Bloki do butów rowerowych

Filtry
Marka
Author
Roto
Shimano
Time
XLC
Xpedo
Cena

Co to są bloki do pedałów rowerowych?

Bloki do pedałów rowerowych pojawiły się po to, by zniwelować ruch stopy podczas pedałowania. Każdy niepożądany ruch jest bowiem stratą energii - bloki do pedałów skutecznie i solidnie eliminują takie ruchy. Składają się z dwóch elementów: pierwszy to zatrzaski, które zamieniają typową rowerową platformę i umożliwiają wpięcie butów z blokami. Druga to pasujący do zatrzasków rodzaj metalowej płyty który przykręcamy do butów od spodu. Pozwala to precyzyjnie umieścić punkt podparcia stopy dokładnie tam, gdzie chcemy by naciskała na pedały. Co więcej, dzięki temu systemowi punkt podparcia się nie zmieni - niezależnie od warunków, nacisku czy aury, zawsze mamy pewność że noga będzie pedałować dokładnie w zadanym zakresie ruchu, z najlepszym przekazaniem mocy.

 

Do kompletu potrzebujemy odpowiednich butów, wyposażonych w złącze umożliwiające montaż bloków. Najczęściej markowe buty rowerowe są fabrycznie wyposażone w ten element.

Bloki do pedałów - rodzaje

Tak jak różne są rodzaje jazdy na rowerze, tak różne są rozwiązania konstrukcyjne. Bloki do pedałów szosowych różnią się od tych do rowerów MTB, a wersja trekkingowa dodatkowo komplikuje wybór. Upraszczając, mamy dziś dwa podstawowe rodzaje bloków. Są to:

System SPD to bloki do pedałów Shimano - to ten producent wprowadził je na rynek, udoskonalił i zunifikował. Możemy wybierać wśród trzech kolorów tych rozwiązań. Typowy blok SPD to odpowiednie zatrzaski i element przykręcany do buta z otworami montażowymi. Znajdziemy je na rowerach szosowych (wersja SPD-SL), gdzie szeroka platforma jest warunkiem dobrego przełożenia mocy. Węższe i mniejsze zapięcia SPD znajdziemy w rowerach MTB - tam chowają się w bieżniku buta, ponieważ jest to warunkiem dla jazdy, gdzie musimy czasami podeprzeć się nogą lub poprowadzić rower.

 

Jeśli wybieramy bloki do pedałów szosowych - możemy wybrać szerokie, trzypunktowe SPD wraz z zatrzaskami lub system Look. Wpinamy się wtedy tylko z jednej strony pedałów - tak jak w platformach wyposażonych w noski. Platforma przykręcana do buta jest szersza niż do rowerów górskich, a bieżnik nie ma takiego znaczenia - w ogromnej większości na szosie będziemy jeździć, a nie chodzić.

Jak dobrać bloki do pedałów?

Bloki do pedałów dobieramy kierując się tym, jaką jazdę uprawiamy. Dla rowerów MTB, trekkingowych i graveli idealny będzie węższy SPD. Schowa się w bieżniku buta, a chodzenie - którego może być sporo - będzie mniej utrudnione. Jeśli jeździmy głównie na szosie i na chodzeniu nam nie zależy - szerokie platformy Look/SPD to podstawa. Gwarantują maksymalne "oddanie" pracy nóg na pedały, ale zapniemy je tylko z jednej strony.

 

Rowertour od dawna jest orędownikiem dobrych bloków do pedałów. Dzięki nim Wasze nogi są zdrowsze i mniej narażone na kontuzje. Dbamy o to, by jazda w nich była przyjemna i efektywna, pomagamy dobrać odpowiednie buty do bloków i wskazujemy jak najlepiej je ustawić. Zachęcamy więc byście zajrzeli do naszej oferty i śmiało wybrali coś dla siebie. Jesteśmy tu po to, by Wam pomóc i uczynić Waszą jazdę lepszą. Do zobaczenia!

 


zamknij [x]