Wybór roweru do miasta jest z pozoru łatwym zadaniem, bo w końcu niemal każdy sklep internetowy ma kategorię „rowery miejskie”. Faktycznie jest taka wąska, wyspecjalizowana grupa rowerów, które świetnie sprawdzą się w miejskiej dżungli. Czy jednak rower do miasta musi być typowym rowerem miejskim? Dobrą alternatywą dla niektórych osób może być rower crossowy, fitness lub nawet gravel. Wszystko zależy od naszego przyzwyczajenia, kondycji i specyficznych wymagań każdego miasta oraz tras, po których będziemy się na co dzień poruszać. W dalszej części artykułu poruszymy wszystkie te zagadnienia.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Jaki rower do jazdy po mieście kupić?
- Do miasta wybierz rower miejski!
- Rower do jazdy po mieście i lesie
- Wybierz uniwersalność, czyli rower trekkingowy
- Rower crossowy – zdrowo i szybko
- A może jeszcze coś innego?
- Dla kogo składak?
- A co z rowerami elektrycznymi?
- Czy rower miejski jest najlepszy do jazdy po mieście?
Jaki rower do jazdy po mieście kupić?
Klasyczne rowery do miasta dzięki swojej geometrii zapewniają użytkownikowi wyprostowaną pozycję, która zwiększa pole widzenia, a co za tym idzie, ułatwia obserwację otoczenia. Trzeba przyznać, że na miejskich drogach dzieje się bardzo wiele, a oczy trzeba mieć dookoła głowy. Szczególnie jeśli nie chroni nas właściwie nic, oprócz kasku.
Rama roweru miejskiego zazwyczaj nie posiada górnej rury, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. Podczas jazdy miejskiej jest to czynność, którą dość regularnie się powtarza, a brak konieczności przekładania nogi wysoko nad górną rurą ramy jest sporym udogodnieniem dla większości rowerzystów i rowerzystek.
Koła w rowerze miejskim mają najczęściej 28 cali, a opony są średniej szerokości i mają raczej płaski bieżnik z niewielkimi nacięciami ułatwiającymi odprowadzanie wody. Dzięki dużym kołom pokonywania krawężników jest łatwiejsze.
Sprawdź również nasz inny artykuł: Bydgoski rower aglomeracyjny - zasady wynajęcia i statystyki
Do miasta wybierz rower miejski!
Jeśli rowerem poruszamy się jedynie po ścieżkach rowerowych lub asfaltowych drogach, to idealnym rowerem do miasta będzie rower miejski. Dla większości użytkowników jest to najlepszy wybór. Jest to budżetowy typ roweru, który składa się z niedrogich i niezbyt skomplikowanych elementów. Ma zazwyczaj zintegrowane z dynamem w piaście oświetlenie, dzwonek, odblaski, błotniki i miękkie siodełko, które sprawdzi się u wszystkich tych, którzy nie zakładają spodenek kolarskich z wkładką.
Rower do jazdy po mieście i lesie
Poszukując uniwersalnego roweru do miasta jak i do jazdy w terenie, warto rozważyć zakup gravela. Ten typ terenowej szosówki jest obecnie szalenie popularny. Łączy w sobie zalety roweru szosowego: szybkość, dynamikę, zwrotność i niską masę, a w łatwym terenie radzi sobie nad wyraz dobrze. To doskonała propozycja dla osób, które poruszają się zarówno po asfalcie, ale ich codzienna trasa przebiega przez park lub inne tereny zielony czy nieutwardzone drogi.
Na gravelu pozycja nie jest tak wygodna i wyprostowana jak na typowym rowerze miejskim. Znacznie bardziej przypomina tę na klasycznej szosówce. W tym miejscu warto jednak sprostować często powtarzany mit: gravel i szosa to nie ta sama geometria. Na gravelu uzyskamy nieco bardziej wyprostowaną pozycję. Kierownica jest szersza i nieco inaczej gięta, a to wpływa pozytywnie stabilność jazdy i łatwość prowadzenia roweru. Gravel będzie więc doskonałym wyborem do codziennych dojazdów do pracy, na zakupy, czy na uczelnię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby załadować na niego sakwy i ruszyć na kilkuset kilometrową przygodę. Ten typ roweru sprawdzi się w każdych warunkach.
Wybierz uniwersalność, czyli rower trekkingowy
Rower trekkingowy jest to rodzaj jednośladu, który jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do trekkingu. Tłumacząc na język rowerowy: przeznaczony do dłuższych lub krótszych wycieczek. Czy w kontekście codziennego poruszania się po mieście może być alternatywą dla roweru miejskiego? Naszym zdaniem – tak!
