Opony Schwalbe Marathon. Czym się różnią i jaki model wybrać?

Schwalbe Marathon od kilkunastu lat są najczęściej wybieranymi oponami rowerowymi wśród osób podróżujących zarówno na wyprawy dookoła świata jak i cotygodniowe, krótsze wycieczki lub codzienne dojazdy do pracy. Najczęściej wymieniane atuty to: wkładka antyprzebiciowa oraz mieszanka gumy, która bardzo wolno się ściera. Są osoby, które na jednej parze opon są w stanie przejechać nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

 

Opona Schwalbe Marathon na tle budynku

Jaką opony wybrać do roweru i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zagłębiając się w ofertę producenta oraz przeglądając fora internetowe natkniemy się na kilkanaście różnych modeli z serii Marathon. Czym różnią się od siebie poszczególne modele i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar opony

Zacząć należy od dobrania odpowiedniego rozmiaru wyrażonego w calach, milimetrach (system francuski) oraz w systemie ETRTO, który również jest wyrażony w milimetrach. Do rowerów trekkingowych będą to najczęściej opony w rozmiarze 28 cali (czasami 26”). Jeśli planujemy wykorzystywać rower MTB do jazdy po mieście lub po utwardzonych drogach to wybierzmy rozmiar 26”, 27,5” i 28” w zależności od typu roweru. Producent pomyślał też o najmłodszych. Możemy wyposażyć ich rowerki w opony Marathon w rozmiarach 16, 20 i 24 cale.

 

Opony Schwalbe Marathon w rowerze elektrycznym

Szerokość opony

To druga wartość podawana zarówno w calach jak i milimetrach. Szerokość opon w głównej mierze determinuje nawierzchnia, po której będziemy jeździć. Im szersze opony i niższe ciśnienie, tym lepiej będą sobie radzić w trudnym terenie. Przynajmniej w teorii, bo ważny jest jeszcze typ bieżnika. Wkładka antyprzebiciowa w oponach SchwalbeOchrona antyprzebiciowa jest wizytówką opon z serii Marathon. Możemy się spotkać z następującymi oznaczeniami:

 

Liteskin & Performance

Wysokojakościowa tkanina osnowy bez dodatkowej oddzielnej opaski ochronnej

K-Guard

Naturalny kauczuk wzmocniony włóknami z Kevlaru

Raceguard

Składa się z dwóch warstw skrzyżowanych włókien nylonowych, osnowa 67 EPI

Puncture Guard

Warstwa kauczuku o grubości 3mm

GreenGuard

Specjalna warstwa elastycznego kauczuku o grubości 3mm, który częściowo został wykonany z przetworzonego materiału

V-Guard

Zaawansowane technologicznie, bardzo lekkie włókno odporne na przecięcia

Double Defense Greenguard

Podwójna ochrona przed przebiciem. Połączenie elastycznego kauczuku pod bieżnikiem oraz tkaniny SnakeSkin na ściankach bocznych

Racegouard

Tutaj także znajdziemy podwójną ochronę: SkaneSkin dookoła oraz wkładka RaceGuard pod bieżnikiem

Double Defense V-Guard

Kolejne połączenie wkładki występującej w V-Guard z SnakeSkin

DualGuard

Dwie warstwy tkaniny z nylonu oraz specjalny kauczuk o grubości 2,5mm

Tubeless Easy

Gęsta tkanina stosowana z lateksowym płynem uszczelniającym

SmartGuard

Najbardziej zaawansowana i najskuteczniejsza wkładka antyprzebiciowa w ofercie Schwalbe. Zastosowany kauczuk, który został częściowo wytworzony z materiałów pochodzących z recyklingu, ma aż 5mm grubości. Dostępne na rynku od ponad 15 lat. Zostały przetestowane niemal w każdym zakątku globu. Śmiało można powiedzieć, że ta wkładka naprawdę działa i skutecznie chroni przed przebiciami.

 

Opór toczenia w oponie (rolling resistance)

Czym jest tak właściwie opór toczenia i co nam mówi? Krótko mówiąc jest to energia tracona podczas toczenia się opony. Głównym powodem tracenia energii jest stałe odkształcenie opony. Przy każdej oponie Schwalbe Marathon znajdziemy „Rolling”. Im wyższa wartość, tym mniejszy opór toczenia.

Rodzaje opon Schwalbe Marathon

Przyczepność opony – od czego zależy?

W przypadku przyczepności (Road Grip oraz off-road Grip) wszystko zależy od dobrania odpowiedniego bieżnika do warunków, a także odpowiedniej szerokości, mieszanki gumy oraz ciśnienia. Przyglądając się poszczególnym oponom z grupy Marathon możemy zaobserwować pewną zależność.

 

Im mniejsze opory toczenia, tym gorsza przyczepność (Off-road Grip). To dość logiczne. Im bardziej opona będzie przypominać „slick’a”, tym będzie „szybsza”, ale i mniej przyczepna. Przy wyborze odpowiedniej opony warto zastanowić się po jakiej nawierzchni będziemy jeździć i wybrać model, który zapewni odpowiedni kompromis pomiędzy przyczepnością, a oporami toczenia.

Opony Schwalbe Marathon i ich modele

Ostatnim interesującym nas parametrem będzie trwałość „Durability”

Wszystkie opony Marathon cechują się wysoką trwałością i z doświadczenia wiem, że w porównaniu do opon za połowę ceny Marathonów wytrzymają kilkukrotnie dłużej. Jeśli nie chcemy przepłacać, to lepiej odpuścić sobie średniej klasy opony i wybrać na przykład model Marathon Plus.

 

W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór opon Schwalbe Marathon w wielu średnicach, szerokościach i oczywiście najlepszych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Każdy moment jest dobry, aby zadbać o bezpieczeństwo i zwiększyć komfort jazdy.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]