Sztyce rowerowe amortyzowane

Filtry
Marka
Accent
Suntour
XLC
Cena
Kolor
czarny
srebrny
Materiał
aluminium
Średnica
25,4mm
27,2mm
30,8mm
30,9mm
31,6mm
Długość
350mm
Offset
0mm
15mm

Sztyca amortyzowana i jej zastosowanie w rowerze

Amortyzowana sztyca to element który szczególnie przypadł do gustu osobom, które podczas jazdy na rowerze nade wszystko cenią sobie wygodę. Dzięki niej znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się dyskomfortu związanego ze zbyt długą jazdą w pozycji siedzącej. O ile krótka przejażdżka w żaden sposób nie może przyczynić się do zmęczenia czy bólu naszej dolnej części pleców, tak już wielokilometrowy wypad pozwoli docenić zalety jakie niewątpliwie posiada każda sztyca rowerowa amortyzowana. Z tego względu ten rodzaj wsporników tak chętnie wykorzystywany jest w turystyce rowerowej, jak również podczas jazdy w trybie miejskim.

 

Natomiast pomimo wielu swoich zalet sztyce amortyzowane nie znajdują zastosowania w kolarstwie szosowym czy górskim. W głównej mierze mają na to wpływ czynniki, które dyskwalifikują ten rodzaj wspornika z dyscyplin gdzie liczy się przede wszystkim waga, sztywność oraz skuteczność przeniesienia generowanej mocy na napęd. Ze względu na swoją budowę, każda regulowana sztyca waży zdecydowanie więcej niż klasyczny wspornik, czy nawet sztyca regulowana, a nie od dziś przecież wiadomo, że w kolarstwie bardzo dużą wagę przywiązuje się do masy całkowitej roweru.

 

Kolejną kwestią która wyklucza sztycę amortyzowaną z używania w trybie sportowym, jest jej właściwość, która w turystyce rowerowej uznawana jest za jej główny atut. Chodzi o system amortyzacji. O ile w przypadku zwolenników jazdy rekreacyjnej jest on niezwykle pożądany, tak wśród tych którzy nastawieni są na osiągnięcie jak najlepszych wyników będzie traktowany jako wadę. System tłumienia bowiem nie tylko absorbuje drgania przenoszone z nawierzchni, ale przede wszystkim niweluje część naszej pracy która zamiast „iść w korby” pochłaniana jest przez sztycę.

 

Jeśli jednak jesteś cyklistą który podczas jazdy na rowerze nade wszystko ceni sobie komfort i wygodę, a zamiast zdobywania kolejnych KOM-ów na Stravie nastawiony jesteś na rekreację oraz turystykę, wówczas amortyzowany wspornik to produkt którym zdecydowanie powinieneś się zainteresować. Jeśli natomiast nie jesteś jeszcze zdecydowany na konkretny model i chciałbyś się najpierw zorientować w dostępnym asortymencie, zapraszamy do naszego sklepu internetowego. Oferujemy wyłącznie produkty, które ze względu na jakość cieszą się wyjątkową popularnością.

Wady i zalety sztycy amortyzowanej

W teorii amortyzowana sztyca podsiodłowa ma za zadanie minimalizować wpływ nierówności terenu na komfort jazdy. W praktyce sprawdza się dobrze w przypadku drobnych i średnich nierówności. Niemniej jednak nie zapewnia takiego komfortu jak pełny system zawieszenia, ale z pewnością poprawia wygodę podczas pokonywania nierówności.

 

Jeśli rozważasz zakup amortyzowanej sztycy podsiodłowej, musisz mieć na uwadze, że takie modele są zazwyczaj cięższe od tradycyjnych. Najlepsze różnice wagowe mogą wynosić nawet około 300 gramów. Ponadto cena najlepszych sztyc amortyzowanych jest zazwyczaj wyższa niż tradycyjnych modeli, jednakże poprawa komfortu jazdy może być warta dodatkowych kosztów.

 


zamknij [x]