Jakie odżywki dla kolarzy wybrać?

Czy wiecie, że istnieją samochody poruszające się na zupełnie innym paliwie niż nam się powszechnie wydaje? Na przykład pewien Volkswagen Scirocco jeździ na kawę – podgrzane ziarna wydzielają tlenek węgla a ten napędza silnik. Na kilogramie żółtej tchibo z marketu przejedziemy pięć kilometrów. Produkcji seryjnej – brak. Warto jednak odnotować, że każdy, ale to absolutnie każdy silnik potrzebuje paliwa. Również ludzki.

 

Odżywki dla kolarzy i nie tylko

 

Poruszając się w porównaniu motoryzacyjnym, nie wystarczy nam tylko zwykła etylina. Paliwo to aminokwasy, węglowodany, w pewnym sensie także powietrze. Nie zapominajmy o odpowiednim smarowaniu silnika – nawet największa pojemność zatrze swoim momentem obrotowym zbyt delikatne mechanizmy stawów. Napiszemy dziś kilka słów o tym czym są odżywki dla kolarzy – swoiste wielofunkcyjne paliwo dla naszych ciał.

Jakie odżywki dla kolarzy MTB?

Paliwo w naszym organizmie musi być wielofunkcyjne, zbudowane na kilku płaszczyznach. Kolarz MTB suplementuje się jednak bardzo podobnie jak każdy aktywny amator zajmujący się sportem wytrzymałościowym. W MTB więcej trochę siły, mniej nabijanych kilometrów, ale zasady są podobne. Najważniejsze, to zrozumieć, że ciało podczas jazdy traci część elementów – w wyniku pocenia się i wysiłku ubywa z nas spora ilość elektrolitów i minerałów. To musimy zrównoważyć za pomocą izotoników – w różnej postaci. Mogą to być tabletki musujące, które rozpuścimy w wodzie mineralnej. Mogą to być żele w szybko wchłanialnej formie, ewentualnie gotowe napoje czy roztwory gotowe do picia.

 

Możliwości jest sporo – ważne jest działanie. Izotonik pozwala utrzymać kruchą równowagę chemiczną naszego organizmu. Jeśli ciało ma dostarczone minerały, po wysiłku znacznie łatwiej się regeneruje i lepiej radzi sobie z przejściem do „normalnego” trybu.

 

Odżywki dla kolarzy wzmacniają ciało

 

Jeśli podczas treningu zaczyna brakować sił – konieczne jest turbo w postaci węglowodanów. Te to prawdziwa kopalnia energii. Najlepsze są szybko wchłaniane przez organizm, momentalnie dodające energii, pozwalające utrzymać tempo treningu. Oczywiście rynek jest zalany produktami tego typu – i to dosłownie, bo spora część jest gotowymi napojami. Dla kolarzy sugerujemy tabletki musujące lub formę proszku – przygotowujemy napój przed treningiem, pijemy podczas. Ciekawe i mądrze zbalansowane propozycje takich środków to chociażby:

 

 • Eurosport napój dla kolarzy w proszku – 64zł/ 600g
 • Born Energy – 62zł/ 540g
 • Born Super Liquid Gel – 12zł/ porcja, w formie wyciskanego żelu
 • Batony energetyczne Eurosport – 162zł/ 20szt.


Więc – jakie odżywki dla kolarzy MTB? Są mniej więcej takie same, nie ma specjalnego środka dla jeżdżących w MTB, ponieważ organizm potrzebuje i tak tych samych porcji paliwa – w wypadku kolarzy górskich zużycie energetyczne jest po prostu większe. Węglowodany możemy uzupełniać przez batony proteinowe, dodatkowo zawierające białko i zbudowane na cukrach naturalnego pochodzenia więc – łatwo przyswajane przez organizm. Ważne jest przede wszystkim zachowanie pewnego umiaru i swoiste uczenie się swojego ciała i jego zachowania. Wyczuwanie osłabienia i potrzeb, jakie generuje nasz organizm jest dla nas bardzo ważne.

Najlepsze suplementy dla kolarzy

Składamy się z wielu mechanizmów połączonych w całość, zupełnie jak w samochodach które tworzymy. Z nami jest tak samo. Mamy układ kostny, który wymaga wapnia. Stawy, które potrzebują smarowania ponieważ są narażone na zwiększony reżim pracy. Krążenie i układ krwionośny, który musi pracować dobrze aby dostarczać energię w każdy potrzebujący zakątek organizmu. Układ mięśniowy potrzebuje zasilania węglowodanami i białkiem. Dlatego też produkty dla kolarzy muszą być dobierane mądrze i z odpowiednim rozeznaniem.

 

Co powinna zawierać dobra odżywka dla rowerzysty? Wydaje się, że odpowiedź „wszystko” jest najprostsza, ale niespecjalnie wyczerpuje temat. Dlatego też firmy wyspecjalizowały te środki, aby określić czas ich działania – przed, po i w trakcie treningu. Z drugiej strony, na nic przyda się suplementacja białkiem, jeśli zapomnimy o witaminach i po drugim treningu położy nas do łóżka poważne przeziębienie. To, co jest ważne dla nas jako ludzi, jest też ważne dla nas jako sportowców uprawiających naszą dyscyplinę czy to zawodowo, czy amatorsko.

