FAQ - Porady techniczne

Bagażniki rowerowe do auta:
1. Jak dobrać bagażnik rowerowy?

Na temat bagażników rowerowych dostajemy od Was setki pytań. Często dotyczą one tego, który bagażnik rowerowy będzie odpowiedni do danego auta. Dużo zależy od naszych preferencji i możliwości auta.

 

Bagażnik rowerowy na hak
Jeśli auto posiada hak to możemy zastanowić się nad bagażnikiem na hak. Stabilna platforma, dodatkowe światła i miejsce na trzecią tablicę rejestracyjną. Mocowanie i ściąganie rowerów z bagażnika na hak jest też znacznie bardziej wygodne, niż ściąganie ich z dachu auta, a w porównaniu do bagażnika na klapę, bagażnik na dach możemy odchylić i ułatwić sobie dostęp do bagażnika samochodu. Minusem może być cena no i konieczność posiadania haka.


Bagażnik rowerowy na dach
Wożenie rowerów na dachu jest bardziej bezpieczne w przypadku stłuczki, ale pamiętać o nich trzeba gdy wjeżdżamy na parking podziemny lub gdy przejeżdżamy pod wiaduktem. Rowery umieszczone na dachu mniej się kurzą podczas jazdy. Minusem z pewnością jest zakładanie i ściąganie ich z dachu. Szczególnie gdy mamy wysokie auto.


Bagażnik na klapę
Bagażniki na klapę to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań mocowania roweru. Pamiętać trzeba, że zamontowany bagażnik oraz rowery nie mogą zasłaniać tablicy rejestracyjnej, oraz świateł. Nie do wszystkich samochodów da się zamontować taki bagażnik. Problem zwykle występuje przy samochodach z nadwoziem typu sedan oraz gdy w aucie zamontowany jest spojler. Plusem bagażników na hak jest bez wątpienia cena. Jeśli zdecydujemy się na markę Thule to bardzo rozbudowany system doboru bagażnika na klapę do danego modelu auta możemy znaleźć na stronie Thule.

 

Bagażnik na przyssawki
Jest to najnowsze rozwiązanie, któremu jeszcze wiele osób nie ufa, ale każdy, kto skorzystał z takiego bagażnika nie zamieniłby go na żaden inny. Przyssawki są lekkie, mobilne, zajmują mało miejsca i możemy je przymocować praktycznie do każdego auta. Przyssawki można zamontować do każdej powierzchni, w tym także do szyby auta.

2. Jaki bagażnik bazowy będzie pasować do mojego auta?

Kompatybilność bagażników bazowych najłatwiej sprawdzić w intuicyjnej wyszukiwarce na stronie Thule. Podając markę, model, rocznik i typ auta znajdziemy kompatybilne modele bagażników bazowych. Każdy zestaw belek ma swój kod, który wystarczy przekopiować do naszej wyszukiwarki na stronie rowertour.com

3. Czy posiadany bagażnik bazowy mogę użyć ponownie do nowego auta?

Odpowiedź brzmi tak, ale dany bagażnik bazowy musi być kompatybilny z naszym nowym autem. Można to sprawdzić korzystając z wyszukiwarki na stronie.

4. Czy mój uchwyt rowerowy będzie pasował do bagażnika bazowego innego producenta?

Producent sugeruje, aby jego uchwyty rowerowe stosować jedynie w połączeniu z jego własnymi bagażnikami bazowymi. Nie możemy zagwarantować, że da się je zamontować do belek innego producenta. W celu sprawdzenia kompatybilności zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego przy ulicy Łużyckiej 27 w Bydgoszczy.

Buty rowerowe:
1. Jakie buty będą pasować do moich pedałów?

W świecie rowerów istnieją dwa typy mocowania bloków do butów rowerowych. Potocznie zwane górskimi (MTB) lub szosowymi. Do grupy pedałów MTB zaliczyć należy także modele pedałów przeznaczone do trekkingu. Różnica między górskimi, a szosowymi polega na wielkości bloku oraz rozstawie i ilości śrub. Bloki MTB i trekkingowe mocowane są do buta dwiema śrubami ułożonymi w linii, blisko siebie. Szosowe natomiast są znacznie szersze, śruby są trzy i układają się w kształt trójkąta równoramiennego. Aby dobrać odpowiednie buty do pedałów należy zwrócić uwagę jakie otwory na śruby posiadają pod podeszwą nasze buty. Jeśli śruby są dwie to możliwe będzie zamocowanie jedynie bloków MTB, a jeśli otwory są trzy (dwa bliżej środka stopy i jeden bliżej palców) to mamy do czynienia z butami typowo szosowymi. Część szczególnie tańszych modeli pozwala na zamocowanie dowolnego typu pedałów zatrzaskowych. Dobierając bloki warto pamiętać, iż mimo, że często wyglądają podobnie to większość firm korzysta z własnych patentów i np. bloki marki Look nie będą kompatybilne z blokami Shimano. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje bloków rowerowych.

