Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze? Czuj się zawsze komfortowo podczas jazdy

Ustawianie siodełka w rowerze to prosty proces o poważnych konsekwencjach. Wyregulowanie wysokości siodełka jak samo jego ogólne prawidłowe ustawienie przekłada się na komfort, ale także fizjonomiczną ergonomię ruchu. Mówiąc prościej, im lepiej ustawimy siodełko, tym przyjemniej się jeździ. Jak ustawić siodełko rowerowe? Jak je mądrze zainstalować i wybrać? Powiemy Wam dziś wszystko co wiemy. Zdobyta i wprowadzona w praktykę wiedza pozwoli Wam w pełni korzystać z możliwości Waszych jednośladów. Zapraszamy.

 

 

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze

 

 

 


Wybór siodełka na rower też ma znaczenie

To oczywisty aspekt. Inne siodełko założymy do roweru zjazdowego, a zupełnie inne do roweru szosowego, czy długą wyprawę. Istotne jest, aby wybrać produkt markowy i nie celować w najtańsze opcje, ponieważ połączone ze złym ustawieniem będą pracować na niekorzyść naszego zdrowia. Dobre siodełko rowerowe jest wzorowo wykonane, cechuje się dużą wytrzymałością i doskonałą ergonomią. Kolejną zaletą markowego wyboru jest kompatybilność z dostępnymi szerokościami oraz uchwytami mocowań. Zanim więc dopasujesz swoje siodełko do roweru - wybierz właściwe.

 

Jaka jest prawidłowa pozycja na rowerze?

Nie ma uniwersalnej pozycji na rower. Specyfikacja zaszła tu za daleko. Dlatego stosuje się prosty podział, od którego dopuszcza się ustępstwa - a poszczególne pozycje mogą się zazębiać, np. gravel i szosa czy gravel i trekking. Uwzględniając ustawienie siodełka pozycje dzielimy na:

  • Rekreacyjne; rowerzysta jest wyprostowany, kąt nachylenia siodełka to 80-90 stopni;
  • Turystyczne; balans między komfortem a osiągami - kąt nachylenia siodełka to około 60 stopni, cyklista jest lekko pochylony do przodu;
  • Agresywne; o rekreacji zapominasz właśnie tu - kąt nachylenia to 15-20 stopni;
  • Sportowe; tułów jest niemal równoległy do podłoża

Prawidłowa pozycja uwzględnia więc kompromis pomiędzy naszym ciałem i jego nachyleniem a potrzebami w postaci formy jazdy jaką uprawiamy. Prawidłowe ustawienie siodełka rowerowego jest tu jednym z kluczowych elementów.

 

 

 

 

Dłuższa jazda w nieprawidłowej postawie może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Specjaliści zwracają uwagę na:

  • Zmniejszenie efektywności jazdy, co prowadzi do szybszego zmęczenia się.
  • Możliwość wystąpienia bólu szyi i karku z powodu nadmiernego napięcia mięśniowego.
  • Ryzyko wystąpienia bólu pleców, wynikające z niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.
  • Możliwość dolegliwości bólowych w okolicach kolan związanych z niewłaściwym ułożeniem nóg.
  • Obciążenie ramion, które może prowadzić do dyskomfortu i bólu w obrębie ramion i barków.
  • Zmniejszenie poczucia równowagi, co może być szczególnie niebezpieczne podczas jazdy, prowadząc do większego ryzyka wypadków.

 

 

 

 

 

Wybierz dobry rodzaj siodełka do roweru

 

Wszystkie sprawdzone metody na to jak ustawić odpowiednio siodełko w rowerze

Większość cyklistów rozpoczyna dostosowywanie pozycji na rowerze poprzez regulację siodła. Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić wysokość siodła, istnieją różne metody, które można wypróbować:

Metoda LeMonda

Ta metoda została nazwana na cześć kolarza Grega LeMonda. Aby z niej skorzystać, zmierz długość wewnętrznej strony nogi. Następnie pomnóż tę wartość przez 0,883. Otrzymany wynik będzie odcinkiem pomiędzy środkiem suportu a górną częścią siodła.

Metoda Holmesa

Ta metoda jest uważana za najbardziej precyzyjną, ale wymaga specjalnego urządzenia do pomiaru kątów, czyli goniometru ortopedycznego. W tym przypadku kąt w stawie kolanowym powinien wynosić od 25 do 35 stopni, gdy pedał jest ustawiony najniżej.

