Gogle rowerowe

Filtry
Marka
Fox
IMX
SixSixOne 661
Uvex
Cena

Gogle na rower – bezpieczeństwo to priorytet

Gogle rowerowe stosuje się najczęściej w takich odmianach kolarstwa jak Downhill, Enduro i Trail czy BMX. Są to wyjątkowo dynamiczne i niebezpieczne dyscypliny, w których zawodnicy często używają kasków typu full face. Ze względów bezpieczeństwa w połączeniu z fullfacem stosuje się najczęściej gogle. Wielu producentów kasków posiada w swojej ofercie idealnie pasujące do siebie zestawy, składające się z kasku i gogli. Nie mamy tu na myśli, tylko dopasowania pod względem koloru. Ważniejsze jest to, aby gogle doskonale przylegały do części twarzy, która pozostaje odsłonięta przez kask. Pod tym względem nie każdy zestaw będzie ze sobą dobrze współgrać. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem. 

 

Okulary ochronne dla rowerzystów to niezbędny element wyposażenia, szczególnie dla fanów jazdy zjazdowej. W czasie szybkiego zjazdu po wąskiej ścieżce, gdzie osiągamy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, ochrona oczu jest niezwykle ważna. Okulary montuje się najczęściej do kasku rowerowego typu full face, co zwiększa zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Błoto i kurz podnoszone przez koła potrafią skutecznie ograniczyć widoczność, a okulary i gogle chronią także przed owadami i opadami deszczu. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości okulary ochronne lub gogle rowerowe.

Jak wybrać odpowiednie gogle rowerowe?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Gogle są trzymane na głowie dzięki regulowanemu paskowi, więc powinny być odpowiednio dopasowane do naszej twarzy. Ważny jest również rodzaj soczewek, a zwłaszcza zastosowane filtry. Aby oczy były dobrze chronione, warto wybrać modele oznaczone jako 400 UV lub te, które zapewniają 100% ochronę przed UVA, UVB i UVC. Kolor soczewek również ma znaczenie - przezroczyste lub jasne soczewki sprawdzą się w ciemnych lasach lub podczas zachodu słońca, natomiast żółte lub pomarańczowe podnoszą kontrast i są idealne do jazdy we mgle. Ciemne szkła natomiast są odpowiednie na mocno nasłonecznione trasy. Niektóre modele gogli rowerowych mają specjalne powłoki, które zapobiegają parowaniu, a także otwory wentylacyjne, które również temu służą. Warto więc wybierać modele wyposażone w te funkcje.

Ochrona przed promieniami słonecznymi

Ważne jest, aby gogle rowerowe nie tylko chroniły przed urazami mechanicznymi, ale także przed promieniowaniem słonecznym. Jest to istotne nie tylko dla wygody podczas jazdy w słoneczne dni, ale również dla rzeczywistej ochrony narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybierając gogle rowerowe, należy upewnić się, że pochodzą one od sprawdzonych dostawców, ponieważ produkty "no name" mogą nie posiadać odpowiednich atestów, a ich rozwiązania mogą być niewystarczające do zapewnienia właściwej ochrony oczu.

 

Skuteczność ochrony oczu w dobrych goglach zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju filtrów UV, koloru szkieł oraz obecności dodatkowych powłok. Filtr 400 UV zapewnia wysoką jakość ochrony przed promieniowaniem, podczas gdy żółte i pomarańczowe szkła zwiększają kontrast w warunkach o utrudnionej widoczności, takich jak mgła czy opady atmosferyczne. Jasne i białe szkła poprawiają przepuszczalność światła, co jest przydatne w lesie czy przy zachmurzeniu. Natomiast ciemne szkła są odpowiednie do jazdy przy silnym nasłonecznieniu. Dodatkowe powłoki, takie jak antyrefleks czy osłona przed zarysowaniem, mogą dodatkowo zwiększyć ochronę oczu i zapobiec pogorszeniu się widoczności podczas użytkowania gogli.

Ochrona przed błotem i odpryskami

Dodatkowe powłoki mogą być bardzo przydatne dla soczewek ochronnych, szczególnie w przypadku gogli rowerowych. Powłoka hydrofobowa zapobiega skraplaniu się wody na soczewkach, co może utrudniać widoczność i stwarzać niebezpieczeństwo podczas jazdy. Warto także zwrócić uwagę na obecność systemu wentylacji, zwłaszcza gdy gogle przylegają ściśle do twarzy. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do szybkiego parowania soczewek od wewnątrz. Dlatego też powłoka oleofobowa może być kolejnym atutem, zapobiegając gromadzeniu się zabrudzeń na powierzchni soczewek i utrzymując klarowność widoku przez dłuższy

Nowoczesne gogle rowerowe w rowertour.com

Współczesne gogle rowerowe MTB powinny charakteryzować się przede wszystkim wysokim poziomem bezpieczeństwa i maksymalnym komfortem użytkowania. Nawet najładniejsze i najdroższe gogle, których nie będziemy w stanie dobrze dopasować do naszego kasku lub twarzy, w końcu wymienimy, ponieważ jazda w nich będzie niewygodna. Decydując się na zakup warto rozważyć ofertę producentów, którzy od wielu lat, przy współpracy z największymi gwiazdami poszczególnych dyscyplin kolarskich projektują najbardziej zaawansowane gogle na kask rowerowy. Wśród liderów znajdują się takie marki jak: Uvex, IMX czy Fox. Ich oferta obejmuje zarówno gogle rowerowe przeznaczone dla amatorów ostrzejszych przejażdżek po lesie, jak i wyczynowców, którzy nie uznają kompromisów. Szeroką ofertę wymienionych wyżej producentów znajdziecie na naszej stronie internetowej – rowertour.com. Możecie spodziewać się szybkiej dostawy i atrakcyjnych cen. Nie warto zwlekać z zakupem.

 


Zobacz również:

 

 

zamknij [x]