Jak dobrać siodełko rowerowe?

Siodełko jest elementem roweru, które bez wątpienia najtrudniej dopasować. Mówi się, że na siodełku nie ma co oszczędzać i trzeba dobrać odpowiednie. Co to jest dobre siodełko? Drogie? Miękkie? Twarde? Szerokie, czy wąskie? Może długie, albo z dziurą lub koniecznie bez niej? Ilu użytkowników tyle jest opinii i każdemu będzie pasować inne siodło, ale jest kilka zasad, którymi należy się kierować.

 

 

Jak dobrać siodełko rowerowe

 

 

Elementem, którego w droższych modelach rowerów nie znajdziemy, są pedały. Osoby jeżdżące ze wpinanymi butami używają systemów różnych marek. Jedni lubią SPD od Shimano, inni są fanami LOOK’a, a jeszcze inni są przywiązani do TIME’a. Ciężko trafić w gust użytkownika.

 

Z siodełkiem sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Jest to także element, który powinien być kupowany osobno, ale wtedy rower na zdjęciach w sklepie internetowym wyglądałby dziwnie i niezbyt atrakcyjnie. Jest kilka czynników, które mają wpływ na to, czy na danym siodełku będzie się jeździło wygodnie. Oto one: budowa miednicy (rozstaw kości kulszowych), rodzaj roweru i pozycja na nim. Są to czynniki, które bezpośrednio nie dotyczą samego siodełka, ale dają informację, w którym kierunku powinniśmy rozpocząć poszukiwania.

 

 

 


Skórzane siodełko rowerowe

Wiele osób uważa, że najwygodniejsze siodełka wykonane są ze skóry. Wiodącym producentem skórzanych siodełek jest bez wątpienia firma Brooks. Cechuje je trwałość, styl i możliwość dopasowania się do kształtu miednicy. Aby jednak mogło nam służyć przez długie lata trzeba o nie dbać, podobnie jak o inne produkty skórzane. Lepiej nie wybierać siodełek wykonanych ze sztucznej skóry, ponieważ są one niezbyt trwałe, mogą powodować odparzenia i przykro pachnieć po dłuższym czasie użytkowania.

 

Siodełko żelowe

Siodełko z wypełnieniem żelowym jest często spotykane w produktach średniej i wyższej klasy. Oczywiście nie każdy żel będzie sobie równy. Przewaga żelu nad pianką polega na tym, że nie odkształca się ono w czasie dłuższego użytkowania, a amortyzacja pozostaje na tym samym, wysokim poziomie.

 

 

Siodełko Wittkop Medicus Twin 4.0

Siodełko Selle Royal Avenue Classic Range Athletic

Siodełko Sportourer Talisman E-Bike Gel Flow

Jak zmierzyć rozstaw kości kulszowych wybierając siodełko rowerowe?

Najprostszy sposób polega na tym, że siadamy na czymś miękkim, na czym pozostanie ślad (odcisk) naszych czterech liter. Może to być na przykład kawałek grubej tektury. Następnie sprawdzamy odległość pomiędzy dwoma najgłębszymi punktami. Lepszym sposobem jest udanie się do profesjonalnego sklepu rowerowego, w którym pracownik zmierzy szerokość kości na specjalnym urządzeniu, a następie dobierze siodełko o odpowiedniej szerokości.

 

Jak dobrać siodełko rowerowe damskie?

Siodełka rowerowe przeznaczone dla kobiet są z reguły szersze, niż ich męskie odpowiedniki, aby jeszcze lepiej dopasować się do kształtów kobiecej figury. Kobiety zdecydowanie powinny zacząć od poszukiwań siodełek wśród asortymentu firm, które posiadają damską linię.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Jak dopasować siodełko rowerowe dla kobiet?

 

 

Czym się kierować przy wyborze siodełka dla mężczyzny?

Są one zazwyczaj węższe niż siodełka damskie. Często też można spotkać wersje z otworem w środku siodła, co ma na celu zmniejszenie nacisku na najbardziej wrażliwe części ciała.

 

 

Siodełko PRO Stealth Curved Team

Siodełko XLC SA-M02

Siodełko Sportourer Zoo Gel Flow

Siodełko, a spodenki rowerowe

Bardzo miękkie siodełka z dużą ilością pianki, czy żelu przeznaczone są głównie dla osób, które jeżdżą bez wkładek kolarskich w spodenkach. Jeśli nasze spodenki mają wkładkę i właśnie w nich najczęściej wsiadamy na rower, to spokojnie możemy się rozejrzeć za lżejszym modelem, który nie będzie aż tak obficie wypełniony. Miękkie siodełko wraz z grubą wkładką wcale nie sprawią, że komfort będzie dwa razy większy. Może się okazać, że będzie wręcz przeciwnie i pojawią się nieprzyjemne otarcia.

 

 

Sportowe siodełko rowerowe

 

Czym się smarować, żeby zapobiec otarciom?

Jeśli już przy otarciach jesteśmy, to nie sposób nie wspomnieć o przynoszących ulgę żelach i emulsjach takich jak Elite Ozone Chamoise Protect Cream. Sprawdzi się nie tylko w miejscach kontaktu z siodełkiem, ale także wszędzie tam, gdzie skóra narażona jest na przetarcie.

 

Podsumowanie

O stosowanych technologiach, materiałach i kształtach można pisać bardzo długo, a prawda jest taka, że zawsze znajdzie się osoba, dla której teoretycznie idealnie dopasowane siodło nie będzie pasować. Podstawą zawsze pozostanie obok fachowej porady przetestowanie danego siodełka dłużej niż tylko kilka minut. Wyjątkiem mogą być siodełka skórzane, które nawet przez kilka miesięcy potrafią dopasowywać się do naszej budowy ciała.

Powiązane artykuły

zamknij [x]