Metoda 109%

Zacznij od założenia butów rowerowych, których używasz podczas jazdy. Następnie stań tyłem do ściany i umieść cienką książkę pomiędzy nogami, tak aby dotykała krocza w sposób podobny do siodełka. Zaznacz miejsce, gdzie znajduje się górna krawędź książki, a następnie zmierz długość tego odcinka. Wynik pomnóż przez 109% jest to właśnie wspomniana zasada 109%, aby uzyskać optymalną odległość pomiędzy górną częścią siodła a pedałem ustawionym w najniższej pozycji.

Metoda pięty

To najprostsze rozwiązanie. Aby ustalić odpowiednią wysokość siodła, po prostu umieść piętę na pedale w momencie jego najniższego położenia, tak aby noga była wyprostowana. Następnie dostosuj wysokość siodła tak, aby miednica pozostała w pozycji poziomej.

 

Jak ustawić wysokość siodełka w rowerze?

Regulacja wysokości siodełka to odległość pomiędzy środkiem osi pedału a szczytem siodełka. Dla każdego roweru będzie nieco inna, ale do jej wyliczenia można stosować proste wzory pozwalające na zbliżenie się do idealnej pozycji na rowerze. Można też posłużyć się metodą "pięta na pedale", o której napiszemy dalej.

 

Bardzo dobrym sposobem jest stosowanie współczynnika LeMonda. Długość wewnętrzną nogawki (także przekroku - czyli długości nogi od stopy w bucie do krocza w spodenkach do jazdy) mnożymy x 0,883. Uzyskany wynik to niemal idealna odległość jaką powinniśmy ustawić między środkiem korby a grzbietem siodełka.

Jak ustawić siodełko w rowerze MTB?

W wypadku MTB mówimy o trochę innej specyfikacji jazdy - dużo tu podjazdów i terenu, część trasy spędzimy na stojąco. Z tego powodu siodełko przesuwamy do przodu, natomiast wysokość pozostaje taka sama, jak wyliczona za pomocą współczynników bądź ustawienia "pięta na pedale". Przesunięcie siodełka ma tu spore znaczenie.

Jak ustawić siodełko w rowerze szosowym?

Wysokość siodełka jest właściwa wtedy, gdy nogi w trakcie jazdą są proste lub lekko ugięte w kolanach - na szosie ma to duże znaczenie: rzadziej wstajemy z siodełka, a ergonomia ruchu jest bardzo ważna. Wysokość - idealnie sprawdzi się współczynnik LeMonda, przy czym większość kolarzy ma siodełko nieco powyżej mostka. Pochylenia - po pewnym czasie możesz pochylić siodełko do przodu o 1-3 stopnie, ale zacząć najlepiej w pozycji poziomej.

Jak ustawić siodełko w rowerze miejskim?

Pozycja na rowerze miejskim wymusza określone położenie siodełka. Wysokość - bez zmian. Mostek na pewno wyżej niż siodełko bo pozycja jest wyprostowana. Można przesunąć nieco do przodu, bo większość ciężaru przyjmują pośladki.

Jak ustawić siodełko w rowerze trekkingowym?

Uniwersalny rower do każdego zadania - jeśli masz w nim kierownicę typu baranek, jest idealnie. Mostek na wysokości siodełka. Siodełko - wysokość określamy jak w każdym innym rowerze. Poświęć jednak więcej czasu na optymalne ustawienie przód - tył. Dopuść minimalne wahania wysokości (czasami 5 mm robi wielką różnicę) i pochylenia. Znajdź pozycję, w której nie kręcisz biodrami i nie drętwieją ręce.

 

 

Dopasowanie siodełka nie jest trudne

 

Ustawienie siodełka dzięki metodzie "pięta na pedale"

To najprostsza technika ustawiania siodełka. Pedały ustawiasz tak, by jedna z platform była w dolnym położeniu. Siadasz na siodełko i opuszczasz nogę tak, aby pięta dotykała pedału. Jeśli masz ugiętą nogę - podnosisz siodełko, jeśli nie sięgasz piętą - opuszczasz. Proste, prawda?

Ustawienie siodełka przód - tył

Stara zasada mówiła, że odległość między czubkiem siodła a głowicą mostka nie może być mniejsza niż długość przedramienia z wyprostowanymi palcami. I to się sprawdza - polegaj na posłuchaniu swojego ciała. Jeśli siodełko będzie za daleko do tyłu, będą drętwieć ręce lub przedramiona. Jeśli za daleko do przodu - to poczujesz napięcie w lędźwiach. Jak to więc ustawić? Skorzystaj z testu pionizacji.

