Rower elektryczny

Przez ostatnich kilka lat rowery elektryczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. E-bike to świetna alternatywa dla tradycyjnego roweru. Ciekawostką jest, że pierwsze pomysły na wspomaganie siły mięśni podczas jazdy na rowerze pojawiły się i zostały opatentowane już pod koniec XIX wieku! Oczywiście koncepcje zmieniały się i były z czasem stopniowo ulepszane.

 


Jak zatem działa rower elektryczny? Krótko mówiąc, jest on wyposażony w silnik o mocy nie większej, niż 250 W, który działa tylko podczas pedałowania. Dlatego jest to tylko wspomaganie – nakład siły naszych własnych mięśni jest potrzebny, z tym że jest on mniejszy. W chwili przekroczenia prędkości 25 km/h moc silnika spada do zera. Obecnie przodującymi europejskimi producentami z wieloletnim doświadczeniem, których produkty Państwu proponujemy, są Haibike i Winora.

 


Rower z silnikiem elektrycznym ma mnóstwo zalet – na przykład może z powodzeniem zastąpić auto, które jest kosztowne w eksploatacji, jeśli codziennie musimy dojeżdżać do pracy. Nie ma też konieczności odświeżania się po takiej podróży. Gdy natrafimy na korek, nie unieruchamia to nas, bo mamy większą możliwość manewru. Ostatecznie zawsze można zsiąść z roweru i go poprowadzić, kiedy pojawią się jakieś niespodziewane okoliczności. Warto tu wspomnieć, że po wprowadzeniu nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” w 2011 roku jazda rowerem elektrycznym po ścieżce rowerowej jest legalna.

 


Co jeszcze dobrego może nam zaoferować rower elektryczny? Korzyści zdrowotne. Dzięki wspomaganiu nie obciąża stawów ani układu krążeniowo-oddechowego. Dlatego nawet osoby, które mają problemy ze stawami lub otyłe, które chciałyby być bardziej aktywne, a nie wiedzą, od czego zacząć, mogą śmiało wsiąść na e-bike i poczuć przyjemność z jazdy.

 


Często rower elektryczny jest określany mianem ecobike. I słusznie. Jest to pojazd w pełni ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Nie wydziela spalin, nie hałasuje. Jeśli należymy do osób, którym leży na sercu dobro przyrody, na pewno chętniej zainwestujemy w elektryka.

 


Nasz sklep internetowy oferuje Państwu szeroką gamę e-bike’ów: od dziecięcych, poprzez damskie, szosowe, aż po MTB i turystyczne – w tym miejskie, np. marki Sinus. Oprócz tego dysponujemy również częściami i akcesoriami do rowerów elektrycznych – jak choćby modułem do zmiany limitu prędkości SpeedBox.

 


Biorąc pod uwagę wszystkie zalety rowerów elektrycznych nic dziwnego, że w naszym kraju ich sprzedaż szybko rośnie. Dbamy o to, żeby w swojej ofercie mieć produkty wysokiej jakości, od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

zobacz więcej »

Ocena na Opineo

4,8 / 5

Opinie

Laur Opineo

Darmowa dostawa od 499 zł

Darmowa dostawa
Rozmiar ramy
L
M
S
XL
XS
XXL
Dostępność
Tylko dostępne
Rura podsiodłowa
35cm
38cm
40cm
41cm
42cm
43cm
44cm
45cm
46cm
47cm
48cm
49cm
50cm
52cm
54cm
55cm
56cm
60cm
64cm
Marka
Haibike
Winora
Cena
Przeznaczenie
Enduro/DH
MTB
trekking/miejskie
Ocena klientów
Rozmiar koła
26"
27,5"
28"
29"
Płeć
damskie
męskie
Marka osprzętu
SRAM
Shimano
Marka silnika
Bosch
Haibike Flyon
Yamaha
Pojemność baterii
400Wh
500Wh
600Wh
625Wh
630Wh
Montaż akumulatora
na ramie
w ramie
Full suspension
tak
Grupa osprzętu
Acera
Alivio
Altus
Deore
Deore XT
Eagle GX
Eagle NX
Eagle SX
Eagle XX1
SLX

Rowery elektryczne

Rowery elektryczne umożliwiają łatwe, komfortowe i szybkie przemieszczenia się z miejsca na miejsce. Tak jak klasyczny rower potrafią omijać korki, wjeżdżać w wąskie uliczki oraz korzystać ze ścieżek rowerowych. Nie trzeba dla nich szukać miejsca parkingowego, ani wyrabiać specjalnych uprawnień do kierowania, czy korzystać z obowiązkowych ubezpieczeń. Chociaż odpowiednie ubezpieczenie zawsze warto posiadać. Obecnie produkowane modele rowerów elektrycznych tylko minimalnie różnią się od klasycznych jednośladów. Czasem trzeba się dobrze przyjrzeć, aby zauważyć ukrytą w ramie baterię oraz silnik montowany w okolicy suportu lub w tylnej piaście.

