Amortyzatory rowerowe

Filtry
Marka
Cannondale
Manitou
Rock Shox
RST
Cena
Przeznaczenie
DH/FR
Dirt
Enduro
MTB
Trail
Trekking
XC
gravel
Rozmiar koła
26"
27,5"
28"
29"
Blokada skoku
brak
manetka
na damperze
na goleni
Typ amortyzacji
powietrzny
sprężynowy
Mocowanie hamulca
flat mount
post mount
v-brake
Rura sterowa
1 1/8 - 1,5"
1 1/8"
1"
Skok
30mm
50mm
60mm
65mm
80mm
100mm
120mm
130mm
140mm
150mm
160mm
170mm
180mm
190mm
200mm
203mm
Rodzaj osi
9 x 100 QR
15 x 100
15 x 110
20 x 110
Lefty

Przedni amortyzator do roweru

Amortyzator rowerowy przedni odpowiada przede wszystkim za tłumienie nierówności terenu, ale również zapewnia stały kontakt opony z podłożem. Jest to nad wyraz istotna funkcja, zwłaszcza jeśli chodzi o przednie koło. Po pierwsze, jeśli jeździmy dużo po bezdrożach, szlakach czy leśnych i polnych drogach, wówczas bez udogodnienia jakim niewątpliwie jest amortyzator do roweru, każdą nierówność od razu odczujemy na kierownicy. W konsekwencji po wielu kilometrach zacznie nam doskwierać dyskomfort w nadgarstkach oraz łokciach.

 

Jeśli natomiast mówimy o trakcji, a w zasadzie jej braku, to nie ma chyba nic bardziej nieprzyjemnego niż brak możliwości panowania nad torem jazdy. Dzięki odpowiednio dobranemu zawieszeniu, koła mają stały kontakt z podłożem, a my z kolei możemy nadawać, a w razie konieczności na bieżąco korygować kierunek w których chcemy podążać. Amortyzator rowerowy będzie wybierał nierówności utrzymując stały kontakt opony z podłożem, a my bezpiecznie będziemy mogli kontynuować jazdę. Nie dotyczy to wyłącznie rowerów górskich. Takie rozwiązania stosuje się również w rowerach trekkingowych, crossowych, czy coraz częściej w gravelach.

 

Nosząc się z zamiarem wymiany przedniego zawieszenia, weź pod uwagę, że ze względu na swoje właściwości najlepszym rozwiązaniem będzie amortyzator rowerowy powietrzny. Jest on dużo bardziej zaawansowany technologicznie, a kultura jego pracy znacznie przewyższa dostępne na rynku amortyzatory olejowo – sprężynowe czy elastometrowo – sprężynowe. Z naszych obserwacji wynika, że największą popularnością wśród klientów cieszą się na przykład amortyzator rowerowy rock shox, fox czy manitou. Dlatego Ciebie również zachęcamy do zapoznania się z produktami tych marek. 

 

Wybór konkretnego amortyzatora powinien być również zależny od stylu jazdy, rodzaju roweru czy geometrii ramy. Powinieneś również zwrócić uwagę na wielkość koła, rodzaj główki ramy czy rodzaj układu hamulcowego jaki masz zamontowany w swoim rowerze. Wszystkie te czynniki będą miały bardzo duże znaczenie w trakcie zakupów. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby wówczas zasięgnięcie opinii u producenta roweru, który z góry określił jaki typ amortyzatora możesz zastosować w konkretnym modelu jednośladu. Zawsze możesz również zwrócić się do obsługi naszego sklepu z konkretnym zapytaniem. Postaramy Cię się udzielić fachowej i rzeczowej porady na temat planowanych zakupów.

Damper czyli tylny amortyzator rowerowy

Amortyzator rowerowy tylny czyli damper, odpowiada za pracę tylnego koła. Jego wybór wymaga równie dokładnego dopasowania co wybór przedniego widelca. W przypadku dampera kluczowym parametrem jest długość montażowa, jednak chcąc wymienić tę część w swoim jednośladzie, powinniśmy również wziąć pod uwagę geometrię roweru oraz system posiadanego zawieszenia. Dlatego zanim dokonacie zakupu, warto skonsultować swój wybór z producentem ramy lub z jednym z naszych konsultantów, którzy są do Twojej dyspozycji. Wystarczy, że za pomocą dostępnego na stronie formularza wyślesz do nas pytanie, lub skorzystasz z adresu e-mail dostępnego w zakładce kontakt.

Kiedy amortyzator rowerowy nadaje się do wymiany?

W przypadku amortyzatora rowerowego istnieje kilka czynników, które mogą wskazywać na potrzebę jego wymiany. Obniżona skuteczność tłumienia wstrząsów, utrata kontroli nad rowerem podczas jazdy w trudnym terenie, odczuwalne luzy lub wycieki oleju to wyraźne sygnały zużycia tego elementu. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zaleca się zapoznanie się z wytycznymi producenta dotyczącymi przebiegu i okresu użytkowania części oraz regularne przeglądy sprzętu.

Amortyzator rowerowy - sprężynowy czy powietrzny?

Amortyzator sprężynowy jest zazwyczaj montowany na tylne koło roweru. Jest to doskonały wybór dla osób preferujących rekreacyjną jazdę, gdyż zapewnia średnie odbicie. Natomiast powietrzny amortyzator do roweru może być stosowany zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Jest to dobra opcja szczególnie dla modeli typu MTB, ponieważ umożliwia regulację ciśnienia powietrza oraz ułatwia dopasowanie twardości zawieszenia do wagi i preferencji kolarza. Zatem nadaje się do jazdy o charakterze bardziej sportowym.

Na co zwrócić uwagę wybierają amortyzator rowerowy?

Podczas wymiany amortyzatorów nie trzeba trzymać się tych samych modeli, które wcześniej były zamontowane w rowerze. Przy wyborze nowych amortyzatorów kluczowe jest uwzględnienie pożądanej długości skoku oraz ustalenie maksymalnej akceptowalnej ceny. Choć korzystne jest, aby amortyzatory były lekkie, warto zauważyć, że cena wzrasta wraz z malejącą wagą. Wynika to z konieczności zastosowania drogich materiałów i technologii przy produkcji lekkich amortyzatorów.

 


Zobacz również:

 

Popularni producenci w kategorii amortyzatorów rowerowych:

 

Amortyzatory rowerowe w przedziale cenowym:

 

Amortyzatory rowerowe w danych rozmiarach:

 

Sprawdź również nasze artykuły na blogu związane z amortyzatorami rowerowymi:

 

 

zamknij [x]