Spadający łańcuch w rowerze - jak temu zaradzić?

Spadający łańcuch w rowerze to jedna z najbardziej banalnych usterek, z jakimi się spotykamy - a jednocześnie jedna z bardziej uciążliwych. Bo trudno nam zrozumieć, że wszystko niby jest w porządku, nic nie jest uszkodzone, a łańcuch spada. I trzeba z roweru zejść - w większości przypadków, choć nie zawsze, co udowodnimy dziś w naszym tekście - łapać ogniwa, nieodmiennie wybrudzić się środkami smarującymi i jechać dalej, do następnego momentu, w którym spadający łańcuch znów da o sobie znać. Oczywiście - nie pozwolimy, by do czegoś takiego dochodziło. W końcu Wasze nerwy i stan Waszych pojazdów są dla nas najważniejsze.

 

Poruszymy więc w tekście wszystkie aspekty, które prowadzą do tej prostej usterki i sprawimy, że będziecie je w stanie sami wyeliminować. Konsekwencja i skuteczność doprowadzą Wasz układ napędowy do stanu jak najlepszej używalności. Znajdziecie radość z jazdy i odzyskacie techniczny spokój. Zatem - zapraszamy. Ruszajmy na spotkanie przyczyn, pokonajmy je, zyskajmy spokój. W drogę!

 

 

Spadający łańcuch w rowerze - jak temu zaradzić

 

 

  • Spadający łańcuch w rowerze to usterka, z którą wielu kolarzy się spotyka, jednak może być uciążliwa.
  • W przypadku spadającego łańcucha zaleca się zatrzymanie się, nałożenie łańcucha i dokładne monitorowanie jego stanu.
  • Najczęstszą przyczyną spadającego łańcucha w rowerze jest zaniedbany napęd w rowerze oraz złe korzystanie z przełożeń
  • Zjawisko spadającego łańcucha jest częstsze podczas jazdy terenowej, co może prowadzić do poważnych skutków, takich jak utrata stabilności i kontroli nad rowerem.
  • Wiedza o naprawie sztywnych ogniwa łańcucha oraz regularna konserwacja i czyszczenie napędu mogą pomóc uniknąć tego problemu.
  • Nowe łańcuchy do roweru od renomowanych producentów takich jak SRAM i Shimano możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym Rowertour.com

 

 

 


6 najczęstszych przyczyn - dlaczego łańcuch spada?

W klasyfikacji generalnej jest dość ciasno. Bo jak już spada, to zazwyczaj zmusza nas do analizy. Podajemy pięć najczęstszych powodów spadania łańcucha w rowerze.

Regulacja przerzutek

Jeżeli podczas jazdy wrzucamy łańcuch na różne przełożenia - co jest oczywiste - pamiętajmy, że przerzutki mają określone punkty graniczne, powyżej lub poniżej których się nie wysuwają. Służą do tego śrubki regulacyjne tak z przodu jak i z tyłu. Wystarczy, że po założeniu nowej przerzutki nie wykonamy regulacji, a przerzutka "nie wie", że powinna dojechać tylko do pewnego zakresu - łańcuch spada. Remedium to oczywiście właściwe wyregulowanie.

 

 

 

Złe wykorzystanie przełożeń

Przekos - największy wróg łańcuchów. Czyli? Np. z przodu na najmniejszej zębatce i z tyłu także na najmniejszej. Podczas zmiany przełożenia napięcia na łańcuchu mogą być na tyle duże, że mechanika napędu nie przenosi ich właściwie i łańcuch ześlizgnie się z zębatki. Jak zapobiegać? Oczywiście jeździć na odpowiednich przełożeniach.

Zużyty napęd

Niby czysto, wszystko nasmarowane, przerzutki wyregulowane a łańcuch spada? Zużyty napęd to najczęstsza odpowiedź. Łańcuch ulega naturalnemu wyciągnięciu, które kontrolujemy przy użyciu prostego przymiaru. Zużyte zębatki w kasecie to kolejny powód - na pierwszy rzut oka nic nie widać, ale łańcuch przeskakuje a Ty nie wiesz dlaczego. Podobnie zużyte zębatki przerzutki tylnej dadzą podobny efekt. Nie czekaj aż powody się skumulują - najlepsze rozwiązanie to zmiana całego układu napędowego na nowy.

 

 

 

Źle dobrane komponenty

Można nie wiedzieć, że do układów napędowych 1x10 konieczny jest odpowiedni łańcuch, ale mieszane małżeństwa sprzętowe w wypadku układu napędowego rzadko się sprawdzają. Jeśli łańcuch czy przerzutka tylna nie są dedykowane dla określonej liczby przełożeń, mamy prostą drogę do niewłaściwego zachowania. Na przykład - łańcuch rowerowy do kasety z 9 zębatkami, ale przerzutka która obsługuje tylko siedem. Recepta to konfigurowanie napędu zgodnie z posiadanym osprzętem i jego ewentualny upgrade.