 

rower elektryczny 1     rower elektryczny 2     rower elektryczny 3

Rowery elektryczne w Europie

Największe rynki rowerów elektrycznych w Europie to bez wątpienia Niemcy, Holandia oraz Belgia. Coraz większą popularność zaczynają zdobywać także we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Trudno mówić o boom’ie na rowery elektryczne, ale już coraz częściej możemy je spotkać na ścieżkach rowerowych, ulicach, a także w parkach i lasach. W całej Europie wzrost zainteresowania jest gigantyczny. Jak pokazuje statystyka, w roku 2006 sprzedano w Europie około 100 000 rowerów elektrycznych, a w 2018 ponad 2,5 miliona co stanowi około 7% ogólnej sprzedaży rowerów.

Czym charakteryzuje się rower elektryczny?

Prosty, wygodny, tani i ekologiczny. Klasyczny rower napędzany siłą naszych mięśni to jeden z ulubionych środków transportu na świcie. Już jako dzieci uczymy się na nim jeździć, a wielu osobom rower towarzyszy do później starości. Wprawdzie z wiekiem coraz trudniej jest pedałować, szczególnie gdy droga prowadzi pod górę, a wiatr wieje w twarz. Między innymi dla takich osób wymyślono pierwsze wspomagane rowery. Na początku były to rowery napędzane silnikiem spalinowym. Rozwój silników elektrycznych sprawił, że można je było zamontować w rowerach. Taki rower elektryczny swoimi osiągami zbliżył się więc bardzo mocno do skuterów. Przyjrzyjmy się bliżej czym są i jak działają rowery elektryczne.


Sama zasada działania roweru elektrycznego jest dziecinnie prosta. Można ją porównać do odwróconego dynama w rowerze. Aby lampka rowerowa otrzymała energię musi do niej trafić energia, którą generują nasze nogi. Przez napęd trafia ona na tylne koło, które się porusza. My jedziemy przed siebie, bo wprawiliśmy w ruch tylne koło. Część energii trafia do obracającego się dynama, które zasila lampkę. Jeśli odwrócimy cały schemat, a zamiast lampki umieścimy baterię, która dostarczy energię do dynama (silnika), ono wprawi w ruch koło, a my bez żadnego wysiłku ruszymy przed siebie. To proste! Tak właśnie w dużym uproszczeniu działa silnik w rowerze elektrycznym.

Kluczowe elementy roweru elektrycznego

Rower elektryczny składa się z czterech kluczowych elementów, które odróżniają go od klasycznego roweru:
- Baterii
- Silnika elektrycznego
- Ramy
- Hamulców

Bateria w rowerze elektrycznym

Obok silnika to najcięższy i największy element elektrycznego układu napędowego. Generuje około 350-500W mocy. Do zasilania roweru możemy użyć właściwie każdego typu baterii, ale przecież nie chcemy, aby była ona duża i ciężka. Typowe kwasowo-ołowiowe baterie można z miejsca odrzucić. Niklowo-kadmowe także odchodzą już w niepamięć i zostają zastąpione litowo-jonowymi, które znamy z telefonów, laptopów i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. W zależności od pojemności baterii, terenu, temperatury, naszej masy, prędkości oraz od tego jakie ciśnienie i typ opon posiadamy w rowerze, bateria potrafi zasilić nasz jednoślad umożliwiając mu przejechanie od 15 do 60km. Każda bateria ma swoją żywotność określaną jako ilość cykli ładowania. Z czasem niestety traci część swojej pojemności i trzeba ją wymienić na nową. Na szczęście zazwyczaj bateria starcza na wiele sezonów jazdy. Baterie w rowerach elektrycznych montuje się zwykle w trzech miejscach: na tylnym bagażniku, wzdłuż rury podsiodłowej oraz na lub w dolej rurze ramy. To ostatnie umiejscowienie zapewnia najlepszą stabilność i nisko położony środek ciężkości, a przy tym wygląda bardziej estetycznie, szczególnie jeśli bateria jest schowana w ramie.

