Łańcuchy do roweru

Łańcuch zabezpieczający rower to ciekawy typ zabezpieczenia, który łączy cechy linki rowerowej z wytrzymałością zbliżoną do u-locka. Jak każdy łańcuch składa się z ogniw, które w tym przypadku charakteryzują się ogromną wytrzymałością. Dodatkową ochronę ogniw stanowi gęsty oplot, który sprawia, że dużo ciężej złapać obcęgami dane ogniwo i je przeciąć. Ostrze będzie po prostu zsuwać się z ogniwa. Łańcuchy rowerowe można podzielić pod względem typu zabezpieczenia. Mamy takie, które na końcu łączymy specjalnym zamkiem lub kłódką. Łańcuchy występują w różnych długościach. Od bardzo krótkich 75cm do nawet kilkumetrowych, którymi możemy spiąć kilka rowerów lub jeden, ale za to bardzo skutecznie.

 

Czy łańcuch zabezpieczający ma wady? Jedną z nich może być waga, ale to dotyczy wszystkich typów zabezpieczeń. Jeśli coś ma być wytrzymałe to musi być też ciężkie. Z pewnością nie jest też tak wytrzymały jak u-lock, ale na głowę bije cienkie linki stalowe, które można bez trudu przeciąć. Łańcuch do roweru jak każde inne zabezpieczanie nie daje 100% ochrony, ale z pewnością wzbudza respekt wśród złodziei.

zobacz więcej »

Ocena na Opineo

4,8 / 5

Opinie

Laur Opineo

Darmowa dostawa od 499 zł

Darmowa dostawa
Dostępność
Tylko dostępne
Marka
Abus
Accent
Author
AXA
Kryptonite
Merida Akcesoria
Onguard
ProX
XLC
Cena
Ocena klientów
Typ zamka
na klucz
na szyfr
Poziom bezpieczeństwa
podstawowy
wysoki
średni

Łańcuch zabezpieczający do roweru

Jaki jest najlepszy łańcuch zabezpieczający i jak go używać, aby utrudnić zadanie złodziejom? Na początku przyjrzyjmy się budowie łańcucha. Jest on wykonany ze stalowych hartowanych ogniw. Ogniwa umieszczone są zwykle w nylonowej osłonce, a całość wieńczy zintegrowany z łańcuchem zamek lub kłódka.

łańcuch do zabezpieczenia roweru 

Łańcuch do zabezpieczenia roweru – jakie ma zalety?

Zapięcie do roweru typu łańcuch czasami jest nazywane żmiją. To rewelacyjny rodzaj zapięcia, który może pochwalić się kilkoma naprawdę przydatnymi cechami. Przede wszystkim jest elastyczny, a to sprawia, że można go przymocować do wielu obiektów, o różnych kształtach. Po drugie łańcuch można bez problemu owinąć wokół sztycy lub ramy lub po prostu wrzucić do plecaka, a nawet owinąć wokół własnego ramienia i klatki piersiowej. Jest też bardziej odporny na najczęstsze sposoby kradzieży. Bardzo trudno jest urwać łańcuch za pomocą dźwigni, a dzięki nylonowej otoczce bardzo ciężko tnie się go przy użyciu elektronarzędzi. Minusem takiego zapięcia jest z pewnością jego waga. Przy podobnym poziomie bezpieczeństwa łańcuch będzie ważył więcej, niż u-lock.

Podział zabezpieczających łańcuchów rowerowych

Właśnie z uwagi na wagę łańcuchy rowerowe możemy podzielić na dwie grupy. Lekkie i mobilne, czyli takie, które bez trudu możemy wozić ze sobą, przymocowane do sztycy lub włożone do plecaka oraz grube, ciężkie i długie, które służyć nam będą jako łańcuchy stacjonarne, czyli takie które pozostawimy w jednym miejscu, w którym najczęściej pozostawiamy rower. Ile potrafi ważyć łańcuch? Wersja mobilna marki ABUS o długości 85cm waży 1288g.

łańcuch zabezpieczający do roweru

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łańcucha?

