Co wybrać, trenażer czy rower stacjonarny?

Współczesny rowerzysta, który nie znosi przestoju w okresie zimowym i wiosennym, ma mnóstwo możliwości utrzymania swojej kondycji na odpowiednim poziomie i uzyskiwania efektów przekładających się na późniejszą jazdę na prawdziwym rowerze. Z jednej strony bogate w sprzęt siłownie i kluby, ale z drugiej - coraz lepsze, efektowniejsze i doskonalsze urządzenia domowe, takie jak rowery stacjonarne i trenażery. Ich niezwykła wszechstronność i bardzo śmiałe rozwiązania techniczne pozwalają utrzymywać ruch treningowy na wysokim poziomie, nie tracąc nic przez zimę czy inne okresy w których nie możemy uprawiać ukochanego sportu. No i możemy to robić nie wychodząc z domu - dla wielu to ogromna zaleta, skraca czas i pozwala oszczędzić pieniądze.

 

 

Co wybrać trenażer czy rower stacjonarny

 

 

Wskażemy Wam dziś różnice między trenażerami i rowerami stacjonarnymi, pozwalając Wam dokonać właściwego wyboru między tymi urządzeniami i dopasować do siebie to, które będzie dla Was właściwe. Odpowiedni wybór pozwoli Wam na wzbogacenie treningu, wesprze przez trudny zimowy czas, oszczędzi pieniądze - i utrzyma Wasze zdrowie na wysokim poziomie. Jak to wszystko się dzieje? Przeczytajcie - a się dowiecie. Zapraszamy!

 

 

 


Rower treningowy a trenażer - różnice

Co do zasady, różnice są jak najbardziej klarowne. Przede wszystkim, rower treningowy jest urządzeniem niemal stacjonarnym, przeznaczonym wyłącznie do trenowania kolarstwa w domu i jego immanentne cechy zostały podporządkowane temu celowi. Trenażer z kolei sprytnie wykorzystuje rower, na którym jeździmy, oferując nam bardzo istotną możliwość przebywania w tym samym siodełku. Ma to duże znaczenie, gdy po okresie zimowym przesiadamy się na prawdziwe rowery - te używane w trenażerach znacznie szybciej nam "podpasują". Przy czym większości wciąż możemy używać zamiennie, aż pogoda się ustabilizuje.

 

Czym wyróżnia się trenażer rowerowy?

Dobry, nowoczesny trenażer rowerowy przypomina wszechstronnego kierownika fitness klubu, gotowego realizować każde cele współpracując z rowerzystą i jego rowerem. Pozwala używać tej samej maszyny, na której pokonujemy kilometry w sezonie i podnosić umiejętności i technikę na naszym ukochanym jednośladzie. Jego najważniejsze cechy to konstrukcja, umożliwiająca stosowanie normalnego roweru jako głównego elementu treningu - przy czym trenażery nie mają specjalnych wymagań odnośnie stosowanego roweru. Można jeździć na każdym.

 

 

Sprawdź również nasz ranking trenażerów - Jaki trenażer rowerowy wybrać?

 

Trenażer - zalety i wady

Ogrom zalet trenażerów wynika z ich możliwości elastycznego przysposobienia do stosowanych rowerów. Można trenować na każdym rowerze jaki mamy - nieco bardziej zaawansowane modele Direct Drive, gdzie symulowane jest obciążenie i nachylenie (np. rewelacyjny Elite Justo - jego test znajdziecie w naszym innym artykule - Rowertour testuje trenażer Elite Justo) wymagają zdjęcia tylnego koła i założenia kasety na bębenek trenażera. Przód możemy zostawić z kołem lub bez niego. Efekty - znakomite. Pełna symulacja nachyleń, duża elastyczność, a ponieważ generalnie rower mamy dopasowany do siebie, nie trzeba wielkiej regulacji. Korzystamy też z tych samych aplikacji i można na bieżąco monitorować postępy.

 

Trenażery nie mają wielu wad. Im bardziej zaawansowane, tym trochę droższe, chociaż dziś za 1500 - 2000 zł można mieć naprawdę świetny trenażer o dużych możliwościach. Wadą trenażera jest to, że do jego działania konieczny jest rower - kiedy okres zimowy dobiega końca, możemy być zmuszeni do kłopotliwego zakładania koła i zdejmowania go do trenażera. Współczesne modele są coraz cichsze, więc dawna wada - hałas - jest ustawicznie eliminowana. Modele z rolką oporową, nie wymagające demontażu koła zajmują niewiele miejsca. Zwykła profilaktyka i dbanie o sprzęt w zupełności wystarczą do jego bezproblemowej pracy.

 

 

Trening na trenażerze rowerowym

 

Czy warto kupić trenażer rowerowy?