Silnik elektryczny

Silniki rowerowe montowane są w okolicach suportu lub w piastach. Można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach odchodzi się od napędów w piastach, a większość nowych modeli ma silnik umieszczone w okolicach suportu. Takie umiejscowienie ma podobne zalety jak w przypadku baterii. Obniżony zostaje środek ciężkości, a ciężar roweru jest lepiej rozłożony na przednie i tylne koło.

Rama roweru elektrycznego

Każda rama roweru musi być odpowiednio przystosowana do silnika elektrycznego. Nawet osoby, które własnoręcznie przerabiają i montują silniki do tradycyjnych rowerów zawsze ingerują w samą ramę, np. wycinając otwory na śruby do przyczepienia silnika. Najczęściej ramy rowerów elektrycznych tworzy się z lekkiego stopu aluminium. Im lżejsza rama tym lżejszy będzie cały rower, a jak wiemy większa masa (szczególnie w górzystym terenie) zmniejsza zasięg naszego elektryka. Ramy rowerów elektrycznych posiadają gniazdo, w którym montuje się silnik (jeśli znajduje się przy suporcie), miejsce lub otwory na baterię oraz kable. Rama musi być oczywiście wytrzymała. Znacznie bardziej, niż w tradycyjnym rowerze. Oprócz ramy także szprychy należy wymienić na takie, które są dostosowane do wymagań rowerów elektrycznych, aby nie wygięły się lub nie pękły w trakcie przyspieszania.

Hamulce w rowerze elektrycznym

Z uwagi na większą masę i czasami wyższą prędkość dobrze jest postawić na hamulce tarczowe. Znacznie lepiej znoszą intensywne hamowanie, są skuteczne i znacznie bardziej precyzyjne. Tarcze hamulcowe w rowerach elektrycznych do MTB dochodzą nawet do 203mm średnicy, a takie wielkości stosowane są najczęściej w rowerach zjazdowych.

Ekologiczny aspekt rowerów elektrycznych

Rower elektryczny możemy umieścić pomiędzy rowerem tradycyjnym, a samochodem. Jeśli do ładowania akumulatora użyjemy energii odnawialnej, np. z paneli słonecznych to jedynie utylizacja zużytej baterii będzie obciążeniem dla środowiska. To i tak nieporównywalnie mniejszy „koszt”, niż eksploatacja samochodu z silnikiem benzynowym lub Diesela. Trwają też prace nad umieszczeniem paneli słonecznych na rowerze. Gdyby udało się zastosować nieduże, ale bardzo wydajne panele to w słoneczny dzień przejechalibyśmy znacznie dłuższy dystans na jednym ładowaniu, ale na takie rozwiązania przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać.

 

haibike rower elektryczny        rower elektryczny

Rowery elektryczne Haibike

Najbardziej popularnymi rowerami elektrycznymi w Niemczech są rowery marki Haibike, należącej do jednego z największych producentów i dystrybutorów rowerów, części rowerowych i akcesoriów, czyli firmę Winora-Staiger. Wieloletnie doświadczenie inżynierów pozwala im tworzyć najbardziej wydajne rowery elektryczne, które mogą popisać się mocnymi i niezawodnymi jednostkami napędowymi. Jednak przede wszystkim przyciągają one uwagę swoim wyglądem.

Jakiego typu rowery elektryczne są dostępne na rynku?

Kiedyś rowery elektryczne ograniczały się jedynie do modeli miejskich i turystycznych, ale przy obecnym zainteresowaniu elektrykami możemy bez trudu znaleźć praktycznie każdy rodzaj roweru. Także wyczynowe modele na najwyższej klasy osprzęcie.

 

W ofercie sklepu Rowertour.com posiadamy rowery elektryczne takich typów jak:
- Dziecięce,
- Fat Bike,
- MTB (w tym Enduro, DH, Cross Country i All Mountain),
- Szosowe,
- Miejskie,
- Turystyczne.

Rowery elektryczne sklep

W naszym sklepie każdy znajdzie swój wymarzony rower elektryczny w przystępnej cenie. Trzonem oferty są niezrównane rowery marki Haibike, ale oprócz nich dysponujemy także modelami takich marek jak Creme czy Winora. Jednostki napędowe dostępnych rowerów elektrycznych to: Bosch, Flayon i Yamaha. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów elektrycznych w naszym sklepie, a w razie pytań do kontaktu z obsługą klienta.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]