Kaseta rowerowa i wolnobieg rowerowy

Kaseta rowerowa to jeden z najważniejszych podzespołów rowerowego napędu, który niejednokrotnie decyduje o wynikach osiąganych przez konkretnego kolarza. Kaseta rowerowa w wielkim skrócie służy do przenoszenia ruchu obrotowego wytworzonego w trakcie pedałowania przez kolarza na koło rowerowe. Dzięki temu niepozornemu komponentowi jak kaseta rowerowa siła wytwarzana przez nasze mięśnie jest transportowana na koło, wprawiając w ruch cały rower. Kaseta rowerowa jest na stałe połączona z piastą koła rowerowego. Każda kaseta rowerowa podobnie jak w przypadku wolnobiegu, kaseta rowerowa wyposażona jest w kilka osobnych zębatek o różnych wielkościach i jednocześnie zupełnie różnej ilości pojedynczych zębów. Jeżeli rowerzysta poważnie podchodzi do jazdy na rowerze, to zdecydowanie warto, jest poznać dokładnie budowę oraz funkcję tego komponentu, kaseta do roweru to ciekawy komponent od którego bardzo dużo zależy. Profesjonalni kolarze potrafią tylko dzięki odpowiedniemu doborowi kasety rowerowej wpływać na swoje sportowe wyniki. Kaseta rowerowa wpływa również znacząco na komfort uzyskiwany podczas jazdy na rowerze.

zobacz więcej »

Ocena na Opineo

4,8 / 5

Opinie

Laur Opineo

Darmowa dostawa od 499 zł

Darmowa dostawa
Dostępność
Tylko dostępne
Marka
Campagnolo
FSA
Haibike
Miranda
Shimano
Sram
Sunlite
Sunrace
Cena
Przeznaczenie
BMX
MTB
Nexus
ostre koło
szosa
Ocena klientów
Stopniowanie
10-24
10-26
10-28
10-33
10-42
10-45
10-50
10-51
10-52
11-21
11-23
11-25
11-26
11-27
11-28
11-29
11-30
11-32
11-34
11-36
11-40
11-42
11-46
11-48
11-50
11-51
12-23
12-25
12-26
12-27
12-28
12-32
12-36
13-23
13-25
13-26
13-28
13-29
13-34
14-25
14-28
14-34
16-27
Ilość rzędów
1
5
6
7
8
9
10
11
12
Typ bębenka
Campagnolo
Micro Spline
Sram/Shimano
Sram XD

Kaseta rowerowa szosowa

Zębatki osadzone na piaście koła, w które wyposażona jest standardowa kaseta rowerowa szosowa, być może sprawiają wrażenie bardzo prostego mechanizmu, ale to nic bardziej mylnego. Wpływ dynamiki jazdy uzależnionej od specyficznych biegów (kaseta rowerowa wyposażona jest w zębatki) jest skomplikowanym rozwiązaniem jednocześnie wprowadzającym zamęt w kwestii doboru odpowiedniej kasety rowerowej. Kaseta rowerowa dla roweru szosowego zdecydowanie różni się od swoich odpowiedników MTB. Najczęściej kaseta rowerowa do szosówki jest zdecydowanie mniejsza od kasety MTB w związku z umieszczeniem na niej mniejszej ilości zębów. Kaseta rowerowa szosowa jest dostępna w konfiguracjach ilości rzędów od 7 do 11 zębatek, czyli 7 do 11 rzędów. Kaseta rowerowa szosowa jest w większości przypadków dużo mniejsza od MTB, ponieważ w rowerach szosowych stosowane są większe mechanizmy korbowe równocześnie z większą ilością zębów niż w przypadku rowerów górskich MTB. Rozwiązanie z wykorzystaniem większych korb pozwala na używanie mniejszych kaset w rowerach szosowych. Jeżeli posiadamy aktualnie w swoim rowerze napęd 9-rzędowy, to taką też kasetę musimy kupić jeżeli chcielibyśmy zmienić obecnie używaną kasetę szosową na nową. Jeżeli mamy 10-rzędową kasetę to wówczas taki sam odpowiednik musimy kupić. Kaseta rowerowa musi być kompatybilna z pozostałymi komponentami napędowymi w naszym rowerze. Kaseta rowerowa to rozwiązanie dużo młodsze i nowocześniejsze niż wolnobieg rowerowy. Kaseta rowerowa jest znacznie lżejsza niż starego typu wolnobiegi rowerowe.