 

A więc, co daje nam na przykład przesunięcie siodełka do przodu? Zasada jest prosta - podczas ustawiania pedała na "godzinie 3", nasze kolano powinno być w linii prostopadłej do środka pedała. Regulacja położenia siodełka do przodu lub do tyłu jest niezbędna, aby osiągnąć ten efekt. Dzięki temu unikniemy bólu kolan oraz poprawimy efektywność pedałowania.

 

 

 

 

Usiądź na siodełku, a następnie ustaw korbę pedałów poziomo. Następnie weź przygotowaną wcześniej nitkę i przyłóż ją do rzepki kolana w jej końcowym miejscu z przodu. Ustawienie siodełka będzie prawidłowe, jeżeli nitka dotknie końca ramienia korby.

Odpowiedni kąt nachylenia siodełka

Siodełko można pochylić do przodu lub do tyłu. Najbardziej neutralne ustawienie w poziomie będzie też najczęściej najlepszym. Ale w wypadku rowerów szosowych, gdzie komfort zmniejsza się na rzecz osiągów, można pochylić siodełko do przodu - oby nie za mocno, bo będą boleć ręce.

 

Wysokość siodełka w rowerze dla dziecka

Ważne jest, aby każdy rowerzysta podczas jazdy utrzymywał ergonomiczną postawę. Szczególnie istotne jest właściwe dostosowanie komponentów w rowerach dla dzieci. Dzięki temu najmłodsi kolarze będą bardziej chętni do korzystania z dwóch kółek i wykształcą dobre nawyki. Wysokość siodełka w rowerach dla dzieci zależy głównie od rodzaju pojazdu. Ustawienie jest inne dla rowerków biegowych i tradycyjnych dwukołowych modeli.

 

Coraz większą popularnością cieszą się rowerki biegowe. Wykorzystują je dzieci, które już opanowały umiejętność pewnego chodzenia. Czasem jednak nie są one w stanie wyrazić, kiedy jazda staje się dla nich niekomfortowa. Dla sprawnego poruszania się na dwóch kółkach dziecko powinno wygodnie siedzieć na siodełku z lekko zgiętymi kolanami. Nogi powinny być w pełni oparte na podłożu, aby utrzymać równowagę.

 

W miarę jak dziecko rośnie i przechodzi na rower z pedałami, należy dostosować wysokość siedziska. Najlepiej sprawdzić to podczas jazdy. Kiedy dziecko kręci pedałami, a pedał znajduje się w najniższym położeniu, kolana powinny być prawie proste, zachowując delikatne ugięcie, co umożliwi wygodne i naturalne ruchy nóg podczas kręcenia pedałami.

 

Regulacja podczas jazdy

Po dokonaniu ustawienia w warunkach stacjonarnych weź podręczny zestaw kluczy i jedź na przejażdżkę. Właściwa, końcowa regulacja powinna być dokonana właśnie podczas jazdy, gdzie na bieżąco sprawdzisz jak ustawienie siodełka w rowerze wpływa na Twój komfort i osiągi. Nie bój się eksperymentów i szukania właściwych ustawień.

 

 

profesjonalne ustawienie siodełka w rowerze

 

Co jeśli cztery litery nadal bolą?

Jeśli poczułeś się zniechęcony walką o dobre ustawienie i nie masz więcej sił - ruszaj do bikefittera. Taki specjalista dobierze Ci idealną pozycję niezależnie od posiadanego roweru, choć pod warunkiem posiadania odpowiedniej ramy i funduszy. Jeśli chcesz robić to nadal w warunkach domowych, wróć do najlepszego pod względem komfortu ustawienia i traktuj je jako punkt wyjściowy aż do osiągnięcia idealnego "złotego środka".

 

 

 

 

Jak ustawić siodełko w rowerze?

Dobrze byłoby zrobić to szybko i bezproblemowo, jednak każdy z nas różni się między sobą tak znacznie, że często to bardzo utrudniony proces. Przedstawiliśmy najprostsze i najlepsze metody jak to zrobić. Zachęcamy do eksperymentów i szukania właściwej pozycji opierając się na podanych wytycznych jako punktu startowego. Pamiętaj, że długa jazda w niewłaściwej pozycji to prosta droga do bólu, a nawet kontuzji.

Powiązane artykuły

zamknij [x]