Sposoby na piszczące hamulce w rowerze

Piszczące hamulce w rowerze to problem, z którym od czasu do czasu spotyka się wielu rowerzystów, niezależnie od tego, czy jeżdżą na MTB, na szosie czy rowerze trekkingowym. Nie ma też większego znaczenia jakość i cena samych hamulców, bo nawet najwyższej jakości XTR’y jeśli nie będą we właściwy sposób pielęgnowane to w końcu zaczną nam piszczeć.

 

 

Sposoby na piszczące hamulce w rowerze

 

 

Klocki hamulcowe to element eksploatacyjny, który w czasie hamowania najmocniej się zużywa i wymaga znacznie częstszych wymian niż inne części. Klocki hamulcowe do hamulców tarczowych występują w trzech różnych typach. Mamy klocki: żywiczne, półmetaliczne, metaliczne.

 

W zależności od typu wybranych klocków hamulcowych możemy liczyć na ich większą lub mniejszą wytrzymałość i nieco inne zachowanie w czasie hamowania. W skrócie można powiedzieć, że metaliczne są najtrwalsze, ale też najszybciej zużywają tarczę hamulcową. Żywiczne natomiast będziemy musieli częściej wymieniać, ale w zamian oszczędzą nasze tarcze. Zużyte klocki hamulcowe będą częściej i głośniej piszczeć podczas hamowania.

 

 

 


Co powoduje, że hamulce w rowerze piszczą?

Jeśli usłyszymy specyficzne tarcie o metalicznym dźwięku, które będzie raczej ciągłe, a nie przerywane to przyczyną prawdopodobnie będzie niewłaściwe ustawienie klocków. Przerywany dźwięk tarcia oznacza natomiast, że klocki mogą być dobrze ustawione, ale nasza tarcza jest minimalnie przekrzywiona. Hamulce tarczowe mają to do siebie, że klocki są znacznie bliżej tarczy, niż w przypadku hamulców typu v-brake i obręczy. Przez to ich regulacja jest bardziej czasochłonna, ale nabierając odpowiedniej wprawy szybko sobie z nimi poradzimy.

 

Niwelowanie tarcia klocków hamulcowych polega na zaciśnięciu klocków na tarczy hamulcowej poprzez naciśnięcie na klamkę. Do tego przyda się pomocna dłoń. Walcząc w pojedynkę możemy najpierw odkręcić śruby mocujące zacisk do widelca lub ramy, a dopiero potem nacisnąć na klamki. Następnie trzymając zaciśniętą klamkę przykręcamy z wyczuciem obie śruby i puszczamy hamulec. Klocki powinny się w odpowiedni sposób ustawić. Jeśli tak się nie stanie to możemy powtórzyć tę czynność kilkukrotnie.

 

W przypadku krzywych tarcz konieczna będzie ich wymiana lub prostowanie za pomocą narzędzia takiego jak klucz do prostowania tarcz hamulcowych 1666/2DP od firmy Unior.

 

 

W skrócie:

  1. Pisk hamulców może być spowodowany zanieczyszczeniami, które to generują nieprzyjemne wibracje i dźwięki,
  2. Aby pozbyć się pisku, należy dokładnie oczyścić zaciski i tarcze hamulcowe,
  3. Do czyszczenia zacisków użyj specjalnego preparatu do czyszczenia hamulców i tarcz rowerowych,
  4. Po oczyszczeniu zacisków i tarcz, przetrzyj je czystą i suchą ściereczką.

 

 

Co jeszcze może powodować piszczenie hamulców?

Najczęstszymi przyczynami piszczących hamulców tarczowych są zanieczyszczenia. Klocki hamulcowe mają porowatą fakturę, która szybko łapie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takiej jak tłuszcz, brud, smary, piach itd. Wystarczy dotknąć tłustymi rękami klocków albo samej tarczy hamulcowej i po chwili możemy już usłyszeć charakterystyczne piski.

 

 

Środek odtłuszczający tarcze hamulcowe w rowerze

 

Jak sobie poradzić z piszczącymi klockami w rowerze?

Jeśli mamy podejrzenie, że tarcza hamulcowa jest brudna lub mogła mieć kontakt z olejem, lub smarem to możemy zacząć od przetarcia jej za pomocą szmatki i specjalnego środka do czyszczenia tarcz hamulcowych takiego jak Zefal Disc Brake CleanerMuc-Off Disc Brake Cleaner lub Peaty's Disc Brake Cleaner. Świetnie usuwają wszelkiego rodzaju tłuszcze i brud z powierzchni tarcz hamulcowych.

 

Jeśli zanieczyszczone są również klocki to można sobie z tym poradzić poprzez delikatne zeszlifowanie drobnym papierem ściernym ich powierzchni. Jeśli to nic nie da konieczna będzie wymiana klocków na nowe.

 

 

Odtłuszczacze do hamulców rowerowych marki Peatys

 

Piszczące klocki w rowerze – środki zapobiegawcze

Jak to się zwykło mawiać: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Za każdym razem gdy w rowerze wymienimy tarczę lub klocki hamulcowe powinniśmy je najpierw dotrzeć, aby ich powierzchnia się nie zeszkliła.

 

Szczególnie gdy jeździmy po stromych zjazdach, na których często używamy hamulców. Przez to tarcza hamulcowa się nagrzewa co w konsekwencji może doprowadzić do zeszklenia się kloców. Jak sobie z tym poradzić? Przed rozpoczęciem właściwego zjazdu lekko dociśnijmy i puśćmy klamki jadąc na prostej i płaskiej drodze. Następnie powtórzmy to z 5 do 10 razy, aż poczujemy, że klocki zaczynają mocniej hamować.

 

 

Odtłuszczacz do tarcz hamulcowych Muc-Off Disc Brake Cleaner

Odtłuszczacz do tarcz hamulcowych Peaty's Disc Brake Cleaner

Odtłuszczacz do tarcz hamulcowych Zefal Disc Brake Cleaner

 

Piszczące klocki w mokrych warunkach

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą gdy przejedziemy np. przez kałuże lub podczas jazdy w deszczu i co w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest prosta i na szczęście nie wymaga wiele wysiłku. Jeśli zamoczymy tarczę hamulcową i klocek to momentalnie zaczną one piszczeć. Na szczęście nie musimy się zatrzymywać i wycierać tarczy. Wystarczy 2-3 razy zahamować i ten problem powinien od razu zniknąć.

Hamulce hydrauliczne czy mechaniczne?

Dobrze zadbane i regularnie serwisowane hamulce tarczowe będą znacznie mniej zawodne niż jakiekolwiek inne typu hamulców. Mimo bardziej skomplikowanej konstrukcji jest praktycznie bezobsługowe, a odpowietrzania i regulacji można się nauczyć z filmów instruktażowych dostępnych w sieci.

 

Decydując się na nowy rower i stojąc przed wyborem między hamulcami typu v-brake a tarczowymi wybierzmy hamulce tarczowe, ale zwróćmy też uwagę, aby były to hamulce hydrauliczne, a nie mechaniczne.

Powiązane artykuły

zamknij [x]