Kaseta rowerowa i wolnobieg rowerowy

Marka
Campagnolo
FSA
Haibike
Miranda
Shimano
Sram
Sunlite
Sunrace
XLC
Przeznaczenie
BMX
MTB
Nexus
ostre koło
szosa
Cena
Stopniowanie
10-24
10-26
10-28
10-33
10-42
10-45
10-50
10-51
10-52
11-21
11-23
11-25
11-26
11-27
11-28
11-29
11-30
11-32
11-34
11-36
11-40
11-42
11-46
11-48
11-50
11-51
12-23
12-25
12-26
12-27
12-28
12-32
12-36
13-23
13-25
13-26
13-28
13-29
13-34
14-23
14-25
14-28
14-34
16-27
Ilość rzędów
1
5
6
7
8
9
10
11
12
Typ bębenka
Campagnolo
Micro Spline
Sram/Shimano
Sram XD
Ocena klientów

Kaseta rowerowa szosowa

Zębatki osadzone na piaście koła, w które wyposażona jest standardowa kaseta rowerowa szosowa, być może sprawiają wrażenie bardzo prostego mechanizmu, ale to nic bardziej mylnego. Wpływ dynamiki jazdy uzależnionej od specyficznych biegów (kaseta rowerowa wyposażona jest w zębatki) jest skomplikowanym rozwiązaniem jednocześnie wprowadzającym zamęt w kwestii doboru odpowiedniej kasety rowerowej. Kaseta rowerowa dla roweru szosowego zdecydowanie różni się od swoich odpowiedników MTB. Najczęściej kaseta rowerowa do szosówki jest zdecydowanie mniejsza od kasety MTB w związku z umieszczeniem na niej mniejszej ilości zębów. Kaseta rowerowa szosowa jest dostępna w konfiguracjach ilości rzędów od 7 do 11 zębatek, czyli 7 do 11 rzędów. Kaseta rowerowa szosowa jest w większości przypadków dużo mniejsza od MTB, ponieważ w rowerach szosowych stosowane są większe mechanizmy korbowe równocześnie z większą ilością zębów niż w przypadku rowerów górskich MTB. Rozwiązanie z wykorzystaniem większych korb pozwala na używanie mniejszych kaset w rowerach szosowych. Jeżeli posiadamy aktualnie w swoim rowerze napęd 9-rzędowy, to taką też kasetę musimy kupić jeżeli chcielibyśmy zmienić obecnie używaną kasetę szosową na nową. Jeżeli mamy 10-rzędową kasetę to wówczas taki sam odpowiednik musimy kupić. Kaseta rowerowa musi być kompatybilna z pozostałymi komponentami napędowymi w naszym rowerze. Kaseta rowerowa to rozwiązanie dużo młodsze i nowocześniejsze niż wolnobieg rowerowy. Kaseta rowerowa jest znacznie lżejsza niż starego typu wolnobiegi rowerowe.

Kaseta rowerowa MTB

Poszukując dla siebie odpowiedniego napędu rowerowego, powinniśmy zacząć od kasety, kaseta rowerowa MTB w zdecydowanej ilości przypadków jest dużo większa niż w przypadku rowerów szosowych i posiadają one także więcej zębów na pojedynczych zębatkach. Liczba przełożeń to podstawowa sprawa podczas wymiany kaseta rowerowa na nową i właśnie od niej zaczynamy swoje poszukiwania. Kaseta 7 rzędowa spotykana jest w najstarszych typach rowerów górskich i w gruncie rzeczy odchodzi się od tej ilości rzędów, kaseta rowerowa jest najstarszą i najrzadziej ze spotykanych kaset w rowerach górskich. Kaseta rowerowa o takiej ilości zębatek nadal jest dostępna w sklepach, ale najczęściej w rowerach zamiast 7-rzędowej kasety są stosowane wolnobiegi rowerowe znacznie różniące się od kaset rowerowych. Kaseta rowerowa w odróżnieniu od wolnobiegu nie posiada wbudowanego bębenka. Kaseta rowerowa posiada wielowypust, który jest ustandaryzowany i pasuje do każdej piasty przeznaczonej pod kasetę rowerową. Kaseta 8 rzędowa tak naprawdę rozpoczyna stawkę napędów w rowerach górskich. Kiedyś można było spotkać rowery górskie wyposażone jedynie w 8 biegów, dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej i najczęściej spotykaną kasetą w rowerach MTB jest kaseta 9 rzędowa. W przypadku takiej ilości biegów nie spotkamy już konkurenta takiego jak odchodzący już powoli w zapomnienie wolnobieg rowerowy, kaseta rowerowa różni się od wolnobiegu tym że nakładana jest na bębenek znajdujący się w piaście. Wolnobieg jest klasycznym sprzęgłem jednokierunkowym. Kaseta rowerowa w ilości 9 biegów przez długi czas rządziła w branży rowerowej i można było ją spotkać w praktycznie każdym rowerze zawodniczym.

 

Obecnie na rynku rowerowym spotyka się praktycznie trójkąt bermudzki w postaci trzech reprezentantów, są to: kaseta 10 rzędowa, kaseta 11 rzędowa oraz kaseta 12 rzędowa. Chcąc zmodernizować swój napęd rowerowy dzięki kasecie, warto wybrać ilość przełożeń od 10 do 12. Kaseta rowerowa i jej liczba rzędów wpływają bezpośrednio na nasze odczucia i komfort z jazdy dlatego wart wybierać jak największą ilość biegów, na którą możemy sobie w danej chwili pozwolić. Zasada w tym przypadku jest prosta, im więcej posiadamy zębatek na kasecie, tym mniejsze są odstępy pomiędzy pojedynczymi zębatkami, a to z kolei pozytywnie wpływa na płynność pracy całego napędu rowerowego i tym samym komfort płynący z jazdy. Kaseta rowerowa z większą ilością rzędów jest po prostu lepsza. Dzięki dużej ilości biegów nasza jazda staje się coraz bardziej płynna oraz możemy bardzo łatwo utrzymywać prawidłową kadencję podczas jazdy. Kaseta rowerowa z dużą ilością zębatek umożliwia większą kontrolę nad dynamiką naszej jazdy.

 

Trendem ostatnich lat są mechanizmy korbowe z jednym blatem. W związku z tą modą zaczęto produkować nowoczesne kasety rowerowe z dużą liczbą biegów. To pozwoliło ostatecznie na produkowanie kaset ze zdecydowanie większymi zakresami przełożeń, które idealnie współpracują z napędami opartymi o jedno blatową korbę. Wspomniana wcześniej kadencja to parametr określający ilość pełnych obrotów mechanizmu korbowego w jednostce jednej minuty. Ten ważny parametr często odpowiada za odpowiedni wybór kasety rowerowej przez kolarza. W ofercie naszego sklepu możesz znaleźć kasety rowerowe takich marek jak Shimano, SRAM, SuncRace, Campagnolo i wiele więcej. Kaseta rowerowa to podzespół znajdujący się w rejonie tylnego koła, który odpowiada za komfortową jazdę rowerem.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]