Rower dziecięcy

Marka
Accent
Madd Gear
Puky
Rebel Kidz
Romet
Rozmiar ramy
S
Cena
Rozmiar koła
8"
12"
12,5"
16"
20"
Typ hamulca
szczękowy
Materiał ramy
aluminium
stal
Ocena klientów

Rower dziecięcy to marzenie niejednego dziecka. Jaki rower dziecięcy wybrać? Należy uwzględnić wzrost i sprawność fizyczną dziecka. Dla rozpoczynających swoją przygodę z rowerem proponujemy rowerki biegowe i jeździki. Pomogą dziecku oswoić się z łapaniem równowagi i  przyzwyczajać do postawy cyklisty. Dla trochę starszych pociech, mamy przygotowane rowery dziecięce o rozmiarze koła 16 cali i większe. Ważne by dziecko nie próbowało swoich sił w za dużym lub za małym rowerku, bo może szybko się zniechęcić. 

 

Każdy rower dziecięcy został przygotowany z myślą o bezpiecznej i wygodnej jeździe, która zachęci młodego cyklistę do aktywnego trybu życia i podróżowania w życiu dorosłym. 

Rowery dziecięce

Wciąż jeszcze powszechna jest opinia, że rower dla dziecka lepiej kupić nieco na wyrost, aby mogło się nim dłużej cieszyć, zanim z niego wyrośnie. Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców i opiekunów. Rowerki dziecięce powinny być tak samo dopasowane do wzrostu i długości kończyn jak rowery dla dorosłych, a może nawet bardziej. Źle dobrany rower do wzrostu dziecka może je tylko zniechęcić do jazdy, bo kto by chciał jeździć na niewygodnym rowerze?

 

rower dla dziecka

Jaki pierwszy rower dziecięcy wybrać?

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko i jakiego jest wzrostu. Naszego malucha możemy zacząć wprowadzać w świat rowerów już po skończeniu 1 roku życia, a właściwie od czasu gdy samodzielnie zacznie chodzić i osiągnie minimum 75cm wzrostu. Pierwszym pojazdem może być jeździk, czyli czterokołowy pojazd bez napędu, który dosłownie uczy dziecko pierwszych kroków na rowerze. Jest lekki, wygodny, ergonomiczny i stabilny. Bardzo bezpieczny dla malucha, a przede wszystkim dający mnóstwo frajdy.


Pierwszym lub kolejnym pojazdem może też być rowerek biegowy, przeznaczony dla dzieci mających 2-3 lata, które są gotowe do nauki utrzymywania równowagi. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie w porównaniu do rowerka z kółkami bocznymi, ponieważ utrzymanie równowagi jest zazwyczaj trudniejsze do opanowania, niż umiejętność kręcenia pedałami. Często rower z bocznymi kółkami nie jest później potrzebny. Wystarczy kilka minut jazdy w asyście rodzica i dziecko, które utrzymania równowagi uczyło się na biegówce zacznie samo poruszać się na dwóch kółkach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego rowerka?

To o czym już pisaliśmy powyżej, czyli rozmiar. Jest to bardzo istotna kwestia, o której często trzeba powtarzać. Dobrze dobrany rozmiar to większa szansa, że dziecko będzie chętniej z niego korzystać. Jeśli źle dobierzemy rozmiar roweru to dziecko nie powie nam, że rama jest za długo albo kierownica za szeroka. Powie po prostu, że nie chce iść na rower, a my będziemy się zastanawiać dlaczego jest takie leniwe. Nie domyślimy się nawet, że może nie lubi jeździć, bo po prostu się na nim męczy.


Przy rowerach biegowych zwróćmy uwagę na wysokość siodełka. Siedząc na siodełku dziecko powinno móc położyć całe stopy na ziemi. Jeśli nie dosięga to oznacza, że siodełko jest zbyt wysoko, a jeśli ma ugięte nogi to jest ono za nisko. Ważna jest też długość ramy. Mały rowerzysta chwytając za kierownicę powinien mieć tułów lekko przechylony do przodu. Jeśli prawie leży na ramie to znaczy, że jest zbyt długa, a jeśli jest zupełnie wyprostowany zbyt krótka.

 

rower dziecięcy i jego podzespoły    

Jak dobrać rozmiar kół i ramy do wzrostu i wieku dziecka?

