Rower gravel

Rower gravel to bezapelacyjny i niekwestionowany hit ostatnich sezonów rowerowych. Producenci rowerów i sprzętu rowerowego coraz częściej produkują swoje własne konstrukcje, które później umieszczają w swoich ofertach. Rowery gravel to konstrukcje, które swój początek zawdzięczają obywatelom Stanów Zjednoczonych. Wiele stanów do pokonywania na tych terenach w większości nie posiadają asfaltowych dróg. Są tam przede wszystkim żwirowe trasy, które wymagały stworzenia roweru uniwersalnego, na którym będzie można pokonywać duże odległości w zmiennym terenie. Tak powstały pierwsze konstrukcje jak rower gravel umożliwiające sprawne poruszanie się pomiędzy domami i gospodarstwami rolnymi. Rowery te bardzo dobrze radziły sobie zarówno podczas jazdy na leśnych drogach żwirowych, ale także na odcinkach utwardzonych jak i asfaltowych. Jednoślady okazały się na tyle uniwersalne, że w bardzo krótkim czasie pojawiła się wokół nich cała sportowa otoczka i kultura rowerowa. Rowery zostały nazwane rowerami gravelowymi, które miały służyć celom wyprawowym, turystycznym oraz wyścigowym.

zobacz więcej »

Ocena na Opineo

4,8 / 5

Opinie

Laur Opineo

Darmowa dostawa od 499 zł

Darmowa dostawa
Rozmiar ramy
L
M
S
XL
XS
Dostępność
Tylko dostępne
Rura podsiodłowa
47cm
50cm
53cm
56cm
Marka
Accent
Merida
Cena
Ocena klientów
Rozmiar koła
28"
Płeć
męski
męskie
Marka osprzętu
SRAM
Shimano
Rodzaj hamulca
tarczowe mechaniczne
Napęd
1x11
2x9
Materiał ramy
aluminiowa

Rower gravelowy

Pierwotna koncepcja na rower gravelowy, która zakładała uniwersalność roweru w każdych warunkach, została utrzymana do dnia dzisiejszego. Rowery są cały czas uniwersalnymi maszynami, które poradzą sobie w każdych warunkach. Na pierwszy rzut oka rowery gravelowe dosłownie przypominają rowery szosowe. Rower gravel od roweru szosowego różni jedynie wielkość opon, kierownica oraz napęd. Jeżeli zbliżymy się do tematu nieco bardziej szczegółowo, wówczas będziemy w stanie dostrzec nieco więcej różnic. W każdym razie warto mieć na uwadze, że rower typu gravel na asfalcie przegra z typowym rowerem szosowym, ale za to rower gravel w terenie nie ma sobie równych. Gdzie szosa nie może tam rower gravel pośle – dosłownie i w przenośni! Rower gravelowy radzi sobie najlepiej podczas jazdy w terenie leśnym, górskim oraz na zniszczonych asfaltach, oraz drogach szutrowych.

 

Ten specyficzny typ roweru jak rower gravel będącego połączeniem roweru szosowego i MTB lub przełajowego jest najczęściej wybieranym rowerem, zaraz po modelach MTB na bardzo popularne w ostatnim czasie bikepackingowe maratony takie jak na przykład Wisła 1200, Carpatia Divide oraz Transcarpatia. Na tego typu maratonach w stylu bikepacking uczestniczący zawodnicy ścigają się ze sobą na trasie wyznaczonej przez organizatora. Trasy i szlaki wiodą zazwyczaj przez zmienne technicznie tereny, które prowadzą asfaltami, drogami polnymi, leśnymi oraz górskimi przełęczami. Taki teren wymusza używanie roweru takiego jak rower gravel, który jednocześnie będzie umiał sobie poradzić w trudnym technicznie terenie, ale jednocześnie będzie również umożliwiał utrzymanie wysokiej prędkości na asfalcie. Oprócz zmiennego tereny podczas takich maratonów uczestnicy zabierają ze sobą minimalny ekwipunek służący do noclegu. Rower gravel w związku z jego przeznaczeniem wyprawowym i turystycznym umożliwia zamontowanie dodatkowego wyposażenia i akcesoriów, takich jak bagażniki, błotniki i oświetlenie. Dzięki tym uniwersalnym cechom rower gravel można obładować sakwami rowerowymi, workami i różnego typu elementami ułatwiającymi wożenie ze sobą niezbędnego ekwipunku. Wszystkie wspomniane cechy spełnia rower gravel, dlatego w ostatnim czasie jest najczęściej wybieranym rowerem na tego typu imprezy sportowe.

 

Rower gravel jako uniwersalny rower dla każdego w odróżnieniu od roweru szosowego umożliwia zjazd w pierwszą lepszą leśną drogę w sytuacji kiedy kierowcy mijają nas na grubość żyletki. Rower gravel zapewnia dużą prędkość na asfalcie, ale również dużą wolność wyboru w zakresie obieranej trasy. W sytuacji kiedy będąc na rowerze szosowym, zmuszeni jesteśmy do zawrócenia, bo droga jest dla nas nieprzejezdna – rowerem gravelowym przejdziemy bez problemu. Z tego względu rowery te są bardzo często wybierane także jako rowery turystyczne i wyprawowe. Rower gravel to w odróżnieniu od szosy rowery bardzo komfortowe podczas jazdy. Dzieje się tak w wyniku przemyślanej konstrukcji ramy.

 

W rowerach typu gravel bardzo duży nacisk jest kładziony na geometrię ramy. W związku z tym jest ona projektowana w taki sposób, aby rower gravel umożliwiał jak najbardziej wyprostowaną i komfortową pozycję rowerzysty podczas jazdy. W miarę wyprostowana pozycja sprzyja kilkugodzinnej, nieustającej jeździe na rowerze dlatego rower gravel jest tak chętnie wybierany przez turystów rowerowych. Szerokie ogumienie używane w rowerach gravelowych poza możliwością jazdy w każdym terenie zapewnia również komfort jazdy po nierównościach. Rozwiązanie z wykorzystaniem szerokich opon w tego rodzaju rowerach znacznie odciąża dłonie i kręgosłup. Producencie rowerów gravelowych coraz częściej wyposażają te rowery w dodatkowe otwory montażowe w ramie oraz widelcu umożliwiające założenie dodatkowych bagażników. W rowerze o charakterze wyprawowym jak rowery trekkingowe musi być przecież dużo miejsca na bagaż, a więc rower gravel doskonale wpisuje się w tę filozofię.

Rower gravel damski

Oprócz mężczyzn również kobiety mogą cieszyć się walorami jazdy na gravelu, rower gravel damski z powodzeniem zadowoli także damską część rowerowej społeczności. Kobiety przede wszystkim cenią sobie uniwersalność swojego jednośladu oraz komfort płynący z jazdy. Z tego względu warto zwrócić uwagę na rowery gravelowe, które z powodu swojej przemyślanej budowy zapewniającej maksymalny komfort mogą trafić w gusta nawet najbardziej wybrednych kobiet. W internetowym sklepie rowerowym rowertour.com posiadamy bogatą ofertę rowerów gravelowych zarówno dla pań jak i panów.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]