Jaki rower dziecięcy wybrać na prezent?

Wybór roweru dla naszej pociechy nie jest łatwą sprawą. Trzeba trafić w wyszukany gust dziecka, wybrać odpowiedni rozmiar pamiętając, że dziecko cały czas rośnie i to w zastraszającym tempie oraz, że rower będzie musiał wytrzymać naprawdę wiele. Oto kilka wskazówek, które ułatwią wybór idealnego rowerka!

 

 

Jaki rower dziecięcy wybrać na prezent

 

 

 

Jaki rower biegowy wybrać?

Zacznijmy od najmłodszych, dla których przeznaczone są rowery biegowe. Jest to typ roweru, w którym dziecko odpycha się nóżkami od ziemi. Nie znajdziemy tam pedałów, napędu, ani bocznych kółek. Rower biegowy świetnie rozwija poczucie równowagi i umiejętność balansu ciałem. To doskonałe wprowadzenie do jazdy na rowerze z pedałami.

 

Przy wyborze należy kierować się rozmiarem oraz materiałem, z którego są wykonane. Wyróżniamy metalowe takie jak Puky LR 1R oraz drewniane np. marki Rebel Kidz model Wood Air Holz. Różnica pomiędzy nimi dotyczy głównie wagi. Najważniejsze, aby nasza pociecha miała wystarczająco dużo miejsca i mogła bez problemu odpychać się stopami od ziemi.

 

 

Dodatkowe akcesoria do rowerka dziecięcego

 

Niezbędne wyposażenie roweru dziecięcego

Warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko, jak należy poruszać się na drodze i w co jego ulubiony rower powinien być wyposażony:

  • Oświetlenie z przodu i z tyłu – białe, jasne światło na kierownicę, takie jak Author SHOT, które można ładować przez port USB. Na tył sprawdzi się czerwone światło o różnych trybach. Model Cateye TL LD155 R Omni 5 zapewnia doskonałą widzialność na drodze, a bateria trzyma bardzo długo.

  • Odblaski – zarówno na ubraniach, na oponach, pedałach czy pomiędzy szprychami. Im więcej ich będzie, tym lepiej.

  • Sprawne hamulce – dzieci zwykle nie jeżdżą z bardzo dużą prędkością, ale sprawne i niezawodne hamulce to element, na którym nie warto oszczędzać. Dla młodszych pociech lepiej sprawdzi się hamulec typu torpedo, który aktywuje się poprzez „pedałowanie do tyłu”. Dla większych wystarczą hamulce z dźwigną na kierownicy. V-brake, lub tarczowe.

  • Błotniki – bardziej dla rodziców niż dzieci, którym zwykle przejazd przez kałuże sprawia więcej radości niż zmartwień.

  • Lekka aluminiowa rama – będzie z niej zadowolone zarówno dziecko, jak i rodzic, który zapewne sam będzie wnosił rower po schodach.

  • Kask – noszenie kasku to nawyk, który zdecydowanie trzeba zaszczepić swojemu dziecku, bo może mu to w przyszłości uratować zdrowie i życie. Obecnie kaski dziecięce to bardzo rozbudowana gałąź, a ilość wzorów i kolorów sprawia, że każde dziecko znajdzie taki, który mu odpowiada. Warto zwrócić uwagę na takie modele jak Lazer P'nut, Met Buddy oraz Rudy Project Jockey.

 

Zabezpieczenie roweru dziecięcego przed kradzieżą

Każde zabezpieczenie da się sforsować. Wszystko jest kwestią czasu i umiejętności złodzieja. Ciężko jest kazać małemu dziecku zabierać ze sobą ciężkiego U-Lock’a, ale tak naprawdę nie ma takiej potrzeby. Wystarczy prosta linka, która jest lekka, a pozwala zabezpieczyć rower przed kradzieżą przez "okazjonalnego" złodzieja. No i najważniejsza rzecz – nie trzymajcie rowerów na klatkach schodowych. Wiem z doświadczenia, że nie ma nic gorszego dla dziecka, niż utrata ukochanego rowerka.

 

 

Dziecko na rowerku dziecięcym z mamą

 

Jaki rozmiar roweru/ramy wybrać dla dziecka?

Odpowiedni rozmiar to nie tylko wygoda, to także bezpieczeństwo, zdrowie oraz prawidłowy rozwój naszej pociechy. Poniżej podaję tabelę, która pomoże dobrać właściwy rozmiar ramy i kół do wieku i długości nogi. Długość nogi od ziemi do krocza (nie jak zazwyczaj wzrost) ma kluczowe znaczenie przy wyborze.

 

 

Wiek dziecka Długość nogi Rozmiar ramy Rozmiar kół
4–5 lat 44 – 48 cm brak 16’’
5–6 lat 49 – 53 cm

11’’

16’’

6–7 lat

54 – 56 cm 12’’ 20’’
7–8 lat 57 – 60 cm 13’’ 20’’
8–10 lat 61 – 66 cm 14’’ 24’’
11–12 lat 67 – 70 cm 15’’ 24’’

 

 

Nigdy nie kupujcie rowerów w zbyt dużym rozmiarze, z myślą o tym, że teraz dziecko się trochę przemęczy, ale przynajmniej rower starczy na dłużej. To złe podejście, które może zniechęcić do jazdy lub nawet wyrządzić dziecku krzywdę.

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]