 

Pamiętajmy, że to sport z gruntu wytrzymałościowy, w którym wielka muskulatura nikomu nie imponuje. Może dlatego też niektórzy z nas tak bardzo to kochają? Porzucając dygresje, nasza dieta powinna być zbilansowana i mądra. Suplementy, czyli dodatkowe paliwo którego organizm nie umie wytworzyć sam (np. złożone aminokwasy BCAA, konieczne do redukcji tłuszczu i zatrzymujące katabolizm mięśni), powinny więc zawierać:

 

 • aminokwasy
 • witaminy C,D i B6
 • węglowodany
 • białko


Stosowanie suplementów diety przy prowadzeniu treningu daje nam ogromne możliwości. Przede wszystkim wspieramy naturalną siłę i wytrzymałość organizmu. Niwelujemy tłuszcz i wspomagamy budowę mięśni. Kolarz staje się twardszy i wydajniejszy, umie jechać lepiej, szybciej reaguje na sygnały zmęczenia i przede wszystkim staje się bardziej wytrzymały. Pamiętajmy jednak, że same suplementy nic nam nie dadzą – aby działały, konieczny jest wysiłek.

 

Odżywki dla kolarzy to lepsza regeneracja

Odżywki dla kolarzy trenujących regularnie

Jesteśmy więc w kluczowym momencie. Regularny trening możemy także spokojnie suplementować, tworząc sobie odpowiednie środowisko, w którym będziemy się harmonijnie rozwijać jako cykliści. Zachowując rozsądek i umiar możemy znacząco podnieść swoje osiągi. Dla tych, którzy regularnie ćwiczą, producenci podzielili swoje produkty na używane w trakcie, przed i po treningu.

Odżywki przedtreningowe

Na początek przyda się nam coś, co da nam przysłowiowego „kopa”, zredukuje uczucie zmęczenia i zachęci organizm do ciężkiej pracy. Dlatego produkty przedtreningowe to często suplementy z dużą zawartością kofeiny. Firma Eurosport produkuje żele z colą i kofeiną, które tuż po rozpoczęciu jazdy szybko się wchłoną i dadzą nam zastrzyk energii.

 

Dobrze utlenione mięśnie, poprawione krążenie, lepsza koncentracja – brzmi jak filiżanka dobrej kawy i w rzeczywistości ma z nią sporo wspólnego, tyle że forma spożycia jest o wiele lepsza. Często produkty występują jako batoniki z proteinami – czytając etykiety możemy spokojnie wyłapać jakie spełnią najlepszą rolę odżywki dla kolarzy. Dużo kofeiny, węglowodany, energia łatwo przyswajalna – to interesuje nas najbardziej. Polecamy produkty dedykowane dla sportowców, takie jak te firmy Born:

 

 • batoniki energetyczne, 11zł/szt
 • żele energetyczne, 12zł/szt
 • napój energetyczny Energy Multi Carbo – proszek do przygotowania napoju, 62zł/540g

 

Batony energetyczne Eurosport Multipack

Kreatyna Born Creatine

Żele energetyczne Eurosport malina i kofeina

Odżywki na czas treningu

Kolarze szosowi stają się tu profesorami w dziedzinie stosowania takich odżywek. Szosa bowiem zazwyczaj odbywa się na dłuższym dystansie niż MTB i wymaga większego zaangażowania nóg. Dlatego też warto postawić na odżywki z potasem i magnezem, które zapewnią z jednej strony odpowiednią równowagę mineralną organizmu, z drugiej zapobiegną jego gwałtownemu odwodnieniu. Puszka Born Iso Pro, fachowo przygotowanego izotoniku do takich zadań to wydatek rzędu 64zł. Zapewniamy sobie dzięki niemu odpowiednią porcję balansującego nasze ciało napoju na czas intensywnego wysiłku.

 

Odwodnienie to osobny problem – nie wystarczy pić dużo płynów, wraz z nimi warto zadbać o uzupełnienie odpowiednich minerałów które podczas pocenia się opuszczają nasz organizm. Polecane przez nas produkty to:

 

Odżywki potreningowe

Odżywki dla kolarzy znajdą zastosowanie również po treningu. Zmagamy się tu często z problemami wynikającymi z „wyhamowania” organizmu po intensywnym wysiłku. Zaczynają się głównie zakwasy i bóle stawów. Zawodowi kolarze po intensywnej jeździe wsiadają jeszcze na kilka minut na trenażery żeby fachowo uspokoić ciało – my często nie mamy takiej możliwości lub wiedzy jak to zrobić. Odżywki po treningu mogą pomóc kończyć go przyjemnie i nie kojarzyć z narastającymi dolegliwościami.

 

Doskonałym produktem tego typu będzie Eurosport Recovery Shake z technologią Peptopro. To świetna mieszanka węglowodanów i białek, który możemy przygotować z wodą lub mlekiem w zależności od upodobań smakowych. Świetnie działa, świetnie smakuje. Koszt – 70zł za sporą puszkę z proszkiem to stosunkowo dobra cena. Nieco droższy – około 100zł – koszt to Born Recovery, podobny produkt z dodatkiem aminokwasów.

 

Odżywki dla kolarzy i widoczne efekty

Zapasy z chemią – odżywki dla kolarzy sposobem na lepszy trening

Nazwy związków chemicznych zawarte w odżywkach dla kolarzy mogą budzić mały niepokój – taka maltodekstroza może budzić niedobre skojarzenia. Nie ma się jednak czego obawiać – dobra odżywka musi opierać się na związkach chemicznych, jednak nie są one czymś nowym dla naszego organizmu. Po prostu składamy się z nich w ten czy w inny sposób. Odżywki dla kolarzy są produktem popularnym – można dziś spokojnie zaopatrzyć się w większy zapas i zaplanować trening na dłużej. Jest to dla nas ogromne ułatwienie i sposób na własny, zbalansowany rozwój. Jeśli pomyślimy że raptem dwie dekady temu podstawą był banan i jogurt oraz kawałek czekolady – poszliśmy do przodu, prawda? Zachowajmy rozsądny umiar, a ruch do przodu będzie najlepszym, jaki będziemy znać. W drogę!

Powiązane artykuły

zamknij [x]