Biegowe

Rowery dziecięce są dostępne w wielu różnych wariantach, co umożliwia „bezbolesne” odzwyczajenie pociechy od wózka i noszenia na rękach. Jeżeli jeszcze jest za wcześnie, żeby kupować klasyczny dwukołowy rower dla dziecka, a chcemy już zacząć uczyć naszą pociechę koordynacji ruchowej, utrzymywania równowagi i kontrolowania kierunku jazdy, bardzo trafionym wyborem będzie rowerek biegowy. Rowery dla dzieci bez pedałów to świetna zabawa, a ponadto dobrze wpływają na cały rozwój psychofizyczny.

 

Praktyczną zaletą jest to, że rodzice, którzy wyposażą swoją pociechę w drewniany rowerek biegowy, są w stanie przemierzyć z nią większy dystans. Z reguły rowerki drewniane dla dzieci są lżejsze, co może mieć szczególne znaczenie dla dziewczynki.

 

To bardzo ważne, żeby w pierwszych latach życia zaszczepić w dziecku zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – z pewnością po jakimś czasie zaczną je interesować rowery dla dzieci z pedałami, a rowerki biegowe pójdą w odstawkę. W tej kategorii w naszym sklepie dominują marki Puky, Rebel Kidz, Winora – producenci zadbali o to, żeby rowerki dla dzieci biegowe były bezpieczne, bez ostrych krawędzi. Dzieci chętnie korzystają z takiej formy rekreacji. Z pewnością nie jest to zabawka, którą zaraz rzucą w kąt.

 

Rowerki biegowe są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Rower dla dwulatka bez pedałów będzie odpowiedni jako pierwszy rower dla dziecka, które uczy się motoryki jazdy na rowerze. Po dwóch latach rowerek biegowy nadal będzie się nadawał jako pojazd dla czterolatka ponieważ rowerki biegowe te są przeznaczone dla dzieci o wzroście 80 - 108 cm.

zobacz więcej »

Ocena na Opineo

4,8 / 5

Opinie

Laur Opineo

Darmowa dostawa od 499 zł

Darmowa dostawa
Dostępność
Tylko dostępne
Marka
Puky
Rebel Kidz
Cena
Ocena klientów
Rozmiar koła
8"
12"
12,5"
Materiał ramy
drewniana
stalowa

Rowerki biegowe


Nauka jazdy na dwóch kółkach przychodzi większości dzieci w dość łatwy i naturalny sposób. Zazwyczaj proces uczenia się jazdy na rowerze i utrzymywania równowagi wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. O tym jak szybko dziecko nauczy się jednocześnie pedałować i utrzymywać równowagę decydują przede wszystkim takie czynniki jak naturalne predyspozycje i wcześniejsze doświadczenie, które może nabyć na przykład na rowerku biegowym.


Czym dokładnie jest rowerek biegowy i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? Poniżej przedstawimy kilka odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

 

rowerek biegowy


Czym jest rowerek biegowy?


Jest to rower bez pedałów i korby. Tak jak tradycyjny rower posiada koła, ramę, kierownicę, widelec itd. Nie ma jednak układu napędowego. Aby ruszyć do przodu dziecko musi odepchnąć się nogami niczym Fred Fintstone swoim samochodem w kreskówce „Flintstonowie”. Rowery biegowe nie mają kółek bocznych i innych stabilizatorów. Dzięki temu dziecko od samego początku uczy się utrzymywania równowagi.


Czy rower biegowy to dobra inwestycja?


Część osób jest zdania, że rower biegowy to zbędny wydatek i lepszym rozwiązaniem będzie zakup rowerka z bocznymi kółkami, które potem możemy odkręcić. Nie jest to niestety idealne rozwiązanie. Dziecko w wieku 2-5 lat bardzo szybko rośnie, a kupowanie roweru na wyrost może sprawić, że maluchowi będzie niewygodnie, a to niepotrzebnie zniechęci do nauki jazdy. Rowerki biegowe są też znacznie bardziej intuicyjne. Dziecko po prostu je chwyta i zaczyna jechać. Staje się bardziej mobilne, uczy równowagi, a wchodzenie w zakręty na rowerze biegowym jest zdecydowanie łatwiejsze, niż na rowerku z bocznymi kółkami.


Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze biegowym?


W porównaniu do zwykłego roweru dziecko często nawet nie potrzebuje instrukcji. Po prostu wsiada na rower i zaczyna iść lub biec. Sama jazda jest wyjątkowo prosta. Wystarczy, że dziecko złapie kierownice i zacznie się odpychać siedząc na niskim siodełku. Jeśli nie czuje się pewnie może po prostu iść z rowerem między nogami, aby z początku wyczuć jego środek ciężkości i to jak się zachowuje. Naukę możemy zacząć od:
- znalezienia otwartej i bezpiecznej przestrzeni. Najlepiej, aby powierzchnia była równa,
- założenia dziecku kasku, aby w razie wywrotki nic poważnego się nie stało,
- ustawienia wysokości siodła, aby obie stopy dziecka przylegały do ziemi,
- w razie potrzeby delikatnego popchnięcia dziecka do przodu.


Teraz wystarczy obserwować jak nasza pociecha z radością biega na swoim rowerku.


Od którego roku życia rowerek biegowy?


Wiele zależy od tego jak rozwija się nasze dziecko. Jedne będą mogły szybciej zacząć korzystać z rowerka biegowego, a inne będą rozwijać się nieco wolniej i potrzebować więcej czasu. Jako wiek, w którym dzieci mogą rozpocząć jazdę na takim rowerku przyjmuje się 1,5 do 2 lat. Dzieci mające już około czterech lat korzystają z roweru świadomie i czują się nim pewnie.


Czy rowerek biegowy jest lepszy niż rower z kółkami bocznymi?


Uważa się, że lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie nauki jazdy na rowerku biegowym. Jeszcze zanim malec nauczy się pedałować, będzie potrafił już utrzymać równowagę, a to sprawi, że szybciej będzie mógł przesiąść się na docelowy rower z dwoma kółkami i pedałami.


Czy rowerki biegowe są bezpieczne dla dziecka?


Rowerki biegowe są bardzo bezpieczne. Im coś jest mniej skomplikowane i bardziej zrozumiałe dla dzieci tym pewniej się z tym czują, a pewność siebie ułatwia naukę. Strach natomiast często paraliżuje, a będąc spiętym łatwiej o błąd, a w konsekwencji o wypadek. Oczywiście zawsze zalecamy noszenie kasku. Tak samo przez dorosłych jak i przez dzieci.


Czy rowerki biegowe powinny mieć hamulce?


Kiedy mówimy o najmniejszym i najlżejszym rowerku przeznaczonym dla dzieci w wieku około dwóch lat to dodatkowy hamulec nie jest koniecznością, bo takiego malucha i tak nie zostawimy zupełnie bez opieki. Umiejętność obsługi hamulca może być dla niego jeszcze nieco skomplikowana, a prędkość którą osiągnie nie będzie zbyt wysoka. Co innego starsze dziecko, które będzie potrafiło rozpędzić rowerek biegowy nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. W tym wypadku przyda się co najmniej hamulec tylny. Hamulec oszczędza także podeszwy butów.


Jak wysoko ustawić siodełko w rowerze biegowym?


Siodełko w rowerze biegowym najlepiej ustawić tak, aby dziecko mogło płasko oprzeć stopy na ziemi. Większość rowerków biegowych ma regulowaną sztycę, którą możemy zacisnąć szybkozamykaczem. To wygodne rozwiązanie pozwalające na szybkie dopasowanie pozycji. Dziecko siedzące na siodełku powinno wygodnie sięgać do kierownicy, z lekko pochylonym do przodu tułowiem. Jest to podobna pozycja do tej, którą przyjmujemy pchając zepsuty samochód. Łatwo to sobie wyobrazić.


Rowerki biegowe w Rowertour.com


W ofercie naszego sklepu posiadamy bezpieczne i sprawdzone rowerki biegowe takich marek jak PUKY, która ofertuje jeździki i rowerki dla dzieci w różnym wieku. Lekkie, wygodne i nie tracąca na swojej wartości. Rowerek biegowy to doskonały wynalazek, który pomoże Twojemu dziecku wejść w świat dwóch kółek!

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]