Rowery holenderskie

Kategorie
Filtry
Marka
Romet
Cena
Kolor
niebieski
Płeć
damski
Wzrost użytkownika
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
Rozmiar ramy
M
Rozmiar koła
26"
Rodzaj hamulca
V-brake
torpedo
Napęd
1x3

Historia rowerów holenderskich

Holendry to popularne od lat modele rowerów, które zyskały popularność w XIX wieku w Holandii. Wzrastające zainteresowanie brytyjskimi, francuskimi i niemieckimi jednośladami skłoniło holenderskich producentów do tworzenia własnych modeli rowerów. Płaski teren w Holandii przyczynił się do szybkiego rozpowszechnienia się tych pojazdów. Rower był używany zarówno do rekreacji, jak i do transportu towarów oraz różnych bagaży.

 

J.T. Scholte był jednym z pierwszych przedsiębiorców handlujących rowerami w Amsterdamie. Jego pośrednik, H.H. Timmer, również zajmował się sprzedażą rowerów i w 1869 roku otworzył pierwszą wypożyczalnię rowerów. W tym samym roku H. Burgers, kowal z Deventer, rozpoczął produkcję własnych rowerów, stając się tym samym pionierem produkcji holenderskich jednośladów.

 

W latach 90. XVIII wieku rowery były już bardzo popularne. W 1893 roku powstało Stowarzyszenie Holenderskich Wytwórców Rowerów, które zrzeszało producentów jednośladów. Rower stał się coraz bardziej powszechnym środkiem transportu na ulicach kraju.

Rower holenderski - gwarancja wygody

Wygodna, prosta pozycja jest głównym atutem holenderskiego roweru, umożliwiając bezproblemowe pokonywanie długich dystansów bez uczucia zmęczenia. Komfort jest osiągany dzięki charakterystycznej, wygiętej do tyłu kierownicy typu jaskółka, umieszczonej wysoko. Inspiracją dla holenderskich rowerów był brytyjski model, który w powojennej Holandii stał się popularnym środkiem transportu. W związku z tym, rowery te często były wyposażone w solidny bagażnik umieszczony z tyłu oraz przednią wersję tegoż, która później została zastąpiona przez koszyk. Ze względu na wszechstronne zastosowanie holenderskich rowerów, zarówno do przewozu towarów, dojazdów do pracy, jak i na kościół, były one również wyposażone w błotniki i oświetlenie. Dodatkową zaletą była osłona tylnego koła, która chroniła przed wplątaniem się długich sukienek podróżujących kobiet w szprychy.

 


zamknij [x]