Sztywne ogniwa łańcucha

Najczęstszym powodem występowania sztywnych ogniw w łańcuchu jest niewłaściwy montaż, aczkolwiek nagłe zmiany biegów oraz korozja również mogą przyczynić się do tego problemu. Ze względu na brak elastyczności wokół kasety, sztywne ogniwa mogą prowadzić do zerwania się całego łańcucha.

 

Aby naprawić sztywne ogniwa w łańcuchu, warto skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Smaruj łańcuch – aplikacja smaru często wystarcza, aby rozwiązać problem sztywnego ogniwa.
  • Wykorzystaj narzędzie do łańcucha – jeśli masz narzędzie do łańcucha, możesz zlokalizować sztywne ogniwo, obserwując łańcuch w okolicach koła prowadzącego, a następnie poluzować je narzędziem.
  • Ręczna naprawa ogniwa sztywnego – możliwe jest również ręczne poluzowanie ogniwa. Pamiętaj, aby otaczające ogniwa były obrócone o 90 stopni po obu stronach.

Jeśli te kroki nie przyniosą rezultatów, zalecamy skonsultowanie się z serwisantem. Być może konieczna będzie wymiana całego łańcucha.

Brud i pożoga

Niestety, ale najczęściej to główny winowajca. Niesmarowany łańcuch ślizgający się po zapchanych błotem zębatkach, niewyczyszczone przestrzenie między zębatkami w kasetach, nagar ze smaru w ogniwach łańcucha czy na przednim blacie. Czystość w wypadku układu napędowego to podstawa - wszak jest to układ otwarty i praktycznie bez ochrony.

 

 

Zbliżenie na łańcuch rowerowy i przednią zębatkę napędu

 

Jazda terenowa a spadający łańcuch

W terenie łatwiej o zjawisko spadającego łańcucha, głównie z powodu dynamiki ruchu - skoki w pionie czy nagłe przerwy w kręceniu są tu normalne. Kolarze radzą sobie z tym stosując przerzutki tylne z dłuższym wózkiem i mocniejszym naciągiem - pozwalają nie tylko na płynną pracę w dużym zakresie przełożeń, ale także bardzo dobre napinanie łańcucha podczas jego pracy.

 

Konsekwencje spadającego łańcucha w rowerze. Co się może stać?

Skutki utraty napędu mogą być bardzo poważne. Mechaniczne są oczywiste - luźny łańcuch może zaczepić o cokolwiek (gałąź, kamień) lub zaczepić o pracujące elementy roweru i ulec rozerwaniu, zazwyczaj z uszkodzeniem innych części. Może też wpaść lub zostać wciągnięty siłą między zębatki. Cyklista tracący łańcuch z zębatek traci stabilność i możliwość kontroli nad pedałowaniem, co w skrajnych przypadkach może powodować utratę równowagi i wypadki, a także kontuzje - nieobciążone mięśnie mogą się naderwać.

 

Co zrobić, gdy spada łańcuch w rowerze?

Przede wszystkim - zatrzymać się. Jeśli nie masz wprawy w nakładaniu łańcucha podczas jazdy - a to możliwe - to nie kombinuj. Zatrzymaj się, nałóż łańcuch i dopiero jedź dalej. Jeśli spadanie łańcucha związane jest z niewłaściwą konfiguracją sprzętu czy regulacją - znajdź przełożenie, na którym układ pracuje najlepiej i postaraj się jechać z możliwie stałą prędkością. Po zakupie nowego łańcucha, czy też zmianie elementów układu napędowego warto mieć ze sobą zestaw kluczy, by dokonywać regulacji podczas przejażdżki.

Zakładanie łańcucha bez zatrzymania roweru

W sytuacji gdy mamy odpowiedni osprzęt, skalibrowany układ napędowy i dobre komponenty, a mimo to łańcuch spadnie, możemy spróbować nałożyć go podczas jazdy, zwłaszcza jeśli spadł tylko z przodu - a to 99% przypadków, bo z tyłu utrzymuje go przecież mechanizm przerzutki. Jeśli tak się stanie, możemy próbować przywrócić go na właściwy tor za pomocą przerzutki przedniej - jest duża szansa, że "zaskoczy" i wróci na zębatkę. Pamiętaj, że to może się udać, ale wcale nie musi - dużo bezpieczniej po prostu się zatrzymać i założyć łańcuch, zwłaszcza że będziesz mieć odruch kontrolowania czy wskoczył, patrząc do dołu. A to niebezpieczne.