Ze wszech miar - tak. Jest to nieoceniona inwestycja. Nawet jeśli siłownia wyniesie nas taniej, musimy doliczyć dojazd i czas. W tym aspekcie trenażer rowerowy jest niezrównany, a wysiłek - porównywalny. Oczywiście dużo zależy tu od naszej samodyscypliny i determinacji, ale kiedy to wszystko zadziała, na efekty treningu nie trzeba czekać długo. Wejście w sezon po okresie zimowym i przejściowym jest znacznie lepsze - zaczyna się jeździć i czuje że w nogach jest naprawdę sporo siły. Część trenażerów (rewelacyjne rolkowe jak np. Elite Arion Mag 3) wymusza wręcz na kolarzu naukę balansu na nowo, pozwalając udoskonalić technikę jazdy. Zalet jest więc mnóstwo - w przełożeniu na dłuższy czas zyskujemy stabilne zdrowie, a to rzecz nie do przecenienia. Więcej sił, lepsza wytrzymałość, lepsza jazda - to mniejsze ryzyko kontuzji, a większa przyjemność.

 

Na co zwrócić uwagę kupując trenażer rowerowy?

Kupując nowoczesny trenażer przekonajmy się do markowych modeli. Przodującymi na rynku producentami są np. Elite, Saris czy Wahoo. Są one znacznie lepiej wyposażone, mają większą i pewniejszą kompatybilność z rowerami i aplikacjami rowerowymi. Nie bez znaczenia jest także możliwość serwisowania i dokupienia pojedynczych części, a ogólna solidność i trwałość są większe. Pamiętajcie o gwarancji i serwisie pozakupowym - w przypadku markowych produktów to bardzo ważne. Trenażer z dokładnym pomiarem mocy nie musi być specjalnie drogi, ani wyrafinowany - często więc "okazje" są nimi tylko na chwilę.

 

 

Dowiedz się więcej o trenażerach rowerowych i wybierz odpowiedni dla siebie, sprawdź - Co to jest trenażer rowerowy?

 

 

Jak to wygląda z rowerem stacjonarnym?

W dużym skrócie - rower stacjonarny to halowa (domowa) wersja zwykłego roweru. Ale idąc tylko krok dalej widać, jak duże to uproszczenie. Bo z jednej strony mamy rowery treningowe które budową przypominają zwykłe a jedno z kół zastępuje mechanizm z imitacją oporu - magnetyczną lub elektromagnetyczną. Ale z drugiej są już na przykład Spiny, czyli wyspecjalizowane rowery do fitnessu, z mocnym kołem zamachowym i niezwykle wyrafinowane jak na sprzęt sportowy.

 

 

 

Rower stacjonarny - wady i zalety

Generalną zaletą roweru stacjonarnego jest jego prostota. Nic nie trzeba skręcać, dokręcać, zmieniać kół - wsiadasz i jedziesz. Jak po Tobie ma wsiąść ktoś inny - zmienia tylko położenie siodełka i może cieszyć się treningiem. Dobre koła zamachowe, solidne elementy konstrukcji, fajne oprogramowanie - to wszystko może cieszyć i dawać podstawowe efekty przekładające się na spalone kalorie i zachowanie nawyków ruchu.

 

Po stronie wad roweru stacjonarnego są wynikające głównie z jego konstrukcji mankamenty. W sezonie możemy go używać, ale raczej stoi nieużywany - zajmuje więc miejsce, co dla wielu osób może być istotne. Niektóre modele mają mały zakres regulacji oporu, a przy tym dość wyśrubowaną cenę jak na rower, którym nigdzie nie pojedziemy. Proste modele z oporem magnetycznym po pewnym czasie będą wymagać serwisowania. Reasumując jednak nie można absolutnie skreślać roweru stacjonarnego jako świetnego kompana treningu rowerowego w zimie. Jeśli macie miejsce - wybierzcie dobry, zaawansowany model a z pewnością przyniesie Wam wiele korzyści.

 

 

Trening na rowerze stacjonarnym

 

Czym powinien wyróżniać się rower stacjonarny?

Zwróćcie uwagę na zakres regulacji. Koła zamachowe z oporem elektromagnetycznym bardzo dobrze symulują opory podczas jazdy, warto więc zainwestować w taki model. Istotna jest szeroka regulacja, tak siodła i jego położenia jak i kierownicy. Znalezienie idealnej pozycji musi chwilę potrwać, podobnie jak na normalnym rowerze. Rower stacjonarny powinien być też cichy, działać stabilnie i być bardzo solidnie wykonany. Wszystkie te cechy pozwolą Wam wybrać model idealny do Waszych potrzeb i możliwości.

 

Co jest lepsze - rower treningowy czy trenażer?

Przewrotnie odpowiemy tak: lepszy jest każdy rodzaj treningu niż jego całkowity brak. Dlatego oba typy urządzeń są dla nas istotne i uważamy, że można nimi prowadzić efektywny trening. Mają jednak nieco inne grupy docelowe i inaczej po nie sięgają. Rowery treningowe to bardziej spalacze tkanki, pomagające zachować dobrą sylwetkę i ogólną aktywność - wraz ze wzrostem zaawansowania te możliwości rosną aż do rowerów spinningowych, które wyznaczają w tym zakresie prawdziwy top. Ale dla kolarzy, triathlonistów, skupionych na jeździe jako takiej, trenażer rowerowy umożliwiający im stosowanie ich ulubionego roweru będzie najlepszym rozwiązaniem: za nieduże pieniądze przeniesie ich w cykl treningowy umożliwiający monit osiągnięć i podnoszenie możliwości.

Powiązane artykuły

zamknij [x]