Łańcuch rowerowy

Marka
Accent
Campagnolo
Connex
Dartmoor
DEONE
KMC
Shimano
Sram
XLC
Cena
Ilość biegów
1
6
6-8
7
8
9
10
11
12
Ilość ogniw
102
108
112
114
116
118
122
124
126
128
132
136
138
Wersja
ze spinką
z pinem
Do e-bike
tak
Kolor
biały
brązowy
czarny
czerwony
niebieski
różnokolorowy
srebrny
zielony
złoty
żółty
Ocena klientów

Jaki łańcuch do roweru wybrać?

Łańcuchy do rowerów wybieramy często na podstawie tego na jakim osprzęcie jeździmy. Jeśli jest to Shimano to oczywistym wyborem przy zakupie nowego łańcucha będzie sięgnięcie po model z kolekcji Shimano. Nie oznacza to jednak, że takie połączenie będzie działać lepiej lub będzie bardziej żywotne. Czasem jest wręcz odwrotnie i o ile dana grupa napędu zbiera dobre opinie, tak łańcuch może pozostawiać sporo do życzenia. Nie bójmy się więc eksperymentować i sięgać po łańcuchy innych marek. Najbardziej godne polecenia, a przy okazji mniej znane szerokiemu gronu rowerzystów marki to KMC, Wippermann (łańcuchy Connex) oraz XLC.

 

Wybierając właściwy dla siebie egzemplarz zwróćmy uwagę przede wszystkim na ilość rzędów i wybierzmy taki, który odpowiada ilości koronek na naszej kasecie. Jeśli nasz rower ma tylko jeden bieg to musimy wybrać łańcuch 1-rzedowy, a jeśli 12 to oczywiście wybierzemy dedykowany do napędów 12-rzędowych.

 

Następnie wybierzmy czy chcemy łańcuch zapinany na pin czy spinkę. Naszym zdaniem pin to już przeżytek, a przede wszystkim stosowanie go jest mało wygodne i dla niewprawionego mechanika-amatora może być wręcz frustrujące. Do zapięcia spinki nie potrzebujemy żadnych narzędzi, a do rozpięcia wystarczą specjalne szczypce, które dostaniemy za kilkadziesiąt złotych, a starczą nam prawdopodobnie do końca życia. Pamiętajmy tylko, że wielokrotne zapinanie i rozpinanie łańcucha tą samą spinką może sprawić, że łączenia się wyrobią. Na szczęście większość producentów ma w ofercie zapasowe spinki.

 

Kupując łańcuch rowerowy nie sugerujmy się tylko ceną. Nie zawsze ten najdroższy będzie też tym najbardziej wytrzymałym. Często bardzo lekkie łańcuchy do rowerów są wykonane z lżejszych, mniej wytrzymałych stopów i szybciej się rozciągają. Kosztem wytrzymałości otrzymujemy lżejszy łańcuch. Decydując się na taki model musimy wziąć to pod uwagę.

 

Na koniec zostawiliśmy kwestię estetyczną. Łańcuch rowerowy w większości przypadku jest srebrny, a po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów w błocie robi się czarny. Chcąc ożywić nieco wygląd naszego jednośladu warto zastanowić się nad zakupem łańcucha kolorowego. Dartmoor oferuje do rowerów jednorzędowych łańcuchy w niemal wszystkich kolorach tęczy. Do większej ilości przełożeń dostaniemy łańcuchy złote, czarne, czarno-srebrne i czarno-złote. Przestrzegamy jednak przed samodzielną próbą zmiany koloru. Po takim zabiegu napęd będzie działać gorzej, a farba i tak szybko odejdzie w wyniku tarcia po zębatkach kasety i korby. Fabryczna zmiana koloru to dużo bardziej złożony proces, którego efekt i tak po pewnym czasie traci swój urok. Szczególnie jeśli mówimy o malowaniu zębatek. Zamiast tego wybierzcie na Rowertour.com łańcuch ulubionej marki i ruszajcie w drogę!

 


zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]