Przyjmuje się, że dziecko w wieku od dwóch do czterech lat i wzroście do 106cm powinno jeździć na rowerku o kołach w rozmiarze 12 lub 14 cali. Starsze dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 4-6 lat i wzroście od 106 do 115cm mogą już rozglądać się za rowerkami na 16-calowych kołach. Dzieci w wieku 5-8 lat i wzroście do 126cm powinny mieć rower na ramie w rozmiarze 11 do 13 cali i na kołach nawet do 20 cali. Dla dzieci w wieku 7-12 lat przeznaczone są rowery junior, na kołach w rozmiarze 24 cale i ramie nawet do 15 cali. Wyższe dzieci o wzroście do 150cm mogą już jeździć na kołach w rozmiarze dla dorosłych, czyli 26 cali. Rama natomiast w zależności od wzrostu dziecka powinna mieć od 14 do 17 cali. Oczywiście wiele zależy od osobistych predyspozycji, przyzwyczajeń i budowy anatomicznej dziecka. Są to jedynie przybliżone wartości, a poszczególni producenci tworzą ramy o odmiennej geometrii, która także ma duży wpływ na wygodę i zachowanie samego roweru. Warto dokładnie sprawdzić tabele rozmiarów, a w razie wątpliwości zapytać doświadczonego konsultanta.

Czym powinien charakteryzować się dobry rowerek dziecięcy?

Jeśli etap rowerków biegowych mamy już za sobą, a nasz maluch chciałby zacząć samodzielną jazdę na rowerze, staniemy przed z pozoru trudnym wyborem. Rower dziecięcy jest zdecydowanie bardziej zaawansowany pod względem budowy, niż model biegowy. Oprócz właściwego rozmiaru o czym do znudzenia będziemy powtarzać trzeba też zwrócić uwagę na inne elementy. Najpierw rzecz najważniejsza, a przy okazji najmniej istotna, czyli wygląd. Nawet na najlepszym i najdroższym rowerze dziecko nie będzie chciało jeździć, jeśli kolor lub wygląd będzie nieodpowiedni. Każdy zakup powinniśmy wcześniej skonsultować z małym rowerzystom. Obecnie rowery dziecięce to już nie tylko rowery górskie w mniejszym rozmiarze. Mamy podział niemal tak szeroki jak w przypadku rowerów dla dorosłych. Wspomniane rowery górskie, BMX’y, rowery miejskie, a nawet szosowe. Mówimy tutaj już o rowerach dla starszych dzieci, ale trzeba o tym wspomnieć. Wracając jednak do roweru dla najmłodszych. Dziecko nie może się bać jazdy na rowerze. Musi mieć pewność, że hamulce będą skuteczne i mocne, ale nie gwałtowne. W rowerkach dziecięcych często spotkamy hamulce typu torpedo, które są łatwe w użyciu, całkiem skuteczne, jak na potrzeby maluchów i praktycznie bezobsługowe pod kątem regulacji i napraw.

Kółka boczne do roweru

Jeśli dziecko wcześniej nie jeździło na rowerze biegowym i nie radzi sobie z utrzymaniem równowagi to dobrym rozwiązaniem będą kółka boczne. Dzięki nim nasz maluch nauczy się skręcania oraz pedałowania w spokoju i nie będzie musiał w tym czasie martwić się o równowagę.
Co dokupić do roweru dziecięcego?


Warto od małego uczyć poprawnego zachowania. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko jeździło w kasku to zacząć powinniśmy od siebie. Widząc, że na każdą przejażdżkę ruszamy w kasku samo zacznie po niego sięgać. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie roweru w dzwonek i zestaw świetlenia oraz błotniki. Osłona na łańcuch i korbę chroni nie tylko napęd, ale i spodnie przez zabrudzeniem o nasmarowane elementy napędu.

Jakie rowery dziecięce są obecnie na topie?

Wciąż na osiedlu liczy się tzw. „duża ilość przerzutek”, czyli precyzyjniej mówiąc ilość biegów w rowerze. Napędy 3x9 to marzenie każdego młodego rowerzysty i choć jest to mniej funkcjonalne rozwiązanie niż napędy 2x11 to trudno będzie przekonać kolegów z osiedla do swojej racji. Do listy niezbędnych elementów wyposażenia należy dodać hamulce tarczowe, amortyzator przedni i tylny. Na topie są też rowery do sportów grawitacyjnych takie jak BMX czy modele do dirtu. Jeśli jednak szukamy modeli uniwersalnych, które posłużą dziecku dłużej, niż tylko jeden sezon to warto sprawdzić takich producentów jak Accent, Puky, Creme, Haibike, Merida czy Winora.

Rower dla dziecka w Rowertour.com

Wiemy już czym kierować się przy wyborze roweru dziecięcego i że zdanie małego rowerzysty także trzeba wziąć pod uwagę. Zacznijmy od wysortowania rowerów na podstawie odpowiedniej wielkości koła i pokażmy mu jakie modele są do jego dyspozycji. Możemy też ustawić odpowiedni zakres cen, na który chcemy sobie pozwolić. Jeśli któryś z modeli spodoba się dziecku to sprawdźmy, czy ma wszystko czego my sami oczekujemy od kupowanego modelu. W naszym sklepie posiadamy jedynie rowerki sprawdzone, niezawodne i najwyższej jakości, na które sami byśmy chętnie wsiedli gdyby nie nasz wiek.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]