Was opcją uzupełniającą ekwipunek upchany w sakwach. Doskonale, gdyby był wyposażony w camelback. Bardzo istotny jest rozmiar - wybierajcie nieduże modele, zbyt duża masa na plecach zakłóca swobodę. Rowerowe plecaki pozwalają o sobie zapomnieć - są lekkie, małe i pakowne. Zmieścicie w nich portfel, kurtkę przeciwdeszczową czy okulary.

 

 

Plecak Acepac Zam 15 Exp szary

Plecak rowerowy USWE MTB Hydro 3 Co-Lab

Kamizelka z bukłakiem Camelbak Chase Protector Vest brązowa

 

 

Praktyczny camelback pozwoli pić podczas jazdy, ale nie jest obowiązkowy. Znacznie ważniejsza jest odpowiednia wentylacja pleców i duży zakres regulacji. Co w plecaku? Na pewno podręczny niezbędnik: apteczka, jedzenie, dodatkowe picie i zestaw podstawowych narzędzi. Wszystko to musimy często użyć od razu - dlatego plecak rowerowy to dobra opcja.

 

Na Waszej liście wyposażenia powinny znaleźć się także GPS, powerbank (załadowany!), nie odrzucajcie nigdy klasycznej mapy i kompasu: w wypadku braku energii lub awarii będą dla Was nieocenione.

 

 

Gotowość bojowa - ostatnie rady

Przed wyjazdem sprawdź wszystko trzy razy. Drugi raz dla pewności, że masz wszystko, a potem trzeci, żeby się w tym utwierdzić. Pamiętaj, że ultramaraton gravelowy to przede wszystkim przygoda i okazja do poznawania kraju z zupełnie innej perspektywy. Daj sobie szansę być szczęśliwym bez opium rywalizacji, które i tak się pojawi, a szutrowe ultramaratony będą dla Ciebie wielką przyjemnością. Bliskość natury, wyjście ze strefy komfortu, pokonywanie własnych słabości i trudności terenowych dają ogromną satysfakcję i radość. Daj się jej porwać - a naprawdę będziesz szczęśliwy. Ruszaj!

 

 

 

 

 

 

Sekcja FAQ

 

 

Jakie są najważniejsze wyzwania na ultramaratonie gravel?

Różnorodność terenu potęgowana nieprzewidywalną aurą. Wiele nawierzchni, od asfaltu po piach i błoto, spanie w przygodnym terenie, samodzielne organizowanie noclegu i gotowanie - przygodowa natura wymaga, ale daje ogrom satysfakcji. 

 


 

Czym różni się ultramaraton gravel od zwykłego maratonu rowerowego?

Ultra race jest poprowadzony na większej odległości, a czas przejazdu się wydłuża. Czas przejazdu uczestnika liczy się od startu do mety. Gravel race przebiega często w spektakularny sposób i równie mocno akcentuje udział i walory przyrodniczo-krajobrazowe, jak i sam wynik. 

 


 

Jakie są najlepsze techniki jazdy na trudnych trasach?

Sprawdza się uniwersalne podejście i dobry trening stawiający na stabilność. Sprinterzy nie poradzą sobie w terenie, a typowe podejście terenowe nie sprawdzi się w szybszym tempie w jakim biegnie typowy gravel race. Warto postawić na wyższą kadencję i umiejętne dobieranie przełożeń względem terenu.

 


 

Czego powinno się unikać na trasie ultramaratonu gravel?

Rajd rowerowy dookoła Polski czy wzdłuż Wisły szybko naucza - unikamy szarpanego tempa, najlepiej sprawdzi się "swoje", własne tempo. Unikajmy też rozwiązań technologicznych "na skróty" - dobra inwestycja pozwoli ich unikać. Takie kompromisy mszczą się potem w najmniej wskazanych momentach.

 


 

Czym kierować się przy wyborze wyposażenia na ultramaraton gravel?

Przede wszystkim dobierajmy produkty markowe do własnych potrzeb i możliwości. Są one gwarancją dobrego wykonania - często kluczowego podczas wielogodzinnego zmagania na trasie ultra race. Dobrze wykonane buty, bielizna, sakwa, bidon i kask uratują nas przed trudnościami, a na pewno pozwolą je pokonać lepiej i sprawniej.

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]