Napęd Shimano - przegląd grup turystycznych

Shimano potentatem na rynku producentów części rowerowych. Ich górskie grupy osprzętu od lat są synonimem dobrego działania, mają renomę i grono swoich wiernych fanów. Jak obecnie, w roku 2018, przedstawiają się poszczególne grupy osprzętu MTB? Jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi?

 

Napęd Shimano do rowerów turystycznych

 

Pierwszy podział, jaki możemy wprowadzić, to podział na grupy osprzętu o przeznaczeniu rekreacyjnym, oraz o przeznaczeniu sportowym. Ponadto, do worka o wspólnej nazwie MTB Shimano wrzuciło pięć dyscyplin kolarstwa górskiego: Cross-Country/Maraton, Trail, All Mountain/Enduro, Freeride oraz Downhill. Poszczególny osprzęt został przypisany do konkretnego przeznaczenia w danej dyscyplinie.

Grupa osprzętu o przeznaczeniu rekreacyjnym

Zacznijmy od grup osprzętu o przeznaczeniu rekreacyjnym. Części rowerowe Tourney dedykowane są do dyscyplin Cross-Country oraz Maraton. Podstawowe z nich, komponenty z serii Tourney, należy traktować jako sprzęt mocno rekreacyjny, służący do spokojnej i sporadycznej jazdy, zdecydowanie w terenie miejskim lub nizinnym. Tourney TZ500, pierwsza z grup sprzętu, to elementy napędu o 6 lub 7 przełożeniach tylnej przerzutki, oraz 3 przełożeniach przedniej przerzutki. W grupie tej znajdziemy też piasty, tak jak w przypadku każdego z modeli Shimano, wyposażone w łożyska kulkowe, oraz dedykowane wolnobiegi o odpowiedniej liczbie przełożeń.

 

Przerzutka z grupy Shimano Tourney

 

 

Kolejny w hierarchii jest osprzęt Tourney TX800. Jest to grupa o 8 przełożenia obsługiwanych przez tylną przerzutkę, pojawia się dedykowany mechanizm korbowy, piasty dedykowane pod hamulce tarczowe wraz z tarczami hamulcowymi. Oprócz tych dwóch grup, Shimano wyróżnia grupę Tourney, bez dodatkowych oznaczeń. Jest to zbiór części napędu o 6,7 lub 8 przełożeniach. Znajdziemy tu manetki typu Rapid-Fire, Grip Shift, przerzutki tylne, przednie, wolnobiegi, kasety, mechanizmy korbowe i wiele innych.

Grupa osprzętu w teren

Następna grupa osprzętu to Shimano Altus o oznaczeniu M2000. W wydaniu na rok 2018 Altus przejął wiele rozwiązań i technologii z wcześniejszych wcieleń wyższych grup, dlatego na tym sprzęcie możemy myśleć już o rekreacyjnej jeździe w terenie. Cechy charakterystyczne to przerzutka tylna z technologią Shadow obsługująca już 9 przełożeń, pojawiają się też hamulce tarczowe hydrauliczne, zapewniające lepszą kontrolę nad wytracaniem prędkości w terenie.

Klamkomanetki z grupy Shimano Altus

Grupa osprzętu o charakterze sportowym

Nad grupą Altus znajduję się Shimano Acera o oznaczeniu M3000. Nadal mamy do czynienia z 9 przełożeniami z tyłu, ale mamy też do wyboru mechanizm korbowy z dwoma tarczami o zdecydowanie bardziej sportowym charakterze. Acera to także lepsze materiały, jakich użyto do produkcji komponentów.

 

Korba z grupy Shimano Acera

 

Rekreacyjny osprzęt MTB Shimano zamyka grupa Alivio o oznaczeniu M4000. Ponownie, są to lżejsze komponenty niż z grupy niższej, czyli Acera. Warianty przełożeń to znów 2 lub 3 biegi z przodu oraz 9 przełożeń obsługiwanych przez tylną przerzutkę. Grupa Alivio to także hamulce hydrauliczne, o większej mocy porównując z tymi z grupy Acera. Shimano wprowadza w tej grupie 2 częściowe mechanizmy korbowe, które dzięki zintegrowaniu jednego ramiona zosią  korby o powiększonej średnicy, gwarantują zwiększoną sztywność i wytrzymałość.

Powiązane artykuły

zamknij [x]