2. Jaki rozmiar buta wybrać?

Wybierając buty rowerowe zwróćmy przede wszystkim uwagę na tabelę rozmiarów. Nie sugerujmy się jednak samym rozmiarem (EUR, US, JAP), a długością wkładki. Powinniśmy wybrać buty, które będą o 0,5 lub 1cm większe, niż długość naszej stopy. Zależy to od typu obuwia, na większe można pozwolić sobie w butach trekkingowych gdy ważny jest komfort, a my spędzamy na rowerze cały dzień. W butach typowo startowych gdzie najważniejsze jest doskonałe trzymanie stopy, a komfort jazdy schodzi na drugi plan buty mogą być już nieco bardziej ciasne, ale nie za ciasne. Decydując się na buty Shimano i korzystając z tradycyjnej tabeli rozmiarów należy decydować się na model o pół lub rozmiar większe, niż nosimy tradycyjnie. Poniżej przedstawiamy jak mierzona jest długość wkładki wewnętrznej w butach.

 

jak dobrać but rowerowy

Foteliki rowerowe:
1. Czy fotelik posiada mocowanie do ramy?

Mocowanie fotelika do ramy najłatwiej rozpoznać po zdjęciu fotelika. Jeśli wystają z niego dwa charakterystyczne pręty to fotelik da się zamontować do ramy roweru. Zdjęcia są jednak poglądowe, więc dodatkowo należy poszukać w specyfikacji zdania: „Pasuje do ram o przekroju rur 28-40mm (okrągłych)”. Modele bez prętów przeznaczone są do mocowania na bagażnik roweru.

2. Czy fotelik będzie pasować do małej ramy?

Jeśli mamy małą ramę to może się okazać, że zamontowany fotelik będzie ocierać o oponę. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie stelaża do ram w małym rozmiarze. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, aby stelaż był przeznaczony do akurat tego modelu fotelika jaki posiadamy.

Liczniki rowerowe:
1. Czy podstawka będzie pasowała do mojego licznika?

Sigma-Sport ma w swojej ofercie podstawki pod różne modele liczników, które możemy oddzielnie zakupić, np. jeśli mamy dwa rowery, a chcemy wciąż używać tego samego licznika lub gdy nasza oryginalna podstawka ulegnie uszkodzeniu. Często pojawia się pytanie czy dedykowane podstawki będą pasować pod inne modele liczników Sigma, niż jest to określone w specyfikacji. Odpowiedź brzmi: NIE. Każda podstawka ma w opisie podane z jakim modelem lub modelami liczników jest kompatybilna. Dla niektórych modeli takich jak BaseLine 1200 w ogóle nie przewidziano zapasowej podstawki. Chcąc się dowiedzieć czy dana podstawka będzie współpracować z naszym licznikiem wystarczy wejść na stronę produktu i sprawdzić specyfikację lub skorzystać z poniższej tabeli.

 

Opony i dętki:
1. Jak dobrać dętkę do opony?

Często pojawiające się pytanie dotyczy doboru dętki do opony. Wybierając dętkę należy zwrócić uwagę na jej 4 elementy:

  • Rodzaj wentyla
  • Długość wentyla
  • Średnica dętki
  • Szerokość dętki (zakres współpracy z oponą)

 

2. Jak dobrać oponę do obręczy?

Dobór odpowiednich opon do obręczy zwykle sprawia wiele problemów. Przyznać jednak trzeba, że nie jest to trudne, jeśli pod ręką będziemy mieć poniższą tabelę.

 

 

Przy obręczach podawane są trzy wartości: średnica obręczy (liczona od zewnętrznej do zewnętrznej krawędzi) oraz szerokość zewnętrzna, oraz wewnętrzna obręczy. Dobór opony do średnicy jest zazwyczaj bardzo prosty, ponieważ rozmiary są ustandaryzowane i jeśli koło ma 26 cali to opona też powinna tyle mieć. Bywają jednak pewne wyjątki i niestandardowe rozwiązania więc, zamiast na calach warto bazować również na milimetrach. Podana średnica opony np. 622 oznacza (co można sprawdzić w tabeli), że będzie pasować do kół 28”, natomiast do tych samych kół będzie także pasować opona o wymiarze 609, 635 i 642 mm.

 

 

Drugi wymiar, czyli wewnętrzna szerokość obręczy określa jak jest minimalna i maksymalna szerokość opony, która będzie współpracować z daną obręczą. To także bardzo łatwo odczytać z poniższej tabeli.

 

zamknij [x]