Technika jazdy rowerem elektrycznym

Rower elektryczny zawitał do naszej rzeczywistości i śmiało wyważa niemal każde drzwi. E-bike czekał długo na to, by w końcu stać się modą, stać się jednośladem popularnym i trendy - i w końcu się doczekał. Myślisz o zakupie? Chcesz nim jeździć? Powiemy Ci dziś o technice jazdy rowerem elektrycznym. Przybliżymy najważniejsze zasady. Jeśli myślisz o zakupie i używaniu roweru elektrycznego - dobrze trafiłeś. Odkryjemy dziś najważniejsze zasady jazdy tym jednośladem. Zapraszamy.

 

 

Technika jazdy rowerem elektrycznym

 

 

 


Podstawa podstaw - czyli co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych?

Rower elektryczny jest pojazdem w którym częściowo obciążenie napędu przyjmuje na siebie silnik elektryczny. Do określonej prawem prędkości (25 km/h) silnik w rowerze elektrycznym wspiera pedałowanie jeżdżącego. Wsparcie odbywa się albo poprzez silnik działający na korbę i mocowany przy suporcie bądź jednostkę znajdującą się w piaście (przedniej lub tylnej) i działanie bezpośrednio na koła. Zasilanie silnika jest zadaniem baterii - najczęściej najbardziej masywnego elementu całego układu elektrycznego.

 

 

 

 

Rower elektryczny ma zazwyczaj większą masę niż normalny, natomiast pod kątem kierowania nie różni się kompletnie od klasycznego jednośladu. Różnorodność rowerów elektrycznych pozwala dobrać je idealnie pod kątem swoich potrzeb i możliwości finansowych. Rowery elektryczne górskie są już najczęściej idealnie dopasowane - ale i drogie. Jeśli chcesz - może dla Ciebie jest przeróbka na rower elektryczny? Taniej, choć mniej efektownie.

 

Jak jeździć rowerem elektrycznym - pierwszy kontakt

Mam swój e-bike. Jak jeździć takim rowerem? Jaka jest prawidłowa technika? Zasada jest taka sama jak normalnie - wsiadasz, pedałujesz, jedziesz. Różnice? E-bike szybciej uzyska dużą prędkość, przy pedałowaniu potrzebujesz mniej siły, a podczas jazdy łatwiej uzyskać wyższą średnią. Wszystko do poziomu prawnie legalnych 25 km/h - powyżej silnik się wyłącza, wybierz więc mądrze poziom wspomagania. Kadencja pedałowania powinna wynosić tyle, co na normalnym rowerze - od 60-70 do 90 obrotów.

 

 

 

 

Oto kilka zasadniczych różnic, które warto przećwiczyć na bezpiecznym terenie:

  • ruszanie; możesz to zrobić z mniejszego przełożenia niż w normalnym rowerze - i bardzo szybko uzyskać wysoką prędkość; gwałtowne starty na początku przygody z rowerem elektrycznym mogą skutkować nieopanowaniem maszyny;
  • jazda eco; zużywa mniej energii a bateria pracuje dłużej, ale masz mniejszą prędkość; sprawdź gdzie leży granica;
  • rower nie jedzie za Ciebie; pedałuj - to wciąż wymagany element jazdy na e-bike'u;
  • masa i jej rozkład; zależnie od lokalizacji silnika zmieni się środek ciężkości i czas reakcji - sprawdź gdzie masz nad tym kontrolę a gdzie możesz ją stracić;
  • hamowanie; ćwicz je mając na uwadze większą masę i moment bezwładności

 

 

Odpowiednia technika jazdy na miejskim rowerze elektrycznym

 

Dlaczego odpowiednia technika na e-bike'u ma znaczenie?