Kaseta rowerowa MTB

Poszukując dla siebie odpowiedniego napędu rowerowego, powinniśmy zacząć od kasety, kaseta rowerowa MTB w zdecydowanej ilości przypadków jest dużo większa niż w przypadku rowerów szosowych i posiadają one także więcej zębów na pojedynczych zębatkach. Liczba przełożeń to podstawowa sprawa podczas wymiany kaseta rowerowa na nową i właśnie od niej zaczynamy swoje poszukiwania. Kaseta 7 rzędowa spotykana jest w najstarszych typach rowerów górskich i w gruncie rzeczy odchodzi się od tej ilości rzędów, kaseta rowerowa jest najstarszą i najrzadziej ze spotykanych kaset w rowerach górskich. Kaseta rowerowa o takiej ilości zębatek nadal jest dostępna w sklepach, ale najczęściej w rowerach zamiast 7-rzędowej kasety są stosowane wolnobiegi rowerowe znacznie różniące się od kaset rowerowych. Kaseta rowerowa w odróżnieniu od wolnobiegu nie posiada wbudowanego bębenka. Kaseta rowerowa posiada wielowypust, który jest ustandaryzowany i pasuje do każdej piasty przeznaczonej pod kasetę rowerową. Kaseta 8 rzędowa tak naprawdę rozpoczyna stawkę napędów w rowerach górskich. Kiedyś można było spotkać rowery górskie wyposażone jedynie w 8 biegów, dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej i najczęściej spotykaną kasetą w rowerach MTB jest kaseta 9 rzędowa. W przypadku takiej ilości biegów nie spotkamy już konkurenta takiego jak odchodzący już powoli w zapomnienie wolnobieg rowerowy, kaseta rowerowa różni się od wolnobiegu tym że nakładana jest na bębenek znajdujący się w piaście. Wolnobieg jest klasycznym sprzęgłem jednokierunkowym. Kaseta rowerowa w ilości 9 biegów przez długi czas rządziła w branży rowerowej i można było ją spotkać w praktycznie każdym rowerze zawodniczym.

 

Obecnie na rynku rowerowym spotyka się praktycznie trójkąt bermudzki w postaci trzech reprezentantów, są to: kaseta 10 rzędowa, kaseta 11 rzędowa oraz kaseta 12 rzędowa. Chcąc zmodernizować swój napęd rowerowy dzięki kasecie, warto wybrać ilość przełożeń od 10 do 12. Kaseta rowerowa i jej liczba rzędów wpływają bezpośrednio na nasze odczucia i komfort z jazdy dlatego wart wybierać jak największą ilość biegów, na którą możemy sobie w danej chwili pozwolić. Zasada w tym przypadku jest prosta, im więcej posiadamy zębatek na kasecie, tym mniejsze są odstępy pomiędzy pojedynczymi zębatkami, a to z kolei pozytywnie wpływa na płynność pracy całego napędu rowerowego i tym samym komfort płynący z jazdy. Kaseta rowerowa z większą ilością rzędów jest po prostu lepsza. Dzięki dużej ilości biegów nasza jazda staje się coraz bardziej płynna oraz możemy bardzo łatwo utrzymywać prawidłową kadencję podczas jazdy. Kaseta rowerowa z dużą ilością zębatek umożliwia większą kontrolę nad dynamiką naszej jazdy.

 

Trendem ostatnich lat są mechanizmy korbowe z jednym blatem. W związku z tą modą zaczęto produkować nowoczesne kasety rowerowe z dużą liczbą biegów. To pozwoliło ostatecznie na produkowanie kaset ze zdecydowanie większymi zakresami przełożeń, które idealnie współpracują z napędami opartymi o jedno blatową korbę. Wspomniana wcześniej kadencja to parametr określający ilość pełnych obrotów mechanizmu korbowego w jednostce jednej minuty. Ten ważny parametr często odpowiada za odpowiedni wybór kasety rowerowej przez kolarza. W ofercie naszego sklepu możesz znaleźć kasety rowerowe takich marek jak Shimano, SRAM, SuncRace, Campagnolo i wiele więcej. Kaseta rowerowa to podzespół znajdujący się w rejonie tylnego koła, który odpowiada za komfortową jazdę rowerem.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]