Zacznijmy od kilku cech wspólnych, które dotyczą obu rodzajów. Nie wszystkie łańcuchy wykonane są z tego samego materiału. Ważne jest, aby stal, która została wykorzystana do produkcji była hartowana. Nie może też być krucha. Jak to sprawdzić w praktyce? Trzeba by pewnie wykonać testy wytrzymałościowe albo zbadać dokładnie każdy materiał w laboratorium. W warunkach domowych najłatwiej po prostu wybrać łańcuch pewnej i renomowanej firmy takiej jak np. ABUS, OnGuard, Kryptonite czy Trelock.


Ogniwa łańcuchów są zazwyczaj okrągłe. Obecnie coraz więcej producentów stawia na ogniwa o przekroju heksagonalnym lub kwadratowym. Ma to utrudnić złapanie ogniwa przez ostrze i rozłożyć siłę nacisku na większą powierzchnię, aby trudniej było przeciąć ogniwo. Jednak jeśli ostrze będzie miało nacięcia to zdecydowanie łatwiej będzie chwycić takie ogniwo.

Grubość ogniwa ma znaczenie

Ogniwa o grubości do 10mm można dość łatwo przeciąć. Doświadczony złodziej poradzi sobie także z ogniwami od 10 do 12mm. Ogniwa od 13 do 15mm mogą być przecięte tylko przez największe nożyce, których używanie jest nieporęczne i mocno rzuca się w oczy. Ogniw powyżej 16mm nie da się przeciąć nawet największymi nożycami ręcznymi. Tu już musi wjechać cięższy sprzęt. Jednak nawet najcieńszy łańcuch może być dobrym zabezpieczeniem jeśli zapniemy go jak najwyżej od ziemi. Aby szybko przeciąć zabezpieczenie złodziej musi jedno ramie oprzeć o ziemię, dlatego im wyżej jest łańcuch tym lepiej.

Zamek w łańcuchu zabezpieczającym

Każde zabezpieczenie jest tak mocne jak jego najsłabszy punkt. Dobre marki produkujące zabezpieczenia mają zamki lub łódki tak samo lub bardziej solidne, niż ogniwa łańcucha. Dobry zamek powinien być odporny na wiercenie, podważanie i przecinanie.

Długość także ma znaczenie

Łańcuch ma tę przewagę nad u-lockiem, że możemy nim przypiąć rower do znacznie większej ilości obiektów. Najlepiej wybrać jak najkrótszy łańcuch, który wystarczy do przypięcia naszego roweru. Warto wcześniej zmierzyć obwód obiektu, do którego najczęściej przypinamy rower i kupić łańcuch niemal na wymiar, ale z minimalnym zapasem.

łańcuch zabezpieczenie do roweru

Mobilny, stacjonarny, a może oba?

Domyślamy się, że już wiecie jaki typ łańcucha jest dla Was najlepszy. Zastanawiacie się też pewnie, czy są modele uniwersalne, które dają bardzo skuteczną ochronę i są lekkie? Niestety nie. Jeśli chcemy mieć jeden długi łańcuch do ochrony rowerów np. w piwnicy i drugi do zabezpieczenia go na godzinę lub dwie na mieście to najlepiej zainwestować w dwa łańcuchy. Innego wyjścia nie ma.

Jak zakładać łańcuch zabezpieczający?

Radzimy nie zakładać go tak, aby łączył zarówno ramę i koło. Najlepiej ciasno opleść go o samą ramę. Łańcuch będzie wtedy wysoko, a złodziejowi trudniej będzie się do niego dostać i załapać w pożądanej pozycji. Koła można zabezpieczyć na wiele innych sposobów. Mniej lub bardziej skutecznych. Wszystko zależy od tego jaki ciężar zamierzamy dźwigać, ile pieniędzy możemy wydać na dodatkowe zabezpieczenia oraz jak cenny jest nasz rower.

Minimalna grubość łańcucha jak jest?

Zalecamy, aby minimalna grubość łańcucha wynosiła 7mm. Warto wybierać zabezpieczenia znanych producentów, którzy dają gwarancję na swoje produkty. Godne polecenia marki to chociażby ABUS czy Kryptonite. Sprawdzi się też OnGuard czy Trelock. Oprócz samej jakości i grubości łańcucha pamiętajmy także o jego właściwym przypięciu. Nie warto ułatwiać złodziejom pracy.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]