Odpowiednia technika jazdy na rowerze elektrycznym ma kolosalne znaczenie. Po pierwsze, pozwala właściwie wykorzystywać moc silnika elektrycznego. Po drugie, dobra technika to mniejsze zużycie sprzętu - w wypadku e-bike'a poszczególne elementy zużywają się szybciej niż w normalnym rowerze. Łańcuch, kaseta, korba, a także całe ułożyskowanie "pożyje" znacznie dłużej, jeśli będzie eksploatowane zgodnie z przeznaczeniem i w ramach określonych kryteriów eksploatacyjnych.

 

Wykorzystaj pełen potencjał jazdy na rowerze elektrycznym

Rower ze wspomaganiem elektrycznym ma zupełnie inną filozofię ruchu. Pamiętaj, że źródło energii jest ograniczone. Po jego rozładowaniu jesteś zdany na siebie - mądrze planuj zużycie, bo dodatkowa masa jest uciążliwa i wyczuwalna. Korzystaj z trybów eco, boost i sport w określonej kolejności, nie zaczynając od najsilniejszego, podobnie postępuj z przełożeniami - zaczynaj jakbyś podjeżdżał pod górę, z dużej zębatki z tyłu, a potem stopniowo przerzucaj się na mniejsze. Wtłocz w swoje myślenie konkret - e-bike nie jeździ za mnie, on mi tylko pomaga. W ten sposób zawsze będziesz mieć na uwadze zużycie baterii, a nawet zaoszczędzisz energię na sytuacje awaryjne - nagłe ochłodzenie, brak noclegu (trzeba szukać dalej) czy niespodziewane trudności.

 

W pełni wykorzystany potencjał roweru elektrycznego to:

  • długie trasy z wyższą średnią prędkością i mniejszym zmęczeniem;
  • podjazdy pokonywane z mniejszym zapotrzebowaniem na energię;
  • lepsze planowanie i niezależność od warunków (np. wzniesień);

 

 

 

 

Pamiętaj o technice hamowania

To nie prędkość jest problemem lecz nagła i niekontrolowana jej utrata. Zapamiętaj to, bo w e-bike'u ma to znaczenie. Większa masa to adekwatne hamulce tarczowe, ale także większe przeciążenia. Hamuj stopniowo za pomocą obu stron, bo naciśnięcie przodu może przy gwałtownych manewrach zakończyć się upadkiem. Używanie jednego z hamulców w nagłej sytuacji nie jest korzystne - silnik nadal będzie pracować, a sumaryczne siły trudno powstrzymać. Dlatego też rower elektryczny obwarowany jest przez prawo - aby zapewnić nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

 

 

Dobra technika to bezpieczna jazda na e-bikeu

 

Dla kogo jest e-bike?

Tak naprawdę dla wszystkich, choć znajdą się malkontenci. Jazda na rowerze elektrycznym przychodzi łatwo i szybko, a wyrobienie odpowiednich nawyków na początku to mniejsze zużycie i większa efektywność. Istnieją grupy osób, dla których rower elektryczny jest idealny: po kontuzji, w trakcie rehabilitacji, późno zaczynających swoją przygodę z rowerem, osób starszych czy mających określone ograniczenia. Także dla tych, którzy najpierw traktują e-bike jako środek szybkiego transportu w mieście i poza nim, a dopiero potem jako rower sam w sobie. Prędkość roweru elektrycznego to wartość sama w sobie - i jego ogromny atut.

 

 

 

 

Elektryczna rewolucja - jazda e-bike bez tajemnic

Jazda rowerem elektrycznym tylko na początku przysparza małego bólu głowy bo pamiętać trzeba o wielu zmiennych, ale potem przychodzą one automatycznie - zupełnie jak w samochodzie - i możesz cieszyć się jazdą ze wspomaganiem. Pozwala ona na pokonywanie dużych odległości, jazdę bez uczucia zmęczenia i nadwyrężania swoich możliwości. A czy to rower jeszcze? To kwestia do dyskusji. Jeśli chcesz - po prostu ruszaj. Zakup roweru elektrycznego poprzedź odpowiednim research'em, aby był właściwy.

Powiązane artykuły

zamknij [x]