Jeśli nasze codzienne dojazdy wynoszą nie po kilka, a kilkanaście kilometrów w jedną stronę to rower trekkingowy może okazać się lepszym wyborem, niż miejski. Oferta rowerów do trekkingu w porównaniu do typowo miejskich jest też szersza jeśli spojrzymy na nią pod kątem osprzętu. Trekking ma też zazwyczaj klasyczną budowę ramy składającą się z dwóch trójkątów. Jest to ważne dla użytkowników, którzy nie są fanami ram typu łabędź czy damka.
Rower crossowy – zdrowo i szybko
Rower crossowy jest typem roweru przypominającym nieco gravela, ale wyposażony jest w prostą kierownicą. Ten segment rowerów wciąż jest dostępny w ofercie wielu producentów, chociaż w ostatnich latach został mocno przyćmiony właśnie przez gravele. W porównaniu do nich zapewnia on bardziej wyprostowaną pozycję, która podobnie jak w przypadku rowerów miejskich ułatwia obserwację otoczenia. Rower crossowy ma koła w rozmiarze 28 cali i opony z lekkim terenowym bieżnikiem. Będzie więc szybki na asfalcie, a w terenie da sobie radę z leśnymi ścieżkami i szutrowymi drogami.
A może jeszcze coś innego?
Ostatnimi czasy do łask wracają rowery składane. Takie klasyki Wigry czy Jubilat wciąż są dostępne w ofercie marki Romet. Tylko z wyglądu przypominają one klasyczne modele z czasów PRL. Sama rama wykonana jest z aluminium, a nie stali. System składania jest prosty i zajmuje tylko kilkanaście sekund. Sam osprzęt przypomina typowy rower miejski. Znajdziemy tu pełne błotniki, bagażnik, oświetlenie przednie i tylne podłączone do dynamo oraz biegi w piaście i hamulec torpedo. Obecne składaki wyglądają naprawdę stylowo, a jazda na nich to prawdziwa przyjemność! Jest to świetna pozycja na rower do miasta.
Dla kogo składak?
Rower składany w dzisiejszych czasach będzie idealnym wyborem dla tych, którzy poruszają się pociągiem. Wielu przewoźników nie nalicza bowiem dodatkowej opłaty za przewóz roweru złożonego, który będzie się znajdować w pokrowcu. Po dojechaniu na stację docelową po prostu składamy rower i możemy ruszać w dalszą drogę.
A co z rowerami elektrycznymi?
E-bike może być idealnym rowerem do miasta. U naszych zachodnich sąsiadów rowery elektryczne od wielu lat sprzedają się lepiej niż te tradycyjne. Elektryki mają mnóstwo zalet oraz kilka wad. Jeżeli chodzi o zalety, to trzeba wymienić dwie najważniejsze:
- nawet podczas upalnego dnia dojedziemy mniej spoceni lub nawet wcale w porównaniu do roweru klasycznego,
- jeśli nasza kondycja nie pozwala na jazdę ze średnią prędkością powyżej 25 km/h to na e-bike’u dojedziemy wszędzie zdecydowanie szybciej.
Sprawdź również nasz inny artykuł - Kompletny przewodnik po rowerach elektrycznych
Aby pozostać obiektywnymi, musimy wspomnieć także o minusach rowerów elektrycznych. Będzie to z pewnością cena, chociaż z roku na rok stają się coraz bardziej przystępne. Warto przyjrzeć się, chociażby naszej ofercie elektryków. Drugim najczęściej wymienianym minusem jest waga. Silnik i bateria sprawiają, że taki rower waży o kilka lub kilkanaście kg więcej niż jego tradycyjny odpowiednik. Póki mamy wspomaganie, nie stanowi to problemu nawet na podjazdach. Gorzej gdy bateria nam się rozładuje lub musimy wnieść rower na czwarte piętro bez windy.
Czy rower miejski jest najlepszy do jazdy po mieście?
Powyżej opisaliśmy różne rodzaje rowerów oraz ich zastosowanie. Podsumowując: nie ma jednego idealnego typu roweru do jazdy po mieście. Teoretycznie przeznaczony jest do tego rower miejski i faktycznie poradzi on sobie w typowo miejskiej dżungli. Jednak w zależności od naszych przyzwyczajeń, preferencji i rodzaju trasy może się okazać, że znacznie lepszym wyborem będzie rower gravelowy, crossowy, a może elektryk. Popularny składak także może być dobrym wyborem jeśli codziennie podróżujemy pociągiem.
Niezależnie od wybranego modelu na rowerze po mieście jesteśmy w stanie poruszać się szybciej niż samochodem czy komunikacją miejską.