Mostki szosowe

Filtry
Marka
Accent
Author
Cannondale
PRO
XLC
Zipp
Cena
Materiał
aluminium
carbon
Rura sterowa
1 1/4"
1 1/8"
Średnica kierownicy
25,4mm
31,8mm
Długość
50mm
60mm
70mm
75mm
80mm
90mm
100mm
105mm
110mm
120mm
125mm
130mm
140mm
150mm
Kąt
-7
-20
6
7
8
10
12
17
25
35

Dopasowanie rozmiarów mostka szosowego

Jeśli chodzi o mostek do roweru szosowego, najczęściej spotykanymi standardami są kierownice o średnicy 31,8 mm oraz rury sterowe o średnicy 1 1/8". W przypadku większości wsporników do rowerów szosowych stosuje się mocowanie ahead. Jeśli masz starszy rower i chcesz wymienić wspornik, ważne jest, aby sprawdzić, czy nie zastosowano wcześniejszego standardu, który miał średnicę 1 cala (25,4 mm). Jeśli Twój rower posiada taki standard, będziesz musiał poszukać mostka o odpowiednich wymiarach, aby pasował do Twojego roweru.

Jaką długość mostka szosowego wybrać?

Aktualnie dostępne są różne rozmiary wsporników kierownicy do rowerów szosowych, zaczynając od 80 mm i sięgając nawet 135 mm. Standardowy rozmiar wynosi około 100 mm, jednak niektórzy kolarze potrzebują dłuższego wspornika, aby dostosować pozycję kierownicy. Producenci często oferują ten sam model w różnych długościach, co umożliwia łatwe dopasowanie produktu ulubionej marki.

Kąt nachylenia w mostkach szosowych

Wsporniki mogą być dostępne w dwóch wariantach: całkowicie płaskim lub z maksymalnym kątem nachylenia wynoszącym 6⁰. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na zamocowanie wsporników odwrotnie, co prowadzi do obniżenia położenia kierownicy. Zadarcie mostka do góry jest jednym z rozwiązań, które pozwala na podniesienie kierownicy i zwiększenie komfortu podczas jazdy. Taka konfiguracja może być preferowana przez osoby, które chcą mieć bardziej wyprostowaną pozycję siedzącą i mniej obciążać nadgarstki i plecy.

 

Natomiast zamocowanie wsporników negatywie, czyli odwrócenie ich orientacji, prowadzi do obniżenia położenia kierownicy. Jest to rozwiązanie często stosowane przez osoby o zacięciu sportowym, które zależy na optymalizacji aerodynamiki. Dzięki temu ustawieniu można przyjąć bardziej skompaktowaną pozycję, co przekłada się na mniejszy opór powietrza i potencjalnie większą prędkość.

 


zamknij [x]