 

 

 

 

Wyczyszczony i nasmarowany łańcuch rowerowy

 

Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze?

Bardzo często nowy łańcuch jest za długi - trzeba skrócić go wtedy o ogniwo, żeby układ napędowy gwarantował mu właściwe napięcie i dynamikę pracy. Jeśli mamy go już któryś sezon - na pewno uległ wyciągnięciu. Spadanie łańcucha może być sygnałem, że wkrótce się zerwie - warto zawczasu go wymienić. Napraw najlepiej dokonywać w domu i na spokojnie monitorować postępy - tak podczas regulacji przerzutek, jak i wymiany kasety rowerowej czy blatu. Jeśli sytuacja złapie nas w trasie - znajdujemy bezpieczne, stabilne przełożenie i staramy się dojechać do celu.

 

 

 

 

Pozostań w czystości - reakcje łańcuchowe to norma

Warto dbać o łańcuch. To rodzaj kręgosłupa przenoszącego naszą siłę na napęd roweru. Monitoruj jego stan. Przymiar do łańcucha to koszt kilkunastu złotych, a pozwoli Ci sprawdzać, ile zostało mu życia. Podobnie czystość układu i jego smarowanie - są to rzeczy fundamentalne, które eliminują większość przyczyn omawianego zjawiska. Spadający łańcuch w rowerze - górskim, czy szosowym - jest nieprzyjemną konsekwencją małego lub większego niedopatrzenia czy zaniedbania. Bądź więc dobrej myśli - dbaj o rower, a wtedy łatwiej eliminujesz problemy takie jak ten. Mamy nadzieję, że pomogliśmy - oby spadający łańcuch nie trapił Cię w tym sezonie.

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania w sprawie spadającego łańcucha w rowerze

1️⃣ Czy mogę użyć starej spinki do spięcia nowego łańcucha?

Nie zalecamy stosowania przestarzałej spinki do nowego łańcucha. Zawsze warto skorzystać z nowych elementów, które są dopasowane do modelu i marki danego łańcucha. Dobór właściwej spinki ma kluczowe znaczenie dla efektywnej pracy i długotrwałej wydajności łańcucha.

2️⃣ Jak dobrać długość łańcucha rowerowego?

Sprawna praca całego mechanizmu napędowego zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest właściwa długość łańcucha rowerowego. Zarówno nadmiernie długi, jak i zbyt krótki łańcuch mogą znacznie obniżyć komfort jazdy, powodując niepłynne działanie np. przerzutek. Po wymianie łańcucha na nowy konieczne jest odpowiednie skrócenie jego ogniw do optymalnej długości.

3️⃣ Prawidłowe ułożenie łańcucha na rowerze – czyli jakie?

Istotna zasada głosi, że łańcuch powinien być jak najbardziej wycentrowany. Oznacza to, że powinien biec prosto, bez żadnych zakrętów czy przekrzywień. Umiejętność właściwego wyśrodkowania łańcucha zazwyczaj rozwija się stopniowo, w miarę kolejnych prób. Nie ma potrzeby martwić się, jeśli na początku nie udaje Ci się to idealnie. Jednak warto dążyć do właściwego wycentrowania, gdyż łańcuch rowerowy, który jest dobrze wyśrodkowany, pracuje ciszej i ma dłuższą żywotność.

4️⃣ Czym smarować łańcuch rowerowy?

Łańcuch powinieneś smarować jak najlepszymi środkami renomowanych producentów, aby wydłużyć czas pracy na danych łańcuchu oraz zwiększyć komfort podczas jazdy.

5️⃣ Co zrobić jak łańcuch spadł z przedniej zębatki?

Kiedy łańcuch zsuwa się z przedniej zębatki, warto najpierw sprawdzić, czy problem nie tkwi w samym łańcuchu. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj spadanie łańcucha z przodu zdarza się rzadko, dlatego należy skoncentrować się głównie na tylnym przełożeniu, ponieważ jego nieprawidłowa regulacja może być przyczyną problemu.

6️⃣ Jak ponownie założyć łańcuch, który spadł z roweru?

Jak poprawnie zamontować łańcuch, który zsunął się z roweru? Jest to zadanie stosunkowo łatwe. Wystarczy obrócić rower do góry nogami i włożyć ogniwko zewnętrzne na sworzeń łączący w odpowiednie miejsce. Warto jednak pamiętać, że montaż zawsze należy rozpoczynać od tylnej przerzutki.

 


 

Więcej ciekawych wpisów ze świata rowerów znajdziesz na naszym blogu rowerowym.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]